Her Yönüyle Gebelik

Gebeliğin ilk belirtileri nelerdir?

Beklenen adet kanamasının gecikmesi genelde gebeliğin ilk belirtisi olur. Ancak düzensiz adet gören kadınlar için bu durum belirsiz olabilir.

Adet kanamasının gecikmesi dışında gebelik belirtileri var mıdır?

Sık idrara çıkma, yorgunluk hissi, sürekli uyuma isteği, ağızda tad değişikliği, kokulara karşı hassasiyet, kasık ağrısı, memelerde hassasiyet, bulantılar ve bazen kusma. Ancak bu bulguların hiç birisi kesin gebelik belirtisi değildir.

Gebeliği kesin gösteren testler var mıdır?

Döllenme gerçekleştikten sonra, daha henüz beklenen adet kanaması günü gelmeden önce gebeliği gösteren testler vardır. Döllenme gününden yaklaşık 10 gün geçince gebeliği gösterebilirler.

Erken Gebelik Testleri Güvenilir midir?

Güvenilir olmakla birlikte, gebeliğin sağlıklı devam edip etmeyeceğini gösteremezler. Çok erken günlerde hormon değeri düşük düzeylerde olacağı için, gebeliğin varlığını gösterse de, sağlıklı devam edeceğinin bir garantisi değildir.

Yumurtanın döllenmesi gerçekleştikten kaç gün sonra embryo rahime tutunur?

Döllenmeyi takiben 5-7 gün süreyle embryo rahim içinde bir yere tutunmadan serbest olarak dolaşır. Bu dönemden önce gebelik testleri pozitif çıkamaz.

Embryo rahim içine tutunmadan önce alınan ilaçlar gebeliği olumsuz etkiler mi?

Embryonun henüz rahim içinde serbest olarak dolaştığı bu dönemde annenin aldığı ilaçların embryoyu etkilemediği düşünülmektedir, ama elbette garantisi yoktur.

En güvenilir gebelik testi hangisidir?

Erken gebelikte rahim içine tutunan hücrelerde üretilen beta Human Chorionic Gonadotropin (β-HCG) en güvenilir göstergedir. Anneden alınan kan örneğinde tespit edilir. Anne idrarında da çıkar. Çok erken dönemde belirti verir. 10 mIU/mL ve üzeri değerler pozitif kabul edilir. Yanılma payı olmadığı kabul edilir.

Beta-HCG gebelik testi yanılır mı?

Hayır yanılmaz. 10 mIU/mL üzerinde olması daima gebeliğin varlığını gösterir. Ancak gebeliğin sağlıklı olup olmadığını göstermek için bazı durumlarda yeterli olmayabilir.

Beta-HCG gebelik testinin yanılmamıza neden olabildiği durumlar var mıdır?

Evet. Örneğin bir plasenta tümörü olan Mol Hidatiform hastalığında çok yüksek değerlere ulaşır. Test pozitif çıkar ama, sağlıklı ilerleyen bir gebelik yoktur. Aynı şekilde, dış gebelik ve düşük tehdidi olan durumlarda da test gebeliğin varlığını gösterir ama rahim içinde sağlıklı bir gebelik yoktur. Gebelik sonlandıktan sonra da bir süre pozitif kalmaya devam eder.

Beta-HCG gebelik testi sürekli yükselir mi?

Evet. Her 2-3 günde bir iki katına yükselir. Bu yükseliş sağlıklı bir gebelik göstergesi olabilir. İlk 2-3 ay içinde sürekli yükseliş gösterir, sonra yükselişi durur, sabit kalır.

Gebelikte kasık ağrısı doğal mıdır?

Giderek büyüyen rahim, komşu organları ittiği için ağrıya neden olabilir. En yakın komşu organlar, idrar kesesi, kalın barsak ve idrar yollarıdır. Sadece kasık ağrısı varsa, sorun olmayabilir. Ancak, kasık ağrısıyla birlikte kanama varsa, bu iyi haber değildir. Dış gebelik veya düşük habercisi olabilir.

Gebeler neden yorgun hissederler?

Gebeliğin erken dönemlerinde yorgunluk, uyku hali, tansiyon düşüklüğü, kan şekeri düşüklüğü doğaldır.

Bebek hareketleri ne zaman hissedilir?

Genelde gebeliğin 20 haftası civarında hissedilir. Deneyimli anneler, bir kaç hafta daha erken hissedebilirler. Erken gebelikte bazen barsak hareketleri seyirme şeklinde anneyi yanıltabilir. Anneler sıklıkla “Bebeğimi hıçkırık tutuyor” derler ama bebeklerin hava yutmuş olması mümkün değildir 🙂 Büyük gebeliklerde ise bebeğin hareketleri uyuyan anneyi uyandırabilecek güçte olabilir.

Gebelikte memelerde değişiklik olur mu?

Evet, hem de çok fazla. Meme uçları giderek büyür ve koyu renk alır. Meme ucu etrafında pütürler oluşur. Memelerde genel bir büyüme ve sızlama hissedilebilir. İleri gebeliklerde meme ucundan hafifçe süte benzeyen bir sıvı gelebilir.

Rahim gebelikte ne kadar büyür?

Normal rahim 60 ila 100 gm büyüklüğünde bir organdır. Bir yumruk büyüklüğünde olabilir. Gebeliğin sonunda 1000 gm (1 kilo) olacaktır. Çok sayıda gebelik yaşayan annelerde rahim normalden büyük olabilir. Dördüncü aydan itibaren rahim büyümesi karından dokunarak hissedilebilir.

Doğumdan önce süt gelmesi normal midir?

Süt üretimi için gerekli olan tüm hormonlar gebeliğin son aylarında yüksek düzeylere ulaşır. Doğumdan sonra üretilecek süt için tüm hazırlıklar gebeliğin son ayında tamamlanmıştır. Bu nedenle son zamanlarda süte benzeyen bir sıvı gelmesi doğaldır.

Gebelerin cildinde neden renk değişiklikleri olur?

Gebelerin bir çoğunda, meme uçlarında, göbeklerinde, karın orta hat çizgisinde, koltuk altında, genital bölgede ve bazen yanaklarda renk koyulaşması olur. Bu değişiklikler gebelikte artan MSH hormonu nedeniyle olur. Gebelik sonlandıktan sonra zamanla eski haline gelir.

Gebelik sırasında oluşan cilt yaraları neden fazla iz bırakır?

Gebelik sırasında deriye rengini kazandıran MSH hormonu artmıştır. Deri üzerindeki her türlü yanık, kesi gibi zedelenmeler normal zamandan daha fazla iz bırakır.

Gebelerde diş tedavisi yapılabilir mi?

Elbette yapılır ve hatta geciktirmeden yapılmalıdır. Karın bölgesi kurşun gömlekle korunarak iki tane diş röntgeni çekilebilir, ANCAK Panoramik adı verilen ve tüm çeneyi görüntüleyen röntgen filmi sakıncalıdır. Antibiotikler kullanılabilir, ANCAK sadece penisilin türevleri ve sefalosporin grubu güvenlidir. Ağrı kesici kullanılabilir, ANCAK sadece parasetamol güvenlidir. Diş dolgusu yapılabilir, ANCAK ASLA cıva içeren eski yöntemler kullanılmamalıdır. Lokal anestezi verilebilir, ANCAK ASLA adrenalin içerenler kullanılmamalıdır.

Gebelikte baş ağrıları ve migren artar mı, azalır mı?

Bu konuda genelleme yapılamaz. Değişen hormon düzeyleri kişiye göre olumlu veya olumsuz etki gösterebilir. Kanıtlanmış güvenli ağrı kesici Parasetamol’dür. Ancak bundan önce, stres yönetimi, boyun masajı, rahat bir yastık ve gevşeme egzersizleri denemelidir.

Gebeliğin ilk 3 ayında sıklıkla hangi şikayetler olur?

İlk 3 ay içinde kasık ağrısı, sık idrara çıkma, ağızda değişik bir tat, kokulara karşı hassasiyet, mide bulantısı, bazen kusmalar, yorgunluk hissi ve uyku hali görülür. Bunlar değişen hormon düzeylerinden ve rahmin büyüyor olmasından kaynaklanır. Aşırı olmadıktan sonra hastalık olarak kabul edilmezler.

Gebeliğin orta 3 ayında sıklıkla hangi şikayetler olur?

Gebeliğin 4-5-6. aylarında karında büyüme, karın cildinin gerilmesi, mide yanmaları olabilir. Mide yanmaları, reflü’den (yemek borusuna asit kaçağı) ve rahmin büyüyerek mideyi yukarı itmesinden kaynaklanır. Halk arasında söylendiği gibi bebeğin saçlanması değildir 🙂

Gebeliğin son 3 ayında sıklıkla hangi şikayetler olur?

Gebeliğin son 3 ayında rahim iyice büyümüştür ve tüm organları itmektedir. Buna bağlı olarak nefes darlığı, hava açlığı, geceleri zor uyuma, yatarken dönme zorluğu, burunda mukoza ödemi, zor nefes alma ve horlama, sırtı ve boynu iki yastıkla yükselterek uyuma isteği.

Gebelerin saçlarında değişiklikler olur mu?

Gebelikte hem saçlarda, hem de vücut tüylenmesinde değişiklikler olabilir. Saç dökülmesine oldukça sık rastlanır ve hatta bu dökülme lohusalıkta da devam edebilir. Normale dönmesi bir kaç ay alır. Gebelikte genellikle hafif derecede bir tüylenme artışı da olacaktır. Bu değişiklik artan hormon düzeylerine bağlıdır ve gebelikten sonra düzelir.

Gebelikte uyku değişiklikleri olur mu?

Gebelikte uykuya eğilim olmakla beraber, zor uyuma sorunları olabilir. Bu genellikle yatış pozisyonu rahatsızlığından, kasılmalardan, bacak kramplarından, mide reflüsünden, zor nefes almadan ve sık idrara çıkma ihtiyacından kaynaklanır.

Gebelikte yenmemesi gereken yiyecekler var mıdır?

Vardır, hem de uzun bir listedir. Çiğ sebzeler, pastorize olmayan her türlü meyve suları, pastorize olmayan süt, az pişmiş veya çiğ et ürünleri gibi. Sakatat yenmesi de önerilmeyebilir.

Gebelikte kilo alımı

Gebelikte kilo alımı aslında sorun olmayabilir. Ancak aşırı ve hızlı artan kilo artışı bazı gebelerde şeker yükselmesine veya tansiyon artışına yol açabilir.
İdeal kilo alım rehberi şu şekildedir;
Vücut kitle indeksi 18’den az olanlar, 8-18 kilo arası
Vücut kitle indeksi 18-25 arasında olanlar, 10-15 kilo arası
Vücut kitle indeksi 25-30 arasında olanlar, 6-10 kilo arası
Vücut kitle indeksi 30’dan fazla olanlar, 4-9 kilo arası almalıdırlar.

Gebelikte ideal beslenme

Düşük glisemik indeksi olan yiyecekler tercih edilmelidir.
Düşük glisemik indeksi olan yiyecekler, yulaflı bisküvi, mercimek, kuru kayısı, muz, portakal, üzüm, bulgur, nohut, barbunya, bal, çikolata, şehriye, havuç, süt ve yoğurttur.
Yüksek glisemik indeksi olan yiyecekler tercih edilmemelidir.
Yüksek glisemik indeksli yiyecekler, şeker, pirinç, mısır gevreği, beyaz ekmek, tam buğday ekmeği, kraker, patates ve balkabağıdır ve gebelikte fazla yenmeleri tavsiye edilmez.

Gebelikte neden bel ağrısı olur?

Gebelikte atan vücut ağırlığı, hormonlara bağlı eklem gevşekliği, ağırlık merkezinin öne çekilmesi gibi nedenlerle bel ağrıları artar. Bel ağrılarını azaltmak için, sıcak uygulama, masaj, uygun pozisyonda oturmak, yürümek ve yatmak, yatarken dizlerin arasına bir yastık koymak, uygun ayakkabı kullanmak ve gebe egzersizleri yapmak rahatlatıcı olur.

Gebelikte cinsel ilişki güvenli midir?

Evet güvenlidir. Ancak cinsel ilişkinin sakıncalı olduğu durumlar da vardır. Düşük tehdidi, erken doğum tehdidi, kanama, su kesesinin açılması gibi. Cinsel ilişki sırasında karın üzerine baskı gelmemesi iyi olur.

Gebelikte neden varisler artar?

Artan kilo ve büyüyen rahim, bacaklardan dönen kan akımını bir miktar engeller ve azaltır. Bu nedenle vücudun alt bölgesinde toplar damar genişlemeleri olur. Artış sadece bacaklarda değil, genital bölgede ve hemoroidlerde de olur. Otururken veya yatarken bacakları biraz yükseğe uzatmak, varis çorabı kullanmak ve kabız kalmamak çare olabilir.

Gebelikte idrar yolları enfeksiyonu neden artar?

Büyüyen rahmin idrar yollarına yaptığı baskı ve yükselen hormonların gevşetici etkileri nedeniyle, idrar akışı yavaşlayabilir. Bu durum, bakterilerin kümeleşmesine yol açabilir. Sık idrara gitmek, bol su içmek çare olabilir. İdrar yolları enfeksiyonu varsa, gebeliğe ve bebeğe zarar vermeyecek antibiotikler kullanılabilir.

Gebelerde karın çatlakları ve lekeleri önlenebilir mi?

Bu lekeler ve çatlaklar gebeliğin neredeyse kaçınılmaz sonucudur diyebiliriz. Sadece karında değil, memelerde ve bacaklarda da olabilir. Doğumdan sonra bir miktar gerileyecektir. Azaltmak için gebeliğin belirli haftalarından sonra bazı krem ve jeller kullanılabilir. Badem yağı da yardımcı olabilir.

Gebelikte jimnastik

Gebelikte egzersiz yapmak tüm gebelik sürecini daha kolay geçirmeye yarayabilir. Ayrıca, gebelikte aşırı kilo almamaya, kolay doğum yapmaya ve doğumdan sonra kolay toparlanmaya da yardımcı olur. Karın gevşekliğinin giderilmesine de yardımcı olur. Ama en önemlisi, ileri yıllarda idrar kaçırmamak, vaginal gevşekliğin azalması, memelerin daha az sarkması ve bel ağrısının daha az olmasını sağlar.

Gebeler denize mi girmeli, havuza mı?

Gebeler denize girmeyi tercih ederlerse daha iyi olur. Havuzdan enfeksiyon kapma olasılığı daha fazladır. Plajda sıcak kumlara oturmamak mantar hastalıklarından koruma sağlar. Sık mayo değiştirmek, saat 11-15 arasında güneşe çıkmamak, boya ve a vitamini içeren güneş kremi kullanmamak gerekir. Çok bol su içmek ve akşam üzeri serin saatlerde yürüyüş yapmak iyidir.

Gebeler vaginal tampon kullanabilir mi?

Evet ama pek de tercih edilmez. Kullanılırsa, çok sık değiştirmek gerekir.

Gebeler çalışma şartlarını değiştirmeliler mi?

Gebelerin aktif yaşam koşullarında olmaları ve çalışmaları kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlar. Çalışırken rahat kıyafetler ve uygun ayakkabı giymek, zaman zaman bacakları yükseğe uzatmak, bol su içmek ve sık idrar boşaltmak iyi olur. Sakin bir yaşantı önerilir. Dinlenme zamanları ihmal edilmemelidir. Ağır ve tehlikeli makinelerle çalışmak, toksik gazların bulunduğu bölgelerde ve radyasyon bölgelerinde çalışmak önerilmez. Enfeksiyon riskleri az olmalıdır. İyi havalandırılmayan ortamlar iyi değildir.

Doğumdan ne kadar sonra cinsel ilişki?

Lohusalık dönemi sonunda, yani doğumdan 6 hafta sonrasında çok özel ve sakıncalı bir durum yoksa, cinsel ilişki serbest olabilir. Vaginal doğum olup dikişler varsa, 3-4 hafta geçmesi iyi olur. Emziren annelerdeki hormonlar nedeniyle vaginal kuruluk olabilir. Doğumdan sonra, emzirme, yorgunluk, uykusuzluk, stres, ağrı ve acıma korkusu, yenidoğan bebek bakımından dolayı uygun zaman bulunamaması gibi durumlar nedeniyle, anneler cinselliğe karşı isteksiz davranabilir.

883 thoughts on “Her Yönüyle Gebelik

 1. melike

  merhaba ben yeni evliyim ve bebek kesinlikle düşünmüyorum belirli sebeplerden dolayı hastahane fobim var gitmek istemiyorum ve çok yogun çalışıyorum vaktimde yok . Neyse ben eşimle 22 nisan tarihinde ilişkiye girdim ve 10 gun sonra adet gördüm günümden biraz önceydi ama genellikle çok düzenli bir adet dönemim yoktur adet bitiminden bir iki hafta sonra tam hatırlamıyorum test yaptım 2 tane negatifti bir hafta sonra tekrar yaptım yine negatifti adet oldum bu ay ama 10 gün önce geldi aslında bir belirti yok sadece karnımda şişlik hissediyorum gaz problemim var ama bu kadar genişledigini hatırlamıyorum şuan fazlasıyla şiş idrarımda normal derece ama son günlerde sık sık su içmek istiyorum çalışmama tempoma göre bi yorgunlugumda yok ama vajinamla göbegimin arasında bir çizgi var gibi buda hamilelik belirtisiymiş sanırım başka fark ettigim bir belirti yok bunlar dışınca lütfen yardım edermisiniz hastahaneye gitmek istemiyorum sizce yüzde kaç hamilelik riski olabilir

  Reply
   • dilara

    Merhaba. Eşimle 31 ocakta ilişkiye girdim aynı günü hap kullandım ve 4 Şubat gibi adet oldum ama adetim 2 gün sonra kesildi zaten çok az ve koyu geliyordu. 2 gün sonra normale döndü rengi ve kıvamı. Bu ayın yani Martin 5 i 6si gibi adet olmam gerekiyor. Ama kendimde hamilelik belirtisi görüyorum kasık ağrıları sık idrara çıkma ama çok su tuketiyorum başım ağrıyor arada sırada sizce durum nedir? Eşim ve ben ikimizde korunduk ben hap ictim kendisi prezervatif kullandı ama bu belirtileri görünce çok kuşku yaşadım sizce nedir durum yardım ci olun lütfen

    Reply
  • Özüm

   Hocam merhaba 8 haftalık bir düşük ve birde dış gebelik gecirdik dış gebelik sırasında alınan kanlarda tsh değerim 4.09 ve cmvigm sonucumda 1.07 (şüpheli) çıktı henüz yeni dış gebelik geçirdiğim için tekrar test yaptırıp baktirmadim nasıl bir yol izlemeliyim neler yapmalıyım buarada 27 yaşındayım.

   Reply
 2. Sinem

  Merhaba, bende yeni evliyim ve çocuk cok istiyorum, fakat aşırı derecede iğne fobim var, serum asla taktırmadım, iğne vurulduğunda ya da kan aldırdığımda 4 kişi tutuyor iğneyi çıkarıyorum psikologa da gittim bir işe yaramadı bu nedenle çocuk dünyaya getirmekten inanılmaz korkuyorum uykularım kaçıyor, bana ne önerenilirsiniz

  Reply
 3. sinem

  Genelde bu konuda psikoloklarla muhattap oldum, hamile kalindigi andan itibaren yapilacak aşılar testler, sezaryen gözümü korkutuyor

  Reply
 4. sinem/

  Genelde bu konuda psikoloklarla muhattap oldum, hamile kalindigi andan itibaren yapilacak aşılar testler, sezaryen gözümü korkutuyor

  Reply
  • admin Post author

   lütfen rahatlayın. gebelik sırasındaki testlerin size ve bebeğinize hiçbir zorluğu ve tehlikesi yoktur. gebelik sırasında aşı olmanız gerekmiyor, mecbur değilsiniz. sezeryan çok kolaydır. gerektiğinde anne ve bebek sağlığı için tercih edilir. vajinal doğumdaki sakıncalar sezaryende yoktur. gereksiz korkulara kapılmayın. annelik en büyük rütbedir

   Reply
 5. sevda

  Mrb bn yeni evliyim henüz iki aylıl ve bebek istiyorum ilk ay denedik olmadı bu ikinci ayda tekrr denedik adetimin gelmesine 13 gün var sizce durum ne olur

  Reply
  • admin Post author

   ortalama gebe kalma süresi 6 ay civarındadır. 1 yıla kadar dahi beklenebilir. eğer bilinen bir neden yoksa beklemenizi öneriyorum. yaşınız 35 ten daha genç ise sorun yok.

   Reply
 6. sevda

  Bilinen bi neden yok , sanırım yumurtlama dönemine denk getiremedik düzenli adet görüyorım 28 günde bir oluyor adetim söylenenlere göre 28 günde adet gören bi bayan adet tarihinin 14. Günü Yumurtlsması gerekiyormuş değil mi hocam ben haziranın 22sinde adet oldum 28inde bitti hangi tarih aralığı gebelik için uygundur bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  Reply
  • admin Post author

   Yumurtlama gunu takip ettiginiz surece kendinize zorluk yaratmis olursunuz. Dogal davranmakla ve gun takibi yapmamakla en cabuk gebe kalirsiniz. Yeni evli oldugunuzu yazmissiniz. Birlikteliginizi mekaniklestirmenizi onermiyorum. Kurallara bagli cinsel iliski yasamayin. Ne kadar dogal davranirsaniz, o kadar cabuk gebe kalirsiniz.

   Reply
 7. sevda

  Anlıyorum evet haklısınız kurallı olunca birde insan ister istemez strese giriyor henüz 21 yaşındayım daha. Bilgilendirmeleriniz için tesekkür ederim iyi çalışmalar.

  Reply
 8. sedef

  Mrb ben polikistik over hastasiyim gecen ay 2 sefer adet gordum gebelik planliyorum simdide cok asiri idrarda yanma var acaba gebe miyim?

  Reply
  • sedef

   Hocam 24 yasindayim adetim 12 haziranda geldi ve tekrar 25.de geldi bu ay daha olmadim idrarimda cook yanma war birde sol kasikta batmalar oluyo acaba bi cvp yazar misiniz?

   Reply
   • admin Post author

    Son ay icinde iki kez kanamaniz olmus ve kasik agrisi oldugunu soyluyorsunuz. Eger sorun devam ederse ultrason yapilmasinda yarar var.
    Ayrica tam idrar testi yaptirip idrar yolu enfeksiyonu olup olmali bakilirsa endiseden kurtulursunuz.

    Reply
  • admin Post author

   Hanimefendi, bu anlattiklarinizda gebelik belirtisi ile ilgili bir bilgi yok ki, nasil cevap vereyim 🙂

   Reply
 9. elif

  Mrhaba ben 10 haftalik hamileyim.
  Karnimn alt kismnda kasgma yakin seyirmeler hissediyorum. Gunde bi kac defa oluyor olunca da ust uste hizli bi şekilde 2 3 kez seyrme seklnde hissedyrum. Bebk hareketi olbilir mi bu erkn olmasna rağmen ?
  Teskkrler

  Reply
  • admin Post author

   Bebek hareketleri 10 haftadan once hissedilmez 🙂 muhtemelen barsak hareketlerini hissediyorsunuz. Hayirli olsun 🙂

   Reply
 10. sedef

  Hocam gulerek cvp veriyosunuz ama kendinizi bizim yerimize koysaniz o zaman anlardiniz tek bir umut olsa herseyimi vermeye hazirim 6 yildir cocuk hasreti cekiyorum ben bu zamana kadar her gittigim doktor polikistik over oldugunu kilo vermem gerektigini soyledi kilomsa62 boyum1.65 yani bide size soriyim boylerinin cocugu olmaz mi lutfen cvp yazin:-(

  Reply
 11. sedef

  Bide hocam en son kontrolde bir yumurtamin olustugunu soyledi doktorum bu iyi bisey mi siz daha iyi bilirsiniz ama catlatma ignesi vurulmam gerekiyormus sanirim oyle mi?

  Reply
 12. Gül

  Merhaba henüz çocuk düşünmedigimiz için ilişki sonrası ertesi gün hapı almak zorunda kaldım. Ayın 1inde regl olmam gerekiyodu olmadım. 2 idrar testi yaptım negatif çıktı ayın 9unda kan testi yaptırdım 2.0 çıktı adet olacakmış gibi ağrılarım var fakat olamıyorum. 2.0 şüpheli bi sonuç mu? Labaratuvardakiler gebelik yok fakat bi hafta sonra tekrar yapalım dediler. Hala regl olmadım tekrar kan testi yaptırmalımıyım?

  Reply
  • admin Post author

   Gebelik testi idrar ile yapilirsa cok guvenli degildir. En kesin gebelik testi kanda yapilan beta-HCG testidir. Beklenen adet gununden 12 gun gecerse dogru sonuc verir. O tarihten once yapilan testler yaniltici olabilir. Beta-HCG 10 IU/ml ve üzeri olursa gebelik (+) kabul edilir.

   Reply
  • Elif

   Hocam merhaba adetime 4 gun kala kan testlerimi yaptitdim beta hcg m 2.5 cikti yukselme ihtimali varmidir acama hamile olabilirmiyim

   Reply
 13. rabia

  merhaba gebeliğin 3. haftasın dayım ve dokuz gündür pembe ve kahverengi lekelenmeler oluyor sizce normal mi ve daha ne kadar sürer

  Reply
  • admin Post author

   hanımefendi gebelik başlangıcı en son adet kanamasının ilk gününden itibaren sayılir. en son adet kanamasından 3 hafta geçtigi durumda ultrasonda görünmesi söz konusu değildir. en son adet kanaması ilk gününden 6 hafta geçerse ultrasonda görünür hale gelir. “Gebeligin uçüncü haftasindayim” demekle ne kastettiğiniz açıkça belli olmuyor. son adet kanaması tarihini bildirirseniz ona göre yanit verebilirim. saygılarımla

   Reply
 14. rabia

  son adet kanamam 07 haziran dı temmuz ayında adetim gecikti doktora gittim kan testinde değerim 360 çıktı yaklaşık 2 haftalık hamilesiniz dedi ama dokuz gündür lekelenmem var doktor sorun yok dedi 3 güne kesilir demişti ama kesilmedi hala devam ediyor düşük tehlikesi olabilirmi diye merak ediyorum

  Reply
  • admin Post author

   Verdiginiz son adet tarihine gore 5 hafta 5 gunluk gebesiniz. Bu donemde kanama olmasi dusuk tehlikesi olabilir. Beta-HCG testini tekrarlayin, ve 6 haftalik olunca ultrasona girin. Hayirli olsun.

   Reply
 15. melodi

  Merhaba son adet tarihim 24.06.2014 yumurta takibi yapildi klomen ictim ve sonunda 4 tane yumurtam olustu.21-20-18-17 seklindeydi temmuzun 3 unde de catlatma ignemi oldum chromion 5000 lik ovulasyon testiylede yumurtalarimin catladigi gunleri takip edip iliskide bulunduk. Atesimi de olcuyorum ayni zaman da bugun baska bir doktora gittim rahimimde bir tane yumurtanin oldugunu soyledi 4 mm yada cm dedi tam hatirlamiyorum 🙁 ve haftaya ayin 22 yada24 unde gel beta hcg bakalim dedi. Merak ettigim sey rahime gelmis olan yumurta dollendigi icin mi rahimde rahime tutunmaya mi calisiyor hamile olabilirmiyim beta hcg ne zaman yukselir eger hamileysem tesekkurler .

  Reply
 16. ebru

  ben 11 aylık evliyimm son 6 aydır bebek istiyoruz fakat bir türlü olmuyor:(( daha erkenmi yoksa benmi çok karamsarım.bir sorun varmı diye düşünmeye başladım napmam lazım.

  Reply
  • admin Post author

   Hanimefendi, eger yasiniz 35’ten daha genc ise, 1 yila kadar dahi beklenebilir. Sizin ve esinizin cocuk sahibi olmasina engel olabilecek bir hastaliginiz veya gecirilmis bir ameliyatiniz yoksa telaslanmadan bekleyebilirsiniz. Korunmadan bir yil birlikte olduktan sonra gebelik elde edilmediyse tum testler yapilir. Ancak henuz 6 ay olduguna gore beklemenizi oneriyorum. Cok endiseli iseniz, sizin yumurtalik hormonlariniz ve esinizin sperm testleri yapilabilir. Ancak bilinen bir sorun yoksa, simdilik bu basit testler icin bile acele etmeyin.

   Reply
  • Böcük

   Mrb 8 senelik evliyim 2 kere aşılama yaptirdim tutmadi sonra normal yollardan oldu gebeliğin 5-6 haftasında düşük ve kürtaj oldum kurtaj tarihi 14. Eylül 2 gün kanama oldu ve sonrası olmadı gebelik şansım ne kadar

   Reply
 17. sevim

  Hocam benim bugun adetimin 30. Son gunu vucut isim 37. 1 dusmedi sekiz gundur sabit bu isida hep goguslerimde cok hassas gogsumden su gibi akinti geldi bir damla iki kez birde heray yuzumde sivilce cikardi bu ay yok hamilik belirtisi olabilirmi tesekkurler simdiden

  Reply
  • admin Post author

   Bahsettiginiz belirtilere bakarak gebelik ile ilgili yorum yapmak mumkun degil. Beklenen adet kanamasi 12 gun gecerse kanda beta-HCG testi yaptirin. Bunun sonuclari kesindir. Idrar testleri zaman zaman yaniltici olabilir.

   Reply
 18. Dilara

  Adetim biter bitmez ilişkiye girdim ve üç hafta sonra hamilelik belirtileri oldu ve iki gün önce adet gördüm cok ağrım oldu ve kanamamda coktu şimdi ise kesildi adetim
  Normalde 4-5 gün sürer adetim şimdi ise 2 gün sürdü sizce hamilemiyim

  Reply
  • admin Post author

   Hanimefendi, internet uzerinden gebelik tanisi koymami beklemeyin 🙂 Adet kanamasi gununuz 12 gun gecerse kanda beta-HCG testi yaptirin.

   Reply
 19. mehmet91

  Merhaba. Bir ay önce eşimle adetinin bittigi gün korunmadan birlikte olduk, ertesi gün hapı kullandı. Hapı kullandıktan 4 gün sonra adet gördü tekrar ama normal düzeninden iki gün geçti gebelik testi yapti fakat silik şekilde çift çizgi cikti. Daha önce de boyle bi durum olmuştu çift çizgi görünmustu sevinmistik ama kan testinde negatif cikmisti. Eşimin hamile olma ihtimali nedir acaba?

