Meme Muayenesi

Muayene1Bu konuda sıkça yapılan iki hata vardır:

 • Meme muayenesinin önemini bilmemek ve ihmal etmek
 • Muayene sırasında hissedilebilecek bir anormallikten korkarak meme muayenesi yapmaktan kaçınmak

Yukarıdaki hatalar nedeniyle, bazen çok kolay tedavi edilebilecek bir durum, çözümsüz sonuçlara varabilir.

Meme muayenesinde çok büyük olasılıkla anormal bir bulgu saptanmayacaktır. Eğer anormal bir bulgu saptanacak olursa, bunların sadece çok küçük bir kısmı kötü huylu bir kitle çıkacaktır. Kötü huylu çıkan kitlelerin bir çoğu kalıcı bir zarar vermeden tedavi edilebilecektir. Ancak yukarıdaki hususlar, meme hastalıklarının hafife alınması anlamına gelmemelidir. Maalesef günümüzde dahi, meme kanseri kadınlarda en sık görülen birinci sıradaki kanser türüdür. Her kadın kendi meme sağlığından sorumludur. Ancak meme muayenesi yapmak, size kendi kendinize teşhis koyma mecburiyeti getirmez. Arzu edilen, 20 yaşınızdan itibaren her ay meme muayenesi yaparak, normal meme dokusuna elinizi alıştırmanız ve eğer ileride alıştığınızın dışında bir anormallik hissederseniz, hemen doktora baş vurmanızdır.

Eğer bu güne kadar kendi kendinize yapabileceğiniz meme muayenesini ihmal ettiyseniz, ya da bunun ne olduğunu bilmiyorsanız, şimdi öğrenip hemen başlamanın tam zamanıdır, çünkü:
Meme kanseri kadınlarda en sık ölüme neden olan kanserdir.

 • Erken tanı konarak en kolay tedavi edilebilen kanserlerden biri meme kanseridir.
 • En iyi tanı koyma yöntemi, her kadının ayda sadece bir kaç dakika ayırarak yapabileceği “kendi kendine meme muayenesidir”.

Kendi kendine yapılan meme muayenesi nedir ?

Her kadının kendi eliyle yaptığı meme dokusu muayenesidir.

Muayene2

Ne zaman ve hangi sıklıkla yapılır ?

Her ay adet kanaması bittikten iki gün sonra yapılır. “Ayda bir”den daha sık yapılan muayenelerin yararı ve gereği yoktur. Menopoz döneminde adet kanamalarından kesilmiş iseniz, her ayın birinde yapmalısınız.

Ne kadar zamanımı alır ?

Sadece bir kaç dakikanızı alır.

Kendi kendime yaptığım muayene meme kanseri olmamı nasıl önleyebilir ?

Kendi kendinize yapacağınız meme muayenesi kanser olmanızı önlemez, ancak çok erken dönemde tanı konmasını sağlayacağınız için fazla zarar görmeden bu hastalığı atlatma şansını yakalarsınız.

Kendi kendime meme muayenesi yaparsam mememde anormal bir durum olduğunu anlayabilir miyim ?

Her ay aksatmadan düzenli olarak yaparak elinizi memenizin normal dokusuna alıştırırsanız, elbette ki olacak değişiklikleri çok erken fark edebilirsiniz.

Kendi kendime meme muayenesi yaparsam doktora gitmeme gerek kalmayabilir mi ?

Her kadın 50 yaşından daha genç yaşlarda yılda bir olmak üzere doktor tarafından meme muayenesinden geçmelidir. 50 yaşından sonra meme kontrolleri altı ayda bir yapılmalıdır.

Mammografi ve Meme Ultrasonografisi nedi? Kaç yaşında yaptırılmalıdır? Hangi sıklıkla yapılmalıdır?

Mammografi, meme röntgenidir. Digital teknikle de yapılabilir. Meme ultrasonografisi ise, sadece ses dalgası içeren ultrasonografi cihazı ile inceleme yapılmasıdır. Her kadın meme sağlığından şüphe etmese dahi, 35 yaşında ilerideki değişikliklerle kıyaslanmak üzere temel teşkil edecek bir mammografi (meme röntgeni) çektirmelidir. Daha sonra, 40 yaşından itibaren her sene mammografi çektirmeli, doktorun gerekli göreceği durumlarda ilave olarak meme ultrasonografisi de yaptırmalıdır.

Kendi kendime meme muayenesi yaparken bulduğum bir kitle mutlaka meme kanseri midir ?

Hayır, kesinlikle paniğe kapılmayacaksınız, çünkü memede bulunan kitlelelerin çoğu kanser degildir, ancak böyle bir kitle hemen doktorunuza başvurmanız için iyi bir sebeptir.

