Gebe ve Lohusa Jimnastiği

Bu hareketleri gebeliğinizin 12inci haftasından itibaren yapmaya başlayınız. Düşük tehlikesi veya erken doğum tehlikesi varsa, doktorunuza danışmadan jimnastik hareketleri yapmayınız.

Gebe jimnastiği, omurganızı dik tutan kasları güçlendirecektir. Böylece, hem bel ve sırt ağrılarından kurtulabilirsiniz, hem de doğumunuz esnasında fazla zorlanmazsınız. Ancak, asla karın içi basıncını arttıracak hareketler yapmaya çalışmayınız.

 • Aşağıda gösterilen hareketleri 6 ay süreyle her gün tekrarlamalısınız.
 • Eğer mümkünse, her gün aynı saatlerde yapmaya gayret ediniz.
 • Böylece bir süre sonra vücudunuzu bu hareketleri ister hale getirebilirsiniz.
 • Her hareketi 5 kez tekrarlayınız.
 • Beş tekrar bitince yeni bir harekete geçmeden önce bir dakika dinleniniz.
 • Her hareketi bir hafta süreyle her gün beşer kez tekrarladıktan sonra, öbür hafta 10 kez tekrarlayınız.
 • Bir hafta sonra 15, bir hafta sonra 20 kez tekrarlayınız.
 • Hareketler size çok kolay gelse dahi, bir hafta tamamlanmadan hareket sayısını arttırmayınız.
 • Asla, vücudunuzu çok zorlayacak şekilde hareket sayısını arttırma gayreti içine girmeyiniz

GÜNDE BİR KEZ İDRARINIZI YAPARKEN TUTMAYA ÇALIŞINIZ. BÖYLECE İLERİDE OLABİLECEK İDRAR KAÇIRMALARININ ÖNÜNE GEÇEBİLİRSİNİZ…

Kalca Hareketi

Sırasıyla önce sağ bacağınızı beş kez, sonra da sol bacağınızı beş kez mümkün olduğu kadar yukarıya kaldırmaya gayret edin. Yukarı kaldırdığınız bacağınızı yere bırakmadan tekrar kaldırınız.

Sirt Hareketi

Sırtınızı yukarıya mümkün olduğu kadar yukarıya kaldırmaya gayret edin. Bırakırken, yavaş yavaş bırakın.

Diz Hareketi

Sırtınızın tamamını duvara dayayarak, dizlerinizi bükünüz ve tekrar düzeltiniz. Yere kadar çömelmenize gerek yoktur.

Karin Hareketi

Bu hareketi halının üzerine yatarak yapınız. Ellerinizle yerden destek alarak her iki bacağınızı aynı anda kaldırmaya gayret ediniz. Bacaklarınızı indirirken, yere değdirmeden tekrar kaldırmalısınız.

Ic Bacak Kaslari Hareketi

Bu hareketi halının üzerine yatarak yapınız. Ellerinizle yerden destek alarak kalçanızı mümkün olduğu kadar yukarıya aldırınız. Kalçanızı indirirken, yere değdirmeden tekrar kaldırmalısınız.

Kalca Hareketi

Bu hareketi halının üzerine yatarak yapınız. Ellerinizle yerden destek alarak her iki bacağınızı aynı anda mümkün olduğu kadar iki yana açınız. Sonra ortada birleştiriniz ve tekrar iki yana açınız.

Iskemle Hareketi

Sırasıyla önce sağ bacağınızı beş kez, sonra da sol bacağınızı beş kez mümkün olduğu kadar yukarıya kaldırmaya gayret edin. Yukarı kaldırdığınız bacağınızı yere bırakmadan tekrar kaldırınız.

İskemleye oturarak dizlerinizi karnınıza doğru mümkün olduğu kadar çekiniz ve tekrar indiriniz. Ayaklarınızı yere değdirmeden tekrar kaldırınız. İskemlenin kenarlarına ellerinizle tutunarak güç alabilirsiniz.

Gogus Hareketi

Yere bağdaş kurarak oturunuz. Bağdaş kurmanız zor geliyorsa, bacaklarınızı ileriye doğru uzatabilirsiniz. Ellerinizi göğsünüzün önünde sıkıca kenetleyiniz. Sonra dirseklerinizi iki yana doğru çekiniz. İçinizden beşe kadar sayarak çekmeye devam ediniz. Daha sonra ellerinizi birbirine doğru itiniz ve içinizden yine beşe kadar sayarak itmeye devam ediniz. Çekme ve itme hareketlerini birbirini takip ederek beşer kez tekrarlayınız.

2 thoughts on “Gebe ve Lohusa Jimnastiği

 1. Htc

  Hocam iyi günler ben spor yapıyorum sıkılasmak için fakat bebek de istiyorum. Aktif bisiklet sürmek koşu bandı kullanmak gebeligi engeller mi.

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.