  Reply
  • admin Post author

   Esiniz buyuk bir ihtimalle gebe degil. Ancak emin olmak icin adet kanamasi gununden 12 gun gecince kanda beta-HCG gebelik testi yaptirabilirsiniz.

   Reply
 20. zeynep

  Hocam merhabalar, benim son adet günüm 6 temmuzda ve yumurtlama donemimin geçen hafta sonu olduğunu tahmin ediyorum. Benim göğüslerimde şişlik ve hassasiyet oluştu hamilelik olabilir diye düşünüyorum. Sorum ise şöyle; hayal kırıklığı yaşamamak için adet günümden önce test yaptirmicam ancak ayın 24unde uçak yolculuğu yapıcam ve aktarmali iki kex uçağa binicem. Bu eğer hamile isem zarar verir mi ?

  Reply
  • admin Post author

   Hanimefendi, beklenen adet gunu 12 gun gecerse kanda beta-HCG gebelik testi yaptirin, bu kesindir. Eger gebelik varsa 28. haftaya kadar ucak yolculugu yapilabilir.

   Reply
 21. Yıldız

  Merhaba ben 45 yaşındayım. Bugüne dek düzenli olarak adet görmekteydim. Adetlerim her ay bir önceki ay geldiği tarihten 2 gün önce olurdu düzenli olarak. Fakat bu ay 12 gün gecikti. Evde tarihi geçmiş bir gebelik testi vardı onu uyguladım pozitif çıktı. Hamile kalmak istemiyorum. Acaba testin sonucu yanlış olabilir mi? Genelde tarihi geçince negatif çıkarmış bu testler diye duydum. Ama bende + çıktı. Yardımcı olursanız çok sevineceğim.

  Reply
  • admin Post author

   Hanimefendi, beklenen adet gunu 12 gun gecerse kanda beta-HCG gebelik testi yaptirin, bu kesindir. Ve ayrica kan verirken FSH ve LH testleri de yaptirin. Eger gebe degilseniz adet kanamanizin neden geciktigini anlayabiliriz.

   Reply
   • Yıldız

    peki Hocam teşekkürler. Bir sorum daha var cevaplarsanız sevinirim. Ben evli değilim ama eğer hamileysem kürtaj ücretini sgk karşılıyor mu bilginiz var mı acaba (affınıza sığınıyorum ama insan başına herşey gelebiliyormuş) 🙁

    Reply
 22. Helin

  Selam. Ben düzenli adet gören bir bayanım. geri çekilme yönü ile korunuyoruz. eşim bu konuda çok dikkatli. gebelik söz konusu olabilir mi ? Adetim 9 gün geçti. 2 gün önce idrar testi yaptım negatifti. hala hastalanmadım adet belirtilerim yok. sizce nedir durumum…???

  Reply
  • admin Post author

   Beklenen adet kanamasi 12 gun gecince kanda beta-HCG testi yaptirmak en dogru sonucu verir.

   Reply
 23. Gülce

  Merhaba, Ben düzenli adet gören bir bayanım. Eşim ile geri çekilme yöntemi ile korunuyoruz. Ama eşim bu konuda çok dikkatli bu yüzden gebelik düşüncesi pek oluşmuyor bende..Son 3 ay regl tarihlerim:
  18 haziran
  21 mayıs
  23 nisan;Kısaca 28 günde bir düzenli adet görüyorum.
  Olmam gereken tarih 16 temmuz du. AMA; Şimdi 26 temmuz hala olmadım. Tam on gün geçti.Bundan 2 gün önce idrar testi aldım.Ama negatif çıktı.Yani kısacası hala olmadım.ruh halim bazen çok sinirli bazen çok durgun.Dün kesin sabaha kalmaz hastalanırım dedim.ama yok bir haftadır gaz sorunum var karnımın ağrısı ondan hafif gögüslerimde dolgunluk var.akıntım çok az beyaz İdrarımda koku var. Bu kadar gecikmesi nedir gebelik riski var mı negatif çıkmasına rağmen. beni aydınlatır mısınız…

  Reply
 24. Gülce

  çarşamba günü hcg idrar testi negatif çıktı,11 gün geçmesine rağmen olmadım her hangi bir enfeksiyon bir rahatsızlığım yok… Sadece ihtimaller ve gebelik riski nedir ?Adet olacakmışım gibi kasılmalar oluyor arada..

  Reply
 25. Aylin

  Mrb,bir idrar testi yaptım pozitif cıktı iki kerede özel ve devlet hastanesinde kan tahlili yaptırdım pozitif cıktı 2-3haftalık hamile oldugum yazıyor ancak kanamam var ve ara ara kanamam kesiliyor ara ara gelir bunun sebebi ne olabilir ?

  Reply
  • admin Post author

   Bu anlattığınız, düşük tehlikesi veya gebeliğin tutunma kanamasına benziyor. Derhal bir doğum hekimine giderek ultrasona girin.

   Reply
 26. Karselen

  Merhabalar, su anda 16+2 haftalık hamileyim. Son 2 günden beri tüm gun süren karin ağrım ve kasık ağrım soz konusu. Herhangi bir akıntı veya kanamam yok. Ama cok endiseliyim. Hiç bu zamana kadar tüm gun süren bir ağrım olmamıştı. Acaba endişelenmem gereken bir durum soz konusu mudur? Bu arada yaz tatilinde oldugum icin devamli yüzüyorum ve sudayim. Olabildiğince mayomu ıslak tutmuyorum. Bunlarda bir etken olabilir mı? Cevabınız icin tesekkur ederim

  Reply
  • Karselen

   Merhabalar, su anda 16+2 haftalık hamileyim. Son 2 günden beri tüm gun süren karin ağrım ve kasık ağrım soz konusu. Herhangi bir akıntı veya kanamam yok. Ama cok endiseliyim. Hiç bu zamana kadar tüm gun süren bir ağrım olmamıştı. Acaba endişelenmem gereken bir durum soz konusu mudur? Bu arada yaz tatilinde oldugum icin devamli yüzüyorum ve sudayim. Olabildiğince mayomu ıslak tutmuyorum. Bunlarda bir etken olabilir mı? Cevabınız icin tesekkur ederim

   Reply
   • admin Post author

    Eger agriniz devam ederse rahim kasilmasi ve rahim agzi acilmasi kontrolu yapilmasi gerekebilir. Anlattiklariniz mide barsak spazmina benziyor.

    Reply
     • admin Post author

      Eger agriniz rahim kasilmasi ve rahim agzi acilmasina bagli ise elbette cok ciddi sorun yaratir. Ancak merak etmeyin. ilk soru sordugunuzun uzerinden epey zaman gecti..eger rahim kasilmalariniz olsaydi kendini belli ederdi. Yine de buna internetten cevap aramak dogru degil. Agriniz devan ediyorsa kontrola gitmelisiniz.

  • admin Post author

   Her defasinda ayni yaniti veriyorum, yine yazacagim 🙂 kanda beta-HCG testi cok guvenilir bir testtir ama uygun zamanda yapilrsa..
   Beklenen adet kanamasi 12 gun gecerse yapilir ve cikan sonucta yanilma payi yoktur.
   Adet kanamasina 10 gun kala gebelik testi yaptirmanin hic bir tibbi degeri yoktur.
   Saygilarimla

   Reply
 27. Ecemnur

  Hocam merhaba.Ben 37 haftakık hamileyim.Tam bacaklarımın içiyle cinsel organımın üsst kısmının birleşim yerlerinde Yani yanaklarda 1-2 haftadır kas ağrısı gibi bir ağrı var.Sadece bacaklarımı haraket ettirdiğimde oluyor..Oldukça canımı acıtıyor.Arada havuza girip hafif yüzüyorum.Dışardan bakıldığında hiçbirşey yok.Beni bilgilendirirseniz sevinirim.

  Reply
  • admin Post author

   Sikayeti olan bir hastayi gormeden, muayene etmeden internet üzerinden teşhis koymak, tedavi etmek mumkun olmadigi gibi, fikir yurutmek dahi dogru degildir. Saygilarimla

   Reply
 28. zeliş

  hocam ben adetimi 8 temmuzda oldum 24 temmuzda gene oldum 8 agustosda da 2 dün kahverengi az lekelenmem oldu doktora gttim 18 agustosda betahcg istedi negatif çıktı hamile olasılıgım varmı sizce

  Reply
  • admin Post author

   Hanımefendi, “beklenen adet kanaması 12 gün geçtikten sonra” yapılan betaHCG sonucu kesindir.

   Reply
   • nur

    Merhaba.. Temmuzun 25 önde adet oldum ayın sonunda da ise bitti adetimm.. Ağustosun 16 sinda esimle ilişkiye girdik bu 3,gundur de adet henüz olmadigimm icin test aldım birinci çizgi net kırmızı ikinci ise silik çıktı yanlıştır diye ikinciye yaptım yine ayni şey.. Sizce hamilemiyim?

    Reply
 29. pinar

  Merhaba,

  2.kez anne olmak istiyorum ama en son temmuz 18 hasta oldum sonrasinda esimle iliskiye girdik.bugun oldu hala adet olmadim.idrar testlerinde negatif sonuc aliyorum.sizce hamile olma olasilgim varmi yoksa psigolojik olarak beyin hasta olmamaimi engelliyor.sinirlerim cok bozuldu hamile oldugum belli degil 28 gunde bir adet olan ben hala bir ses yok.

  Cevabinizi bekliyorum
  Tesekkurler

  Reply
  • admin Post author

   Hanımefendi, “beklenen adet kanaması 12 gün geçtikten sonra” yapılan betaHCG sonucu kesindir.

   Reply
 30. gulden

  Hocam iyi aksamlar polikstkovr var 2.bck yillik evliyim bir kez kimyasal gebelik yasadim geçtiğimiz ayin 20 de regli oldum düzenli takip ederek ilişki oldu şuan kasiklarim çok agriyor ve idrar Rengim koyu sari gebelik belirtisi olabilirmi i şimdiden tskler

  Reply
  • admin Post author

   Hanimefendi gebeligin kesin bulgusu beklenen adet kanamasi 12 gun gecince kanda yapilan betaHCG testidir.

   Reply
 31. tülay

  merhaba ,

  28.08. regl oldum ve dün ilk kez eşimle korunmasız ilişkiye girdik.hamile kalma riski var mıdır? bugun ise diş bölümünde işlem yapılacak bir sorun olmaz değil mi..

  Reply
  • admin Post author

   Hamile olma olasiliginiz varsa bunu dis hekimine soylemelisiniz. Gebeligin kesin bulgusu beklenen adet kanamasi 12 gun gecince kanda yapilan betaHCG testidir. Ondan onceki donemlerde her turlu ilac kimyasal madde rontgen vs riskli olabilir.

   Reply
 32. vahide

  Hocam bn yeni evliyim korunmadn birlikte oluyrz ve Bebek cok istiyrz bugun yumurtlama günüm son gunu fakat 10 gundur sag ve sol kasigmda agri oluyo bacagmA vuruyo belimde agriyo acaba dollenmeden mi kaynaklaniyo

  Reply
 33. arzu

  merhaba,benim en son adetim 31 temmuzdaydı.29 ağustosta doktora gittim.ultrasonla baktı.yumurta çatlamamış,adet söktürücü verelim dedi.ama ben içmedim.2 gün önce hcg yaptırdım.negatif çıktı.bu durumda hem 8 gün gecikme var hem de gebelik yok görünüyor.adet söktürücü içmelimiyim?yoksa 12 gün gecikmeyi beklemelimiyim?

  Reply
 34. hulya

  Merhabalar hocam 20 haftalik hamileyim daha once iki dusuk yaptim biraz evvel unutup hayli yuksege uzandim su anda vicdanen cok kotu hissefiyorum kendimi sizce bu hareketimin bir zarari olur mu bebegime

  Reply
 35. kerem

  mrb hocam sıze bır sorum olucak cvb verırsenız sevınırım bnm beklenen adet gunum 15 gun gecıktı ama oncesınde antıbıyotıkve fıtıl kullandm acaba onlar sebep olmuş olabılırmı teskkurlersımdıden…..

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanimefendi antibiotik ve fitil kullanimi adet gecikmesine yol acmaz. Adet gecikmesinin sebebi arastirilmalidir. Sebebin ne oldugunu kesin bilmeden asla adet söktürücü ilaç kullanmayınız.

   Reply
 36. zehra i

  merhaba 1.5 yil icinde 2 kere dusuk yaptim.
  bir sonraki hamilelik icin ne kadar beklemem gerek? bulundugum ulkede 3 dusuk oncesinde herhangi bir test yapmiyorlar.
  hamile kalmayi kac ay denedikten sonra, eger olmuyorsa, doktora gitmem gerekir. 35 yasindan gencseniz 1 yil gecmeden bir sey yapamayiz diyorlar. iki dusuk yapinca durum degismez mi acaba? Yasim 33.
  tesekkurler.

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Sorulariniza sirayla cevap vereyim;
   1. Gebelik kaybi sonrasinda tekrar gebe kalmak icin beklenmesi gereken bir sure yoktur. Bu tamamen sizin moralinizle ilgili bir konudur. Ne kadar beklemek isteyeceğinize kendiniz karar vermelisiniz. Eğer gebelik kaybı sırasında bir müdahale gerekti ise, onun etkilerinin geçmesi beklenebilir, ornegin; içeride parça kalıp küretaj olmak zorunda kalmanız gibi
   2. Bulunduğunuz ülkede 3 gebelik kaybından önce herhangi bir araştırma yapılmaması aslında dünya sağlık örgütünün önerilerine uygun bir yaklaşımdı. Bizim ülkemizde daha aceleci davranarak bir veya iki düşükten sonra tüm araştırmalar yapılıyor.
   3.”Gebe kalmayı denemek” şeklinde bir yaklaşım yapmayınız. Ne kadar doğal davranırsanız, o kadar çabuk gebe kalırsınız. Deneme adı altında yaptığınız şey, cinsel ilişki gününü ayarlamak ise lütfen bunu yapmayınız. Cinsel ilişkinin doğallığı bozulup görev haline geldikçe gebelik beklentisinin azalacağını unutmayınız.
   4.Bulunduğunuz ülkenin sağlık yönetim kuralları bunu sizin için değiştirmelerine izin vermez sanırım.

   Reply
 37. ümmühan

  İyi günler hocam benim sorum siklus26 son adet 20 ağustos 10-14 günleri arasında düzenli ilişki oldu 1 eylül yumurtlama oldu (vajinal akıntıya göre) yumurtlamanın 9. Ve 11. Günleri kanda hcg baktırdım negatif çıktı önceki aylarda olmayan karın ve bel bölgesinde ağrılarım ve yemeklerden sonra aşırı çarpıntılarım oluyor birde hipotroid hastasıyım ve sürekli ilaç kullanıyorum belirsizlikten huzursuz oluyorum eğer gebelik varsa troid hastalığımın tehlikesi varmıdır şimdiden teşekkürler

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   gGebelik elde etmek için yumurtlama günü takip etmenizin, size zorluk yaratmaktan başka hiçbir olmayacaktı. Ne kadar dogal yaşarsaniz o kadar cabuk gebelik elde edersiniz. Bizler makine duzrninde calismiyoruz. Bizler organik varliklariz. Yumurtlama gunu takibinin hem basariniza yarari olmayacaktir, hem de dogalligini kaybedip gorev haline gelen iliskide sperm kalitesi olumsuz etkilenecektir.
   Gebelik testi, beklenen adet kanamasi 12 gun gecince yapilmalidir.
   Gebelik sirasinda TSH degeri 2.5’tan az olmalidir.
   Saygilarimla

   Reply
 38. melike

  merhaba hocam
  5 eylül de ikinci aşılamam oldu.
  ara ara kasıklarımda ağrı oluyo karnımda şişkinlik ğögüslerimde şişkinlik var hamile olma ihtimalim var mı yoksa normal mi

  Reply
 39. MERAL O.

  Merhaba hocam!
  1 yıllık evliyim ve bebek istiyoruz. İlişkinin 4.günü migren ağrım nedeni ile 1 adet majezik aldım. Eğer gebe isem bebeğe bir zararı olur mu? Çok endişeliyim. Bu konuda fikrinizi öğrenmek istiyorum.
  Saygılarımla!

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanimefendi, tum gebeliklerde bebegin sorunlu olma olasiligi insanoglu icin zaten %1-2 civarindadir. Ne yaparsak yapalim, bu olasiliklar bizler icindir. Aldiginiz ilac bu olasiligi bir derece dahi arttirmaz. Hepimiz icin sorun ne kadarsa, aynisi sizin icin gecerlidir. Ekstra bir risk tasimazsiniz. Hayirli olsun.

   Reply
   • MERAL O.

    Teşekkür ederim hocam! Bu saatte zamaninizi ayirip cevap verdiginiz icin mutesekkirim.
    Saygilarimla.

    Reply
 40. çiğdem

  Merhaba benim troid yetmezliğim var ayda bir gün adet görüyorum ve tarihler hiç tutmuyor hep düzensiz ağustos 24 te 2- 3 saat adet gördüm ağustosun 20 sinden hamilelik şüphem vardı eylül 3 te kan testi yaptırdım negatif çıktı ama ağustos 30 ve 31 den hamilelik suphem de var doktora gittim o tarihte gebe kalman imkansız dedi yapmadı kan testi .idrarım sıklaştı .beyaz akintim ve mantar oluşumu yasiyorum fitil ve krem tedavisi verdi eğer hamilelik varsa zararı olurmu acaba hamilelik varmıdır

  Reply
 41. melike

  hocam merhaba aşılamanın bugün 12.günü kanda gebelik testi yaptırdım sonucu 18.06 çıktı.
  hastenin değerleri şu şekilde pozitif >25 negatif5-25 sizce hamile miyim yoksa çatlatma iğnesinin etkisinden mi kaynaklanıyor

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   hanımefendi beta hcg değeri 10’un üzerinde olduğu zaman gebelik göstergesi olarak kabul edilir ancak siz bu testi o kadar erken yaptırmışsınız ki gerçekten de yapılan çatlatma iğnesinin etkisi olabilir mi diye düşünmeniz haklıdır. Yanılma payı olmayan beta hcg testi beklenen adet kanaması 12 gün geçtiği zaman yapılandır. Hayırlı olsun, saygılarımla

   Reply
 42. gülden

  HOCAM MERHABA SIZIDE YORUYORUZ AMA 5 EYLULDE REGLI OLDUM 15 EYLUL DE CATLATMA IGNESI YAPILDI VE DR 36 SONRA BERABERLIK OLSUN DEDI SORUM.SUKI DOLLENME ESNASINDA BULANTI VE BEL KASIK AGRISI OLURMU??SIMDIDEN TSK EDERIM

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Evet olabilir. Yumurtlama sirasinda gerginlik ve dolgunluk hissi de olabilir. Ama bunlar yumurtlama ve döllenmenin %100 garantili göstergesi değildir. Bu hisler, herhangi bir zamanda da olabiliyor.

   Reply
 43. gülden

  Hocam.suanki gordugum.tedavi gebelikle sonuclanmaz ise bayram sonu size muaneye gelmek.istiyorum

  Reply
 44. aslı

  merhaba sat.08-08-2014 adet gecikmesinin 4. günü test yaptım negatif ama hala adet olmadım 10 gün geçti gebelik varsa idrarda çıkarmı?

  Reply
 45. esrapoyraz

  Hocam merhaba. Ben 5 temmuzda benegim karnimda ildugu icin aldiramk zorunda kaldim 30 gunsonra kanamam oldu ve ondan sonraki kanamalrim normalde oldugum 28 gunde bir olmaya basladi ancak hic korunmadik ama hamile kalamiyorum doktorum.kurtajin guzel gectigini soyledi. Ancak hamile kalamiyorum.

  Reply
 46. Ozlem bor

  Merhabalar, tüp bebek tedavisi göruprum . 12 . Gün beta hcg 75 çıktı. 2 gün sonra 137 çıktı. Merkez ikiye katlanmalı dedi ama araştırmalarım yüzde 66 lık bir artışın yeterli olduğu yönünde . Sizin fikriniz nedir???

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   hayırlı olsun. beta hcg değerinin her üç günde bir ikiye katlanıyor olması arzu edilen bir artıştır. ama bizler makine düzeninde çalışmıyoruz. organik varlıklarız. belirli düzeylerdeki artış ya da inişler kabul edilebilir. mutlaka kötü bir anlama gelmesi gerekmiyor. ama yine de yakın takip gerekir elbette. saygılarımla

   Reply
 47. Şefika Kaya

  Merhaba hocam,
  19 Ekim 1793 dğumluyum.6 Ocak 2013 te evlendim.11 Şubat 2013 te son adeti oldum.9 nisan 2013 tarihinde dış gebeliğimi anlamadıkları için tüpüm patlamış kanamalı acil açık ameliyat oldum.O sırada tam 8 haftalıkmış.14 Eylül 2013 de rahim filmi çektirdim.Sağ tüpümün alınmış olduğunu söylediler.Ardından rahim içinde polipler gördükleri için 22 ocak 2014 te tekrar ameliyat oldum poliplerini temizledik ve tüp ucunu bağladık dediler.Mayısta tüp bebek ilaçları kullanmaya başladım.13 Haziran 2014 te tek yumurta olduğu için aldılar ve 14 haziran 2014 te döllenmedi diye arayıp bilgi verdiler.22 haziran 2014 adet gördüm.Ardından 24 Temmuz 2014 adet gördüm.Ardından da 17 Ağustos 2014 te adet gördüm.Bu ayki adetim gelmedi.Dün yani 22 Eylül eczaneden test alıp akşam yaptık sonuç negatif çıktı.İdrarımda berrak ve açık sarı değildi.Ben anlam veremedim.Ve tabi bu kadar stres beni aşırı gerdi psikolojimi etkiledi.Verebileceğiniz bilgiye ihtiyaç duymaktayım.Kolay gelsin.

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   hanımefendi dış gebelik geçirmiş olmanız ve tek taraflı olarak tüpünü alınmış olması gerçekten talihsizlik. geçmiş olsun. bu sıkça duyduğumuz olaylardan biridir. ancak tüp bebek tedavisinde neden sadece tek bir yumurta geliştiğini bu aksilikler açıklayamaz. sanırım yumurtalıklarınızda ilaçlara tembel cevap verme durumu söz konusu. hormon değerlerinizi görmeden bu konuda sağlıklı cevap vermem mümkün değil. saygılarımla

   Reply
 48. Şefika Kaya

  cevabınız için teşekkürler.benim öğrenmek istediğim evde yaptığım testin haricinde kan vermem gerekirmi bu kadar süre geçtiği halde.yoksa sadece doktoramı gitmem gerekir yada ne zaman adet olucam diye beklemelimiyim.

  Reply
 49. zeynep

  Selam.dış gebeliğin kana veya kandan idrara geçmesi normal gebelikteki zaman kadar mıdır?Yoksa daha geç olabilir mi?

  Reply
 50. imren

  Merhaba hocam son adet tarihim 5agustos. 16.9.2014 beta hcg 275.5. 22.9.2014 399.65 24.9.2014 498.89 bu degerlere gore bebegim icin dusuk bekleniyor ama henuz dusuk yada bir agri falan yok sizce dusuk olmalimi? Neden degerler yukselmiyo olabilir

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi gebelik hormonu çok yavaş artış gösteriyor. Düşük tehlikesi veya dış gebelik olasılığı söz konusu. Rahim içerisinde su kesesi göründü ise dış gebelik olmadığı söylenebilir. Ama sağlıklı giden gebelikte her üç günde bir en az iki kat beta hcg artışı beklenir. Yine de herhangi bir müdahale yapmak yerine kesinleşinceye kadar beklemenizi öneririm. Acele karar vermeyin, pişmanlık olmasın. Saygılarımla

   Reply
 51. Emine

  Hocam ben 3 aylik evliyim korunmuyoruz en son agustos 25 de regl gordun 28 gunde 1 regl oluyorum normalde eylul 22de regl olmam gerekiyordu olmadim ve surekli idrara cikiyorum benm kilo standardmm vardr ve bunn ustune ckmam 5 kilo almisim karin bolgemde cizgi olustu surekli tatli yeme istegi duyuyorum uc gun geciktim testde negatif cikiyo hamile olabilirmiyim ?

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi gebeliği kesin olarak gösteren tek bir test vardır. Kanda beta hcg testi. Beklenen adet kanaması 12 gün geçince yapılır. Onun dışındaki bütün testler yanıltıcı cevap verebilir. Test yaptırmayı çok erken düşünmüşsünüz, beklemenizi öneririm Canınızın tatlı çekiyor olması kesin bir bulgu değildir 🙂 saygılarımla

   Reply
 52. nazlı

  iyi gunler ben ocakda evlendim mayis da hamile oldugumu ogrendim bir hafta arayla gebelik kesemin bozuldugunu soyleyip kurtaja aldilar cok uzuldum..kurtajdan sonra iki ay adet olmadm hamile olabilirim diye test yaptim negetif cikti doktor progestan hapi yazdi onu kullandim temmuzun 24unde kurtajdan sonra ilk adetimi gordum.bu adetten sonra hala adet olmadim iki aydir yine adet olmuyorum test yaptim negatip cikti.doktora gitmekten korkuyorum.

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi geçmiş olsun. Doktora gitmekten korkuyorsanız size kimse yardım edemez,bunu söylemeyin lütfen. Elbette gerektiği zaman doktora gitmelisiniz. Sorduğunuz soruya cevap verebilmek için hormon değerlerinizi bilmek gerekir. Yumurtlama hormonları değerlendirilmeli, ondan sonra gerekli teşhis ve tedavi yapılmalıdır. Saygılarımla

   Reply
 53. Tulay

  Merhaba hocam, en son adet baslangicim 22.08.2014 ama o tarihtr sadece 1 damla kahverengi leke geldi sonrasinda 24-25 i gibi tam olarak hastalandim. Adetim 28.08 ta bitti. 21 eylulde de test yaptim pozitif cikti dr gittim 22 eylulde ultrasonla bakti altimdan kese gorundu. 4 haftalik hamilesin dedi. Ama ben 4 eylulde gozumden lazer ameliyati oldum ve 6 eylulde de boynumdan mr a girdim, sizce o tarihlerde ben hamile miydim? Cevap verirseniz cok sevinirim. Tesekkurler.

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   hanımefendi gebeliğiniz hayırlı olsun. verdiğiniz tarihte hamile olup olmamanız çok önemli değil çünkü hem göz üzerinde yapılan lazer ameliyatı, hem de çekilen mr radyasyon içermez. eğer mr çekilirken radyoaktif madde kullanılmadı ise sorun yok. gebeliğin ilk 12 haftasında bebek ya hiç etkilenmez ya da tümüyle gebelik kaybı olur. devam eden gebeliğinizin herhangi sağlıklı bir gebelikten farklı olmayacağını umuyorum. hayırlı olsun. saygılarımla

   Reply
 54. nur

  Merhaba ben cevaplarinizi okudum bhcg adet gunu 12 gin gecikince yapilmali yazmissiniz ben 10 gun gecikince ysptirdim 0.1 cikti ve yok diye disime kanal tedavisi yaptirdim. Sonradan buradan okuyunca cok korktum acaba o test guvenilir degilmiydi 12 gun gecmedigi icin cunku su an 12 gun gecti ve hala adet olmadim. Sizce hamileysem bebege cok mu zarari olur

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   hanımefendi adet kanamanız 10 gün geçince yapılan beta hcg testi 0.1 ise çok büyük olasılıkla gebe değilsiniz. adet gecikmeleri devam ediyorsa ultrasona girmenizde yarar olabilir. saygılarımla

   Reply
 55. çaresiz

  merhabalar ben 24 yaşındayım bekarım erkek arkadaşımla ilişkiye girdim ve adet dönemimden 3 gün geçti acaba hamileyim lütfen yardımcı olun bana kafayı yiyeceğm

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   hanımefendi bu tür sorulara internet üzerinden yanıt vermeyi arzu etmiyorum ancak şunu söyleyebilirim, eğer beklenen adet kanamanız 12 geçerse kanda beta hcg testi yaptırınız.

   Reply
   • çaresiz

    hocam teşekkür ederim yine de ilginize ben test yaptım negatif çıktı fakat adet göremedim sizce hamilemiyim dir dediginiz testi de yaptıracağım

    Reply
 56. misafir 7

  Hocam kolay gelsin 20 haftalik hamile yim ve son hafta kasigimda atma ve seyirme oluyor bazen hic olmuyor bazen ust uste oluyor sebebi nedir tehlikeli midir

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   hanımefendi gebeliğin ilk yarı tamamlandı rahim giderek büyüdüğü için tum karin organlari giderek yer degistiriyor ve dogal olarak agriya neden oluyor. Anlattiginiz durum bir hastalik belirtisi gibi degil. Ancak takdir edersiniz ki internet uzerinden gebelik takibi yapmak dogru degildir 🙂 rahim agzi acikligi veya erken dogum kasilmalari olmadigindan emin olmak icin doktorunuza bas vurunuz. Saygilarimla

   Reply
 57. hulya

  Hocam tekrar merhabalar ben 23. Haftaya girdim(gebelikte) bu gun kan sekeri dusmesi problemim oldugunu ogrendim fakat doktpra ne yapmak gerektigini unutup sormadan cikmisim ne yapmam gerekir ve bebegime zarari. Olur mu. Bu durumun birde spn zamanlarda tv proframlarinda cok karsilasiyorum seker yuklemesi kesinlikle yaptirmayin diyorlar sizce ne yapmaliyim?

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Gebeligin 26. Haftasinda 50 gm seker yukleme testi yaptirmaniz sizin ve bebegin sagligi acisindan zorunludur.
   Kan sekeri dusmesini eger hissediyorsaniz beslenme duzrninizi daha sık araliklarla ayarlayin.
   Cebinizde kesme şeker bulundurun.
   Kadin hastaliklari ve dogum uzmani olmayanlarin gebelik ile ilgili sozlerini yorumlamaya gerek yok.

   Reply
   • hulya

    Alakaniz hizmetiniz annelige verdiginiz degeri oyle guzel ozetliyor ki aydinlattiginiz her konu. icin cok ama cok tesekkurler hocam

    Reply
 58. nur

  Kolay gelsin hocam.ben 36 yasindayim ve 5 aylik evliyim.cocuk istiyoruz ve bu tarihe kadar bir belirti yok.yasim ileri oldugu icin endiselerimden dolayi 2 ay once dr gittim hormon testi ve ultrason da karin bolgemden bakti hersey normal bikac ay daha deneyin oyle gelin dedi.deniyoruz bakalim benim size sorum daha once yuzumde killanma ve sivilce var diye dr gitmistim ve tahlilde erkeklik hormonumun fazla oldugunu soylemisti simdi aklima geliyorda cocuk olmasini engellermi erkeklik hormonunun fazla olmasi tskkur ederim

  Reply
 59. esra

  Hocam mrb.1.5 yillik evliyim.haziran ayinda kurtaj oldum.su an 8gun var adetime.muthis bir gaz var.ara sira kasiklarimda agrim oluyor.normalde adetime 1hafta goguslerim siserdi.bu seferde oldu ama gogus agrim falan yok.bir de belim cok agriyor dun ve bugun sizce gebelik belirtisi olabilir mi.