Kendi kendime meme muayenesi yaparken bir çok pürtük hissediyorum, bunlar nedir?

Meme dokusunda süt bezeleri olduğu için normalde pürtüklü bir dokudur. Eğer düzenli olarak meme muayenesi yapıyorsanız, bu pürtüklerin değişmediğini, hep aynı kaldığını hissedersiniz. Bir örnek vermek gerekirse meme dokusu, tülbent içine konmuş pirinç taneleri şeklinde hissedilir. Kitle ise, pirinç taneleri arasında farklı büyüklükte, sertliği daha değişik olan ve çevre dokulardan farklı hissedilen bir yumrudur.

Adet kanaması öncesinde memelerimde dolgunluk ve hassasiyet hissediyorum, bu doğal mıdır?

Evet doğaldır. Hormonal değişiklikler bu tür dolgunluk ve hassasiyetlere yol açabilir, adet dönemi sonrasında normale dönecektir.

Muayene4

Kendi kendine meme muayenesi nasıl yapılır?

Ayna Karşısında, önce her iki köprücük kemiğinizin üst ve altını parmaklarınızla iyice tarayarak başlayın. Tabii ki, sağ tarafi sol elinizle, sol tarafı da sağ elinizle çapraz bir şekilde yoklamalısınız. Parmaklarınızı kullanarak çok bastırmadan yoklayın ve elinize gelen bir şişlik olup olmadığına dikkat edin. Sonra her iki koltuk altınızı yoklamalısınız. Bu çok önemlidir.

Kolunuzu havaya çok kaldırmadan parmak uçlarınızla her iki koltuk altınızı iyice yoklayın, elinize bir şişlik gelip gelmediğine dikkat edin. Sağ tarafı sol elinizle, sol tarafı da sağ elinizle çapraz bir şekilde yoklamalısınız. Daha sonra iyice dik durarak ve kollarınızı iki yana sarkıtarak her iki memenizin ve meme başlarınızın sağlı sollu eşit durup durmadığına bakın Memelerinizde şişlik veya deri üzerinde iki taraf arasında bir farklılık veya deri çekintisi olup olmadığına bakın.

Unutmayınız, hiç bir kadının sağ ve sol memesi tam olarak normalde de simetrik değildir. Burada önemli olan, daha önce olmayan yeni bir farklılığın ortaya çıkıp çıkmadığıdır. Sonra kollarınızı iyice havaya kaldırarak iki memenizin sağlı sollu eşit durup durmadığına bakın. Sonra iki elinizi belinize koyun ve belinizi sıkın. Bu durumdayken iki memenizin sağlı sollu eşit durup durmadığına bakın. Sonra iki elinizi boynunuzun önünde birleştirin ve iki yana çekin. Bu durumdayken iki memenizin sağlı sollu eşit durup durmadığına bakın. Sonra meme ucunu hafifçe sıkarak herhangi bir sıvı akıntısı gelip gelmediğine bakın.

Muayene5

 

Yatağa Uzanarak

Yatağa uzanın. Başınızın altına yastık koymayın.Sağ elinizin parmaklarıyla memenizin en dış kısmından başlayarak, saat yönünde spiral hareketle ve her seferinde biraz daha küçük bir daire çizerek, üç dört tur atıp meme başına yaklaşın. Sol memenizi muayene etmek için sol omuzunuzun altına bir yastık koyarak hafifçe sağa dönük yatın. Meme dokusunu baş parmağınızı kullanarak sıkmayın. Baş parmağınızı kullanmadan diğer dört parmağınızla muayene etmek daha uygundur. Parmaklarınızı dikine batırarak değil, tüm parmak yüzeyini kullanarak muayene yapın. Daha sonra elinizi yukarıdan aşağıya ve aşağıdan yukarıya doğru hareket ettirerek memeyi bir kez daha tarayın. Elinize gelen pütürlerin daha önceki muayenelerinizden farklı olup olmadığına dikkat edin ve özellikle daha önce olmayan yeni bir kitlenin oluşup oluşmadığına dikkat gösterin. Sonra sağ omuzunuzun altına bir yastık koyarak hafifçe sola dönün ve sol elinizle aynı şekilde sağ memenizi muayene edin. Unutmayınız ki, ilk yapacağınız muayenelerde elinize gelen her pütür sizi rahatsız edecektir. Önemli olan, geçen ay elinize gelmeyen yeni bir kitlenin farkına varabilmenizdir. Her ay ihmal etmeden kendi kendinize meme muayenesi yaparsanız, memenizin normal yapısına elinizi alıştırabilirsiniz ve böylece yeni kitle oluştuğu takdirde bunun farkına varabilirsiniz. Muayene yaparken “Ya elime bir kitle gelirse…” korkusuna kapılmayınız. Asıl korkmanız gereken, aylık meme muayenelerinizi ihmal etmeniz ve oluşabilecek bir kitlenin farkına varamamanızdır.