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   hanımefendi bu anlattıklarınız yaklaşan bir adet kanamasının belirtileri olabileceği gibi herhangi bir bağırsak spazmı belirtileri olabilir, eğer beklenen adet kanaması 12 gün geçerse kanda beta hcg testi yaptırınız, ama aslında yapmanız gereken en doğru şey madem gebelik istemiyorsanız, koruma yüzdesi yüksek bir yöntem kullanmanızdır. Aksi takdirde her ay benzer sıkıntıları yaşayabilirsiniz, geçmiş olsun

   Reply
 60. Emel

  Merhaba hocam ben eski bir hastanızım .suan ikinci bebeğimi bekliyorum 7hafta 2günlük endişem su ki ultrason Görüntüsü çok küçük 7-8 milim olacagını okuyorum netten .gittiğim doktor toplu iğne ucu kadar dedi kan testlerinde bi problem olmadıgını söyledi kalp atışlarını duyduk ama bi gelişim problemi olabilirimi acaba die düşünüyorum hocam cevabınızı bekliyorum iyi Akşamlar .

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Yavrunuz hayirli olsun. Bebegin gelisimini takip etmek 40 haftalik bir surectir ve her gun ayri ayri dikkat gerekir. En bastan olumlu ya da olumsuz yorumlara girip kendinizi mutsuz etmeyiniz. Ama takipleri de ihmal etmeyiniz. Tekrar hayirli olsun 🙂

   Reply
 61. Handan

  Merhaba hocam! Şu an 4 haftalık gebeyim. Yaklaşık 1 hafta önce başlayan ve hala geçmeyen şiddetli öksürük şikayetim var. Hem üst hem alt solunum yolu enfeksiyonu geçiriyorum. Zarar verir diye antibiyotik veya balgam söktürücü almıyorum ancak bitki çaylarının da bir faydası olmuyor. Sinüzit için genelde augmentin veya amoklavin, gargara vs. kullanırım. Ancak şu an ne yapacağımı bilemiyorum. Sizin öneriniz ne olur acaba? Gebelikte en güvenli bu durumda hangisidir? Saygılarımla

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanimefendi gebeliginiz hayirli olsun ve rahatsizliginiz gecmis olsun. Sorunuza cevap vermeyi cok arzu ederim ama bu dogru olmaz. Hastayi gormeden, internet uzerinden cevap verilmesi en sakincali soruyu sormussunuz.
   Lutfen bir kulak burun bogaz ve gogus hastaliklari uzmanina gidiniz. Muayene olurken gebe oldugunuzu soyleyiniz ve daha donra verilen tedaviyi uygulamak icin kadin dogum doktorunuzdan izin aliniz. Yapilmasi gereken en dogru hareket tarzi bu olacaktir. Saygilarimla

   Reply
   • Gülen

    Hocam ben adetten 1.5 hafta sonra kan testi yaptırdım 1.40 çıktı sizce yükselme payı var mıdır şu anda çok göğüs ağrısı çekiyorum kasıklarım çok ağrıyor hamile olabilir miyim

    Reply
 62. cemre

  Adetim bitti fakat göğüslerimdeki hassasiyet devam ediyor ve belimde geceleri beni rahatsız eden bir sancı oluyor bunun sebebini merak ettim. Yardımcı olabilirmisiniz

  Reply
 63. kiiiaskk

  Mrb eylul ayinin 26 sinda adet oldum ve adetim den 2 gun gecince hiciliskiye girmeden hsg cektirdim 1 yillik evliyim gogsletimde hassasiyet kadiklarimda agri vardi test yptim pozitif cikti ve bugun olmk uzete adetimden 10 gun gecti vajinal ultrasonla bktilar kese olusmus dediler yalniz ntte bos kese falan okudum endiseledim yardimci olur musunz bu konuda

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanimefendi problemi tam olarak ortaya koymanizi rica ediyorum. Hic iliskiye girmeden hsg rahim filmi cektirip sonra da gebelik testi pozitif cikti yazmissiniz. Sanirim bir yanlis anlama var, daha aciklayici bilgi verirseniz yardimci olabilirim.

   Reply
 64. Nurgül

  Mrb hocam. Ben 1 aylik evliyim ve esimle hala tam anlamiyla iliskiye giremedik. Sanirim vajinismus hastasiyim. Ben hemsireyim. Taa ilk saglik bilimleri fakultesine basladigim zaman anlamistim vajinissmus olabilecegimi cunku dusundugumde bile kasiyordum kendimi. Her neyse ben ankarada cok iyi bi klinik buldum vaajinismus tedavisi icin 3 gunde % 100 basari ama ben once gebe kalmak istiyorum. Ben sadece esimin penisinin ucunun girmesine izzin veriyorum çok kastigim icin canim felaket aciyor. Demem o ki sadece penis ucunun vajinaya girmesiyle ( ejekulasyon vajina icine oluyor disari cikmiyor) gebe kalinabilir mi? Adetime 3 gün kaldı az once kan verdim acaba betahcg baktirmak icin daha erken mi ve bu tip bi iliskiyle gebe kalma söz konusu olabilir mi? Cevabiniz icin simdiden tesekkurler…

  Reply
 65. OZLM

  Merhaba Hocam,
  Son adet tarihim 20 eylül 2014. Adetim 12 gün gecikince kan testi yaptırdım (01 kasım tarihinde). BETA HCG değerim 4641 çıktı hamile olduğum kesinleşince, gecikmeden doktora gittiğim doktorum ultrason da keseyi gördü. Fakat çıkan değerin düşük olduğunu bu sebeple gebeliğimin 6 haftalık görünse de 5 haftalık da olabileceğini söyledi. İlk kan testinden 5 gün sonra yaptırdığım kan testinde (06 kasım tarihinde) BETA HCG değerim 13598 çıktı ve kasıklarım da hafif ağrılar söz konusu oldu tekrar doktora gittim. Bu defa doktorum ultrason da keseyi görebildi fakat embriyoyu çok net göremediğini keseyi ucundan yakalamış gibi göründüğünü fakat kese etrafında kan gördüğünü söyledi geç döllenme olduğunu düşünerek 1 hafta sonra kontrole çağırdı ve bu süre de kendimi çok yormama mı ve dinlememi söyledi ve başka bir açıklama yapmadı. Hocam doktorumun düşük riskinden şüphelendiğini düşünüyorum ve durumumu birde sizin yorumlarımızı rica ediyorum yukarıdaki açıkladığım duruma göre gebeliğim de herhangi bir sıkıntı söz konusu olabilir mi yoksa boş yere mi kaygılanıyorum cevabınızı bekler, saygılar sunarım.

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanimefendi, sizin icin olasiliklar sunlardir;
   1. Tarih yanilgisi: son adet tarihi gercek yumurtlama ve döllenme zamanini dogru yansitmiyor olabilir. Bu durumda 1 hafta bekleyip betahcg ve ultrason tekrarlamak uygun olur.
   2. Dusuk tehlikesi. Bu durumda da ilac kullanmadan test ve ultrason tekrari takibi yapilir.
   3. Dış gebelik. Rahim icinde kese goruldugune gore bu olasilik azdir
   4. Beta hcg her 2-3 gunde bir artis gosterir. Sizdeki artis uygun gorunuyor.
   Telas yapmadan takiplere devam ediniz.
   Bebegin saglik durumu kesinlesmeden, düşük önleyici ilac kullanilmamasini destekliyorum.

   Reply
 66. bahar

  Hocam ilgili metinde gebeliğin son 3 ayında nefes almada zorluk v.b şikayetler olacağı yazmaktadır. Ben panik atak hastasıyım ve normaldede nefes alma sorunlarım oluyor. Son aylar çok güçlük oluyormu çok korkuyorum 33 yaşındayım ve bu sebeple 5 yıldır bebeği erteledim

  Reply
 67. firdevs

  Mrb ben 1 kasimda 3. Asilamami yaptirdim. 12 gun sonra hafif bir kanamam oldu kandan tahlil yaptrdim sonuc thcg 29.6 normal deger 5-50 yaziyor. Benim kanamam da hala az az devam ediyor. Lutfen yorumlarmisiniz cok merak ediyorum

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Durumuz muhtemelen kimyasal gebelik varmış gibi görünüyo. Kimyasal gebelik, kağıt üzerinde gebelik varmış gibi görünür ama rahim içinde sağlam tutunmuş bir gebelik yoktur. Umarım test düzeyi artar ve sağlıklı tutunma gerçekleşir.

   Reply
 68. kezban

  Hocam son adet tarihim 8 ekim su anda 16 kasim ve hala hasta olmadım sürekli kasık ağrılarım oluyor bas dönmesi oluyor dun gece kanda gebelik testi yaptırdım ama 1.20 cıktı sonuç normalde adetin en fazla iki gün geçer sürekli tansiyonum cıkıyo halsizlik oluyor hamilelik varmıdır tam sonucu almak için ne kadar geçmesi gerekiyor bu arada 11 yıllık evliyim ve eğer olursa ilk bebeğim olacak nolur bu konuda gerçekten beni aydınlatacak bir cevaba çok ihtiyacım var cevabınızı bekliyorum ..

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi beta hcg adet kanaması 12 gün geçince en doğru cevabı verir ancak sizde 1.2 ciktigina gore muhtemelen gebe değilsiniz. 11 yildir gebelik bekliyorsaniz, mutlaka muayene olmaliydiniz. Tansiyonum cikiyor demissiniz ama kac oldugunu belirtmemissiniz.

   Reply
 69. kezban

  Tansiyonum 15 8 16 9 degisiyo ama normalde adetin düzenli hic gecikmez ve boyle kasık agrilarimda olmuyordu eczaneden test aldım ikinci çizgi biraz silik cıktı .evet 6 yıl tedavi gördüm ama hic cevap alamadım bugün tam adetimin gecikmesinde 9. Gün sizce bu nedir

  Reply
 70. kezban

  Yaşım 28 ama sadece kanda gebeliğe baktılar başka tahlil yapılmadı gecen ay rutin kontrollerim vardi sonuçlar normal dedi doktorum

  Reply
 71. Özlem

  Merhaba hocam,benim3haftadır şiddetli midem bulanıyor kusuyorum.bütün tahlillerim temiz çıktı endoskopi bilr yapıldı adetim 2gün geçti,ilaç verecekler diye beta gebelik testi yaptılar negatif çıktı.kadın doğumlada görüşmüştüm 10gün önce sorun yok dedi.klinik birşeyim yoksa ben gebemiyim.çünkü 2bebeğimde böyle hamilelik geçirdim belirtileri aynı öyleydi ilaçla durmuyor bulantım.24saat 33 yaşındayım 2çocuğum var.siz adetten 12gün geçince yapılmalı öncesi net değil demişsiniz.ben endişelendim.hamilemiyşm acaba eğer hamile isem aldığım onca ilaç be olacak

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, öncelikle gebe olup olmadığınızı netleştirelim. Eğer gebe iseniz, kullandığınız ilaçları yazarsınız, zarar verip vermeyeceğini konuşuruz. Telaş yapmayın lütfen.

   Reply
 72. firdevs

  Mrb hocam ben 1 kasimda asilama yaptirdim beta degerlerimi yorumlarmisiniz sat 23.10.2014
  13.11.2014 beta 29.6
  14.11.2014 beta 41.8
  17.11.2014 beta 45 cok tesekkurler simdiden

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, sanırım işler yolunda gitmiyor.. Sağlıklı giden gebeliklerde her 2-3 günde bir betaHCG değeri en az ikiye katlanarak artmalıdır. Kimyasal gebelik olmuş gibi görünüyor. Yani kağıt üzerinde pozitif çıkan bir test… ama rahim içinde gelişen bir gebelik olmadığı zaman bu terim kullanılır. ANCAK, erken karar vermek sakıncalıdır. Bir süre daha takip edilir ve 6. haftaya ulaşması nasip olursa, ultrason yapılır. Hayırlı olması dileklerimle.

   Reply
 73. Özlem

  Hocam teşekkür ederim cevap yazdığınız için,ilaçlarım duolans,molcef,dexday ,daymol böbrekte kum var dşye verdiler,ayrıca tomografi.film çekildi serum verildi.defalarca.. ve bende bol bol adaçayı,ebegümeci içtim.ama bunlar gebelik testi yapılıp öyle verilmişti 11gün önce, 2ay önce ria kaymıştı bende,geri çekmek ile korunuyordum.hocam hamileliği nasıl netleştirecem .hamililelik mi bu? Hamilelik degilse ne olabilir?

  Reply
 74. sibel

  iyi akşamlar ben ayın 30 da adet oldum ayın 17-18çok hafif pembemsi bi ara kanamam oldu bu kanama yerleşme olabilr mi ? adetime 10 gün var kanda testte belli olur mu? şimdiden teşekkürler

  Reply
 75. ebru

  Mrb benim son adet 23 ekim
  15 kasimda beta 27.28 cikti
  20 kasimda beta 140 cikti sizce durum nasil tesekkur ederim

  Reply
 76. Fatma

  Sayin Hocam merhaba,

  Ben 31 yasindayim ve gebeligimde 7. haftayi geride biraktim. Gebeligimin ucuncu haftasindan itibaren kasik agrilarim mevcuttu. Cok siddetli degil regl doneminde yasadigima benzer kasilmalar seklinde oluyordu. 2-3 gundur bu agrilar olmamaya basladi. Kasik agrilarinin sona ermesi normal ya da gecici bir durum mudur ? Maalesef yasadigim ulkede 12 haftadan once ultrasona girilemediginden hala bebegimizi goremedik. Esimle birlikte hala ozel goruntuleme merkezi ariyoruz ki; onlarin da 8 haftadan sonra baktiklarini ogrendik. Sadece elle muayene etmekteler ve icim hic rahat degil. Yardimlarinizi rica eder, tesekkurlerimi sunarim.

  Saygilarimla.

  Reply
 77. ayli

  Hocam merhaba. Benim adetlerim düzensiz. En son 23 ekimde adet gördüm. 26 ekimde şüpheli ilişki oldu. 28 kasımda beta hcg yaptırdım 0.1 çıktı ve ultrasonda doktor muayene etti, gebelik yok dedi. Bu sonuca güvenebilirmiyim testi tekrarlamam gerekirmi?

  Reply
 78. PINAR

  merhaba,

  reglim 6 gün gecikti ve bende 3 tane farklı saatlerde test yaptım.2 si silik 1 tanesi net pozitif çıktı.
  Silik çıkanlarda idrarım açık renkti ama net çıkanda idrarım koyuydu.daha sonra akşam kanda gebelik testi yaptırdım 3-4 haftalık hamilesiniz fakat ultrasonda daha net belli olur dedi.Bende tedirgin oldum acaba hamile değilmiyim diye? Kanda gebelik testi netmidir? yardımcı olurmusunuz?tesekkurler.

  Reply
 79. ozlem

  Merhaba, Ben 11 kasimda tup bebek yaptirdim, 11. gun degerim 474, cikti, 13. gun 1399 ve 15. gun 3800 cikti ama 10 gun sonra degerim 1500 dusmus, dusuk olma riski varmi yani dusuk mu yapiyorum yada dusuk olmus mu?

  Reply
 80. sude

  Slm benim sorunum hocam ayin 2 sinde beta testi yaptirdim ne sonuc 119 sonra doktorumun istegi uzerine cuma yani ayin 5 inde tekrar yaptirdim sonuc 195 cikti bu herhan gi bi bir sorun anlaminami gelior biraz dusuk cikmis cunku degerlerim

  Reply
 81. saripatates

  Doktor bey ben 9 gun once asilama oldum.bugun yaptirdigim kan testinde hcg 936 cikti.bu degere gore 5 haftalik hamile oluyormusum.kafam cok karisti.idrar testinde negatif cikiyor.bu kadar yuksek deger idrarda pozitif cikmazmi??kan testi cok yuksek neden?? Hamile olmama ihtimalim varmi??

  Reply
 82. Ayfer

  Hocam, son adet tarihin 5 kasimdi. Aralikin 3unde olmam gerekiyordu olmadim. Tip merkezinde kan testi yaptirdi. Ayin 5inde. Beta HCG değerim 240 cikti. Hamilemiyim? Yoksa 12 gün geçmeden yaptirdigim için yanlis olabilirim ? 🙁

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   beta hcg testinin yanılması söz konusu değildi. Hamilesiniz, hayırlı olsun. Gebeliğin sağlıklı ilerlediğini görmek için her iki üç günde bir değerin en az ikiye katlanması gerekir.

   Reply
 83. Ayfer

  Çok tesekkur ederim hocam. Haftaya ilk doktor randevuma gitcem. Kesenin normal ultrasonda görünme sansi olurmu sizce?

  Reply
 84. güler

  merhaba hocam, sat 3 kasım , adetim 14 gün gecikti bugün kanda gebelik testi yaptırdım sonuç 2 cıktı. Normal adet döngüm 25 gün. Ne yapmamı önerirsiniz. Teşekkürler.

  Reply
 85. güler

  Merhaba hocam.32 yasindayim.normal adet dongum 25 gun.bugun adet gecikmemin 14. gunu ve kan testi yaptim.sonuc <2 cikti.ne yapmami önerirsiniz? Tesekkurler.

  Reply
 86. esmerim

  Hocm meraba bn 3 bck aylik evliyim normlde adetim srekli dznliydi ewlndiktn snra eylul ayi olmadim ikim ayinda iki kez oldm ksimda olmadim aralik 2 de oldm 7 de bittim adet oncesi esi mle birlikte olduk o gun bgun olmadik ama adet bttikten snra bnde bl agrisi goguslerde hfif agrilar ve ksigimda ara ara agrilar olyo sreklide uyumk iustiom yorgun hissediom kndimi bnun sbebi nedir annemde zamaninda hm adet grup hm hmileymis 3 ayda hmile oldunu ornmis bebe time test yptim

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, yurt dışında olduğum geç cevap veriyorum, çözür dilerim.
   Beklenen adet kanaması 12 gün geçince kanda beta-hcg testi yaptırınız. Bu kesin sonucu verir, yanılma payı yoktur.

   Reply
 87. esra32

  mrhb ,son adet tarihin ilk günü 11,11,2014. 13,12,2014 tarihinde asiri karin agrisiyla aksam acile gittim Burda kontroller ypildi ve hamile oldugum anlasildi.daha sonra ishal oldum ve karin agrisi sikayettim gecti. idrar testi ,gebelik kesesi haftaya göre normal ama kandaki Hormon seviyesi cok yüksek dediler.4+3 haftasina göre 11,200 ..15,12,2014 Sabah tekrar kontrole gittim bu defa da Hormon seviyesi 14,200 olmustu ultrasonda her hangi bir sey gözükmüyordu idrar testi de normal denildi. 17,12,2014 tekrar Sabah kontrolle gittim bu defa da Hormon seviyesi 26.000 e cikmisti ultrasonda da henüz kalb atisi yok. bundan 7 ay önce de 8 haftalik bir gebelik gecirmistim embriyo gelismediginden kürtaj olmustum.ilk gebeligimde de her hangi bir Problem yasamammistim.acaba benimkisi nsl bir risk faktörü olusturuyor? cvbniz icin simdiden tskler.

  Reply
 88. arzu

  Hocam oncelikle kolay gelsin.. benim sorum, 2, 5 yillik evliyim korunmuyoruz.adetimin olmasina yaklasik 10gun var.yanliz asiri gogusde sizlama ,kasik-karin agrim , gaz problemim , muthis uyku hali, yorgunluk, istahta artis var.acikcasi dengem sarsildi.adet öncesi bu kadar yogun yasamiyordum.gebelik sansim nedir??

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, eğer sizde ve eşinizde gebe kalmanıza engel bir sorun yok ise, arzu edilen ay içinde gebe kalma şansı % 25’tir. Bu oran, insanoğlunun aylık gebe kalma oranıdır. Buna Aylık Fekundabilite adı verilir. Bir yılın sonunda gebe kalabilme şansı, % 85’tir. Her iki eş çok sağlıklı olduğu halde, bazı ailelerin gebeliği %15 olasılıkla gelecek yıla sarkabilir, bu da doğaldır.

   Reply
 89. nazli unes

  Hocam ben 1 a aylik evliyim 1 aydir hazir hissetmedgm icn yeni birlikte olduk adetime bi hafta vardi . gunu geldigi zman persembe gunu basladi cumartesi bitti . gebe kalma ihtimalim varmi ?

  Reply
 90. hatice

  Hocam merhabalar. Ben 2 cocuk annesiyim. En son regl tarihim 21 kasim. Ve normalde aralik 19 gibi regl olmam gerekiyordu fakat olmayinca 1 hafta sonrasinda dr ye gittim vajinal ultrasondan bakarak bebek olmadigini soyledi. Erken gebelik testini aldim evde idrardan kendim test yaptim negatif cikti. 29 yasindayim. Tansiyon hastasiyim 6 seneden beri ve gebe kalmak istemiyorum. Dr bana tarlusal adet sokturucuyu verdi. Sizce tekrar hamilemiyim diye baktirmalimiyim yoksa doktorumun yok demesine inanmaliyim. Hic duzensizlik yasmadim. Ayrica idrar kesemde iltihap oldugunu soyledi. Bu regl durumunu etkilermi. Saygilar..

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, beklenen adet kanaması 12 gün geçince kanda beta-hcg testi yaptırınız. Bu kesin sonucu verir, yanılma payı yoktur.
   “idrar kesemde iltihap oldugunu soyledi. Bu regl durumunu etkilermi”
   Cevap: Hayr

   Reply
 91. Semra

  Merhaba hocam henüz cevap vermediniz ama umarım verirsiniz…
  Daha önce de yazdıklarımda doktorumun kimyasal düşük yapacaksın dedi ama hala düşük geeceklesmedi ama her lavaboya gittiğimde cok hafif kanama oluyor daha doğrusu lekelenmele gibi diş gebelikten korkuyorum yardımcı olabilir misiniz sırasıyla test sonuclarım 22.58, 33.9 bir hafta sonra 358 ve 2 gun sonra 402

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, geç cevap verdiğim için özür diliyorum, yurt dışındaydım.
   Son adet kanamanız 11 Kasım olduğuna göre, geçen hafta ultrasonda gebelik kesesinin görünmüş olması gerekirdi. Eğer görünmediyse bir kaç olasılık var:
   1. Düşük tehlikesi veya kimyasal gebelik
   2. Geç döllenme. Bu durumda bizler son adet tarihine bakarak gebeliğin şu anda 7 haftalık olduğunu düşünebiliriz ama, gerçekte daha küçüktür. Bulgular bu yüzden yanıltıcı olabilir. Bu durum, özellikle düzensiz adet gören hanımlarda daha çok görülür.
   3. En tatsız olasılık, dış gebeliktir. Umarım böyle bir sorun yoktur.

   Reply
 92. Tuğba

  Merhabalar hocam,
  5 haftalık hamile yim. Homozigot hastasıyım günlük 6000 mg clexane kullanıyorum. Cuma günü beta hcg Testim 3641 bugün de 7904 çıktı.doktorum çok iç açıcı değil dedi keseye baktı bebek canlanmayabilir düşük de olabilir dedi.2,5 yıllık evliyim ve tedavi görüyorum.cok üzülüyorum görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim.

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   1. Neyin homozigot hastasısınız?
   2. Herhangi bir mutasyon homozigot pozitif bile bulunsa, yaşadığınız hastalık nedir? Yoksa sadece kağıt üzerinde bir laboratuar sonucuna dayanarak mı hasta olduğunuzu düşünüyorsunuz?
   3. Daha önce geçirdiğiniz tekrarlayan gebelik kayıplarınız var mı?
   4. Varsa, gebelik kaybına neden olabilecek tüm diğer nedenler araştırıldı mı?
   5. Neden kan sulandırıcı almanıza gerek görüldü?
   Bu cevapları yazarsanız yardımcı olabilirim.

   Reply
  • Tuğba

   Hocam aşırı kan pıhtılaşması olduğu için doktorum kan sulandirici verdi bebeğin rahim duvarına tutunabilmesi içinmiş. Genetik tani merkezinde test yaptirip doktorumuza götürdük. Şuan döllenme olmuş 5 haftalık ama hem kesenin şeklinde bozukluk hemde beta hcg oranı düşük çıktı. Bu durumda bebek hiç canlanmayabilir yada düşük yapabilirsiniz dedi. Daha önce de bi gebelik kaybım olmadı.

   Reply
     • Prof Dr Esat Orhon

      Kan oihtilasmasi ile ilgili tetkik sonuclarinizi paylasirsaniz yardimci olabilirim. Ve ayrica daha once gebelik kaybiniz olmadiysa ve damar tikanikligi gibi bir hastalik yasamadiysaniz, trombofili faktorleri neden bakildi acaba?

     • Tuğba

      Sonuç belgesi nde yazan MTHFR C677T Homozigot polimorfizm saptanmıştır Yazıyor.
      Clexane ile birlikte imom B12 vitamini ve American folik asit diye bi ilaç daha kullanıyorum. Doktorumun söylediği Homozigotsun yumurta döllense bile rahme tutunamayabilir bu durumda dedi

     • Prof Dr Esat Orhon

      Hanımefendi, MTHFR sonucunuzu gördüm.
      Tekrarlayan gebelik kaybınız yok.
      Faktör V Leiden mutasyonu yok
      SİZDE TROMBOFİLİ SORUNU YOK
      Verilen tedaviye katılmıyorum.

 93. EMİNE

  HOCAM BEN 1 SENELİK EVLİYİM FAKAT ÜÇ AYDIR ÇOCUK İSTİYORUM bugün adet günümdü ama olmadım çok fena bel ağrısı ve bulantım var ayağa kalkınca sancı gibi belime tutuyor,tatil girdiği için de dr’um çalışmıyor. acaba evde idrar testi yaparsam bir silik çizgi çıkar mı?bana çıkar dediler de.cevap verirseniz mutlu olurum şimdiden teşekkürler ESAT BEY.

  Reply
 94. seda

  Mrh hocam gecen ayin 3 te catlatma ignesi vurdum belirli gunlerde iliski onerdi doktorum ve o ayin 18 acik kahverengi lekelenmem oldu dr gittim dr utrasyonla bakti birsey yok dedi kan testi istedi oda negatif cikti ama hala adet olmadim bugun tam 12 gun oldu ama asiri gogus agirim var ve dolgunlasmis sizce neden olabilr simdiden tsk hocam

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Kullandığınız yumurta geliştirici hormon ilaçlarının etkisiyle böyle durumlar olabilir, doğaldır. Sorun devam edere, yumurtalık kisti olasılığına karşı ultrasona giriniz.

   Reply
 95. Nilüfer

  Merhaba
  Ben yaklaşık 1.5 ay önce spiralimi çıkarttırdım ve bebek istediğimiz için Dr kan tahlili yaptı ve alttan ultrasonla muayene etti hiçbir sorun olmadığını söyledi ve ben 10 gün sonra regl oldum şimdi ise reglime 7 gün var ve sağ kasığımda olan hafif sızlama ile başka bir doktora gittim ultrasona girdim doktor sağ yumurtalığımda 3 cmlik bir kist olduğunu ve gebelik göremediğini söyledi sorum şu ki ;
  1.5 ayda 3 cmlik kist oluşur mu?
  Reglime 7 gün varken yapılan ultrasonda bebek olmadığı bu ay hamile olmadığım anlamına mı gelir ?
  Bu ay hamile olma ihtimalim yok mu?

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   S: 1.5 ayda 3 cmlik kist oluşur mu?
   C: Evet olabilir ama o büyük olasılıkla gelişen yumurtadır. Adet kanaması sonrasında kaybolur.

   S: Reglime 7 gün varken yapılan ultrasonda bebek olmadığı bu ay hamile olmadığım anlamına mı gelir ?
   C: Hayır. Beklenen adet kanaması 12 gün geçmeden yapılan testler dahi güvenilir değildir. Ultrasonda gebelik kesesini görmek, son adet kanamasından 6 hafta geçince mümkündür.

   S: Bu ay hamile olma ihtimalim yok mu?
   C: Kusura bakmayın, buna nasıl cevap vereyim 🙂
   Saygılarımla

   Reply
 96. seda

  Tsk hocam kistim kist yoktu catlatma ignesinden sonra kist olustu ve yumurtam catlamamis bu benim ikinci ignem dr adet olucagin zaman deil ikinci adetinde yanima gel cocuk tedavisine basliyamam suan tedaviye basliyamam dedi ama kist icin tedaviye baslamadi sizce neyapmam lazim ilkez bukadar adet gecikmesi oldu tr gitsemmi

  Reply
 97. seda

  Bide hocam kistim 4 cm idi 2 cm dusmistu lekelendigim zaman dr gitmistim dr soyledi suan tekrardan dr gitsemmi yoksa bekliyeyimmi ilk ignemide vurdugumda kist olusmustu ama boyle karsilasmadim cocuk cok istiyorum cvp sevinirim hayirli kandiller

  Reply
 98. Tuğba

  Peki hocam vaktinizi aldım kusura bakmayın. Küçük bir sorum daha olacak. Beta hcg oranım düşük ve kesenin şekli bozuk olduğu için canlanmayabilir yada düşük yapabilirsiniz dedi doktorum. Hcg oranını nasıl yükseltebilirim.

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon

   Beta-HCG düzeyini nasıl arttırabiliriz? diye sormuşşsunuz.
   Bu elimizde olan bir şey değil maalesef. Eğer sorunlu bir gebelik ise, doğal seleksiyon ile kendiliğinden sonlanacaktır. Bunu engellemek doğru değil. İlk 12 hafta içindeki düşük tehlikelerine fazla müdahale etmeden beklemeyi tercih ediyoruz. Sorunlu bir gebeliği zorla anne rahminde tutmaya çalışmıyoruz.
   Ve en önemli konu:
   Eğer ola ki, düşük gerçekleşirse ve küretaj olmak gerekire, gereksiz yere alınan kan sulandırıcılar aşırı kanamaya yol açabilirler.
   Saygılarımla

   Reply
 99. defne

  Esimle adet bitiminden 1 ve 2.gunleri beraber oldk 17gun oldu bgn test yaptm ve pozitif cikti ama beklenen adet tarihime 10gun var sizce bir sorun var mi

  Reply
 100. ayse

  Mrb ben gecen ay icinde 3kes adet gordum ama asiri bi kanama degildi normal adet gordum yedi gu2n…doktora gittim…dusuk yapmissin dedi anlamadim dusuk yapmis olsam agrim sancim olurdu.bende hic bosey olmadi…cumartesi gunu test yaptim cift cizgi cikti ama cizgi silikti bugun doktora gittim testlerinde negatif gorunuyor dedi kum dokuyorsun dedi hic bisey anlamadim ve canim surekli biseyler istiyor sol kasigim agriyor gogislerim aciyor bna yrdimci olurmusnuz..

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Beklediginiz adet kanamasi 12 gun gececek olursa kanda betaHCG gebelik testi yaptirin.
   Adet kanamasi duzensizligi tekrarlayici olmuyirsa üzerinde durmayin.

   Reply
 101. Leyla

  Hocam otoimmün hepatit hastasıyım steroid ilacı kullanıyorum. Gebelik düşünüyorum bu ilaclarla mümkünmü bebeği etkilermi yardımcı olurmusunuz

  Reply
 102. Leyla

  Hocam hasta olan benim bende hem çölyak hemse günde 5 ml deltakontril alıyorum 2 tanede imuran alıyorum bu durumda hamike kalmam mümkünmü

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, bu konuda çok neti bir bilgi yoktur. O nedenle ilaç kullandığınız süre içinde gebe kalmamanız daha hayırlı olacaktır. Doktorunuzdan bir süreliğine gebe kalabilmek için izin isteyin. Gebe kaldığınızda zaten immünsüpresif tedavi almanıza gerek kalmayacaktır.

   Reply
 103. ozlem

  Selam benm hcg ilk 550 oldu sonra 568 cikti sonra kanamam oldu dusuk yapiyosun dedi doktor test yaptik 280 dusmus sonra gene yaptik 218 dusmutu 20 gun doktora gitmedim ara verdim yattim dinlendim kanamam da kesimdi gene gittim doktora 138 dusmus bana gene dusuk yapiyosun dedi doktor napicami bilmiyorum yatmaya devam ediyorum agrim kanamam yok simdilik dusukmu yapiyorum ki sizce bi cevap verin lutfen cok kotuyum

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanimefendi gecmis olsun.
   Gebelik kaybi oldugu kesin.
   Bundan sonra yapilacak iki şey var;
   1. Iceride parca kalmadigindan emin olmak. Gerekirse küretaj olmalisiniz
   2. Dış gebelik olmadigindan emin olunmali

   Reply
 104. defne

  Merhaba size bahsetmistim regl bitiminden snra iliskiye girdm idrar testi yaptm hamileyim.belirtileri yasiyorum sabahlari agzmda metalimsi koku mide bulantisi.hesapladgmda 3haftalik hamileym ama reglume 8gun var ve sol kasigim agriyo batiyo bazen az bazen az bise fazla cok fazla degil sizce normal mi

  Reply
 105. arzu

  Merhaba hocam..36 yaşında 22 aylık evliyim..23 yaşında sol over da çikolata kisti nedeniyle laparoskopi ile gerçekleşen bir öyküm var. Adet düzensizliği yaşamadım hiç. Doğal yollarla gebe kalamayınca gerçekleşen kontrollerde (hsg ile) sol yumurtalık kanalının kapalı olduğu ve yapılan testlerde yumurta rezervimde azalma olduğu söylendi..2 kez aşılama yaptırdım ancak sonuç negatif çıktı..2. aşılamadan sonraki 15. gün (1.12.2014) de yapılan Bhcg değeri 0,9 çıkmıştı. Son adet başlangıç tarihim 28.11.2014. Bugün itibariyle 15 günlük adet gecikmesi mevcut ve gün içinde yapılan Bhcg değerim 2,3… Adet öncesi yaşanan belirtileri normal seyrinde yaşayıp, adet olmadan bunlardan kurtulmuş durumdayım.. Ne düşüneceğimi, ne yapacağımı ve nasıl bir yol izleyeceğimi bilemiyorum. Gerekli gördüğünüz noktalara cevap verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler 🙂

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi geçmiş olsun. HSG rahim röntgen filminiz ve adet kanaması ikinci veya üçüncü günü yapılmış yumurtalık hormon ve tiroid hormonları sonuçları gerekiyor.

   Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Defne hanim cevap verdim. Neden erkenden gebelik testi yaptiginizi bilmiyorum
   Surekli ayni notu paylasiyorum:
   Beklenen adet kanamasi 12 gun gecerse kanda betaHCG testi yapilir.
   Bunun disindaki tum diger uygulamalar, hatali yorum ve tedavilere yol acar..

   Reply
 106. arzu

  Merhaba Hocam.. İlginiz için teşekkür ederim. HSG sonucum cd ye kayıtlı olarak verilmişti.. Ne yazık ki bu görüntüleri size iletecek teknik bilgiye sahip değilim. Görüntüleri yorumlamanız mutlaka daha anlamlı olacaktı ama imkanlarım dahilinde yalnızca HSG raporunu yazabilirim size.
  “Uterin kavite kontrast madde ile normal triangular konfigürasyonda doluş göstermiştir. Sağ fallop tüpünden kontrast madde geçişi ve peritoneal dağılım doğaldır. Sol fallop tüpünden kontrast madde geçişi izlenmemiştir.
  SONUÇ: Sol fallop tüpünde oklüde görünüm. (HSG çekim tarihi: 27.08.2014)
  Adetin 3. günü yapılan hormon tahlili sonnuçları ise;
  TSH:4,82 – PROLAKTİN:6,49 – ESTRADIOL:51,29 – FSH:14,53 – LH:9,74 (İşlem tarihi:05.05.2014)
  PROGESTERON:12,87 (İşlem tarihi: 21.05.2014)
  Gerekeni tam olarak yerine getirmemiş olsam da cevabınızı bekliyor olacağım..Saygılarımla… 🙂

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon

   Hanımefendi, yumurtalığın doğurganlık kapasitesi (over rezervi) azalmış görünüyor. FSH 14 ve LH 9.7 olması, doğal gebelik şansınızı azaltır. Tek taraflı kanal tıkanıklığı ve endometriozis olduğuna göre, fazla zaman kaybetmeden tüp bebek tedavisine girmenizde yarar var. Hormonların yuksek çıkmış olması tüp bebek tedavisi ile aşılır, çünkü zaten yumurtlamanız normal bile olsa, yumurta sayısını arttırmak için yumurta arttırıcı ilaçlar kullanacaksınız. Tek kanalın kapalı olması da sorun değil, çünkü tüp bebek tedavisinde kanallar kullanılmaz. HSG filminizi sağlam bir kargo ile bana yollayınız (iadeli tahahhtlü olsun, hatta göndermeden önce bir kopya çıkartıp elinizde bulundurun).
   Prof Dr Esat ORHON, Uğur Mumcu Cad 87/12 Çankaya ANKARA 0 (312) 447 88 08.
   SONUÇ: Tüp bebek tedavisi için kendinizi hazırlayınız.

   Reply
 107. ceku

  Merhabalar. Benim reglim 8 gün gecikti. Ilk önce idrar testi yaptim tek soldaki tek cizgi oldukca belirgin digeri biraz silikti yok denecek kadar.bir kaç gün sonra dün kan testi yaptirdim ve 37.89 gibi bi rakam çıktı. Hamilelik gözüküyor ama dış gebelikte olabilir dediler. Ve son 3 gündür kahverengi bi akintim vardi. Bugün kırmızı hatta siyah cok koyu kanamam oldu. Sanki adet gormeye baslamisim gibi hem agri hem de kanama var. Kan testinin yanilma payi var mi? Internette bir sürü şey okudum çok fazla sey yaziyor kafam karisti. Doktora gidicem ama acil bir durum mu yasadiklarim?

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi eğer hala doktora gitmediyseniz, hemen bugün gidin. Böyle bir süreç yaşayıp, doktora gitmeden internet üzerinden çare aramak size vakit kaybettirir.
   Sağlıklı giden bir gebelikte, betaHCG değeri her 3 günde bir ikiye katlanarak artar. BetaHCG değeri 1200 civarına gelince de rahim içinde gebelik kesesi görülür. Bunun dışındaki her türlü gelişme normal dışıdır. Saygılarımla

   Reply
 108. serpil

  Iyi gunler benm son adet tarihim 17 aralik ve duzenli adet görüyorum dun de gebelik testi yaptim ikinci cizgi belirgindi ama digeri gibi çok kirmizi deyildi hamile olma ihtimali var midir

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Aynı konuda verdiğim bir çok yanıt var, lütfen okumaya çalışınız.
   Beklenen adet kanaması 12 gün geçince kanda beta-hcg testi yaptırınız. Bu kesin sonucu verir, yanılma payı yoktur.

   Reply
 109. serifenur

  Merhaba ben beş ay önce düşük yaptım bu ay yine gebe kalmak için ilişkide bulunduk önceki adetim in tarihi 13 aralık normalde geçtiğimiz hafta sonu adet olmam gerekirdi ama 12 sinde leke geldi acaba yine düşük belirtisi olabilirmi yoksa normal adetim mi bilgi verirseniz sevinirim

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Aynı konuda verdiğim bir çok yanıt var, lütfen okumaya çalışınız.
   Beklenen adet kanaması 12 gün geçince kanda beta-hcg testi yaptırınız. Bu kesin sonucu verir, yanılma payı yoktur.

   Reply
 110. serpil

  Iyi gunler ben adete bi gun kala evde gebelik testi yaptim ve ikinci çizgi silikdi adetim dort gun gecince beta hcg testinde sonuc 1000,0 bu normal midir ve bebeklerin ikiz olma ihtimali var mıdır

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, beklenen adet kanaması 12 gün geçerse kanda beta-hcg testi yaptırınız. Bu kesin sonucu verir, yanılma payı yoktur. Ondan önceki test sonuçları değişkenlik gösterebilir. Çıkan değer çoğul gebelik göstergesi olarak kulanılmaz.

   Reply
 111. fatoş

  mrb. hocam ben 8 haftalık hamileyim. folik asit verdi dr um fakat ilk 3 ay gebelikte kritik dönem diye öğrenmiştik. ben folik asit hiç kullanmasam ya da kullanacaksam 12 haftalıkken başlasam bir sıkıntı olur mu? sonuçta ilaçlar kimyasal. doğal yollarla bu ihtiyacı karşılayamaz mıyız? folik asit çok gerekli mi sizce, olmazsa olmaz mı? bu konuda bilgi verir misiniz?

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, folik vitamini gebelik başlamadan önce her iki eşin de kullanması gereken bir vitamindir. Bebeğin özürlü veya sakat olma olasılığını azaltan bir vitamindir. Her ne kadar bebeği siz taşıyacaksanız da, bebeğin % 50 genetik yapısı babadan geldiği için, gebelik elde edinceye kadar baba da kullanır. Gebelik başladıktan sonra baba bırakır ama siz gebeliğin ilk 3 ayında kullanmaya devam edersiniz.
   Saygılarımla

   Reply
 112. kırçiçeği

  Merhaba Hocam;
  2,5 yıllık evliyim. yaklaşık 1 yıl önce korunmayı bıraktık. Polikistik over tedavisi gördüm doktorum şu anda rahmin temizlendiğini ifade etti. Ancak zaman zaman adet düzensizliğim oluyor. ( en son 17 gün gecikme oldu, düzensizliklerim gecikmeler şeklinde). Yumurta takibine başladık, benim adetimin 2. gününde hormon testi ve eşimden spermogram testi istedi. Aynı zamanda adetin 16. ve 26. günleri arasında kullanmam için progestan verdi. Henüz bu testleri yaptırıp sonucu almadan progestanı kullanmam doğru mudur? Konu hakkında sizin tavsiyeniz ne şekilde olur?

  Reply
 113. kader güntav

  Mrb.Hocam ben 1 senedir evliyim ve hamile olmayi bende eşimde ailelerimizde cok istiyor biz hic korunmadik ama genede hamile kalamiyorum benim reglim duzensizdi ama yavas yavas duzene girmis gibiydi bilemiyorum ya anlamadim. En son 20 aralik oldum 26 sinda tam bitmemisti biz esimle iliskiye girdik sonra kanamam durdu sabah az kanamam oldu bitti ve hala regli olmadim 6 gun gecikti hamilelikle ilgili tum belirtilerimde var ama hep boyle oluyordu genelde ben bi ara 5 ay hasta olmadim hamileyim die dusundum ama degilmisim simdi oncekine gore daha fazla belirtiler hamile olma ihtimalim var mi lutfen yardimci olur musunuz? {{{ bu arada hastaneye gidemem mumkun degil ailevi sebeplerden}}} LUTFEN CEVAPPPP.

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, esasen cevap verebilirim ama uygun olmayacağını düşünüyorum. Çünkü “hastaneye gidemem mumkun degil ailevi sebeplerden” yazmışsınız. İnternet üzerinden sağlık arayışı içinde olmanız durumunda size yararlı olamam.

   Reply
 114. rukiye

  Merhabalar regl dönemime 2 gün kala beta HCG testi yaptırdım ve sonuç 46.28 çıktı.adet dönemine yakın bu değer yukselir mi? Şimdiden teaekkurler

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi bu konuda defalarca yazdığım yanıtlar var, lütfen okuyunuz.
   Beklenen adet kanaması 12 gün geçince kanda beta-hcg testi yaptırınız. Bu kesin sonucu verir, yanılma payı yoktur.

   Reply
 115. Yaprak

  Hocam merhabalar,
  33 yasindayim, ben de hekimim. İlk gebeligimde 6. haftadan itibaren hep kanamam oldu ve 10. haftada DVT gecirdim ve prothrombin gen mutasyonu heterozigot cikti. Clexane 2x 0.6 kullaniyordum. Ayrica gebelik oncesi en buyugu 4 cm olmak uzere 4-5 tane intramural myomum vardi. 17. haftada 1 gun once dr kontrolune gittigimizde hersey normal olmasina ragmen, 1 gun sonra ani bir alt karin agrisi ile suyum geldi ve bebek dustu. Bu arada myomlarimin en buyugu 10 cme kadar buyumustu. Simdi hem bebegi kaybettik hem de buyumus myomlarimla basbasa kalmak durumunda kaldim. Tekrar gebe kalirsam zaten clexane kullanmam gerektigini biliyorum ama myomlara ne yapacagiz bilemiyorum, tekrar gebe kalmadan once myomektomi olmam mi daha uygun olur, onun icin de kanama ve histerektomi riski oldugu soyleniyor ki hic cocugum yok daha, bu sekilde tekrar gebe kalmam tehlikeli mi olur. Myomlar gebelik oncesi boyutlarina geri doner mi? Bunun icin bir ilac tedavisi var midir, ulipristal acetate mesela?
  Onerilerinizi ve degerli fikirlerinizi bekliyorum.
  Cok tesekkur ederim, saygilar

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon

   Doktor hanım çok üzüldüm. Multiple myomouteri hastası olduğunuz anlaşııyor. Myomlar, submüköz olmasa dahi, endometrial kavite basısı yapmasa dahi, konservatif multiple myomektomi olmadan tekrar gebe kalmayınız. Yapılacak cerrahinin açık laparotomi ile olmasını öneririm (operatif histeroskopi ve laparoskopi ile değil) . Kaviteye girilmeden alınmalılar. Uterus tabii ki korunmalı. Böyle bir operasyon sonrası sezaryen zorunluluktur. Bunlar alınmadan tekrar gebe kalmayınız dememin nedeni, hem tekrarlayan gebelik kaybına neden olacakları olasılığı, hem de gebelik sırasında dejenere (en sık kırmızı dejenerasyon) olma ve akut cerrahi gerektirme olasılığı, ve hem de myomların gebelik sırasında daha da büyüme olaslığıdır. SEZARYEN SIRASINDA MYOMLAR ALINMAMALIDIR. Çünkü hem kanamanız çok fazla olur, hem de myomlar gebelik sonrası küçülme eğilimi göstereceklerdir, erken puerpera döneminde kocaman olan myomlar 6 ay sonra biraz küçüleceklerdir, gereksiz overtreatment olur. Ve en önemli neden, sezaryen + multiple myomektomi, intrauterin ve pelvik adezyonlara neden olarak hipomenore, amenore ve sekonder infertiliteye yol açabilecektir.
   DVT nedeniyle ömür boyu antikoagülan tedavi adayı olabilirsiniz. Heparin ve oral antikoagülanlar kontrendikedir. Arzu ederseniz arayabilirsiniz 0 312 447 88 08
   Geçmiş olsun dileklerimle

   Reply
 116. Semali2578

  Öncelikle merhabalar Dr. Bey ben 1 Aralık’ta bebeğimin kalbi durması ve gelişememesi nedeniyle önce düşük başladı ardından kürtaj oldum.6 ocakta da ilk adet kanamam geldi ama bugün Şubat’ın 8’i günüm geçti bu düzensizlik normal mi? gebelik testi Yaptım sonuç negatif çıktı ne yapmalıyım?

  Reply
 117. fatma

  4 haftalık hamileyim iliskiye girdik osirada kahverengimsi et parcasi ve kanama oldu ve 2 gun sonra tekrar kahverengimsi sivi geldi cocugum düşer mi korkuyorum

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, bunu internet üzerinden szi görmeden muayene etmeden sağlıklı yanıtlamak mümkün değil. Son adet kanaması başlangıcından 6 hafta geçince ultrasonda gebelik kesesi görülür, ve sağlıklı olup olmadığı hakkında fikir edinilir. Ve ayrıca, sağlıklı giden gebeliklerde her 3 günde bir kanda yapılan beta-HCG değerleri ikiye katlanarak artması lazım. Bu şekilde düzenli kontrollara giriniz.

   Reply
 118. Eyluleylul

  Öncelikle iyi akşamlar doktor bey!

  Benimde size bir sorum olacak.
  Gecen ay 11.Ocak’ta adetim ilk günüydü
  Son 3 adet tarihimse şöyle:
  11.ocak2015
  14.aralık 2014
  17.Kasım 2014

  7-8 Şubat arası olmam gerekiyordu ama henüz olmadım. Eşimlede 27.Ocak’ta bir kez korunmasiz iliskimiz oldu gebelik soz konusu olabilir mi.
  Bundan 2-3 hafta önce zatürre olmuştum antibiyotik kullanmıştım. Bundan dolayı gecikme yasamış olabilirim mi????

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi bu konuda yanıtladığım bir çok benzer soru var.
   Beklenen adet kanaması gününüz 12 gün geçerse kanda beta-HCG testi yaptıınız. Bu kesindir.
   Beta-HCG dışındaki hiç bir test ve belirtilen tarih öncesi yapılan test ve hiseetiğiniz belirti % 100 geçerli değildir.

   Reply
 119. Ryry

  Merhaba. Adetim 10 gün gecikince idrar testi yaptım negatif çıktı. Şu an bir ay gecikti tekrar yaptım pozitif. Ysni 9 haftalık hamile görünüyorum. Benim sorum şu; bu üçüncü gebeliğim, daha öncekilerde erken dönemde başlayan yoğun bulantı ve kusma, kilo kaybı vardı. Bunda hiç bulantı hissetmiyorum. Başka belirtiler var mesela göğüste dolgunluk ve sızlama gibi. Gebelikler arasında böyle bir fark olabilir mi? Yani diğer gebeliklerden farklı olarak bulantısız bir gebelik yaşama ihtimalim var mı

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, gebeliklerin tümü aynı standartda yaşanacak diye bir tıbbi kural yoktur. Bu dediğinizden gebeliğin sağlıklı, sağlıksız veya öncekilerden farklı yaşanıp yaşanmayacağına dair bir yorum yapılamaz. Sağlıklar diliyorum.

   Reply
 120. tumay

  Merhaba hocam SAT:14ocak 13 şubatta HCG 32.23 17 şubatta 74.44 bu artış normal kabul edilebilir mi?

  Reply
   • tumay

    Merhabalar hocam 10-15 ocak arası kahverengi lekelerim oldu doktorum yerleşme akıntısıdır dedi.Ama dun aksam kahverengi akıntı oldu bugün ise kahverengi akıntının ardından kırmızı lekeler oluştu.
    Doktoruna yarin ulaşacağı sizensorum önlem için su anda protestan ve coraspin alam doğru olur mu?

    Reply
    • Prof Dr Esat Orhon Post author

     Hayır. Ezberden ilac alınmaz. Internetten danışarak asla ilaç alınmaz.
     Progestan, saglikli giden gebelikleri korumak icin alinabilir. Gebeligin saglikli olup olmadigi sadece doktor kontrolu ile anlasilabilir.
     Coraspin’in ise gebeligin hic bir durumunda yeri yoktur.

     Reply
     • tumay

      Cevapladığınız için teşekkür ederim hocam benim durumum düşük başlangıcı olabilir mi?(kanama çok az oldu ama )

     • Prof Dr Esat Orhon Post author

      Cevapladığınız için teşekkür ederim hocam benim durumum düşük başlangıcı olabilir mi?(kanama çok az oldu ama )

      Evet mümkün. Birinci olasılık, sağlıksız giden bir gebelik için doğal seleksiyondur.
      Bu durumda bir hekime görunmek en mantıklı iş olacaktir.
      Çok yardimci olmak isterdim ama, sagliginizi internete emanet etmeniz dogru olmaz 🙂

     • tumay

      Hocam benim durumum kimyasal gebelikmis.progestreon 0.8 hcg30.2 çıktı.
      Bu ikinci kimyasal gebeligim bide gecikmis dusuk yasamistim 8 haftalik kalbi durdugu icin alinmisti. Doktorum bu yaşadıklarının nedeni olmadığı söyledi ancak bi araştırma yapılmadı.
      Çok üzgünüm sizce bundan sonra saglikli gebelik geçirebilmek için nasıl bir yol izlemeliyim.

 121. tumay

  Merhaba hocam
  SAT:14ocak 13 şubatta HCG 32.23 17 şubatta 74.44 bu artış normal kabul edilebilir mi?

  Reply
 122. seda bodur

  iyi gunler Biz eşimle Kasım 14 de ilişkiye girdik benim 5 aralıkta adet olmam gerekiyordu ama olmadım şüphelendim idrar testi yaptım pozitif çıktı ama 15 aralıkta şiddetli kasık agrisiyla tuvalete gittim kan ve parçalar geldi düşük yaptığımı anladım 10 gün sonra 2 Tane idrar testi yaptım negatif çıktı ama çok uykusuzluk çekiyorum sürekli uyuyorum yorgunluk var emin olamadım 5 ocakta kan testi yaptırdım oda negatif çıktı sanki göbeğimde büyüyor mıde bulantıları yasıyorum hamilemiyim acaba cevap verirseniz çok sevinirim ayrıca adet de oldum ocağın 3 ünde ve 19 ocakta da kan testi yaptırdım oda negatıf cıktı. 5 şubatta da adet oldum yardımcı olurmusunuz hamılelık varmıdır

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Daha önce çok sayıda aynı şekilde benzer sorular soruldu. Lütfen okuyunuz
   Beklenen adet kanaması 12 gün geçecek olursa, kanda beta-HCG gebelik testi yaptırırsınız. Bu kesindir.

   Reply
 123. ayse

  Mrb doktor bey …benim.soyle bir sikayetim var sol kasigimda bir dolgunluk ve ara ara seyirmeler var ve mide bulantisi ara ara hafif hafif bas donmesi var bugunde soyle birsey oldu goguslerimi sıktim beyaz sivi geldi hamile olabirmiyim canim surekli hayatimda yemiyecegim seyleri istio yardimci olurmusnuz…

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon

   Hanımefendi, beklenen adet kanamanız 12 gün geçerse kanda beta-HCG testi yaptırınız. Bu kesin sonucu verir, yanılma payı yoktur.

   Reply
 124. pınar

  Ben de aşılama yaptırdım 7 gün önce çok merak ediyorum tuttu mu diye karnım da aşırı şişlik ve cinsel isteksizlik var az az midem de bulamıyor sizce hamilemiyim

  Reply
 125. fatmagul

  Hocam ben 5 haftalık hamileyim Dr a gittim fakat servikal gebelik olduğunu ve bunun da çok riskli olduğunu söyleyerek bu gebeliğin sonlandirilmasi gerektiğini bunun da 3 doz metotraks iğne ile olacagini söyleyerek bize 50 mg iğne aldirdi.fakat bugun iğne olmaya gittim vajinal ultrasonla baktiktan sonra tam o an kanamam başladı. Ve doktorum kanaman başladı bir dozla biter bu is dedi. Fakat ben kanama basladigi için kendiliğinden düşsün diye iğnenin de kemoterapide kullanilan iğne olduğunu duyunca kararsiz kaldim ve bir gün müsaade istedim. İğne olmazsan %30 düşer iğne olursan %80 düşer dedi. Hatta igneyi baskalari 3 doz oluyor sen yine bir dozla kurtulacaksin dedi. Sizce ne yapayim lütfen fikir verin. İğne de çok masum gelmedi vücuda olumsuz bir etkisi olmaz mi ilerisi için falan. Yardimci olursaniz sevinirim çok tesekkurler

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, mtx tedavisi dünyaca kabul edilmiş bir dış gebelik tedavi şeklidir. Fakat ben bu tedavi şeklini hiç sevmem. Bilimsel olarak itirazım yok ama, nedense bana çok itici gelmiş bir tedavidir. Kendiliğinden düşük olmazsa, küretaj olmanız bana daha uygun geliyor. Bu bir tercih konusudur. Yanlışlık yoktur. Ben tercih etmezdim.

   Reply
 126. tülün şahintürk

  mrb ben bu ay 6 gün üren adetim sadece 2 gün ve az miktarda oldum.sonrasında iki göğsümdede hassasiyet var.bunlar hamilelik belirtisi olabilirmi?

  Reply
 127. emine

  ben 4 aylik evliyim 11 subat adet olmam getekti ama 11 gun sonra oldum karnimda sislik var bas agrisida oluyo yorgunluk agiz kurulugu vs hamilemiyim

  Reply
 128. serpil

  Adet imin bugün 34 günu oldu günümü 4gun geçti hala ol adim dun kan testi yaptirdim 1.20 cikti bidaha ne zaman yaptirmaliyim

  Reply
 129. please

  Hocam merhabalar adetten once girilen iliskiden hamile kalinirmi ben gecen pazar iliskim oldu icime bosalma olmadi disa bosaldi ama sonrasinda yine oldu yine disa bosaldi hamile kalmis olabilirmiyim bu ayki adetimi olmadim dun test yaptim negatif cikti yinede hamile kalmis olabilirmiyim

  Reply
 130. please

  Hocam ii geceler adetten once girilen iliskiden hamile kalinirmi ben gecen pazar iliskiye girdim fakat icime bosalmadi ve bosalma olduktan sonra tekrar iliski yasadik ondada disari bosldi ben bu ay adet olmadim hamile kalmis olabilirmiyim dun test yaptim negatif cikti yinede gebelik olabilirmi

  Reply
 131. mesude

  Merhaba hocam ben 4 aylık evliyim.evliliğimden 1 ay sonra hamile olduğumu öğrendim fakat bebeğim 9 haftalıkken kalbi durdu ve aldırmak zorunda kaldık.yani bu duşuğumden sanra sadece hafif akıntım oldu 1 gün boyunca onun dışında herhangi bir kanamam olmadı.kırkım çıktı ve ben hala adet olamadım.kırkım çıkmadan önce 1 defa birlikte olduk sonrasında birkaç defa birlikte olduk fakat neden kanamam olmadığını öğrenmek istiyorum ve ayrıca göğüslerinde büyüme var bu konularda beni bilgilendirmisiniz hocam.

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, gebelik kayıplarından sonra bahsettiğiniz adet kanaması düzensizlikleri olur, doğaldır. Kanaatimce gebelik kaybının üzerinden en az iki adet kanaması geçmeden tekrar gebe kalmayınız. Rahim içi tam bir toparlansın, biraz bekleyin.
   Tek bir gebelik kaybı doğal seleksiyondur, geçmiş olsun. Tek gebelik kaybında çok özel araştırmalar yapılması gerekmez. Umarım olmaz, tekrarlayan gebelik kayıpları olursa danışabilirsiniz. Saygılarımla

   Reply
 132. esra

  Doktor bey bana 10 şubat tarihinde 2 adet embriyo transferi yapıldı. Transferin 1. 4. 7. Ve 9. Günlerinde pregnyl iğne oldum. Transferin 13. Günü hcg 109, 15. Günü 168, 17. Günü 250, 20. Günü 375 çıktı. Tüm testlerde progesteron 40 çıktı. Benim hcg değerlerimdeki düzensiz artış pregnyl nedeni ile olabilir mi? (Pregnyl 1500) Tüp bebek doktorum tüm herkesde hcg 2 günde katlamaz diyor. Size yorumunuz için çok teşekkür ederim.

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, gebelikte beta-HCG değeri her iki üç günde bir, ikiye katlanarak artarsa bu genelde iyiye gidişin göstergesidir. Bu şekilde artmıyorsa, daha da dikkatli takip gerekir.
   En sağlam bulgu, Son Adet Tarihinizin ilk gününden tam olarak 6 hafta dolunca yapılan ultrason bulgusudur.
   Hayırlı olsun

   Reply
 133. ceyjep

  Hocam adet ime 8 gün kala erken gebelik testinde ikinci çizgi silik çıktı, 4 gün sonra tekrar erken gebelik testi yaptım, hiç ikinci çizgi hiç çıkmadı, durum ne dir acaba ne yapmalıyım. .Göğüslerim de çok acıma var,midem de bi tuhaf.

  Reply
 134. ceyjep

  Hocam peki ben dostanex tedavisi görüyorum bu ara ilacı birakmalimiyim kesinleşen kadar?çok kararsız kaldım..

  Reply
 135. ceyjep

  Hocam 10 yıldır 2 gebeliğimin ve emzirme dönemlerinin dışında devam eden prolaktin emi tedavim var.emarlarim sürekli temiz ama bırakma 200 lere çıkıyo. .35 yaşımdayım 6 ay önce 1 buçuk aylık bi düşük yaşadım. Şimdide gebelik şüphem var endokrin Dr. Gebe kaldığında gel dedi fakat adet günüm deyim testte silik çıktı.dostinex i birakmalimiyim bu ara ?ilginiz için şimdiden teşekkürler Hocam..