Muayene6

 

74 thoughts on “Meme Muayenesi

 1. hülya

  54 yaşındayım…bu uygulamanın önemini duyduğum halde yapmadın..12 yaşında det gördüm..46 yaşında menapoza girdim.herhangi bir ilaç kullanmıyorum menapozla ilgili….ultrasonla muayene de yaptırmadım…

  iyi çalışmalar…

  Reply
  • admin Post author

   Kadin sagligini menopoz sonrasinda ihmal etmeyin lutfen. Simdi daha da titiz olmaniz gerekir.

   Reply
 2. nurcan

  Hayirli gunler dr. bey,benim küçüklüğümden beridir koltukaltlarımda bezeler var.ilk çocuğumdan sonra genel cerrah a gittim yağ bezesi olduğunu korkumun yersiz olduğunu ve bi tehlike olmadığìnı söyledi şu anda 37 yaşındayım sizinde görüşlerinizi almak isterim.çooom teşekkür ederim Allah razı olsun sizden Allah a emanet olunuz…

  Reply
  • admin Post author

   Her yil meme muayenesinden ve goruntuleme testlerinden gecerseniz, boyle bir korkunuz kalmaz. Gecmis olsun.

   Reply
 3. elif

  merhabalar.ben 25 yasında bekar bi bayanım,2 koltuk altımda şişkinlikler var,kolumu kapattıgımda çıkıyor,sadece cok bastırırsam agrı acı gibi bi his duyyorum,onun dısında hiç bi sıkıntım yok,işin açığı korkuyorumda doktora gitmeye,kiloya baglı bi durum oldugunu düşündüm hep çnkü kilo verdiğimde küçüldüğünü görebiliyorum,görüşlerinizi almak istiyorum bu konuda…iyi çalışmalar

  Reply
  • admin Post author

   Memede veya o bolgedeki bir sislige internet uzerinden care aramaniz dogru degil hanimefendi. En kisa zamanda meme kontrolundan gecerseniz korkularinizdan kurtulursunuz. Meme kontrollari cok kolaydir, ertelemeyiniz.

   Reply
 4. Aslı

  Merhaba doktor bey. Ben 36 yaşında ve bekarım. Daha önce hiç çocuk sahibi olmadım.Yaklaşık 3 ay önce silikon ameliyatı oldum. Koltuk altı kesiği ile protez yerleştirildi. Şişler ve ödemler indikten sonra sağ göğsümde bezelye gibi sert bir cisim olduğunu fark ettim. Ağrı sızı akıntı kızarıklık hiç bir başka belirti ve şikayetim yok. Ameliyat olmadan önce sık sık evde kendimi muayene ederdim fakat hiç böyle sert bir cisim yoktu. Bu sertlik ameliyata bağlı bir komplikasyon olabilirmi? Ultrasanografimi yoksa mamografimi çektirmem uygun olur? Ameliyat olduğum için bir süre daha bekleyip muayene olmam uygun olur diye düşündüm. Ameliyatımı yapan doktorumda bir süre bekleyelim dedi. Muayene etti 3 mm den küçük olduğunu 1-2 ay sonra ultrason çektirmemi önerdi. Sizin önerinizi alabilirmiyim. Böyle bi şeyin ameliyata bağlı geçici bir durum olma olasılığı varmıdır. Yada var olan bir kitle silikonun yerleştirilmesi ile yüzeye çıkması yer değiştirmesi olabilirmi? Bu şekilde örnek vakalarla karşılaştınızmı? Muayene olacağım mutlaka fakat sizin değerli görüşünüzü almak istedim. Şimdiden teşekkür ederim.

  Reply
  • admin Post author

   Gecmis olsun. Mammoplasti operasyonlarindan sonra ultrason ve mammografi uygun olmayabiliyor. Yapilan operasyon goruntuyu engelleyebilir. Eger kitlenin varligi protez tarafindan gölgeleniyorsa meme MR cekilmesi daha uygun olabilir. Gercekten supheli bir durum olursa, Tomasentez yapilmasi uygun olabilir. En dogru yaklasim sizi muayene eden ve ameliyatinizi yapan doktora guvenmektir. Gecmis olsun dileklerimi sunuyorum.