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon

   Gebeliğiniz kesinleşinceye kadar Dostinex alınabilir ama, ne gerekçeyle verildiğine bağlı. Gebelik sırasında alınmamalı

   Reply
 136. gözde çıtır kasım

  Merhaba Esat Bey. Son regl tarihimin ilk gününe göre benim hesaplarımca 7w+2 gebeyim. Kese oluşumu geç döllenme olmuştur diye geç gözlendi ,doktora göre benim hesabından 2 hafta erkene denk geliyordu. Kese Boyutu 6 mm idi.
  Bir hafta sonra başka bir doktora gittim gebeliğin takibini yapması için. Doktor 6. Haftaya uyumlu dedi. ben kalp atışını duydum dedi ama bana dinletmedi.
  TSH ve idrar kültürü ve Torch testi yaptırdım. Zaten hasimato hastasıyım aynı zamanda 25 mcg lev. kullanıyordum. Aynı hastanede bir endokrin uzmanına görünmeye karar verdim,TSH sonucuna göre ilaç dozu 50 mcg cikartildi.
  2 gün sonra tuvaletteyken açik pembe-kahverengi mukuslu bir yapi geldi. 3 gün boyunca ara ara devam etti. Gebelik takibimi yapan Dr.a gittim. Karından ve vajinal bakti. Kalp atışını göremiyorum gebelik sonlanmış dedi. 1 hafta sonrası için kurtaj randevusu verdi. Her ihtimale karşı haftaya yeniden ultrasonla bakicaz ama ben çok ihtimal vermiyorum gebeliğin devamına dedi. Kürtaj esnasında gerek duyarsam neden düştüğünü de tespit etmek için ileri testler yaptırabilirim dedi. Belki bu arada kanamayla birlikte kendiliğinden de düşebilir dedi.

  meraktan bekleyemedim.. Başka bir doktora daha görünmek istiyordum o yüzden kesemi gören doktora tekrar gittim. Yolk sac gözlendi ama ortada embriyo yok. Kalp atışı da yok. Kese 16 mm olmuş şekli düzgün ve 5 haftaya uyumlu diye rapor verdi radyolog. Boş gebelik olabilir mi diye sordum. Yolk sac gözleniyor olmayabilir 1 hafta sonra gelin dedi.bu doktor ümitli olduğunu söyledi.

  Bu arada benim memelerimde ağrı ilk haftalarda çok şiddetli iken şu an hiç yok. Çok yorgunken şimdi çok dinç hissediyorum 🙁

  Internetten araştırma yaptığımda yabancı sitelerde forumları da inceledim. Boş gebelik denip kalp atışı sonra da duygulabiliyormuş. Çok ümitlenmek istemiyorum ama bu ihtimal var mı?
  ayrıca ultrason cihazının yeni ve iyi durumda olması bu tür sorulara cevap olabilir mi?
  bir doktorun olumsuz diğerinin daha olumlu düşünmesi beni çok etkiledi.acaba embriyo zaten yok da kesinleşmesi için mi beklemek istiyorlar? Çok uzun oldu kusura bakmayın. Iyi çalışmalar. .

  Reply
 137. kırçiçeği

  Merhaba Hocam,
  2.5 yıllık evliyim. yaklaşık 1.5 yıldır korunmuyoruz, gebelik hiç olmadı. Eşimin spermogram sonuçları: Bu hususta bize ne önerirsiniz?

  SPERM ANALİZ RAPORU
  Lökosit: 0.1 milyon
  Volüm: 4.9 ml.
  aglütinasyon: görülmedi
  görünüş: opalesan
  diğer hücreler: 0.7 milyon/ml
  Kıvam:normal
  likefaksiyon süresi: 20 dk ph: alkali
  SPERMATOZOA ANALİZİ
  konsantrasyon: 5.200.000/ml.
  Total konsantrasyon: 25.480.000/4.9 ml.
  MOTİLİTE (%)1. SAAT
  Toplam motil oranı(a+b+c): %18.0
  Hızlı progresif motil (a):%1.0
  Yavaş progresif motil(b): %6.0
  Yerinde motil(c): %11.0
  immotil (d): %82.0
  Motil sperm sayısı: 4.58 m
  NORMAL MORFOLOJİ HÜCRE ORANI
  Kruger kategorilerine göre: %1

  Reply
   • kırçiçeği

    Tesekkur ederim hocam. Peki aşılama yöntemi uygun mudur yoksa tüp bebek mi denemeliyiz. Sizin fikrimiz nedir ?

    Reply
    • Prof Dr Esat Orhon Post author

     Hanımefendi, hormon testlerinizin sonucu olmadan bu soruya nasıl cevap vereyim? 🙂 Daha önce de sorduğunuzda hormon testlerinizin gerekliliğini yazmıştım. Hatta şimdi HSG rahim filminizin de gerekli olduğunu düşünüyorum.

     Reply
 138. fadime

  hocam mrb.
  ben 30 yaşımda ilk doğumumu yaptım. toplam 25 saat sancı çektim buna suni sancı da dahil. doğumda ebe suyumu patlattığını, 10cm açıklık olduğumu söyledi fakat bende bir türlü ıkınma hissi olmadı ve ebe nöbetçi dr u çağırdı. dr muayene etti ve partiküllü bi şeylerin geldiğini söyledi. beni doğum odasına aldı dr karnıma güçlü bir şekilde bastırdı fakat bende yine tık yoktu. bu arada bende kanama vardı.bu kanama normal bir durum muydu? dr bebek ilerlemiyor diyerek beni acilen sezaryene aldı. bense normal doğumu çok istiyordum. fakat o sancılı, stresli durumdan bir an önce kurtulmak adına her şeye razı oluyorsunuz ve nitekim sezaryenle doğum gerçekleşti. ben size dr un verdiği kararın isabetli olup olmadığını sormak istiyorum. sezaryen için acele mi edildi yoksa yerinde bir karar mıydı? çünkü bende hayal kırıklığı oldu. sanki bir işi başaramama duygusunu yaşadım. çevrem de sağ olsun ”doğuramadı” gözüyle bakınca üzüntüm arttı. hatta kendi dr um bile bana: ”iki metre boyun var, doğuramadın” demesin mi? bu arada hamileliğim esnasında her şeyin gayet normal olduğunu hatta yapılan çatı muayenesinde dr um hiç ilk doğum yapacak biri gibi değil çatın, gayet uygun demişti. ama sonuç: DOĞURAMADIM:)))
  siz sezaryeni daha uygun görüyorsunuz biliyorum ama bu tabiatın doğasına aykırı değil mi? doğum normal bir süreç. Olağan şey daha sağlıklı değil midir? siz sezaryenin dezavantajlarının normale göre daha az olduğunu söylüyorsunuz da…
  ben size şunu danışmak istiyorum. şu an hamileyim ve iki doğum arasında 4 yıl geçti. yenilen pehlivan güreşe doymazmış hesabı ben normal doğum yapmak istiyorum. bu konuda fikriniz nedir. ama o kadar çok istiyorum ki… ve benim gibi bu durumu isteyen çok anne var bunu da bilerek cevap yazarsanız tüm anneler olarak dua ederiz. ben hep size dua ediyorum zaten. başka önemli bir meseleden dolayı 🙂 yalnız hocam, benim normal doğumu çok isteme nedenim ”elalem”değil. bir şey ispatlama falan değil. böyle zannetmeyin. yenilmişlik duygusuyla bunu istemiyorum. tamamen doğumun normal bir süreç olduğunu müdahale ile değil kendiliğinden olması gerektiğini düşünüyorum. ben sezaryenimi genel anestezi ile oldum. şimdi sezaryen düşüncesi beni çok huzursuz ediyor. spinal anestezi yaptıklarında ya şöyle olursa, genel yaptıklarında ya şu olursa… bu düşünceler beni mahvediyor. çünkü bu anestezi şekilleriyle ilgili ne kadar yaşanmış olumsuz hikayeler varsa hep onları düşünüp korkum endişem artıyor. normal doğumu bu açıdan daha az riskli görüyorum. sizce bu kardeşiniz ve daha nice kardeşiniz normal doğurabilir mi?

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, vaginal doğum sürecinin 25 saat sürmesi asla anne ve bebek için sağlıklı bir süreç değildir. Sezaryen ile doğum yapmanız çok hayırlı olmuş. Hatta kanaatime göre keşke bu kadar da beklenmeseydi. Bundan sonraki doğumuzu da rahatça sezaryen ile yapınız. Sezaryen üzerine vaginal doğum yapmayı katiyen düşünmeyiniz, son derece sakıncalar çıkabilir. Sezaryen sayısında sınır ve sakınca yoktur. Arzu ettiğiniz sayıda yapılabilir. Kendinizi suçlu hissetmeniz çok üzücü, hangi yöntemle olursa olsun sağlıklı bebek doğurmak en büyük sevaptır. Çevre baskısı ve hiç bir tıbbi eğitimi olmayan kişilerin yaptığı konuşmalara değer vermeyiniz.

   Reply
 139. damla

  Mrb ben en son adetimi subat 2 de oldm ama adetm duzenli degil ya bi hatfa once oluyorum yada bi hafta sonra oluyrmm. Bugun hgc testo yaptrdm sonuc 13,7cikti bu durm da hamilemym dwgilmiyim yada hangisi olma ihtimalim daha yuksek.bide adetim eger bi hafta ileri attysa o zamnda 2gun var demktir ama ondanda yuksek cikms olabilrmi lutfen aydinlatn simdiden teakkkedrm

  Reply
 140. ayse

  Mrb doktor bey…ben gecen ayin 11 de regl oldum.yumurtlama gunumden 4 gun gun sonra iliskiye girdik icime bosaldi ve bu ayin 7 sinde regl oldum ama 2.5 gun gordum cok fazlada degildi ustune gormus olabilirmiyim…

  Reply
    • Prof Dr Esat Orhon Post author

     Üstüne görmüş iseniz, ilk ultrason kontrolunda ortaya çıkar. Gebelik testi yapmadan “üstüne görmüş olabilir miyim?” demenizin nedenini tam anlayamadım. Daha gebe olup olmadığınızı araştırmamışsınız ki, üzerine görüp görmediğinizi bilelim. 🙂 Saygılarımla

     Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, daha önce de aynı soruyu sormuştunuz. Aynı cevabı vermiştim. Adet kanaması günü 12 gün geçerse kanda yapılan beta-HCG testi en doğru sonucu verir.

   Reply
 141. Filiz

  Merhaba hocam son adet tarihim 29.01.2015 04.03.2015 te kanda hcg testi yaptırdım degerler 555.4 cıktı.11.03.2015 tekrar bir hcg testi yaptırdım 856.5 çıktı.normalde bu degerlerin 2 günde bir yaklaşık 2 katı artması gerekirken bende neden degerler bu kadar düşük birde kasıklarda ağrı ve kanamam var.sorun varmıdır gebelikte

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, bu sorunuzun cevabını doğal olarak internet üzerinden veremem. Ultrason ve muayenelerde, gebeliğin haftasına göre olması gereken gelişmelerin takip ediliyor olması lazım. Hayırlı olsun

   Reply
 142. Denizzzz

  Hocam reglim hic gecikmezdi üç gün gecikti.beta hcg baktirdim sonuç negatif çıktı.kasiklarimda şiddetli ağrı sık idrara çıkma.bel ağrısı üşüme sık oluyor.sizce hamile olma durumum var mı.testi erken mi yaptırdım yada bu belirtiler neyi gösteriyor.

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, benzer şekilde sorulmuş yüze yakın soru var 🙂 Göz atsaydınız boşuna endişe etmenize gerek olmadığını görürdünüz.
   Beklenen adet kanaması 12 gün geçince kanda beta-hcg testi yaptırınız. Bu kesin sonucu verir, yanılma payı yoktur.

   Reply
 143. ceyjep

  Hocam adet günümde 1.20 olan beta 2 gün sonra 69.00 bu değeri degerlendirirmisiniz lütfen. .teşekkür ederim ..

  Reply
 144. ayse

  Mbr doktor bey benim midem bulaniyor basim donuyor göğüslerimde ince ince sızlamalar var ve sol kasigim agriyor ama test negatif cikiyor bunun sebebi nedir gebeligin butun belirtileri var gibi ama testte cikmiyor ne yapmam gerek

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Anlattığınız belirtiler herhangi bir insanda da olabilir. Bunlar mutlaka gebelik belirtisi değildir.B
   eklenen adet kanaması 12 gün geçerse kanda beta-hcg testi yaptırınız. Bu kesin sonucu verir, yanılma payı yoktur.

   Reply
 145. sevda

  Merhaba doktor bey 3 yillik evliyim adetim hep duzensz klomen kullandm pazar gunu preggnly catlatma ignesi yaptrdm pAartesi ve carsmba gnu iliskiye girdik igne olali tam 10 gun oldu bugun hcg test yaptrdm negatf cikdi acaba erken mi yaptm dogru olma olasiligi ne kdar acaba eger buda tutmazsa hangi tedavye gidilir lutfennn cevapp ayrrintiliii

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, anlattıklarınız düzenli bir takipte olmadığınızı gösteriyor. Lütfen konunun uzmanına danışmadan ilaç kullanmayınız.
   Beklenen adet kanaması 12 gün geçerse kanda beta-hcg testi yaptırınız. Bu kesin sonucu verir, yanılma payı yoktur.

   Reply
 146. Sevim

  Meraba hocam benimde bir sorum olacakti ben 2 ay once olu dogum yaptim erkenden suyum geldi. Fakat suan benim sorum vucudumdaki hcg orani tamamen gitmismidir? Nekadar sure sonra o hcg vucudumdan tamamen gider

  Reply
 147. merve

  Merhabalar 3 gündür kasik karin ve bel ağrisi yaşiyorum hamile olabilme ihtimalimi düşünerek test yaptim positif çikti ağrilarim artti doktora gittim gebelikden şüphelendiğimi söyledim testimin fotrafinida gsterdim tekrar idrar testi yapti negatif dedi ultrasyon ile bakti yok dedi icim raht etmedi ertesi sabah tekrar test yaptim silik çizgi cikti ama 2 çizgide vardi agrim devam ediyo kasiğimda adet günümüde unuttum ama 1 haftam felan olduğunu düşünüyorum cevabinizi bekliyorum kan tahlili yaptrmamda fayda olurmu yoksa baska bir rahatsizligin habercisimi bu ( 1 ay once dgum k. Hapini biraktim adetimi gordum ve gebe kalmadan oncede folic asit basladim )

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, aynı konuda yazılmış onlarca soru ve cevap var.. Keşke sormadan önce bir göz gezdirseniz 🙂
   Beklenen adet kanamanız 12 gün geçince kanda beta-hcg testi yaptırınız. Bu kesin sonucu verir, yanılma payı yoktur.

   Reply
 148. Züleyha

  Hocam merhabalar biz cahil kızlarla uğraştığınız için çok teşekkür ederiz 😀 Sorum şu hocam 14 şubatta evlendim 4 martta adet oldum, adetim bittikten sonra hiç korunmadık son günlerde evde yaptığım testlerde ikinci çizgi belirmeye başlayınca bugün test yaptırmaya gittim Beta-hcg değeri 99.76 çıktı adetime hesabıma göre 2-3 gün var sizce hamile olma şansım nedir, bide hocam adet dönemim yaklaştığı için hormonların etkisiyle bu değerler yükselir mi? tahlili gören hocamız hamilelik var gibi ama yeni gibi duruyor ileriki günlerde tekrar gelin dedi ama tabi malumunuz biz bayanlar merakından çatlar 😀 Şimdiden çok teşekkür ederim ….

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, cahil olmadığınıza eminim :)b ama, okumadan aynı soruları soruyor olmanıza üzülüyorum gerçekten 🙂
   Beklenen adet kanamanız 12 gün geçince kanda beta-hcg testi yaptırınız. Bu kesin sonucu verir, yanılma payı yoktur.

   Reply
 149. gunes

  Hocam 17ay once dusuk yaptm 5 ay korunduk 1 yildr cocugumz olmuyor doktora gttm bi sorun yok olur dedi brde kist cikti bebeginn olmasna bi zarari yok dedi kistin gecmesi icinde hicbirsey yapmadi ilac tedavisi falanda vermedi sizce neden bebegmz olmuyor kistin olmasi engelmidir

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi,
   Her iki eş kromozom analizi, sperm testi, sizin tüm hormon testleriniz, tiroid testleriniz, rahim filmi HSG sonuçlarınızın görülmesi lazım.
   Saygılarımla
   Prof Dr ESat Orhon

   Reply
 150. Betül

  Merhabalar benim adetimden 6 gün geçti beta hcg yaptırdım 90.61 çıktı şimdi 8.gün adetimin bugünde beta hcg 162.93 çıktı benim dünden beri hafif kanamam var dinleniyorum doktor Çarşamba günü gelmemi söyledi kanama olur dedi Progestan 200 mg verdi dün akşam içtim 2 adet bugünde sabah 1 akşam 2 tane içtim Değerler düşük mü? Ilk gebelik ama korkuyorum

  Reply
 151. Betül

  Merhaba hocam 27 yaşındayım benim adetimden 6 gün geçti beta hcg yaptırdım 90.61 çıktı şimdi 8.gün adetimin bugünde beta hcg 162.93 çıktı benim dünden beri hafif kanamam var dinleniyorum doktor Çarşamba günü gelmemi söyledi kanama olur dedi Progestan 200 mg verdi dün akşam içtim 2 adet bugünde sabah 1 akşam 2 tane içtim Değerler düşük mü? Ilk gebelik ama korkuyorum birde grip oldum Perşembe Gününden beri parol verdi doktor ateşim 39.4 diye dedim regl olmadım onlarda bir sıkıntı yapar mı çok içmedim 2 gün

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, gebelik testi kanda beta-HCG, adet kanaması 12 gün gecikirse yapılması doğru olan bir testtir. Erken yaptırdığınız takdirde, sizin yaşadığınız sorunlar yaşanır. Her şey yolunda ve normal olsa bile, her gün gebelik kesesi göründü veya görünmedi, hormon değer arttı veya artmadı şeklinde gereksiz yere sizi üzen gelişmeler yaşarsınız.
   Beklenen adet kanamasından 12 gün geçtikten sonra takipler gerçeği gösterecektir.
   Saygılarımla

   Reply
   • Betül

    Teşekkür ederim hocam hafif pembemsi bazen kırmızımsı lekeler geliyor yatakta dinleniyorum yarın 10. Gün olucak o zaman ben Perşembe günü gideyim doktora değil mi hocam

    Reply
 152. melis

  Hocam. Adet günüm 10 gün geciktikten sonra doktora gittim Beta Hcg testi değeri 16 çıktı. 2 gün sonra tekrar yaptılar 7 çıktı . kimyasal gebelik dediler. Bu arada adet tarihim gecikmeye başladığı andan itibaren şiddetli kasık ağrıları yaşadım. sonuç 7 çıktıktan 3 gün sonra adet oldum. adetim affedersiniz 3 gün tuvaletde parça parça kan pıhtısı düşürerek oldu . 2 gündür de normal adet oluyorum. adet bitmesine rağmen kasık ağrım şiddetli olmasada devam ediyor. bu ağrı normal mi . şimdiden teşekkür ederim.

  Reply
 153. zühal

  Hocam merhaba, en son adet tarihim 21 Şubat 2015 reglim 4 gün gecikti 26.03.2015 tarihinde test yaptım pozitif çıktı. Kan testi yaptım emin olmak için sonuç 224.89 çıktı. Bugün sabah hafif bir kanamam oldu ilk hamileliğim düşükle sonuçlandığı için telaşlandım doktora gittim. Ultrasonda kese görülmüyor dedi doktor. Tekrar kan testi yaptım sonuç 707 çıktı. Kanamam kesildi bir ağrım da yok. Bu duruma göre hamileliğim devam ediyor ama sağlıksız dedi doktor. Sizce kesenin görülmemesi normal mi görüşlerinizi bekliyorum. Saygılarımla…

  Reply
 154. f.dogruoz

  Hocam mrb. Ben size alaninizla çok ilgili mi bilmiyorum ama mutlaka bu konuda da değerli fikirlerinizin olduğunu düşünerek bir soru sormak istiyorum. Benim yaklasik 4 yaşinda bir kizim var. Kizimin asilarini yaptirdiktan sonra tüm vücudu egzama oldu. Bebeklikten beri hala da öyle. Gecmedi . cildiyeye goturduk ilaç verdi kullandik ve hala vücudu pütür pütür egzamali. Hani bebeklerin pamuk gibi pürüzsüz yumusacik cildi olur ya ben yavrumun vücudunu yeni doğduğunda öyle gormustum sadece asilardan sonra bir daha da göremedim. Daha sonra ~ 2 yaş civarinda ciddi kulak iltihabi sorunu oldu ve kulakları su topladigi için iki kulagindan da ameliyat oldu. Ve kulak iltihabi ara sira olmaya devam ediyor. 1,5 yaş civarinda ise yavrumun sol gözünün disa doğru kaydigini fark ettik. Dr a goturduk önemsemedi. Fakat şimdilerde bu durumun iyice fark edilir olmasından dolayi tekrar iki ayri Dr a goturduk ve ikisi de ayni şeyi söyledi. Gozunun ikisi de kayiyor sabit hale gelirse kaymasi ameliyat olması gerekir dediler. Ne Esim tarafında ne benim tarafimda bu şekilde göz kaymasi sorunu olan birileri yok. Ve ben iki dr a da nicin goz kayar diye sordugumda ikisi de beyinle ilgili cevabini verdi. Biri de bilimin hala bunun sebebini bulamadigini ifade etti. Ben asilardan olabilir mi diye sordugumda olabilir belki 50 yil sonra sebep olarak asilari gosterecekler ama su an bir nedeni yok dedi.O kadar çok üzülüyorum ki… Ben aşıhakkinda.com sitesine tesadüfen girdigimde kanadali bir hekimin (ismi Maudlen)bir yazisini okudum ve şoke oldum. Her aşı mutlaka beyne zarar verir baslikli bir yaziya girdim ve orada bir ornek olarak da gözü kayan çocukları vermiş. Hepsinin baslarda gözlerinin normal olduğunu fakat asidan sonra hepsinin gözlerinin kaymaya basladigini fotoğraflarla aciklamis. Ve bu çocuklar akraba değiller neden hepsinin gözü bir anda kaymaya basliyor diye de sormuş. Ben sosyal hizmet merkezinde calisiyorum. Asi yaptirmayan o kadar çok insan var ki il halk sagligi müdürlüğü bu ailelerin tutanaklarini bize yolluyor ve biz de ailelere sosyal inceleme yaparak çocuk ihmaline giriyor gerekçesiyle mahkemeye veriyoruz. Bu aileler bir çığ gibi o kadar büyüyor ki. İnceleme için evlerine gidiyoruz bu gitme isi aileyi ikna etme cabasi için tabi ki ikna edemiyoruz ben ikna olup cikiyorum ve işimiz gereği mecburen prosedür olarak aileleri mahkemeye veriyoruz. Hocam, ben ikinciye hamileyim ve jinekolog Dr umun otizmli bir çocuğu var. Kendisine de danistim asi konusunu bana direkt kesinlikle yaptirma asilar otizm yapiyor dedi. Yaptirip da çok kotu olanları da gördük dedi. Cevabina cok sasirdim dr umun cunku sen bilirsin senin cocugun karar sizin seklinde bir cevap beklerken kesin ve ofkeli bir sekilde yaptirma dedi. Etrafima bakiyorum herkesin çocuğunda mutlaka bir sıkıntı var. Yavrum ayrıca çok sık ateşleniyor. Yegenim öyle boyle değil bildiğiniz hiperaktif ve daha bir suru ornek. Yasadigim yerde iki aylik bebek kizamik asisi(karma asi ) olduktan bir gün sonra öldü. İnternette asidan bir gün sonra ölen bebek diye sorgulandiginda habere rastlamak mümkün. Ben ilk cocuguma tamamen gafletten asilarinin hepsini yaptirdim beni bu inceleme için gittiğim ve istemeye istemeye isim gereği devlet adina mahkemeye verdiğim aileler uyandirdi. Çok pismanim yaptirdigim için. İkinciye yaptirmamayi düşünüyorum. Türk pediatri kurumunun sayfasında şu ifade yer aliyor: asilarda tamamen disa bagimliyiz. Disardan ne geliyor bize bilmiyoruz ve üstelik buna rağmen asilarin zorunlu olması gerçekten saçma. Prof Dr Alişan Yaldiran KKK aşilarinin derhal askiya alinmasi gerektiğini ifade etmiş. İlk cocugum için çok endiseleniyorum her an bi şey olacak korkusu yasiyorum ve asi kaynakli olarak. Bu arada kendilerini mahkemeye verdiğim aileleri daha sonra tek tek aradim hepsi de ortak ifadelerde bulundular. Çok memnunuz iyi ki yaptirmadik Çocuğum gayet saglikli hiçbir sıkıntısı yok… Ben bir de bu konuyu size danismak istiyorum siz bu konuda ne düşünüyorsunuz. Asilari yaptirmali miyiz yaptirmamali miyiz. Ufacik çocuklar aniden çok ciddi hastalıklara yakalanıp bu hastalıklarla mucalede ediyorlar. Otizmli çocuk sayisi aldi basini gidiyor. Siniflar hiperaktif öğrencilerle dolu. Hiperaktif derken simarik hareketli öğrencileri kastetmiyorum zira veliler biraz harekliyse çocuk hiperaktif damgasini yapistiriyor. ciddi bir şekilde bu hastaligi olanları kastediyorum ve bu cocuklara psikolojik haplar veriliyor.

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, sorunuz uzmanlık alanım dışındadır.
   Aşı yaptıranların yaşadıkları sorunları algıda seçilik yaparak toplamışsınız. Yaptırmayanların yaşadığı dramları da değerlendirmenizi dilerim. Modern ve kanıta dayalı tıbbın öğretim üyesi olarak “aşı yaptırmayın” dememi beklemeyin lütfen.
   Bu konuda spekülatif bir tartışma içine girmem.
   Saygılarımla.

   Reply
   • f.dogruoz

    Çok tesekkur ederim. Benim de niyetim tartisma yaratmak degildi elbet. Jinekolog Dr um kesin ve net bir şekilde yönlendirme yapinca size de danismak istedim ama sunu söylemek istiyorum ben çok geniş bir araştırma yaptim ve asla tek tarafli bakmadim olaya. Tez ve antitez şeklinde ve bilimsel kaynaklara ulaşarak bir senteze vardim. Üstelik hic onyargim yoktu. Ama bu arastirmam suresince asi olmayanlarin durumuyla ilgili olumsuz hicbir şeye rastlayamadim. Cok ugrastim ama bulamadim.modern ve Kanita dayali tıp demissiniz ya ah yarari ya da zararli olmadigi da kanitlanmis olsa bu konuyu araştırma gereği duymazdim. Size de bu soruyu sormazdim. Ben modern tıp düşmani değilim asla.

    Reply
 155. zeynep

  Iyi qünler.ben klomen kullandm yumurta larim 18 mm olduktan 1 qun sonra catlatma iqnesi oldum. 2 qun sonra karin aqrisiyla hastaneye qittim.we hcg istendi.sonuc 197,02 cikti qebe miyim ?

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Evet gebesiniz. Hayırlı olsun. Sağlıklı giden bir gebelikte, beta-HCG değeri her 3 günde bir ikiye katlanarak artmalıdır. Son adet tarihi ilk gününden 6 hafta dolunca rahim içinde gebelik kesesi de görünmelidir. Hayırlı olsun.

   Reply
 156. Hatice

  Merhaba hocam adet gününe 11 gün kala kan testi yaptırdım sonuç 1.20 çıktı negatif Çıktı değer değişiRMI yumurtlama dönemi den 7 ila 10 gün arasında kan testi ile belli olur diyorlar ne yapmalıyım.

  Reply
 157. kamile

  Hocam mrb. Ben İlk Doğumumu sezaryenle gerçekleştirdim. Ondan sonra iki gebelik kaybim oldu. Su an tam 19 haftalık hamileyim. Hamileligimde hicbir sıkıntı yok Yalniz karnima dokundugum zaman çok sert olduğunu fark ettim bu durum nedendir acaba? Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler…

  Reply
 158. Ayça

  Hocam merhaba 8 mart son adet tarihim. daha once 1 düşük yaptığım icin 6 nisanda betahcg ve progestoron baktirdim. Bhcg 2100 progestoronda 23 çıktı. 4+1 gebeliğe göre hcg çok yuksek değilmi kesede gözükmüyor. Dış gebelik olmasindan çok korkuyorum. 2 günde bir hcg vermekten başka ne yapabilirim kesenin gozukmesi icin ne kadar beklemeliyim yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Reply
 159. Ayça

  Hocam merhaba 8 mart son adet tarihim. daha once 1 düşük yaptığım icin 6 nisanda betahcg ve progestoron baktirdim. Bhcg 2100 progestoronda 23 çıktı. 4+1 gebeliğe göre hcg çok yuksek değilmi kesede gözükmüyor. Dış gebelik olmasindan çok korkuyorum. 2 günde bir hcg vermekten başka ne yapabilirim kesenin gozukmesi icin ne kadar beklemeliyim yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Kese görünmesi, son adet kanaması ilk gününden 6 hafta dolunca olur. Sağlıklı giden bir gebelikte her 3 günde bir beta-HCG değeri ikiye katlanarak artar. Beta-HCG değeri 1200 ve üzeri olup halen rahim içinde gebelik kesesi görünmüyorsa, dış gebelik veya düşük tehdidi yönünden araştırma yapılır.

   Reply
   • Ayça

    Hocam çok teşekkür ederim cevabınız için. sık dra gidemedigimden laboratuvarda bhcg ve progesteron baktırıyorum. 6 nisanda bhcg 2100, progesteron 23 idi. bugun ise bhcg 5400, progesteron 17 cikti. Testleri ayni yerde yaptırdım. Progesteronun düşmesi yine düşük yapacağım anlamınamı geliyor ne yapabirim?

    Reply
    • Prof Dr Esat Orhon

     Düşük yapma sebepleri arasinda progesteron en son siralarda gelir. Kanamaniz mi var, neden düşük yapmak akliniza geliyor? Ilk 12 hafta icindeki dusukleri veya dusuk tehditlerini tedavi etmiyoruz.

     Reply
     • Ayça

      Hocam daha once 6.5-7 haftada bir düşügum oldu su an kanamamda agrimda yok cok şükür fakat bana gebeliklerin saglikli ilerlemesi icin progesteron seviyesinin 10 ve üzeri olmasi gerektiği söylenmişti. 23 ten 17 ye neden düştü ve bu düşüş devam ederse diye korkuyorum. Zaman ayırıp benimle ugrastiginiz icin cok teşekkür ederim hocam.

 160. kamile

  Hocam mrb. İlk Doğumum sezaryenle oldu. Sonrasında iki gebelik kaybim oldu. Su an tam 19 haftalık gebeyim fakat karnima dokundugumda karnimin çok sert olduğunu fark ettim. Bu nedendir acaba? Bilgilendirirseniz sevinirim.