   Reply
 5. Mine

  Merhaba, size teşekkür etmek için yazıyorum aslında. Erken teşhisin bu kadar önemli olduğunu heryerde duyuyoruz,okuyoruz ama nedense ihmal ediyoruz. Benim yakınım meme ameliyatı oldu 4 yıl önce 2 meme de alındı birer hafta arayla. Koltuk altları temizlendi denildi bize . 4 yıl boyunca tedavilerini ve kontrollerini hiç aksatmadı. Herşey güzel derken bacağında bir agrı başladı.Bir türlü ne olduğu bulunamadı. Yada bilemediler. Konrole gittiğinde sevdiğimiz hasta tipisin hep böyle ol denildi ama 15 gün sonra kanserin beyne şıçradığı tespit edildi. Işın tedavisinin ardından yapılan ped çekiminde kanserin başka yerlerde olduğuda tespit edildi ve ameliyat olamaz denildi .şimdi kemoterapi görüyor. Allah yardımcısı olsun diyoruz ve elimizden gelein yapmaya çalışıyoruz. Tabi biz bu süreci yaşarken aslında gözden kaçırdığımız en önemli ayrıntı neydi biliyormusunuz? Bu hastanın annesi de meme kanseri olmuştu. Bir memesi alınmış yıllar önce yanı 41 yıl önce ve hala sağlıklı bir şekilde yaşantısına devam ediyor. Yakınımın en büyük hatası annnesinde bu geçmiş varken bir kere bile kontrole gitmeyişi. Memesinde şişlik olduğunda bile hala yavaştan alması. İŞte en büyük hata buydu. Biz bu durumu anne tarafından tüm kadınlara söyledik çünkü anne tarafı baskınmış bu hastalıkta. Ama sanmıyorum .onlarında kontrole gittiklerini. LÜTFEN BAYANLAR ÇOK GEÇMEDEN KONTROLLERİNİZİ YAPIN,YAPTIRIN. EĞER AİLEDE VARSA MUTLAKA DOKTORA GİDİN. MUTLAKA SİZDE YAKALANACAKSINIZ DEĞİL TABİKİ AMA NEDEN TEDBİR ALMAYALIM. Belki okursunuzda bu yazdıklarımı birilerine vesile olursunuz.Biz düşünemedik yada konduramadık sevgilerle sevdiklerinizle kalmanız dileği ile.

  Reply
 6. Gonca

  Hocam merhabalar,
  Yazınızı dikkatle okudum. Ben 29 yaşındayım. 1.5 yaşında bir oğlum var. Annem 67 yaşında ve 4 yıl önce erken teşhisle meme kanseri tanısı konularak sağ göğsünde teşhis edilen kitle alındı, göğse dokunulmadı. Radyoterapi gördü ancak kemoterapiye gerek duyulmadı. Yazınızın sonundaki yorumları okurken Mine Hanımın yorumu dikkatimi çekti. Annemde bu yıl bacak ağrısı başladı ancak net bir teşhis konulamıyor ve dönem dönem fizik tedavisi verilerek rahatlatılmaya çalışılıyor. Annemde de Mine hanımın aktardığı bayandaki gibi kanserin yayılmış olması söz konusu olabilir mi diye endişe duymaya başladım. Böyle bir durumun olup olmadığını tespit etmek için hangi kontrol ve tetkiklerin yapılması gerekmektedir? Yol gösterebilir misiniz?
  Diğer bir konu ise ben oğlumu 14 ay emzirebildim. Ancak emzirirken yara, akıntı vb sorunlarla çok karşılaştığım için emzirmeyi çok istememe rağmen korkarak ve kısa sürelerle, uzun aralıklarda emzirdim. Emzirme sürecinde yaşadığım yara, akıntı, şişlik vb. Sıkıntılar şu an yok ama yine de bunlar bir ön uyarı sinyali olabilir mi diye endişe etmiyor değilim. Değerli görüşlerinizi öğrenmek isterim.

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi her hastamızın durumu kendine özgüdür. Bir başkasındaki bulguları kendimize uyarlayamayız. Eğer şüpheniz varsa, annenizi bir onkologun görmesi iyi olur. Sizin için ise, yıllık meme kontrollarınızı aksatmamanızı öneririm.

   Reply
 7. selma

  Merhaba doktor bey,
  çalışmalarınızı takdir ediyor ve destekliyorum. 30 yaşındayım. Çocuklarım doğana kadar her ay kendim kontrol ediyordum. Hatta adet dönemlerindeki sancılardan dolayı meme ultrasonu da çektirmiştim. Emzirme döneminde kontrol etmeyi bıraktım. İlk bebeğim doğduktan 14 ay sonra yeniden hamile kaldım ve şuan ikinci bebeğim 18 aylık hala emziriyorum. Sağ mememde bazen sancılar oluyor ve koltuk altımda bir dolgunluk var. Kitle değil. Emzirdiğim için olmaz dediler ancak yine de endişeleniyorum. Mememde herhangi başka birşey yok ve sütüm hala çok bol. Doktor muayenesi gerekir mi? Yoksa süt bezesi gibi birşey olabilir mi?

  Reply
 8. FATMA

  MERHABALAR ;
  BEN 20 YAŞINDAYIM VE BEKARIM. MEME UÇLARIMIN İKİSİDE FARKLI BU HER ZAMAN VARDI AMA ÖNEMSEMİYORDUM SİZCE BU NEDEN OLABİLİR.

  Reply
 9. Emine

  Hocam merhabalar.
  Yazılarınızı takip ediyorum. Çok güzel Allah razı olsun. Herşey Rabbimden geliyor. Allahın izni ile önlemi alıp sonrası Rabbimin izninde. Benim ablamda da var ben 31 yaşındayım 2 ay önce kontrole gittim. Sonuç olarak yazan kısımda Fibrokistik meme paterni ile uyumlu USG bulguları sol memede yukarı da tarif edilen özelliklerde ilk planda FA lehine değerlendirilen solidmass lezyonlar. Takip önerilir. Hangi periyodlarda doktora gitmem uygun olur teşekkürler.

  Reply
 10. Merve

  Merhaba. Detaylı açıklamalarınız icin cok tesekkurler. Ben 37 yaşındayım ve yurtdışında yasıyorum. İlk (ve şimdilik tek) çocuğumu 34 yasında doğurdum. İki hafta once ikinci halamın da meme kanseri oldugunu öğrendik. Ben anne tarafından genetik geçişli olabildiğini sanıyordum, ama baba Tarafından da geçişli olabildiğini duydum ve halalarimin durumu yüzünden kendim de korkuyorum. Emzirme döneminde 2 kez mastit geçirdim, ve ikincide ultrason taramasında (Mamografi değildi) bir kitle gördüler ama emzirdiğim icin net birsey söyleyemediler. Mamografi çektirmek istiyorum ama 45-50 yasından genç kadınlarda mamografiye sıcak bakmıyorlar. Ikinci halam ve gecen seneki kitle yüzünden huzursuzum. Siz de baba Tarafından geçişli oldugunu düşünüyorsanız Mamografi icin ısrarcı olmamı tavsiye eder misiniz? Bu arada kızım 3 yaşını doldurmak uzere ve ben halen memeden kesemedim. Bu durumda mamografiyi de emzirme sonrasınai bırakmalıyım? Son olarak, ikinci çocuğu düşünmeye başladık, cok yakında gebe kalırsam mamografiyi birkaç yil daha ertelemek zorunda kalabilirim 🙁 Özür dilerim açıklayıcı olsun diye cok uzun yazdım. Ilginize şimdiden tesekkur ederim!

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   40 yaşına gelen bir kadın her yıl meme muayenesi ve jinekolojik muayene olmalıdır.
   40 yaşından itibaren her yıl düşük radyasyonlu dijital Mammografi ve gerekirse Meme Ultrasonografisi yapılmalıdır.
   Halanızda olsa olmada da bu programı aksatmayın.
   Emzirme döneminde Mammografi uygun değildir.

   Reply
   • Deniz

    Tekrar merhaba Esat Bey. Yanıtınız icin cok tesekkur ederim. Yazışmamızın akabinde İstanbul’da mamografi yapıldı ve mikrokalsifikasyon tespit edildi. Ardindan cekilen MR sonucunda da 3 adet kitle tespit edilince acilen biyopsi istediler. Bu arada İsviçre’ye donmem gerekti ve konuyu aksettirdigim doktorlar 25 Agustos’da vakum biyopsi yoluyla inceleme yaptılar. Sonuclar cok sukur benign cikti. Fakat biyopsi sırasında ve sonrasinda kanamayı durdurmada zorlandılar. Hastaneden çıktıktan 5 saat kadar sonra hafif bir kanama oldu, yeniden bandajla sardılar. Müdahaleden 5 gün sonra biyopsi kesisinin etrafında haslanmis yumurta sertlik ve büyüklüğünde bir kitle fark ettim. Kanama olmus deyip enejktor ile 8-9 ml kadar kanı (rengi siyaha yakındı) boşalttılar ancak ertesi gün tekrar sertlik oluşunca bir sonraki gün 4 ml kadar tekrar boşalttılar. Fakat dun gece yine sertlik oluştu ve ben de size yazmaya karar verdim. Su an hastanede bekliyorum. Baska bazı hastalarda da olmus ayni sorun, ama tekrarlayan kanamanın simdiye kadar sadece bende oldugunu söylüyor. Sebebi Biyopsi sırasında bir damarın hasar görmesi olabilirmiş. Sizin görüşünüzü öğrenebilir miyim? Tekrarlayan boyle bir kanamanın bir zarari olur mu? Yok ise daha ne kadar sure devam eder sizce? Biyopsi yapılalı 12 gün oluyor, ama memenin içeriden kanaması bir turlu durmuyor 🙁