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Erken doğum kasılmaları olmadığından emin olmak lazım.
   1. Rahim kasılma takibi (NST)
   2. Rahim ağzı açıklığı olup olmadığı (vaginal ultrason ile)
   Önemli not: Mutlaka sezaryen ile doğum yapmalısınız.

   Reply
 161. burcu

  Merhaba hocam 25 yasinda 6 aylik evliyim hic korunmadim esim hel dikkat etti subat ayinda kontrol amacli doktora gittim kistim oldugunu soledi bana orgametril ilac verdi fakat bu kistin gebelige engel degildir dedi simdi hocam en son regl tarihim 23 mart 26 bittim 30nda korunmasiz iliski yasadik suan reglimi 14 gun var ama benim iki gundur kasiklarim ve belim cok siddetli agriyor ve ayrica pembemsi lekelenmem var sizce gebe kalmis olabilirmiyim

  Reply
 162. emine

  hocam size bir şey sormak istiyorum: Dr. 36. haftada çatı muayenesi yapıyor ve kese aşağıya düşüyor bu da doğumu hızlandırıp sezaryenle sonuçlanacak bir doğuma neden oluyor. uyanık (?) dr ların sezaryen yapmak için başvurduğu bir yöntemi olduğu söyleniyor. bu yargı doğru mu acaba? böyle bir şey olabilir mi? yoksa tamamen uydurma mı? çatı muayenesi 39-40. haftalarda yapılması gereken bir uygulama mı? hatta hiç yapılmasa da olur mu? aydınlatabilir misiniz? etrafımda normal doğumu çok istemesine rağmen güya dr un bu uygulamasıyla sezaryen olmuş kişilerin serzenişleri de size sormak istedim. ona göre ben de çatı muayenesine izin verip vermeme kararı alacağım. teşekkürler…

  Reply
 163. emine

  Hocam size bir şey sormak istiyorum: Dr 36. Haftada çatı muayenesi yapiyor ve kese asagiya düşüyor bu da doğumu hizlandirip erken ve sezaryenle sonuçlanacak bir doğuma neden oluyor. Güya uyanik Dr larin sezaryen yapmak için başvurduğu bir yöntemi olduğu söyleniyor. Bu yargi doğru mu acaba? Boyle bir şey olabilir mi yoksa tamamen uydurma mi? Bu durumun yasanmamasi için Cati muayenesi 39-40. Haftalarda mi yapilmali? Hatta hic yapilmasa da olur mu? Etrafimda normal doğumu çok istemesine rağmen guya Dr un bu uygulamasıyla sezaryen olmuş kişilerin serzenisleri de bunlar size sormak istedim. Ona gore ben de cati muayenesine bakisimi degistircem. Aydinlatabilir misiniz? Teşekkürler…

  Reply
 164. Sema

  Hocam öncelikle merhaba geçen sene 1 Aralık’ta 9 haftalık gebe iken bebeğimi gelişemediği be kalbi durduğu için kaybettim şimdi ise 13 Mart son adet tarihim evde test Yaptım ikinci çizgi silik çıktı bu pazartesi sağlık Ocağında kan testi yaptırdım Beta-hcg (total) 605.74 çıktı bu değer gebelik haftama göre normal mi ? Önce düşük yaptığım için endişeliyim korkularımı yenemiyorum haftaya pazartesiye ancak kadın doğum doktoruna randevu aldım sizin görüşlerinizi merak ediyorum zaten daha öncede size yazmıştım düşükle alakalı doğal yaşantınıza devam edin demiştiniz öyle Yaptım ve çok şükür hamileyim

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hayırlı olsun. Müjdeli habere sevindim. Sağlıklı gidişi takip etmek için her 3 günde bir beta-hcg değerinin ikiye katlanarak artması gerekir. Ve 1 Mayıs tarihinde karından yapılan ultrasonografide rahim içinde gebelik kesesinin görülmesi iyi olur.

   Reply
 165. haticess

  Merhaba hocam ben 5 haftalik hamileym. Doktra test yaptrmaya gittigimde ilk once ultrasonla bakti nagatif dedi idrar testi yapti daha sonra pozitif cikti ben lkan testi yapilip degerlere bakilmadigi icin kafam cok karisti korkuyorum bi aksilik varmi acaba diye dis gebelikten korkum . Ilik ilik kasik ve bel agrilarim var bunlar normal bi gebeligin belirtisi olabilirmi noluryardimci olurmusunuz gercekten cok stres yapiyorum internette okudugum yorumlardan olumsuzluklardan dolayi simdiden tesekkur ediyorum

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, beklenen adet kanaması 12 gün geçince kanda beta-hcg testi yaptırınız. Bu kesin sonucu verir, yanılma payı yoktur. Son adet tarihi ilk gününden sayarak, tam olarak 6 hafta geçtiğinde rahim içinde gebelik kesesi görülür. Bu tarihlerden önceki bulgular önemli değildir, sabırla bekleyin.

   Reply
 166. Nesli

  Mrb aşılamanın 11.günü beta hgc 21 çıktı,13. Günü34,16.günü 62.doktorum kimyasal gebelik olduğunu söyledi ama bu durumda olupta hamileliğin devam etme olasılığı yokmu acaba ?Reglim 4. Gecikti .

  Reply
 167. Eda

  Merhaba,
  Ben 3 defa dusuk yaptim herded adina normal baslayan hamilelik kalp dur nasilsa sonuclaniyor. Bu dusuklerden once sagliklik bir oglum oldu cok sukur. Dusuk parcalarindan ikisi incelendi ve trisomy 8 cikti. Ben Kanada dan yaziyorum burdaki doktorma gore ben kiz cocugu sahip olamazmisim cunku bu hastalik kiz bebeklerde gorunuyor mus. ama esim ve bende hic bir genetic problem cikmadi peki nasil olurda kromozon bozuklugu olusuyor dollenen embiryoda? Tesekkurler

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi geçmiş olsun. Cinsiyet kromozomlarındaki sorunlar, kız veya erkek bebeklerde anormalliklere yol açabilir. Ancak Trizomi 8 cinsiyet ayrımı ile ilgisi olan bir kromozom bozukluğu değildir.
   Genetik yönden sağlıklı bebek sahibi olabilmek için anne ve babanın genetik yapısının normal olması şarttır. Ancak, karnınızda taşıdığınız bebek, ne sizin aynı kopyanız olacaktır, ne de babasının.. Her ikinizin karışımından oluşan üçüncü bir şahıstır. Dolayısıyla kan grubunun sizlerle aynı olması şart değildir, doku grubunun da… Genetik yapısı da kendine özgü olabilir.
   Tekrarlayan gebelik kayıplarının sebebini ortaya koyarak önlem almak için, Her iki eş kromozom analizi, sperm testi, sizin tüm hormon testleriniz, tiroid testleriniz, rahim filmi HSG sonuçlarınızın görülmesi lazım. Bunlar tamamlanmadan gebe kalmamanızı öneririm. Her gebelik kaybı rahim içimde olumsuz etki bırakarak doğurganlığı azaltabilir. Bunların tamamı yapılıp sorun bulunmazsa, pıhtılaşma testleri yapılabilir. Pıhtılaşma testlerinin önemi en sonda gelir.

   Reply
 168. ulkem

  Doktor bey merhaba,

  Son adet tarihim 8 Nisan 2015 ‘ti. Adet gecikmesi yaşamadan önce baş dönmesi ve farklı hisler yaşadığım için gebelikten şüphelendim. Normalde 6 Mayıs’ta regl olmam gerekiyordu. O gün idrar testi yaptım silik bir çizgi belirdi. 2 gün sonra tekrar test yaptım onda çizgi daha belirgindi. Cumartesi günü kanda beta hcg testi yaptırdım ve sonucu 20,61 çıktı. Bu durumda bir gebelik vardı. Ancak pazar günü (dün) bir kanama başladı. Endişelenip doktora gittik. Önce çok ağrı olmadığı ve miktarı az olduğu için endişelenmememiz söylendi ve gebeliği koruyucu bir iğne yapıldı. Ancak akşam ağrı ve kanama arttı. Tekrar doktora gittik. Düşük olabilir dedi. Kesin sonuç için cuma günü tekrar beta hcg testi yapılacak. Ancak kanama ile birlikte bir miktar pıhtı gibi parçalar da geldi. Şu an kanamam çok azaldı ve ağrım yok. Düşük gerçekleşmiş midir? Yorumunuz nedir? Cevap vermenizi rica ederim.

  Saygılarımla

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, beklenen adet kanaması 12 gün geçince kanda beta-hcg testi yaptırınız. Bu kesin sonucu verir, yanılma payı yoktur. Son adet tarihi başlangıcından 6 hafta geçtiğinde rahim içinde gebelik kesesi de görünebilir. Bunun dışındaki gelişmeler sıkı takip edilmelidir.
   Olasılıklar:
   1. Normal ve sağlıklı gebelik (erken tetkik yaptırdığınız için görülecek boyuta gelmemiş olabilir)
   2. Adet tarihi ve yumurtlama zamanı yanılgısı
   3. Düşük tehdidi
   4. Gerçekleşmiş düşük
   5. Dış gebelik

   Reply
 169. lab

  Hocam 4 haftalık hamileyim.D vitaminim 6 cıktı.Bunun gebeliğe olumsuz bir etlisi var mıdır?Damlayı Gebelik boyunca kaç damla kullanmalıyım???

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, normal beslenebilen bir gebe iseniz, ekstra D vitamini almanız gerekmez, üzülmeyin. Süt için, beyaz peynir ve yoğurt ihmal etmeyin yeter. Bir süreliğine Decavit kullanabilirsiniz ama şart değil.

   Reply
 170. gül

  Merhaba hocam..1 çocuk annesiyim.Oğlum 3.5 yaşında.Ben de 37 yaşındayım.Geçen yıl düşük yaptım.Genital bölgem koyu ve göbeğe doğru bir çizgi var.Dün hafif bulantım oldu ve göğüslerde de ağrı.Bugün Dr.a gittim.Muayenede hiçbişey görünmedi.Kan testi de negatif dedi telefonda.İşte yaşadığım sıkıntılar sonucu fena stres altındayım yaklaşık 3 aydır,ve de 3 aydır da regl olmuyorum.Şehir dışındayım mecburen bi dr.a gittim fakat ilgilendiğini söyleyemeyeceğim.Bana hemen Ferlutal almamı söyledi.Benim kafam karıştı.Ben 2 gün sonra tekrar kan testi mi yapayım?Ne yapayım?Bana bir cevap verirseniz çok sevinirim.Çok teşekkürler…

  Reply
 171. xxx

  Doktor Bey MErhaba,

  Geçen ay ilk gebeliğimde düşük yaptım. (4,5 haftalık). Düşük kendiliğinden gerçekleşti. 3 gün kanamam oldu anca regl gibi. Çok aşırı kanama ve ağrı gerçekleşmedi. Tekrar bebek sahibi olmak için ne kadar beklemeliyim? Kendiliğinden düşük sonrası hemen hamile kalınması bebeğin sağlığı açısından bir sıkıntı yaratır mı? Teşekkürler.

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   3 adet kanaması geçince, tekrar gebe kalmayı düşünebilirsiniz. Ek araştırmalara şimdilik gerek olmaz. Ama gebelik öncesi hazırlıklarını ihmal etmeyin. Gebelik elde edinceye kadar HER İKİ EŞ GÜNDE BİR FOLİC ALMALI. Sizin kan grubunuz, ve TSH ve TORCH grubu dediğimiz tüm testler yapılmalı önceden.

   Reply
 172. Serkan

  Hocam öncelikle bizlere cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Sorum
  Eşimin son adet tarihi 15 Nisan. Adetleri 28 gün sürüyor. 14 Mayıs’ta beta hcg değeri 57.
  16 Mayıs’ta 85
  18 Mayıs’ta 113
  21 Mayıs’ta 188
  Değerler normalmi hocam
  Teşekkürler saygılar

  Reply
 173. Serkan

  Esat bey yardım !!

  Serkan 21 Mayıs 2015 at 20:59
  Your comment is awaiting moderation.

  Hocam öncelikle bizlere cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Sorum
  Eşimin son adet tarihi 15 Nisan. Adetleri 28 gün sürüyor. 14 Mayıs’ta beta hcg değeri 57.
  16 Mayıs’ta 85
  18 Mayıs’ta 113
  21 Mayıs’ta 188
  Değerler normalmi hocam
  Teşekkürler saygılar

  Reply
 174. Sema

  Öncelikle merhaba Doktor bey ben geçen sene Aralık Ayında 9 haftalık gebe iken bebeğimin gelişememesi ve kalbi durması sonucu düşük başladı be kürtajla sonlandı.Bu sene tekrar hamile kaldım son adet tarihim 13 Mart bugün itibariyle 10 hafta üçgünlük hamileyim ama ultrasonda tam 9 haftalık hamile çıkıyorum bugünkü kontrolde kalp atışını çok az duyduk doktor kan akımı var dedi bebeğe ama beklediğim kadar gelişim olmamış dedi Bebeğin crl si 22.62mm progesteron coraspin ve folik asit içmeye devam ediyorum önceki talihsiz olayı yaşamamak için ne yapmalıyım. Geçen hafta yani 15 Mayıs’ta crl si 16.84 mm idi şu anda 22.62mm Gelişimi sizce nasıl protein ağırlıklı beslen bu hafta dedi doktorum ne yapmalıyım çok üzülüyorum

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, gebelik 12. haftaya ulaşıncaya kadar müdahaleci değil, gözlemci olmaya çalışıyoruz. Olası bir anormal gelişim durumunda gebeliği zorla rahim içinde tutturmaya çalışmak hata olur. Ve ayrıca, olası düşük halinde kan sulandırıcı ilaç kullanıyor olmanız, kan kaybınızı arttırabilir. Gebelik haftası ile bebek büyüklüğü her zaman günü gününe tutacak diye bir şart yoktur. 12. haftaya kadar sabırla beklemeniz, 12. haftadan sonra ise var gücünüzle destek tedavilerine başvurmanız iyi olur kanaatindeyim.

   Reply
 175. ebru küçük

  İyi günler ben 27 yaşındayım 30 nisanda tüp bebek yapıldı.tek embriyo transferi yapıldı. 12 gün sonra kan değerim 365 çıktı.. 2 gün sonra 996,, 2 gün daha sonra 1987 çıktı.. transferden sonra 23. gün pembe 5 damla kan geldi hemen kan sulandırıcı iğneyi bıraktırdı doktorum. beta hcg ye baktırdım 31,172 çıktı. 2 gün sonra doktora gittim keseyi vajinal ultrasonla gördü ama ben ultrasondan önce kan vermiştim ve busefer 28,618 çıktı. keseyi gördük ama beta hcg değeri artıp 60binlerde olması gerekirken 28bin’e düşmüş. şuan kasık ağrısı veya kanamam olmuyor. neden değer düşmüştür acaba??

  Reply
 176. ebru küçük

  İyi günler ben 27 yaşındayım 30 nisanda tüp bebek yapıldı.tek embriyo transferi yapıldı. 12 gün sonra kan değerim 365 çıktı.. 2 gün sonra 996 2 gün daha sonra 1987 çıktı.. transferden sonra 23. gün pembe 5 damla kan geldi hemen kan sulandırıcı iğneyi bıraktırdı doktorum. beta hcg ye baktırdım 31,172 çıktı. 2 gün sonra doktora gittim keseyi vajinal ultrasonla gördü ama ben ultrasondan önce kan vermiştim ve busefer 28618 çıktı. keseyi gördük ama beta hcg değeri artıp 60binlerde olması gerekirken 28bin’e düşmüş. şuan kasık ağrısı veya kanamam olmuyor. neden değer düşmüştür acaba??

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Olumsuz düşünmeyin.. Beta-HCG değeri her 3 günde bir ikiye katlanarak artar ama, sonsuza kadar artmaz.. Belirli bir değerden sonra artış hızı azalır ve sonra giderek azalır.. Bu doğaldır. 10. haftaya kadar artış olması beklenir sonra artış hızı yavaşlayacaktır.
   Saygılarımla

   Reply
 177. sevinç

  Hocam merhaba, ben 33 yaşındayım 10 aylık evliyim. evliliğimin 3. ayında kimyasal gebelik yaşadım. Adet döngüm 25 günde bir. Son adet tarihim 6 Mayıs. 29 Mayısta beta hcg 24,68 çıktı (reglimden iki gün önce) değer düşük gibi geldi, henüz doktora gitmedim ama yine kimyasal gebelik riskim varmı yoksa şuan için değer normalmi? yardımınız için teşekkürler.

  Reply
 178. tülay

  merhabalar hocam benim CMV IGG POZİTİF 229.6,CMV IGM POZİTİF 0,53 çıktı bu değerler gebelik için sorun yaratır mı ?

  Reply
 179. Zerrin

  Merhaba ben 27.03.2015 de adet gormem gerekiyordu ama gecikti ve 16.04.2015 de adet oldum ama normalden biraz kisa surdu 10.04.2015 de doktora gitmistim beta hCG testi yaptilar sonucta <0.05negatif cikti bunun sonrasinda adetim yine gecikti 16 sinda olmam gerekirken 25.05.2015 tarihinde oldum gogsum bu ilk aydan itibaren hep sis ve ara ara sertlesme oluyor acaba hamile olabilir miyim

  Reply
 180. arzu

  Hocam Merhaba, ben tüp bebek transferi yaptırdım.5.gun embriyosuydu.bugun transferim 5. Günü. Yaptığım tüm idrar testleri açıkça pozitif.ama kanda hcg baktirdim 0.79 cikti.neden idrarda bu şekilde çıkıyor?

  Reply
 181. tülay

  size daha öncede yazmıştım bana yardımcı olabilmeniz için durumumu ayrıntılı bir şekilde yazıyorum zaman ayırıp okuduğunuz için şimdiden teşekkürler.Bir yıl içinde 2kimyasal gebelik 1 gecikmiş düşük(8 hafta) yaşadım.Yaşım 30, 3,5 yıllık evliyim.Son 1,5 yıldır çocuk istiyoruz.SAT 22nisan şu anda gebeyim.Şimdiye kadar bana yapılan tahliller şöyle;
  Histerosalpingografi:Uterus kavitesi normal olup,dolma efekti saptanmadı.Bilateral fallop tüpleri açıktır.Kontrast madde intraperitoneal kaviteye yayılmış olup,intestinal ansları çevrelemektedir. (mayıs2014)
  Biyokimya&Hormon:Serbest T3 2,79 Serbest T4 0,97 TSH 0,9593 FSH 6,49 LH 7,6 Estradiol E2 39 Prolaktin 14,98 Homa-IR 1,4227(mayıs 2014)
  Oto Antikor Paneli: Kardıyolıpın IgG negatif(-) Kardıyolıpın IgM negatif(-)(nisan 2015)
  Coagulometrik Tetkikler: Protrombin Zamanı 12.8 Aktivasyon 100 INR 1.00 APITT 28.7(nisan 2015)
  Elisa Tetkikleri: Rubella IGG Pozitif 16.7 Rubella IGM Negatif 0.62 CMV IGG Pozitif 229.6 CMV IGM Pozitif 0.53(nisan 2015)
  Toxoplazma IGG negatif 0.2 Toxoplazma IGM negatif 0.09 (nisan 2015)
  Sitogenetik Analiz: 46,XX(Normal Yapısal Karyotip) 46,XY(Normal Yapısal Karyotip) Analizde sayısal veya yapısal değişikliğe rastlanmamıştır.(mart 2015)
  DNA analiz Raporu: Factor V Leiden ve Factor II(Protrombin)G20210A genlerinde mutasyon saptanmamıştır.(mayıs 2015)
  1 haziranda gebe olduğumu öğrendiğimde doktora gittim coraspin,Progeston,Oksapar verildi.
  CMV IgG Avidite,CMV IgG CMV IgM yenilendi sonuçları 10 gün sonra alacağım.
  Hocam benim kayıplarımın nedeni nedir?Bebeğimi korumak için ne yapabilirim?

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, anlattıklarınız içinde tekrarlayan gebelik kaybına neden olabilecek bir sorun yok.
   Sanırım olumsuz tesadüfler sizi bulmuş
   Bildirdikleriniz içinde tek eksik, sperm testi olmuş.
   Umarım bu kez sağlıklı gebelik devamı olur.

   Reply
   • tülay

    Sperm testide var hocam uzun olduğu için yazmadım:)sanırım oda normal.CMV IgG CMV IgM olumsuzluklarıyla ilgili neler yapılabilir.Ayrıca zaman ayırdığınız ve iyi dilekleriniz için çok teşekkürler.

    Reply
     • tülay

      hocam son yapılan terstlerim bu şekilde çıktı;
      CMV IGG POZİTİF 239.2
      CMV IGM POZİTİF 0.51
      CMV IGG AVİDİTE 0.67

     • Prof Dr Esat Orhon

      Hanımefendi,
      CMV IGG POZİTİF 239.2
      CMV IGM POZİTİF 0.51
      CMV IGG AVİDİTE 0.67
      şeklindeki test sonuçları, sitomegalovirus hastalığıın son üç ay içinde geçirildiğini işaret ediyor olabilir.
      Sizi takip eden hekim ile bu konuyu mutlaka görüşünüz.
      Eğer (umarım öyle değildir) gebelik sırasında CMV hastalığı olursa, olumsuz etkilere neden olabilir. Ve gebeliğin ilerleyen haftalarında ilave tetkiklerin yapılması gerekebilir.
      Sizi görmeden daha ileri bilgi veremiyorum. Hekiminize güvenin ve gebeliğinizin geleceği hakkında detaylı sorun.

 182. ayle

  Merhaba esat bey,
  5 haftalık hamileyim. Yurtdısında yasıyorum. Hamilelikten 1 ay oncesinde folic asit almaya basladim. Daha sonra doktorum demir vitamini de almami soyledi. Sonra bende burda cok populer olan Pregnacare multivitamin almaya basladim icinde demir folic asit diger vitaminler ve ayri olarak omg3 kapsulu de var. Dün basladim ama cok emim degilim. Cunku herseyi yemeye calisiyorum acikcasi. Bu vitaminler fazla mi olur bilemiyorum.yoksa 9 ay bu sekilde devam etmelimiyim. Sizin bilgilerinize cok güveniyorum. Siz ne önerirsiniz? Teşekkür ederim.

  Reply
 183. ayle

  Merhaba esat bey,
  5 haftalık hamileyim. Yurtdısında yasıyorum. Hamilelikten 1 ay oncesinde folic asit almaya basladim. Daha sonra doktorum demir vitamini de almami soyledi. Sonra bende burda cok populer olan Pregnacare multivitamin almaya basladim icinde demir folic asit diger vitaminler ve ayri olarak omg3 kapsulu de var. Dün basladim ama cok emim degilim. Cunku herseyi yemeye calisiyorum acikcasi. Bu vitaminler fazla mi olur bilemiyorum.yoksa 9 ay bu sekilde devam etmelimiyim. Sizin bilgilerinize cok güveniyorum. Siz ne önerirsiniz? Teşekkür ederim.

  Reply
 184. ayle

  Esat bey hamilelik boyunca alinmasi gereken vitamin takviyesi hakkinda aciklamanizi aradim ama sitede bulamadim. Iklim olarak gunes fazla olmayan bi ulkede yasiyorum sanirim demir vitamini sart. Ama multi vitamin ve omg3 cok mu fazla olur. Ilk gebeligim tum vitaminleri yeterli aldigindan emin olmak istiyorum. Balik yemiyorum ama az az yemeye calisiyorum. Yeterli mi degil mi off kafamda deli sorular 🙂 ilk sorumu cevaplamadiniz dayanamadim tekrar yazdim 🙂 tesekkur ederim.

  Reply
 185. Meryem bozkurt

  Ben bir ay önce rahim perde ameliyatı oldum buay adetim 4 gün gecikti acaba hamile miyim ben 44 yaşındayım

  Reply
 186. merve

  mrb benim adetime 10 gün var kanda beta hcg yaptırdım sonuç 0.184 çıktı gebelik yokmuş. daha öncelerde yaptırdıgımda 0.1 yada 0.5 çıkardı bu degere hiç raslamadım sizce hamilelik olabilirmi değer yükselebilir mi 10 gün oldugu için adetime. teşekkürler.

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, benzer konuda yanıtladığım belki yüzlerce cevap var. Sormadan önce okumanızda yarar var 🙂
   Beklenen adet kanaması 12 gün geçince kanda beta-HCG testi yaptırınız. Bu kesin sonucu verir, yanılma payı yoktur.

   Reply
 187. eda

  Lutfen bir cevap verin stresten olcem bu haziran ayinin regl gecikmesini bekleyiptemi kan testi yaptirmaliyim yoksa mayis ayinn reglinden sonra yaptrdgim kan testi dogru sonucmudur simdiden tessekurler.

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, benzer konuda yanıtladığım belki yüzlerce cevap var. Sormadan önce okumanızda yarar var.
   Beklenen adet kanaması 12 gün geçerse kanda beta-HCG testi yaptırınız. Bu kesin sonucu verir, yanılma payı yoktur.

   Reply
 188. eda

  Fakat benim sormqk istedigim bu degil esat bey mayos 22 de yuzeysen birsey yasayipta mayis 23 de regl oldum ve bes gun surdu normal surdu bir gun eksikti sadece ondan 16 gun sonra kan testi yaptrdim 17 gunde sonucum negatif cikti bu sonuc dogrumudr sonucta reglden bir gun once birsey yasadim ya yoksa bu ayin regl gecikmesinimi beklemem gerekmektedie bunu ogrenmek istiyorum

  Reply
 189. Eylül eylül

  Adetim 8 gün gecikti. Gebelikten şüpheleniyorum ama 12 gün geçmesini bekliyorum. Bugun kahverengi akıntım geldi. Moralim bozuldu. Bu durum normal mi bi hastaneye gideyim mi 12 gün geçmeden.

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, beklenen adet kanaması 12 gün geçince kanda beta-hcg testi yaptırınız. Bu kesin sonucu verir, yanılma payı yoktur.Zaten bu arada sanırım adet kanamanız gelmiş olmalı.

   Reply
 190. fadime

  Hocam, 29 haftalık gebeyim. Oruç tutmamda sakınca var mı bir zararı olur mu tutmamin? size bu konuyu danışmak istedim. Bilgilendirirseniz sevinirim.

  Reply
 191. elif

  Hocam ,sizden yardım almak istiyorum.ben dört yıllık evliyim.ocak ayında dış gebelik geçirdim .8 haftalık olana dek farkedilmedi. sezeryanla bebeği aldılar.bu ay tekrar denemeye karar verdik.doktorum rahim filmi istedi .8 hazıranda fılm çektırdım .onbır gundur kanama leke seklınde devam ediyor .Normal midir? Rahim filmi aneztezi almadan çektirdim sonucu size yazıyorum .sağ tuba hiç dolum göstermemektedir.sol tuba yarım orta kesimine kadar dolum göstermekte ancak orta kesim distali dolum göstermemektedir.sol tuba yarımorta kesimde oklüde olarak değerlendirilmiştir.sol tuba proksimalinde kontrast madde sebat etmektedir.
  bu sonuca göre ne yapmayalıyım.tekrar anestezi alarak film çektırmemi önerir mısınız? bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi sorunuza bir kaç yönlü cevap vereceğim.
   1. Bebegin sezaryen ile alındığını yazmışsınız. Sezaryen 9 aylık canlı bebeği doğurtmak için yapılır. Açık ameliyat geçirdim demeniz daha doğru olur.
   2. Bu ay tekrar denemeye karar verim demişsiniz. Lütfen deneme adı altında gün saymayın. Bu şekilde çok zor gebe kalınır. lütfen bu linke bir göz atınız: http://www.esatorhon.com/?p=406
   3. Eğer tüpler tıkalı ise, tekrar HSG yaptırmayınız, bu durumda Laparoskopi daha doğru olur. Eğer mümkünse laparoskopi sırasında belki tüpler açılabilir. Eğer açılmayacağı kesin ise, tüp bebek tedavisine karar verilir.
   Sayglarımla

   Reply
   • elif

    cevaplarınız ve uyarılarınız ıcın tesekkür ederm.film sonucunu size yazmıstım .Eğer tüpler tıkalı ise demişssiniz.bu sonuca gore tüplerin kesın tıkalı oldugu mu anlaşılıyor?rahım fılmı sonrası kanamanın on gunu geçmesi normal mi?

    Reply
    • Prof Dr Esat Orhon Post author

     Hanımefendi, tüpler kapalı ise dedim, çünkü filmi kendi gözümle görüp değerlendirmedim. Bazen aynı filme yapılan değişik yorumlar olabiliyor. Ben sadece kendi gözüme güvenirim, o yüzden öyle yazdım. HSG tekrarı değill, laparoskopi yapılması daha uygun olur.
     Rahim filmi sonrası 10 gün süren kanama pek normal değil, umarım geçmiştir.

     Reply
 192. Feyza

  mrb esat bey benim adet im 11 gün geçıktı 6. günde hem idrar hem beta hcg yaptık negatif çıktı fakat eğer adet gecikmeye devam ederse 1 hafta sonra yine test yap dedi hekim bugun tekrar idrar tahlili yaptım negatif sizce hastaneye gidip beta hcg yaptrmaliyim ?bide sağ yanim çok ağrıyor adet gecikmesi ila bi alakası varmıdır

  Reply
 193. burcu

  Hocam nerhaba kasim ayinda 11 haftalik hamileyken gebeligi sonlandirdik. Nedeni toksoplazma gecirdigim icin. Alti ay gecti hala hamile kalamadim.muayenelerimi oldum hicbir sorun yok. Size sorum tejrar hamile kaldigimda yine toksoplazma gecirme olasiligim var mi? Ayrica bagisiklik kazanmis oluyormuyum? Tskler

  Reply
 194. ayşe

  Mrb ben hazıranın 15 regl oldum ve 3-4 gun surdu ve cok fazla degıldı…sımdı ıste 3 gındur faln mıde bulantısı sureklı uyku halı ıdrara sık cıkma kasık agzısı -seyırme mıde bulantısı agzımda garıp bor tat istahsızlık yorgunluk bu belırtıler var hamılelik olabılır mi???

  Reply
 195. ayşe

  Mrb ben hazıranın 15 regl oldum ve 3-4 gun surdu ve cok fazla degıldı…sımdı ıste 3 gındur faln mıde bulantısı sureklı uyku halı ıdrara sık cıkma kasık agzısı -seyırme mıde bulantısı agzımda garıp bor tat istahsızlık yorgunluk bu belırtıler var hamılelik olabılır mi?