    Reply
 11. Pingback: Benim Adım Meme Kanseri… | Ebedigençlik

 12. Gozde

  Merhaba ,
  Ben 19 yaşındayim 1 aydır sıkça sol mememde bir ağrı hissediyorum düşündükçe sanki daha da siddetleniyor bide sol meme ucu sağ meme ucunda daha belirgin ve daha kizarik görünüyor meme muayenesinden korkuyorum elimle kontrol ettiğimde de pek bişey hissedemiyorum stresten mi kaynaklanıyor psikolojik olabilir mi diye düşünüyorum bir süre önce annemin meme şikayetleri vardı kanser olmasından çok korktum ama bişey çıkmadı benim şikayetlerim de ondan bi kaç ay sonra çıktı şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

  Reply
 13. Sule

  Merhaba 3 hafta once sag mememde agri hissettim ve inceledigimde elime bi sertlik geldi ertesi gun doktora gittim muayenede sertlik oldugunu hissettigini soledi ultrason istedi ama ultrasonda bisey cikmadi cok stresliyim devamli korkuyorum neden gorunmedi diye boyle bi olasilik varmi eger kitle olsa ultrasonda cikarmiydi

  Reply
 14. Sule

  Hocam ben 22 yasimdayim bu yasta mamografi uygun olurmu sut bezesi olabilirmi hala hissediyorum suan regl donemindeyim 3 hafta oldu hissedeli ultrasonda bisi yok diyince ben sorun olmaz diyordum gorunmeme ihtimali varmi

  Reply
 15. Bilge

  Merhaba, ben 35 yaşındayım, bir kızım var, 15 ay emzirdim. Ailemde ca geçmişi yok. Yaklaşık 2 yıl kadar önce mercimek büyüklüğünde bir sertlik hissedip genel cerraha gittim. Ultrason çekildi ve hiç bir şey çıkmadı. O zamandan beri 6 ayda bir düzenli ultrason çektiriyorum. Temiz çıkıyorçok şükür. Sizce mamografiye gerek var mı? Çünkü en etkili yöntemin mamografi olduğunu hep okuyorum. 40 yaşıma kadar beklemeli miyim? Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  Reply
 16. Dilek

  Merhaba hocam, her yıl düzenli olarak muayenemi yaptırırım ultrason çektiririm fakat bu sene yoğunluktan dolayı biraz ihmal ettim size sorum tam bugüne randevu almışken farkettim ki hormonal olarak her ay yaşadığımız meme ağrısı ve şişme dönemine girmişim bu şekilde ki muayene doğru olurmu ve bunun yapılmasının doğru Zaman’ı nedir teşekkür ederim

  Reply
 17. Sirin

  Hocam merhabalar ben 23 yasindayim 4 ay once mememde hafif bi agri ve sertlik hissettim genel cerrah muayene etti sertlik hisseetti sonrasinda bana ultrason verdi cekildim radyolog baya inceledi hicbirsey olmadigini meme dokumun yasimda orantili oldugunu soledi suan regl donemindeyim ve sag gogsumde agri hissediyorum o sertligide hala hissetmekteyim doktorum sut bezesj olabilecegini solemisti anksiyete bozuklugumda var cok kafama taktim siz ne onerirsinjz?

  Reply
 18. Güneş

  Merhabalar mememde daha önce fibroadenom olduğu söylenmişti 3.5 ay sonra kontrole gittim. Genel cerrah önce elle muayene etti ancak burada kafama takılan bir şey oldu alttan ve üstten memeyi iki parmağı ile sıktı bu şekilde bir muayene olabilir mi? Canım acıdı ve sonrasında mememde hassasiyet oldu çünkü ve iki gündür sızı hissediyorum bir zararı olur mu merak ediyorum. Bir de daha önceki kontrolde iki mememde de bulunmasına rağmen bu sefer uzman fibroadenom göremedi ultrasonda böyle bir şey mümkün müdür?

  Reply
 19. Güneş

  İlaveten 23 yaşındayım ve muayeneye ilk gidiş sebebim sol mememde bir büyüme olduğunu düşünmemdi. Büyüklüğü halen aynı şekilde bunun sebepleri neler olabilir ve araştırılması gerekli midir? Bilgilendirmeniz benim için çok önemli olacak Esat Bey. Şimdiden teşekkür ediyorum.