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, aynı sorudan yüzlerce var. Keşke sormadan önce bi okusanız 🙂
   Beklenen adet kanaması 12 gün geçince kanda beta-hcg testi yaptırınız. Bu kesin sonucu verir, yanılma payı yoktur.

   Reply
 196. ayça

  hocam merhaba, 20. haftamın içerisindeyim. size sormak istediğim bebeğimin hareketleri başlamadan 5-10 saniye önce kasık hizasında göbeğimin altında 4-5 cm sertlik oluyor ve elimi koyduğumda tam buradan vurduğunu hissediyorum. hareket bitiyor karnımda yumuşuyor ama gün içinde sık olmaya başladı her şiddetli hareketi öncesi bu sertliği ve beraberinde hafif ağrıyı hissediyorum. birde sarı akıntım var yaklaşık 1 aydır. bunlar gebelik haftasına göre normal midir, ekstra kontrol gerektirirmi ? şimdiden teşekkür ederim …

  Reply
 197. Burcu

  Merhabalar hocam. Ben 22 haziranda regl oldum.29 gunde bir olur. Bu ay temmuzda regl olmadim. Yanliz olacakmisim gibi kasik agrim var ve bel agrisi. Istahimda acildi bu aralar. Fakat ne göğüs hassasiyeti nede mide bulantısı hic biri yok. Idrar testi yapmadim. Hastanede uzak beta hcg icin. Sizce bu belirtilerle hamile olmuş olabilirmiyim? Teşekkürederim. Saygılarımla…

  Reply
 198. Defne

  Merhaba hocam benim 2çocugum var 4yıl önce 3.çocuğuma hamile kaldım hamileliğim çok sorunlu geçti sürekli kusma vardı ne yesem içsem kusuyordum 5.aydan sonra iyice arttı dr.um yediğin dokunmuştur olur böyle dedi doğum evine gittim ordaki dr da normal dedi ama ben sürekli acile gidiyordum serum takıyolardı bebek vitaminsiz kalmış 36. Haftada dr.um tatile gitmiş yönlendirdiği dr.a yine mide şikayetlerinden gittiğimde beni doğuma aldılar apar topar ultrasonla bakmadan tüplerimi bebek sağlıklı dedikleri için bağlatmaya anlaşmıştım bebek enfeksiyonlu cigerleri gelişmemiş ve kalsiyum eksikliği ile doğdu 4gun sonra vefaat etti ben 6ay sonra tüplerimi tekrar açtırdım 3yulda 3düşük yaptım ilk adetimle düştü 12haziranda adet oldum 6temmuz adet günümdü 2.5gun adet oldum kesildi bende gidip kan testi yaptırdım beta hcg 12 çıktı 1hafta sonra tekrar yaptırdım 48 çıktı 4gun sonra 59 4gün sonra 70 çıktı 4gün s. 90 çok az artıyo dr gittim biri düşük kese yok dedi ama kanamam yok diğeri bekle arada tes talibi yap dış gebelik olabilir dedi diğeri geç yumurtlama olmuştur hem bünyeden bünyeye değişir böyle olup saglıklı gebelik yaşayanlar var dedi lütfen yardım edin kafam çok karışık şimdiden teşekkürler.

  Reply
 199. Defne

  Esat bey 1.sorum dış gebelikte yerleşme kanaması olurmu? 2.benim düşüklerim tüplerimle alakalı sizce çok dr a gittim doğum evi gebelik pıhtılaşması dedi kan testleri yaptı bişey çıkmadı ameliyatı yapan dr.um film çektir düzelir tüplerden dedi başka bi dr. Ne alaka diyo tüplerim açılmamış olsa düşük dış gebelik olurmu? Şimdiden teşekkürler ben kayseride yaşıyorum eltimin çikolata kisti vardı çocuğu olmuyodu burda benin gibi oda güveneceği bi dr bulamadı ankaraya gitti sayenizde 3 çocuğu var şuan sizin söyledikleriniz benim için çok önemli

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon

   Defne hanim, dis gebelikte kanamayla ilgili bir ozellik yoktur. Beta-hcg degeri 1200 uzerindeyse ve rahim icinde gebelik kesesi gorulmuyorsa, ilk ihtimal sagliksiz gebeliktir. Ikinci olasilik dis gebelik olabilir. Tupler acik da olsa yari kapali da olda dis gebelik her durumda munkundur. Dis gebelik geciren bir kimsede tekrar dis gebelik olmasi yuksek ihtimaldir. Ancak elbette normal gebelik de olabilir. Arzu ederseniz gorusebiliriz.

   Reply
 200. Sema

  İyi gunler cok acil bi sorum olucakti 16 temmuzda reglim bitti 22 temmuzda iliskiye girdik erkek arkadasim icine bosalmadim diyor ama biraz kacmis olabilir 13 saat sonra ella ertesi gun hapi kullandim biraz kanamam oldu iki gun leke leke suan reglime 9 gun var karnim agriyor surekli hamile olma riskim varmi cok korkuyorum lutfen cevap verin simdiden tesekkur ederim

  Reply
 201. Fatih Yılmaz

  Hocam merhabalar. 18 Temmuz’da aşılama yaptırdık, eşim adet günlerinin gelmesine bir gün kala 3 Ağustos’ta idrar testi yaptı, pozitif çıktı, ertesi gün doktorumuza danıştık, gelin kan testi yapalım dedi, ertesi gün kan testi yaptırdık, HCG oranı 169 çıktı. Haftaya tekrar randevu verdu, ultrasonda bakalım diye. Durumumuz nedir sizce?

  Çok teşekkürler.

  Reply
 202. Cansu

  Merhabalar hocam,öncelikle böyle bir platformda sorularımıza yanıt verdiginiz için çok teşekkür ederim. Ben 3 ay once bir düsük yaptim,hcg degerlerim yukselmedi 400lerde kaldi. Simdi tekrar gebeyim çok şükür ,yalniz çok endiseliyim ayni skintilari yaşamak istemiyorum ve size bir sorum olacak. Ilk testim persembe 253 4 gun Sonra ptesi 1186 civari oldu sonra bugun sabah yani ctesi5 gun gecti olctum 3772 cikti. Arastirmalarim 1.66 artis yeterli diyor ama cogu hekim 2 gunde 2 kat artmali mutlaka diyor. Sagliksiz giden bir durum var mi sonuclarimda? Bir de heterozigot mutant ciktim kan pihtilasmasi testinde onun bu donemde bi etkisi var midir? icimi rahatlatirsaniz size minnettar olurum.

  Reply
 203. Ahugul

  Merhaba hocam haziran 24 son adet tarihin 31 adetim bitti sonra hiç adet görmedim bugün bhcg testi yaptırdım sonucun0.5,3cikti normal yazıyor ama gebemiyim degilmiyim lütfen cevabınızı bekliyorum teşekkürler.

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanimefendi beklenen adet kanamasi 12 gun gecerse yapilacak beta-HCG degeri 10’dan buyuk ciktiginda kesin gebeliktir.
   Onun altindaki degerler ve erken yapilan testler yaniltici olabilir.

   Reply
 204. Cansu

  Merhabalar hocam,öncelikle böyle bir platformda sorularımıza yanıt verdiginiz için çok teşekkür ederim. Ben 3 ay once bir düsük yaptim,hcg degerlerim yukselmedi 400lerde kaldi. Simdi tekrar gebeyim çok şükür ,yalniz çok endiseliyim ayni skintilari yasamaktan ve size bir sorum olacak. Ilk testim persembe 253 4 gun Sonra ptesi 1186 civari oldu sonra ctesi sabah baktirdim 5 gun oldu,3772 kusur cikti. Arastirmalarim 1.66 artis yeterli diyor ama cogu hekim 2 gunde 2 kat artmali mutlaka diyor. Sagliksiz giden bir durum var mi sonuclarimda? Bir de heterozigot mutant ciktim kan pihtilasmasi testinde onun bu donemde bi etkisi var midir? icimi rahatlatirsaniz minnettar olurum.

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanimefendi, bu artislarin yeterli olup olmadigini degerlendirmek icin, son adet tarihinden 6. haftada rahim icinde gebelik kesesinin gorulmesi lazim. 3 gunde bir 2 kat artis yeterlidir. Daha once gebelik kaybi yasadiginiz icin beta-HCG degerlerinin bir sure daha takibi iyi olur.
   Heterozigot mutant cikan deger MTHFR ise hic onemi yoktur.

   Reply
 205. Cansu

  Teşekkür ederim hocam. Son adet tarihim 3 temmuzdu. Umarım yeterli düzeyde artar ve alırım kucagıma bebegimi artık.. bir de bu artıs neden yavaslar,bunun olmaması icin ya da artişini saglamak icin yapabilecegimiz bir sey var mı? Ayni durumu yasamayi istemem birkez daha 🙁

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon

   Beta-HCG hormonu plasenta tarafindan salgilanir. Düşen veya yavaş ilerleyen beta-HCG duzeylerini arttirmanin bir yolu yoktur.
   Umarim arzu edilen artis gorulur ilerleyen gunlerde.
   Eger sagliksiz bir gebelik ise (dilerim oyle degildir) anne rahmi bu gebeligi tasimak istemez. Ve rahim kramplari baslar. Boyle bir durumda sorunlu gebeligi ilaclar vererek zorla iceride tutmaya calismak hatadir.
   Dogal seleksiyon, kabullenmesi zor bir durum olup, her zaman üzücüdür. Ama şükürler olsun ki, böyle bir mekanizma var. Eger dogal seleksiyon mekanizmasi calismasaydi ve sorunlu gebelikler buyumeye devam etseydi, ilerleyen haftalarda daha da uzucu durumlar ortaya cikardi.
   Bu bilgileri sizin icin yazmiyorum, genel bilgi vermeye calisiyorum.
   Umarim sizin gebeliginiz saglikli ilerlemeye devam eder.
   Yavrunuzla ilgili olumlu haberlerinizi bekliyorum.

   Reply
 206. Cansu

  Hocam merhabalar tekrardan. Bugün doktorum vajinal ultrasonla baktı,kesem gayet iyimiş,kalbi de atmaya başlamış çok şükür,1 hafta sonra tekrar çagırdı.. 5 hafta 4 günlüğüz. Ama vajinal ultrason olurken çok tedirgin oldum hocam, bir sıkıntı yaratmaz degil mi alttan ultrason bebek için.. çoğu kişi bu sebeple düşük yaptığını iddia ediyor malesef..

  Reply
 207. Cansu

  Sağ olun hocam..umarim iyi ilerler gebeligim.. bir de pıhtılaşma test sonucum Faktor V,II,XIII Normal, PAI-1(4G/5G)=4G/4G MTHFR(C677T,A1298C)= HETEREZIGOT MUTANT sizce bu sonuclarlarla sulandiriciya gereksinim var mi gebeligimde?

  Reply
 208. Prof Dr Esat Orhon

  Hanimefendi, aynı konuda yazdigim yuzlerce mail var. Onca emek vererek herkese tek tek zaman ayirarak yazdigim yanitlar…
  Ayni soru defalarca sorulunca emeklerimin ve vaktimin bos gittigini goruyor ve uzuluyorum.
  Saygilarimla

  Reply
 209. Cansu

  Hocam aynı duruma rastlamadım yazılarınızda sanki ya da kendi can havlimle hepsine ayrintili bakamadim. Her doktor farkli bisey soyluyor kimisi vurmamiz gerek diyor kimisi cekimser kimi gerek yok diyor. 4g/4g daha onemli diyen var.. Bende arafta kaldim. Kusura bakmayin..

  Reply
 210. Esra

  Merhaba Doktor Bey,
  27 yaşındayım.4 kere gebelik kaybım var .En son 5 haziranda 13 haftası biten bebeğimin kalbi durdu.Testler yapıldı ve bende pıhtılaşma olduğu ortaya çıktı.Genetik testlerim ise 15 gün sonra çıkacak.
  Son adet tarihim 11 temmuz.Adet döngüm ise 30 gün.7 ağustosta bhcg ölçümüm 22,89 çıkmıştı doktorum 10 ağustosta tekrarlamamı istedi ve oda 175,2 çıktı.Artış güzel dedi.11 Ağustosta Ultrasonda tabiki şimdilik kese yok.Kanama alanı görünüyor lekelenme olursa korkma dedi.Sonra daha önceden gebelik olmadan rahim ultrason resmi vermişmiydim dedi hayır dedim.Şimdilik moral bozmak için erken dedi.Bunu kanama için mi söyledi yoksa dış gebelikten mi şüphelendi anlamadım.Alanında çok iyi bir doktor ve progestan+iğneye başlattı.Dış gebelikten şüphelense onlara başlatmazdı diye düşünüyorum ama bunca kayıp sonucu insan pek sağlıklı düşünemiyor.
  Sağ tüpten gebe kalmışsın dedi.20 veya 21.08 de kese görmek için gidicem ama sizce pazartesi tekrar bhcg baktırsam mı ?Dış gebelikten çok korkuyorum.Değer artışı anormal mi olmuş sizce ?Adet,m 3 gün geçti ve şükür kanama vs yok.Ağrım sızımda yok.Arada hafif sızlama ve akıntı oluyor sadece.

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanimefendi oncelikle gebeliginiz hayirli olsun.
   Beta-HCG degeri cok iyi bir gostergedir. Saglikli giden gebeliklerde her 3 gunde bir, iki kat artis olmasi lazim . Daha sık yapilan takipler bilgi vermez, hatta yaniltici olabilir.
   Son adet tarihinden 6. haftadan itibaren rahim icinde su kesesi gorulmesi iyi olur. Daha sonra her bir-iki haftada bir sirasiyla bebegin gorulmesi, daha sonra kalp atislarinin gorulmesi takip eder.
   Verilen tedavi ve onerilen takip sekli uygundur.
   Doktorunuza guvenebilirsiniz.

   Reply
   • Esra

    Sağolun Esat Bey.
    Bir de şimdi gözüme çarpan farklı bir yorumunuzu okudum.Tsh değeri 2.50 altında olmalı gebelikte demişsiniz.Bendeki değerler aşağıdaki gibi ama doktorum beni bu konuda uyarmadı.Geç kalmış sayılır mıyım ? Sanırım ilaç tedavisi almalıyım değil mi ?
    T3 : 3.38 Aralık 2.5-3.9
    T4 : 0.90 Aralık 0.61-1.12
    TSH : 3.22 Aralık 0.34-5.6
    B12 : 256 Aralık 126-505

    Reply
    • Prof Dr Esat Orhon

     T3 ve T4 degerleri normal. Siz tiroid hastasi degilsiniz.
     TSH degeri 2.5 uzeri olan gebeliklerde düşük yapma olasiligi biraz daha fazladir.
     TSH >2.5 olan gebeliklerde gebelik sirasinda bebegin gelismesini desteklemek icin tiroid ilaci gecici olarak gebelik boyunca kullanilabilir. Dogumdan sonra birakilir.
     Bunu hem doktorunuzla, hem de bir Endokrin uzmaniyla gorusebilirsiniz.

     Reply
 211. sevil

  hocam mrb. 38 haftalık gebeyim. dr um 34 haftalık iken renkli ultrason istedi. bu sonuca göre SAT: 34 h 2 g Biparyetal çap (BPD): 36 h 1 g ile uyumlu %90 pörsentıl değerinin üzerindedir. şeklinde bir sonuç çıktı. dr um bunu bebeğin kafası iri olarak yorumladı. çatımın ise geniş olduğunu söylemişti. bebeğin kafasının iri olmasının doğumu zorlaştırmada bir etkisi olur mu? bebek kilolu değil ama yapısı gereği kafası iriymiş. ilk doğum olacak korkuyorum size bir danışmak istedim. yardımcı olursanız sevinirim.

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, yavrunuz hayırlı olsun. Gebelik kontrollerinde tek bir ultrason bilgisi, bebeğin gebelik boyunca genel gelişimi hakkında yeterli bilgi vermez. Gebelik takipleri tek bir nokta kontrol değil, bir süreçtir. Eğer erken haftalarda bir sorun görülmediyse, sorun yoktur. Elbette insanlar arasında yapısal farklılıklar olur. Aynı yasta olan insanların aynı boy ve kiloda olmadığı gibi, bebekler tek bir kalıba uymayacaktır.
   Endişe etmeyin.
   Bir sonraki sorunuzda “aşağı baskı” olduğunu söylemişsiniz, gebeliğin son haftalarında bebek başının idrar kesesine yaptığı baskı nedeniyle böyle hissedilir.

   Reply
   • sevil

    hocam mrb. 40+2 haftalık oldum. BPD 10.16 cm / 41w6d
    bebeğin kilosu 10 gün önce kendi dr um ~3300 olduğunu söylemişti dün acilde ultrason baktılar ve 3720 ölçtüğünü söyledi oradaki hekim. kendi dr um bebeğin kilolu olmadığını fakat kafa çapının 10’u geçmemesini söylemişti. acildeki dr ise bebeğin kilolu olduğunu söyledi. ben ne yapsam? şaştım kaldım. sezaryen mi olsam? ama sezaryen olacaksam genel anestezi ile olmak isterim. ama ondan da çok korkuyorum. lütfen bana yardımcı olun. normal doğuma engel bir durum var mı? yoksa hiç uğraşmayıp sezaryen mi olsam? spinal anesteziden daha çok korkuyorum çünkü onla ilgili de kötü şeyler duymuştum. psikolojim çok kötü sürekli ağlamaktayım. lütfen bana yardımcı olun, yol gösterin. çok teşekkür ederim.

    Reply
    • Prof Dr Esat Orhon

     Vakit kaybetmeden genel anestezi ile sezaryen olmanızı öneriyorum. Hem de bugün, yarın..
     Riske girmeyiniz. Hem kendi sağlığınız, (doğum yırtıkları vs..) hem de bebeğinizin sağlığı için.

     Reply
 212. Gül

  Merhaba Hocam, son regl tarihimin başlangıcı 7Temmuzdu. 6 Ağustos’ta Beta-HCG sonucum 387,2 çıktı. Doktorum 14 Ağustos’ta ultrasonla keseyi göremeyince tekrar Beta-HCG testi yaptırdı sonucu 1309 çıktı. 17 Ağustos’ta tekrar ultrasonla keseyi göremedi ve kanamayla vücuttan atılacağını söyledi. Düştüğünü izleyebilmek için aynı tekrar Beta-HCG testi yaptırdı. Sonucu bugün elime geçti. Yani 17 Ağustos’ta yapılan Beta-HCG sonucum 2426 çıktı. Dolayısıyla kafam çok karıştı. Mart Ayında boş (su) gebeliğim olmuştu. Kürtaj olmak durumunda kalmıştım. Sizce nasıl bir yol izlemem doğru olur? Dış gebelik olabilir mi? Yada sağlıklı bir gebelik söz konusu olabilir mi? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim., çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, sağlıklı giden gebeliklerde her 3 günde bir beta-HCG değeri en az ikiye katlanarak artar. 6 haftadan itibaren, gebelik kesesi, embryo görülmesi ve kalp atışlarının izlenmesi hafta hafta birbirini takip eder. Önceki gebeliğin boş kese olması nedeniyle, yakın takibe devam etmelisiniz.
   Dış bebelik olmadığından da emin olunmalıdır.

   Reply
 213. Gül

  Hocam malesef bugün dış gebelik tanısı kondu. Yarın rahim içi temizlenecek. Ve ilaçla düşürülecek. Çok üzgünüm, neden böyle sonuçlanıyor gebeliklerim. Nasıl bir yol izlemem gerekir bir daha aynı sonuçla karşılaşmamak adına?

  Reply
 214. Cansu

  Hocam size daha önce de degerlerim hakkinda yazmistim. Aynı duruma rastlamadım ya da bulamadım. PAI-1(4G/5G)=4G/4G , MTHFR(C677T ve A1298C)= HETEREZIGOT MUTANT çıkmıştı tek düşüğümde yaptirmistim. Gebeligimde 8. haftaya yaklasiyorum ve bebegimi besleyip besleyememe konusunda cok endiseliyim. Bu sonuclar neticesinde igne,ilac vs kullanmiyorum. Bu sebeplerden dolayı bir kayip yaşamam degil mi? lütfen rahatlatın içimi.. 🙁

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon

   1. Tekrarlayan gebelik kayıplarınız yok
   2. Faktör V Leiden 1691 mutasyonu yok
   SONUÇ: Kan sulandırıcı almanıza gerek yok
   Gereksiz yere alınan kan sulandırıcı tedavinin arzu edilmeyen sonuçları olabilir.

   Reply
 215. ayşe

  mrb ben borsey sormakm ıstıyrm ben bundan 15 gun once saglıkocagına rutum degerlerıme bakılsın dıe kan verdım tum degerlerım normal bır sorun yok ama tek sorun prolaktın hormonumun yıksek olması olduhunu soyledı doktor deger 26.53 kadın doguma gıtmemı soyledı bende bugun bır kadın doguma gıttım cok onelmı bır deger degol dedı ama yınede bır ultrasonla bakalım bvı dedı baktı ve kasıklarımda agrı olum olmadıgını sordu regl donemı harocınde agrım olmadıhını soyledım test yaptınmı dedı hyr dedım ve kasıklarında toplu ıne kadar bırsey goruyrm dedı reglı olırsanda gel olmazsanda gel dedı hıc bosey anlamdım ve sag gogsumden sut gelıyr napmazm gerekıyr yarfımvı olurmudunuz…3.5 ysdında bor oglum var…

  Reply
 216. gülsüm

  Esat hocam 25.08.2015 tarihinde yapılan beta-hcg testinde sonuç 5 çıkmıştı..sürekli mide bulantısı ve halsizlik yaşadım.. benim normalde 29.08.2015 tarihinde adet görmem gerekirken 04.09.2015 tarihi itibari ile hala adet görmedim. Sadece çok az miktarda pembe renkli bir akıntı oldu. Tekrar beta-hcg testi yaptırdıgımda sonuç 0 çıktı. Önceki yorumlarda ki gibi 12. günü bekleyip tekrar yaptırmak gerekirmi?

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanimefendi, bu gidisle gebelik cikacagi dusuncesinde degilim pek. Eger 12 gun gecerse ve test yine olumsuz cikarsa, once ultrasona girip nedeni ortaya konmali. Yumurtalik kisti vs acisindan) sonra adet söktürucu kullanilabilir. 12. gun test yapip sonucu alinana kadar adet sökturucu kullanmayiniz

   Reply
 217. Gülizar

  Merhaba hocam belki evham yapmış olabilirim ama size durumumu anlatayım benim adet düzensizliğim vardı zaten28-34 günde bir adet oluyodum en son 31 temmuzda adetimin ilk günüydü. Eylül 2 sinde gebelikten şüphelenip doktora gittip kan testi yaptı 122 çıktı karında baktı ama haliyle bişe göremedi.2 gün sonra tekrar test yap dedi yaklaşık 49 saat sonra farklı bir hastanede kan testi yaptım 628 çıktı 5 katındn fazla biraz olunca fazla arttığını düşünüp bugün yine test yaptım ilk hastanede 46 saat var arada buda 1898 çıktı yaklaşık üç katı. Yqni bu artışlar belli oranlarda olur die biliodum ben o yüzdende endişelendim acaba bu tabloda bi anormallik varmı lütfen yardımcı olun gerçekten çok endişeliyim şimdiden teşekkürler

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, sağlıklı giden gebeliklerde her 3 günde bir en az iki katı artış olması beklenir. Sık aralıklarla yapılan testler, gidişatı göstermek açısından yanıltıcı olabilir. Testleri aynı laboratuarda yaptırın. Laborataurlar arasındaki farklılıklar da yanıltıcı olabilir.
   6. haftada rahim içinde gebelik kesesi görülmesi beklenir.

   Reply
 218. zeynep

  Merhaba bi soru olucal . Ben 18 ağustosta kimyasal düşük geçirdim bidahaki kanamam 40 gün sonra yani 25 ağıstosta oldu . Gebe kalmak istediğim için adetimin 12 gününde yumurtlama takibi yaptırdım doktor 6 eylülde ilişkye gir 7 eylüldw muayeneye gel dedi öyle yaptım dün muayeneye gittim doktor sol yumrtan çatlamış dedi size sorum 6 eylül de girdiğim ilişki gebelik için yeterli olur mu yumurtam çatladıktan sonra da ilişkiye girmem gerekir mi cevap verirseniz sevinirim .

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   3 veya 4 gun daha pespese birlikte olursaniz sansiniz yukselir. Iliskiler gece olsun, iliskiden sonra kalkmayin. Yikanmayin ve kalcanizin altina 15 dakika yastik koyun. Iliskinin 3-4 gun sureyle birer kez olmasi uygundur.

   Reply
  • zeynep

   Teşekkürler hocam . Bir sorum daha olucak bu gün göğüslerimde bi ağrı başladı adet zamanında olan ağrılar gibi . Acaba dölenme olmuşsa hemen göğüs ağrısı olur mu yoksa ben taktığım için psikolojik bir ağrı olabilir mi

   Reply
 219. meryem

  Mrbalar , ağustos 15te adet oldum eylül 1 eşimle birliktelik yaşadık . Ve son 3 gündür karnimda ve kasigimda hafif ağrı oluyor. Zaman zaman . Hamile olabilir miyim ? Bu kısa sürede ağrı olabilir mi ??
  Simdiden teşekkür ederim

  Reply
 220. hilal

  Hocam lutfen yardim edin adetim 6 gun gecmsti kan testi yaptirdim negatif cikti ve suanda 8 gune girdim hala adet olmadim nedeni nedir sizce bu kadr uzun hic gecikmem olmazdi simdiden tessekur ederm

  Reply
 221. devrim bakir

  Hocam merhaba 1 aylık evli sayılırım en son adetim 25 temmuzdu ama erken olmuştum 1 agustosta olmam gerekiyordu 8 agustosta korunmasız ilişkim oldu ella hap kullandım bugün 17 eylül hala adet gerçekleşmedi beta hcg sıfır çıkıyor ayrıca bas dönmelerim var i kahverengi akıntı var ne oldu anlamadim tskler

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, yen evlilikte adet düzensizliği görülebiir. Çoğunlukla psikolojiktir. Eğer hala adet görmediyseniz, ultrasona girmenizi ve kanda betaHCG, FSH, LH, E2, prolaktin hormon testlerini yaptırınız.

   Reply
 222. Byz

  Merhaba ben hasimato hastasiyim bu ay adet olmadim guatr testim yuksek oldugundan dolayi adet sokturucu kullansam bi zarari varmidir?

  Reply
 223. Sinem

  Merhabalar ben 24 haftalık hamileyim idrar yollarım iltihaplandı ve ateşim vardı 3 gün hastanede yattım 8şişe serum verildi antibiyotik iğneler vuruldu şimdi iki gündür evdeyim acayip derecede bacaklarım ve ayaklarım şişiyor iki katına çıktı diyebilirim daha önce olmuyordu serumun etkisinden mi acaba geçicimidir merak ediyorum. Teşekkürler

  Reply
 224. Songül

  Meraba hocam 7 haftalik gebeyim ve dün kanamam oldu hastaneye gittim kan kesti sonucumda beta hcg degerim 1350.00 cikti fakat iki hafta onceki hcg degerim 1364.00 cikmisti sizce dusuk mu yapiyorum?

  Reply
 225. Esra

  Merhaba Esat Bey , Umarım iyisinizdir.
  Bugün itibariyle gebeliğim tam 11+00 haftalık oldu çok şükür.Haftaya pazartesi günü 2 li test için randevu alacağım yalnız ben bi konuda muallakta kaldım.5 Haziranda 13 haftalık bebeğimi kaybetmiştim.1 haziranda ise 2’li testi yapılmıştı.2’li testin sonucunda doktorumun söylediğine göre herhangi bir risk çıkmadı.Yaşım 27.Yaş riski için down sendromunda 850/1,Trisomi sendorumda ise 2998/1 idi.Merak ettiğim nokta 4 ay önce verdiğimden daha farklı bir sonuç çıkması muhtemel midir ?Bununla ilgili herhangi bir cevap bulamadım.Aydınlatabilirseniz çok memnun olurum.

  Reply
 226. Esra

  Merhaba Esat Bey , Umarım iyisinizdir.
  Bugün itibariyle gebeliğim tam 11+00 haftalık oldu çok şükür.Haftaya pazartesi günü 2 li test için randevu alacağım yalnız ben bi konuda muallakta kaldım.5 Haziranda 13 haftalık bebeğimi kaybetmiştim.1 haziranda ise 2’li testi yapılmıştı.2’li testin sonucunda doktorumun söylediğine göre herhangi bir risk çıkmadı.Yaşım 27.Yaş riski için down sendromunda 850/1,Trisomi sendorumda ise 2998/1 idi.Merak ettiğim nokta 4 ay önce verdiğimden daha farklı bir sonuç çıkması muhtemel midir ?Bununla ilgili herhangi bir cevap bulamadım.Aydınlatabilirseniz çok memnun olurum.

  Reply
 227. elif

  iyi akşamlar Esat Bey .ben dış gebelikten dolayı ameliyat oldum .sonrasında tüp tıkalı olduğu için tüp bebek yaptırdım.sonuç pozitif çıkmıştı ama onbeş gün içinde sonlandı.24 ağustosta ılk adeti oldum. ıkıncı adetı de oldum.ıkıncı tup bebek oncesi histeroskopi öneriyorlar.arkasından yapılan tup bebeğin daha başarılı olacağını söylüyorlar.ıkıncı tup bebek ıcın ne zaman baslamalıyım.önerinizi merak ediyorum.tesekkur ederım

  Reply
 228. Böcük

  Mrb 8 senelik evliyim 2 kere aşılama yaptirdim tutmadi sonra da normal yollardan oldu gebeliğin 5-6 haftasında düşük ve kürtaj oldum kurtaj tarihi 14 eylül kürtaj dan sonra 2 gün kanama oldu başka da olmadı gebelik şansım ne kadar ha birde 14 ekim de kan testi yaptirdim negatif çıktı ama hala adet olmadim şimdiden tsk ederim

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Gebelik sansiniz bana verdiginiz bilgi kadar hanimefendi.. nasil yanit vereyim? Ne yasinizi bilirim, ne hormonlarinizi, ne rahim yapinizi.. ne de sperm bilgilerini.. cok ozur diliyorum ama gazetelerdeki magazin haberi gibi cevap veremem.

   Reply
 229. Yağmur Soyer

  Merhaba esat bey beta-HCG testim yapıldı 181.58 çıktı bir hafta sonra yine yapılacak istatistik aralığına göre 1haftalık gebeliğim var sizce embriyo tutunma sıkıntısı olur mu yoksa artık hayallerim gerçek oldu mu heyecanlıyım kafam karıştı ☺

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Gebeliginiz hayirli olsun 🙂
   Istatistik araligina hic onem vermeyin, degiskendir.
   Saglikli giden bir gebelikte beta-HCG degeri her 3 gunde bir en az iki katina artmalidir. Son adet tarihinden 6 hafta gecince ultrasonda rahim icinde gebelik kesesi gorulmelidir.