  Reply
 20. Deniz

  Merhaba hocam, 19 yaşındayım, benim sağ göğsümde bir ağrı var genel bir ağrı ama 2 gündür böyle. Üşütmüş olabilceğimi düşünüyorum ama biraz da paranoyağımdır düşünmeden edemiyorum kötü şeyleri 🙁 Muayene etmeye çalışıyorum kendim ama sanki sürekli yumru geliyor elime böyle emin olamıyorum bu elle muayenede elimize nasıl bir şişkinlik gelmesi gerekiyor? Ben her yaptığımda elime yumru geliyor sanki belki psikolojik, sonrada korkup daha yapmak istemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim 🙁

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanimefendi gecmis olsun. Izninizle once bir duzeltme yapmaliyim..Tıp dilinde ve bir hekimle konusurken göğüs deyince akciger anlasilir.
   Meme dokusunu kastettiginizi dusunerek yanit veriyorum: sizin yasinizda meme sorunu olmasi beklenmez. Ama eger cok sikayetci iseniz meme konusunda uzman bir genel cerrah muayene edebilir.
   Meme dokusu bir tulbent icinde konmus pirinc taneleri gibi pürtukludur. Kitle denmesi icin pirinclerin icine bir tane findik veya ceviz kondugunu dusunun. Etraf dokulardan ayri ele gelen ve daha sert bir kitle.

   Reply
 21. Ayşe h

  Hocam merhaba.Ben 34 yaşındayım,yaklaşık 1 yıldır çamaşırımda göğüs ucuma denk gelen yerde sarımsı lekeler olduğunu görüyordum,3 ay önce çekilen ultrasonda iki göğsümde de kistler görüldü.Doktor 1 ay önce elle muayene etti kitle hissedilmedi,takip gerektiğini söyledi.Bundan bir hafta önce göğsüm ağrıdı,elimle göğsüme dokunduğumda sert birşey hissettim,4 gün sonra kayboldu,şu an yok o kitle.Bu ilk kez oluyor,reglime 1 hafta var,doktora görünmek için regl bitimini beklemeli miyim? Teşekkür ederim.

  Reply
 22. gokcen

  Merhaba doktor bey ben genel cerraha gittim ultrason cektiler sag koltuk altimda kitle var ama zararsiz dedi bir de sol gogusum altina dokundugunda cok agri hissediyorum son 1senedir bu agri devam ediyor doktor bey dokusal dedi menepozda gecer dedi adet donemlerimde agri hissetmiyorum ama sizce baska bir doktora gorunmem gerekli mi

  Reply
 23. Sibel

  İyi günler. Ben meme kontrolünü yaptırmak istiyorum çünkü göğüs ucumda bir şişkinlik hissettim. 39 yaşındayım ve kontrole gittiğimde ultrason yapılır mı

  Reply
 24. Deniz

  Merhabalar doktor bey,
  Meme us bilateral tetkikine ait sonuç;
  Sağ meme saat 9’da areolaya 2 cm uzaklıkta 10×5 boyutta düzgün makrolobüle konturlu soli kitle lezyonu saptandı. (BIRADS 3 olası özellikli US takibi önerilir.)
  Sol meme üst dış kadranda 7×2 mm boyutta ekojen hilusu olan BIRADS 3 benign özellikli meme içi lenf nodu saptandı.
  Bilateral aksiller bölgede patolojik LAP saptanmamıştır.
  Bu sonucu yorumlamanızı rica ediyorum. 23 yaşında kadınım. Sol mememde bazen kolumu etkileyen ağrı şikayetiyle doktora başvurmuştum. Kaygı düzeyim yüksek bu ne anlama gelir ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler.

  Reply
 25. Meral

  Dr.bey merhaba.ben 25 yasindayim.adet donemine yakin bir zamanda elle muayenem siradinda minik bir kitleye rastladim ve dokundugumda aciyordu.doktor bileteral usg cekti.ve hersey normal sınırlar icinde cikinti.korkulucak bişey oomadigini soyledi.ama ben bu durumu niçin yaşadığımı anlayamadim.hersey normalse niye kitle ve aci var.orda doku yogunlasmasi olmustur dedi.

  Reply
 26. Elif

  Merhaba ben 22 yaşındayım. Ailemde meme kanseri hikayesi yok. Ama koltuk altımdan sol mememe doğru yayılan bir ağrı hissettiğim için genel cerrahiye başvurdum. El muayenesi ve meme ultrasonu bakıldı. Sonuç temiz dendi. Ağrılarımda bir iki gün sonra geçti, psikolojik olabileceği söylendi. Şu anda öyle bir ağrım yok. Fakat tekrar ne zaman muayene yaptırmalıyım? Her sene mutlaka yaptırmalı mıyım, yeni yaptırddığım meme ultrason sonucuna güvenebilir miyim mesela bir ay sonra tekrar aynı ağrılar başlarsa tekrar ultrson bakılmalı mı
  İyi çalışmalar

  Reply
 27. hatice

  merhaba dr.bey.47 yaşindaym. 5 ay once rahimdan polipler alindi.doktor Hormon bozukluğundan oluşur dedi.2 haftalik ilac verdi.bir ay sonra sag gögsüme diş saga kadranda üzüm tanesi gibi iki tane kitleye rastladim.bazen hafif agri yapiyordu.ultrason cekildi.doktor takip gerektigini soyledi.sonraki 3 ay hic doktora gitmedim ve kendim da muayene etmedim.1 ay once kendi kendime muayene ettim ve şok oldum.cogalmiş.büyümüş.ikitane kitlem üzüm kümeleri gibi olmuş.ufak ufak birbirine yapişik.ve deri hafif icere dogru cöktu gibi.gidecm ama ayaklarim geri kaliyor.bu belirtileri iyi huyulu kitle belirtisi olabilirmi.

  Reply
 28. sahika

  Merhaba 6 aylik bi bebegim var emziriyrum sag gogsumde koltuk altima dogru zeytin gbi kucuk bi beze var dokununca o tarafa bu tarafa kaciyo agri sizi da yok dr.gdecegim en yakin zamanda ama sizinde fikrnizi almak istedim sizce sut bezesi olabilir mi yada baska bsey?

  Reply
 29. Feray

  Merhaba ,

  Şuan 38 yaşındayım. 4 – 5 yıl önce meme ağrısı ile doktora gittim. Ultrason çekildi. Sağ gögsümde 2 küçük fibroadenom olduğu söylendi. 4 yıldır 6 ayda bir ultrason çekildim. dr. mamgrafiye şimdilik gerek yok dedi. Geçen yıl yine ağrı şikayeti ile doktora gittim mr çekildi herhangi bir sorun bundan sonra yılda 1 ultrason yeterli denildi. Şimdi 6 ay oldu acaba ultrason için gitsem mi? Yoksa yılda bir yeterli mi? Fibroadenomda herhangi bir büyüme yok aynılar. Onun dışında adet öncesi gögsümde bazen ağrı oluyor adet sonrası geçiyor.
  Cevap ve öneriniz için şimdiden teşekkürler.
  Saygılarımla

  Reply
 30. Ebru akın

  Hocam merhaba 5 ay önce sağ mememden kanlı akıntı gelmeye başladı.hemen bir genel cerrahi uzmanına gittim.4 kez ultrason 2 kez patoloji ve 1 kez meme emarı yapıldı.patoloji ve ultrason sonuçlarım temiz.meme emarında kitlesel olmayan kaldırım görüntüsü diye bir sonuç çıktı.doktorum süt kanallarındaki tıkaçlarda bir kanama olduğunu bunun zamanla geçeceğini ifade etti.ancak 5 aydır kanlı akıntı gelmekte ve bu durum yaşam kalitemi düşürüyor.Patolojide enfeksiyon da çıkması çok şükür.Ancak bu durumun ilaç tedavisi var mı? Mamografi ve duktografi dışında her şey yapıldı.bulunduğum ilde duktografi yapılmıyor.Doktorum da çok gerekli görmedi.Ne yapmamı önerirsiniz? Teşekkür ediyorum.

  Reply
 31. Gül

  Merhaba hocam.39 yaşında 2 çocuk annesiyim.çocuklarımin birini 2 ay digerini 3 yıl emzirdim.fakat sağ meme başı olmadığı için sag memeden hiç emziremedim.2 yıl once dayımın kızı meme ca dan öldu.sag memede 5,5mm lik fibroadenom var.bu yüzden 6 ayda bir usg yaptırıyorum.6 ay once de sol memede çok ağrılı bir kitle hissettim.usg de süt kanalları genişlemiş önemli değil denildi.sonra ağri kendiliğinden geçti.üzerinden 6ay geçti. Dün yaptırdığım usg de ise 6,5mm komplike kist? olduğu söylendi.kistin içinde kalsifikasyon olduğu söylendi.ne yapmamı onerirsiniz ben çok endişeliyim.mamografi cektirmeli miyim.şimdiden çok teşekkür ederim.

  Reply
 32. Burcu

  Merhaba Doktor Bey ben 20 yaşında bekarım. İki aydır adetime 20 gün kala göğüslerimde ağrı ve şişkinlik meydana geliyor nedeni ne olabilir?

  Reply
 33. fatma

  merhaba hocam. şuan 6 aylık hamileyim ve 1 aydır sol mememde ara ara ağrı oluyordu. 3 gün once şiddetli bir ağrı girdi. Elle muayene ettim herhangi bir kitle yok. Gebeliğimle bir ilgisi olabilir mi acaba bu ağrıların ? şimdiden teşekkür ederim. ( genel cerrahiye gittim ama muayene etmedi,beni dinledi kalp ile ilgili sorun olabileceğini söyledi )

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.