   Reply
 230. Kubra

  Hocam adetliy ken hastahaneye gittiğimde beta testi yaptılar .sonuc 0.01 yazıyor durumu 5. Hafta diyor bu ne anlama geluyir

  Reply
 231. Ayse

  Mrb hocam…ben size bisey sormak istiyrm gecen hafta carsamba gunu benim regl gunumdu olmadim ama kucuk yuvarlak sekilde kahve rengi akintim oldu gecti birdaha olmadi…bugun 6 gun regl gecti test yaptim cift cizgi cikti.bugun doktara gittim durumu anlattim ultrasinda bakti kese gorunmuyordu birde kanda beta hcg bakalim dedi bazi gebeliklerde gorunmeye bikiyr dedi kan verdim sonuclari aldim beta hcg 864.10 gebelik var gozukuyor progestoron 5.73 doktor dusuk gorunuyor dedi yatip dinlenceksin faln dedi …ilac faln. Hic bisey vermedi ve ben eve geldigimde yine kahve rengi akinti gelmeye basladi dusermiki bebek dusmemesi icin ne yapmm gerekiyr yada o kahve rengi kanama nezmn kadr gelir yardiminiza ihtiyacim var saolun simdiden…

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon

   Hanımefendi gebeliğiniz Hayırlı olsun gebelik testi ve ilk ultrasona çok erken girmişsiniz gebelik kontrolleri son Adet tarihinden altıncı haftadan itibaren başlar O nedenle hiç bir ilaç almadan bekleyiniz ola ki olumsuz bir gidiş varsa doğal seleksiyonu engellemek doğru değildir Şimdilik Sadece üç günde bir kanda Beta HCG takibi yapınız altıncı haftadan itibaren ultrasonlara başlayın Doktorunuz doğru söylemiş

   Reply
   • Ayse

    Dusuk yasanirmi peki dun aksamdan beri her lavuboya girdigimde bir damla kan damliyr korkuyorum duser die yatiyrm hic kalkmiyrm sadece lavuboya kalkiyrm ins yapmam dusuk die dua ediyrm bol bol…

    Reply
 232. Hande

  Sayin hocam, 36 yasindayim. Son adetimin baslangici 26 Eylul idi. Esimle yumurtlama gunu takibi yaptik ve 9 ve 10 ekimde birlikte olduk. Adetim 5 gun gecikince doktora gittim ve bhcg degerim 72 cikti. Iki gun sonraki degerim 173 idi. Bir hafta sonra 850 oldu. Doktorum keseyi zor da olsa gorebildi ama sanirim dis veya kimyasal gebelik gibi risklerim hala devam ediyor. Benim ogrenmek istedigim, 5 ve 6. hafta icin bu bhcg degerlerim cok mu dusuk? Bu degerlerle gebeligimi saglikli devam ettirebilmem mumkun mu? Yanitiniz icin simdiden cok tesekkur ederim.

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanimefendi, beta-HCG degerinin dusuk ya da yuksek olmasindan ziyade, her 3 gunde bir en az ikiye katlanarak artiyor olmasi onemlidir ve iyidir.
   Son adet tarihi ilk gununden 6 hafta gecince rahim icinde su kesesi gorulmesi beklenir.
   Bu iki konu size uyarsa, gebelik iyidir denebilir.

   Reply
 233. sedaa

  Merhaba 21 ekimde adet oldum 25 ekimde yumurta büyütücü hap ve igne kullandım yumurtalarm 16ml ve 18 ml’me ulaştığında 3 kasımda catlatma iğnesi vuruldum 10 kasımda da beta hcg testi yaptırdım 9.55 çıktı acaba hamilemiyim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  Reply
 234. özlem

  hocam ben geçen ay kasım ayında iki kere regl gördüm üc aydır evliyim 18.11.2015 ve 26.11.2015 bi sonraki günüm yumurtlama günümdü o gün iki kere ilişkiye girdik hamie kalma ihtimalim var mı regl günüm yarın

  Reply
 235. özlem

  mrb hocam ben üç aylık evliyim gecen ay yani ayda iki kere adet gördüm 18.11.2015 ve 26.11.2015 ve ayın 31.11.2015 benim yumurtlama günümdü ben o gün iki kere ilişkiye girdim hamile olma olasılığım var mı yardımcı olursanız sevinirim adet günüm yarın

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   14.18’de gönderdiğiniz soruya, 14.32’ye kadar tam 14 dakika gectigi halde yanit yazamamışım.
   “niye cevap verilmiyor yaa” şeklinde kızmışsınız, özür dilerim.

   Reply
 236. meral

  hocam sol kasıkta şişlik var adet günüm bugün hafif sancım da var hamilelik söz konusu mu yardımcı olursanız sevinirim

  Reply
 237. ecrin

  hocam benim bugün adet günüm ama benim sol kasıgımda şişlik ve baş ağrısı var bir türlü kan gelmiyor hamilelik belirtisi midir bu hocam yardımcı olursanız sevinirim

  Reply
 238. K.kafaf

  Merhaba benim normalde bugün adet günümün 3.günü toplamda 4 gün adet görmekteyim fakat adet olmadım.. Bugün bhcg testi yaptırdım <1.20 çıktı negatif çıktı.. İlerleyen günlerde değerin yükselme şansı var mıdır… Testi tekrarlamam gerekir mi yoksa bu kesin sonuç mu…

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Sn cimbomlu Kübra hanim 🙂 12 gun sonra kanda beta-HCG testi yaptirabilirsiniz.
   Fenerli Dr Esat Orhon 🙂
   Saygilarimla
   Not: Bebeginizi ben dogurtacak olursam, gobegini Fenerbahceli keserim 🙂

   Reply
 239. Betul

  Hocam.meraba.ben adetime 4 gun kala birlikte oldum.bosalmadi iceri.en azindan oyle soyluyor.4 gun sonra adet oldum.ama adetten sonra belirtiler basladi.19.gun idrarda 24.gun kanda yaptirdim ikiside negatif cikti.beta 0.1.dun tekrar adet oldum ama adetimde bi tuhaflik var rengi falan ayni ama az oluyo.kafama takildi gebelik olsaydi cikar miydi kanda

  Reply
 240. ayça

  hocam merhaba 36+4 iken gittğim kontrolde doktor suyumun sınırda olduğunu (bir cepte 5,5 cm) birkaç gün içindeki ölçümlerde azalma görürse doğuma alabileceğini söyledi. Bu durumda 37+1 gibi doğum yapmış olacağım. su miktarı çok mu düşük sizce hemen doğum yapmalımıyım 38. hafta bitimine kadar beklemek bebeği tehlikeye sokarmı (nst, kordon kan akışı vs. değerler normalmiş.) cevabınız için şimdiden teşekkürler…

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi sorduğunuz soru yanıtlaması çok zor bir soru. ağır Vebal taşıyabilir. sizi takip eden doktorunuza güvenmek en doğrusu olacaktır. internet üzerinden doğum takip etmek takdir edersiniz ki hiç doğru olmaz. karnınızda taşıdığınız yavruyu internet üzerinden emanet etmek hatalı sonuç verebilir. Yardımcı olmayı çok arzu ederim ama istenmeyen bir sonuç çıkarsa çok üzülürüz size sağlıklı doğumlar diliyorum efendim

   Reply
 241. nermin

  Merhaba hocam. Ben 6 haftalik hamileyim. Adetime 14 gün kala yani 23 ekimde akciger röntgeni cektirdim. Hamile oldugumu bilmeden. Ama bir gün öncesinde 22 ekimde kanda beta hcgye bakildi ve negatif cikti. En son adet tarihim 7 ekimdi. Daha adetime vardi. Bende buna güvenerek ertesi gün malesef röntgene girdim. 14 kasimda kanda beta hcg 503 cikti. 3 yada 4 haftalik hamilesiniz dediler. Simdi cok endiseliyim. Acaba bebege bir zarari olurmu. Ovulasyona denk gelmismidir. Ovulsayon günüm 23 ününemi denk geliyor acaba. 23. Sabahi cekilmistim. Doktora sordum. Bisey olmussa düser diyor ama ben cok endiseliyim. Internetten baktim. Adet döneminden önceki röntgenin zarar vermeyecegini söylüyor. Bu konuda sizin görüsünüz nedir? Ileride 2li ve 3lü taramada bundan dolayi bisey cikarmi? Bu arada yazdiklarinizin bircogunu okudum ama benim gibi bir sorunu olana pek rastlamadim. Simdiden cok tesekkür ederim

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Konuyu gundeme getirdiginiz icin cok tesekkur ederim, cok guzel soru..
   Gebelik sirasinda karin bolgesine gelen 5 rad dozu kesin olarak gebelige zararlidir, gebeligin sonlandirilmasi gerekebilir. Bu doz, iki safra kesesi ve bir de ilacli bobrek filmi ile ulasilan dozdur.. ve bir de tabii tomografiler..
   Akciger filmi sadece 0.5 rad dozundadir ve karin bolgesini icermez. Yani zararli doz asla degildir, iciniz rahat olsun.
   Her gebelikte %1-2 anomali riski zaten herkeste vardir. Ama tek doz cekilen akciger filmi bu riski arttirmaz.
   Elbettr ilerleyen haftalarda gerekli kontrol ve testler titizlikle devam ettirilmelidir.
   Saygilarimla

   Reply
 242. melis

  hocam ben beş haftalık hamileyim sol kasıkta şişkinlik var doğal mıdır hocam arada baskı da oluyor yardımcı olursanız sevinirim

  Reply
 243. melis

  hocam ben beş haftalık hamileyim sol kasıkta şişkinlik ve batma oluyor bu doğal mıdır yardımcı olursanız sevinirim.

  Reply
 244. Fatma

  Mrb hocam bnm reglime 3 gün vardi evde test yaptim pozitif cikti. Hastanede bhcg kan testi istediler sonuc 38 çikti. Çok yeni bir gebelik dedi ve 4 gün sonra tekrar kan testi istedi yani regl olmam gereken gün değer 89 çikti. Doktor çok yavas ilerleyen bir gebelik dedi. Değerinin 120 civarinda cikmasi gerekiyodu dedi. Sonlandiralim demiyorum gebelik devam ediyo fakat, boyle devam ederse olmaz dedi. Sizce regl m 12 gün gecikmedigi icin mi kanda bhcg m çok dusuk ve yavaş ilerliyor ?

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi gerçekten de çok erken test yapmışsınız. Sonuçlar son derece yanıltıcı çıkar. Lütfen sabırla, stres yapmadan ve gebelik elde etmek için özel bir çaba göstermeden doğal yaşayarak bekleyiniz.

   Reply
 245. mustafa

  Hocam 1 senedir çocuk sahibi olabilmek için uğraşıyoruz. Tedaviye başladık. Sperm Tahlilini yaptırdım sonuçlar normal fakat sperm tahlilinde lökosit miktarı 20-25 çıkmış bu hamileliğe engel bir durum mudur. iyi çalışmalar

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Evet, bu bir engel teskil edebilir. Genitouriner enfeksiyonlar sperm dölleme kapasitesini olumsuz etkileyebilir ve agglutinasyon adini verdigimiz yapismalara neden olarak karin vucudu icinde spermlerin ilerlemesini engelleyebilir.
   Bir uroloji uzmanina gorunmelisiniz.
   Doxycyclin grubu antibiotikler bu tedavide basarili olabilir.

   Reply
 246. Songul

  Meraba 25de adet olmam lazimdi ama olmadim 9gun gecti kan sonucumda ilk 48cikti sonra 02cikti yardimci olabilirmisiniz

  Reply
 247. Songul

  Meraba hocam kimyasal gebelik ne demek ve 10gun oldu halende daha olamadim ne yapmayalim tekrardan gebelik testi yaptirayimmi

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon

   Hanimefendi, kimyasal gebelik şu demek: Gebelik basliyor ama cok erken donemde sonlaniyor. Bu, düşük dahi sayilmaz. Muhtemelen sagliksiz bir gebeligin anne bagisiklik sistemi tarafindan gebeligin devamina izin vermeyisi olarak yorumlanabilir. Tekrar test yaptirin.
   Beta-hcg bir sure daha pozitif olmaya devam eder, ve eger kimyasal gebelik ise rahim icinde gebelik kesesi olusmaz ve adet kanamasi gelir. Kendiliginden beklemeye devam ediniz. Kotu bir durum degildir. Tabiatin kendi hatasini telafi etmesidir.

   Reply
 248. Yıldız

  Hocam benim adetim 28 gün sürüyo ve yumurtalama günümde ilşkiye girdim tuttu gibi hissediyorum sol kasığımda batmalar var midemde yanma batma var sık idrara çıkıyorum alt karın bölgmdede batmalar var erken döllenme mümkün mü

  Reply
 249. tuba uysal

  merhabalar hocam..daha önce bir kaybım var 31 haftalık ölü doğum yaptım genetik testler pıhtılşma testleri vs hepsine bakıldı herhangi bir sorun cıkmadı..su an tekrar hamileyim sat a göre 8 haftalık ama geç döllenme olduğu için usg de 6-7 hafta arası cıkıyor hep..doktorla gebeliğimin olumlu sonuçlanmayacağını bebeğimin yaşama ihtimalinin cok küçük olduğunu sylediler.kesemiz bebeğe göre küçükmüş..yakın izlemeye aldılar kalbi attığı sürece izlicez dediler..bunun bir caresi yok mu ilaç tedavisi yada baska bisey..yada sylenildiği gbi bu sekilde gebeliğin devam etme ihtimali cok mu düşük..tesekkürler şimdiden.

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanimefendi simdilik takibe devam edin. Herhangi bir ilac almayin..her 3 gunde bir beta-hcg baktirin. Saglikli gitmiyorsa, kullanacaginiz duşuk onleyici ilaclar sagliksiz gebeligin iceride uzun sure kalmasina yol acabilir.

   Reply
 250. Fatma

  Merhabalar bilgilerinizle yardimci oldugunuz icin cok tesekkur ederiz . bugun kan testi yaptirdim ve beta hcg degeri 996.70 cikti referans araligi 5.3 ortalama kac haftalik gebelik vardir tesekkur ederim.

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Beta-HCG degeri ile gebelik haftasi tahmini yapmak yaniltici olur. Saglikli giden gebeliklerde beta-hcg degeri her 3 gunde bir en az ikiye katlanmalidir. Onemli olan budur.

   Reply
 251. elif

  İyı akşamlar Esat bey.Dış gebelikten ameliyat oldum.ardından tüpüm tıkalı olduğu için tüp bebek yaptırdım.kimyasal gebelikle sonuçlandı. histeroskopi yapılıp ikinci tüp bebek çalişmasına başlanması söylendi.sizin öneriniz nedir ve histeroskopinin zararı var mıdır?

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanimefendi, histeroskopi islemi kamera ile rahim icini degerlendirmek ve gebelige olumsuz etki eden bir durum varsa tedavi etmek icin uygulanir. Teknik beceri, deneyim ve ozel ekipman gerektirir. Hasta icin cok kolaylik getiren bir yontemdir. Elbetteki yarar saglamak icin yapilir.

   Reply
 252. elif

  Esat bey merhaba.Daha önceleri size çok soru sormuştum.dış gebelik geçirmiştim .ameliyat oldum.tüp bebek yaptırdım.kimyasal gebelikle sonlanmıştı.tekrar tüp bebeğe başlayacakken şu an çok şükür normal yolla hamileyim.dagha yeni beşinci haftaya girdim .fakat bu ay idrar yolları enfeksiyonu oldum ve bir kutu cipro kullandım.bu konuda bilgi alabilir miyim?

  Reply
 253. Buse

  Hocam merhaba.. Sat 30 kasım.. 11aralıkta aşılama yaptırdım. 12.günü hcg tahlilim 29, 14.gün 39 ve 18.gün başka bir laboratuarda 26 çıktı. Doktorum iki gün sonra tekrar tahlil istedi.progestan kullanıyorum kanamam yok bu düşüşün sebebi ne olabilir çok tedirginim yardımcı olur musunuz?

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Saglikli ilerleyen gebelikte her 3 gunde bir en az iki kat yukselmesi beklenir.
   Yasinizi ve neden asilama gerektigini bildirmediginiz icin yorum yapabilmem mumkun degil.

   Reply
 254. Nur

  Selamlar hocam. 3 yıldır çocuk sahibi olmak istiyorum. Adetim 15 gün gecikmeyle oldu bir sıkıntı mı var diye 5. Günü doktora gittim hersy normal klomen başlayalım dedi 3 tane içtim doktor hicbir kan testi bakmadı şüphelendim ve gebelik testi yaptım evde silik de olsa pozitif çıktı doktora gittim beta hcg 15.66 çıktı kimyasal gebeliktir dedi.iki gün sonra 14. 68 çıktı 4 gun sonra ise betahcg 16.7 progesteron 1.89 çıktı. Bunun uzerinde iki hafta gecti evde tekrar test yaptım gayet belirgin ikinci çizgi çıkıyor. Acaba dış gebelik midir..gebe olabilme ihtimalim var mıdır?

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Birinci ve en guclu olasilik Kimyasal Gebelik. Yani kagit uzerinde pozitif gebelik testi ama rahim icinde gelisen grbelik yok.
   Ikinci ve daha az olasilik erken gebelik kaybi yani erken düşük
   Üçüncu en az ve en son olasilik dış gebelik.
   Ilac almadan bekleyiniz.

   Reply
 255. Esen

  Hocam merhaba öncelikle paylaşımlarınız için çok teşekkürler bende bir doktor eşiyim 31 aralık 2015 saat 22.00 da beta hcg ölçüm sonucum 118 çıktı daha sonra tekrar 4 ocak 2016 da saat 8.00 da yapılan ölçüm 244 çıktı ve 2 günde 2 kat artmalı diye eşime söylemişler tekrar testi 4 gün sonra tekrarlayalım demişler endişelendim sizce normal mi acaba

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi sağlıklı giden bir gebelikte Beta HCG değerlerinin her üç günde bir en az ikiye katlanması beklenir. Altıncı haftada Rahim içinde Gebelik kesesi görülmesi gerekir. acele karar vermeden uygun hafta beklenmelidir Saygılarımla

   Reply
 256. esen

  hocam merhaba daha öncede yorumunuzu almıştım gerçekten size çok güveniyorum 🙂 hocam 6+3 gebelik haftasındayım değerlerim hiç düzenli artmadı bugün GATA da yapılan ultrasonda keseyi ve embriyoyu gördük yalnız kalp atışı yoktu doktorum 3mm embriyoyu gördü ve gelişmenin az olduğunu 1 hafta daha beklememiz gerektiğini söyledi hocam sonuçta eşimde o doktor abide sizin öğrenciniz ben size inanırım sizin yorumunuz nedir :))

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon

   Hanumefendi, saglikli giden gebelikte her 3 gunde bir beta-HCG en az ikiye katlabarak artmali. Gebelik kesesi ve embryo 6. haftada gorulebilir ama biraz daha sabirla beklenebilir cunku bazen gec yumurtlama oluyor ve biraz bekleyince goruluyor. Ornegin biz 6 haftalik zannederken gercekte 5 haftalik olabiliyor bazen.

   Reply
 257. Ayşe

  Hocam Acil Lütfen merhaba ben 24 Aralıkta adetimin ilk günüydü ve 1ocakta korunmasıZ ilişkiye girdim.20Ocak benim adet günüm fakat adet günlerim yoğun ağrılı geçer.ama bugün ağrım yok.adet kanamam yerine peçeteye pembesi akıntı geliyor.lavoboda ise damlıyor bi damla.sizce kan testinden başka ne yapabilirim.evde idrar testi ne zaman sonuç verir.

  Reply
 258. Aysee

  Merhaba hocam 19aralikta sürtünme ile birliktelik yasadim bosalma soz konusu degildi zevk suyundan korkuyorum. 22 aralikta adet oldum fakat 4 gun surdu benim 5 6 gunu bulurdu. Ocak 20de tekrar adet oldum 5 gun sürdü . Normalde pihtili adet görürdüm bahsettigim son iki adetim pihtisizdi bu yüzden hamile miyim diye şüphelerim var bu durumda gebelik soz konusu mu

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanimefendi kusura bakmayin ama, burasi gazetelerin magazin sayfasi degil. Soru tarzinizi cevaplandirmayi uygun bulmuyorum. Bilimsel sorunuz varsa buyrun..
   Beklenen adet kanamasi 12 gun gecerse kanda beta-HCG gebelik testi yaptirirsiniz.
   Lutfen bu konuda bu tarz ile bu sayfayi mesgul etmeyin.
   Saygilarimla

   Reply
 259. BEYZA

  mrb hocam hormon testimde TSH 2.33, FSH 7.50, LH 9.54, E2 59.46, PROLAKTİN 11.57 regli döneminin 3. günü test yaptırdım. test sonuçlarımdır. adet düzensizliği yaşadım iki ay. doktor LH değeri FSH den yüksek olduğu için yumurta tembelliği var dedi. sizce sonuçlar nasıl? 🙁

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Doktorunuzun yorumu Doğrudur ancak ciddi boyutlarda bir hormon dengesizliğiniz yok adet kanamalarınız mevsim değişikliği sonrasında kendiliğinden düzene girecektir merak etmeyiniz Saygılarımla

   Reply
    • BEYZA

     cevabınız için teşekkür ederim hocam psikolojik olarak rahatladım hormonlarda ciddi sıkıntı olmaması… son sorum peki bu sonuçlar gebelik için sıkıntı oluşturur mu?

     Reply
     • Prof Dr Esat Orhon Post author

      Gebelik icin saglikli sperm, saglikli yumurta, açık tupler, normal rahim gerekir.
      Hormonlarin duzgun olmasi gebelik icin gerekli elemanlarin sadece birisidir.

 260. Melis

  Merhaba. Son yorum baya uzun zaman önce yapılmış ama yinede yazmak istedim. Düzenli adet görüyorum. Adet günüme 12 gun kala kasik agrisi cekiyorum. Gece karnimin guruldayip acikmasiyle uyaniyorum. Karnimda garip bir agri ve gerilme var sanki. gece uykusuzluk cekiyorum guznduz esneye esneye uyuyorum.2 kere idrar testi yaptm olumsuz cikti 🙁 şimdi 6 gunum var adete ayni sikayetlerim devam ediyor. Kan testi yaptirmalimiyim yoksa bekleyim mi. Simdi yapsam cikmazmi 🙁

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanmefendi, bu anlattıklarınızdan gebelik anlamı çıkmaz. En doğru hareket, beklenen adet kanaması 12 gün geçecek olursa, kanda beta-HCG testi yaptırmaktır.

   Reply
 261. Dilan

  Merhaba ben eşimle 31 ocal yumurtlama dönemimde birlikte oldum. Bunu takiben 2 hafta somra kasıklarımda sürekli batmalar sık idrara çıkma ara ara baş dönmedi agız kuruluğu ve sürekli bir yorgunluk var. Adet günümden 1 gün önce kanamam oldu koyu bir şekilde 2 gün çok fazla kanamam oldu ve kesildi toplamda 2 gün sürdü. Dün ultrason ve kan testi yaptırdım ultrason da kese görülmesi üçin 4 hafta geçti kan testi negatif ama ben kendimi hala hemile gibi hissediyorum. Tüm belirtilerim devam ediyor. Ne yapmamı önerirsiniz.

  Reply
 262. ebru

  hocam ben üçlü test yaptırdım.AFP:0.98 UE3:0.54 T-HCG:1.52 Down sendromu 1:258 sizce nasıl bilgi verirseniz sevinirim.

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   ikili test sonucu ve 11-14 haftalardaki ense kalinligi olcumlerinizi bilmiyorum
   Uclu test cok da teshis gucu yuksek bir test degildir.
   Durumunuz Yuksek Riskli Gebelik kategorisine girer.
   Amniosentez onerilebilir.

   Reply
 263. Aylin

  Hocam merhaba, 32 yaşndayim ve 14+2 haftalik hamileyim. Ikili test sonucumda biyokimyasal parametre riski yuksek olmasina ragmen, NT ölcümu dikkate alinarak hesaplanan risk düsmektedir, denilmektedir.Sonuc: PAAP-A:MOM=O,74 / T-HCG:MOM=3,08 / NT:MOM=0.71 / NB:mevcut / Down Sendromu risk oranı=1:459 / Sadece yaş=1:737 / Trizomi 18-13=1:99000 / Down Sendromu biyokimyasal risk=1:51 seklindedir. Bu sonuçlar beni çok endiselendirdi. Doktorum ultrasonda hersey cok normal ve hic bir suphe uyandirici bulgu yok diyor. Cihazlarin ise, detayli ultrason cihazlari oldugunu ve tum kontrolleri bunlarla yaptigini soyledi. Aktif hareketli bir bebekmiş. Ama yinede bana kanda DNA testini onerdi. Bugun kan verdim ve amerikaya gonderilecek. Sonuc yuzde 99.9 dogruluk iceriyormuş. Size sorum bu sekilde biyokimyasal riskin yuksek cikmasi durumunda bile herseyin normal olmasi mumkun mu? Ailede herhangi bir kromozom bozuklugu hastaligi yok. Bu degerlerin yuksek cikmasina etki eden baska faktorler var midir? Gebelik Diyabeti, pihtilaşma, tansiyon vs. Cunku ailede diyabet var ve pihtilasma ignesi vuruluyorum gun aşırı. Ayrica euthyrox 25 kullaniyorum. Yoksa rasgele bu sekilde yuksek cikmasi da olası midir? Simdiden çok tesekkur ederim.

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanimefendi, 1/51 risk amniosentez gerekcesidir.
   Free Fetal DNA test de guvenilirdir, ancak amniosentezde tum kromozomal sayi ve sekil bozukluklari ortaya konabilir.
   Free Fetal DNA testi sadece 5 kromozomu degerlendirir. Down sendromuna yol acan 21. kromozom da bunlarin icindedir.
   Ancak 1/51 cok yuksek risktir. Amniosentez, sevimsiz ve riskli olmasina ragmen hic bir diger test onun basarisina erisemez.

   Reply
 264. Elifff

  Hocam adetim 3 gün gecikince hcg bakıldı, 7,58 pozitif çıktı, tüm belirtiler mevcuttu, şu an 10 gün gecikmiş durumda tekrar bakıldığında 0 çıktı, kesinlikle hamile değilmiyim? Az da olsa bir ihtimal var mı? Regl olmazsam 5 gün sonra tekrar baktırmalıyım?

  Reply
 265. eda

  Hocam ben bu ay adet oldum ve adetimin ilk günü Yasmin doğum kontrol hapı başladım fakat çok kötü mide bulantısı yaptı ve hapı yarıda bıktım bıraktıktan 4_5gun sonra tekrar kanama oldu kanamanın 3.gunu ilişkiye girdim zaten kanama az geliyordu hamile kalmış olabilirmiyim yani ben hangi kanamayi adet kanaması olarak takip edicem

  Reply
 266. tugcemm

  Hocam merhaba ben en son subat 27 sinde adet oldum adetim qenelde 32 33 qunde qeliyo bu ay 31 inde hcg baktirdim negatif cikti biliyorum 12 gun gelmzse tekrarlayin diceksiniz ama sorum su olucak adet gecikmesinde 1 gun sonra gebelik olsa kesin kanda cikarmiydi cunku cevremden hep ayni yorumu aliyorum adetten 4 fun once ogrenen arladaslarmda war ya da 1 hafta icinde tekrarlim mi gebe kalms olabilirmiyim we yumurtlamadan beri dewam eden bel kasik aqrim war keza suandada yoqun kasik aqrisi cekiyorum.simdiden tesekkr ederim sayqilarimla..

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi, bana kızmayın ama, gerçekten de beklenen adet kanaması 12 gün geçerse yapılacak betaHCG testi en doğru ve kesin yanıtı verecektir 🙂 Saygılarımla

   Reply
 267. Süreyya

  Hocam bir buçuk senedir evliyiz,üç dört aydır bebek sahibi olmak için çalışmalar yapıyoruz ama henüz bu isteğimize ulaşamadık,daha önce eşim korunuyordu,yani herhangi bir ilaç kullanmadım,yazın kist oluşmuştu doktor progestan vermişti ve bir ayda kist kaybolmuştu,doktor çocuk sahibi olmam için her şeyin normal olduğunu söylemişti,adet günüm bu son üç dört aydır ilk iki günü yoğun olmakla birlikte 3 gün sürüyo,ama günü şaşmıyor,26 günde bir adet oluyorum,daha önce 5-6 gün sürerdi ve ilk 3 gün yoğun olurdu.Yani bu adet değişimi normal mi? 33 yaşındayım,bebek sahibi olmak için panik yapmamıza gerek yok değil mi?

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   3-4 ay fazla bir bekleme süresi değil
   Ancak yaşınız 35 olduğunda kucağınızda bebek olmalı
   Sadece şu cümleniz doğru değil ” bebek sahibi olmak için çalışmalar yapıyoruz”
   Çalıştığınız sürece başarı gecikir. Doğal akışına bırakın
   Bunun için şu yazımı iyice okuyun ve iyi anlayın.. başaracaksınız.
   http://www.esatorhon.com/?p=406
   Saygılarımla

   Reply
 268. gül

  Merhaba.Hocam adet dönemim 2 gün önce bitti.Bu iki gün içerisinde diş çektirme nedeniyle amoklavin 1000 mgf kullanıyorum.sizce bugün ilacı bırakıp ilişkiye girmem gebelikte ya da bebekte sorun olur mu?bu ayı es geçip gebelik için gelecek ayı mı beklemeliyiz?cevabınızı bekliyorum hocam

  Reply
 269. Ayse

  Mrb ben kasim ayinda dis gebelikten ic kanama gecirdim sol tupum alindi sindi korkuyorum…bendeki simdiki olan durum… adet gunume 10 gun vardi sabhlari mide bulantisi gogusde aci ve kasik agrisi idrara sık sikayetiyle kan verdim ve deger 1.20 cikti negatif denildi ama benim sikayetlerim hala gecmedi negatif olmus.olsa 1.20 nie ciksin madem ogle 0.5 cikardi simdi vermi yokmu anlamadim

  Reply
 270. hanife

  merhaba. son adet tarihim 25 marttı. ben de 21 nisanda kan testi yaptırdım. adet olmama 1 gün vardı yani. pozitif çıktı. kan değerim 458 çıktı. ama doktor şüpheli dedi. neden neye göre anlamış değilim. yardımcı olursanız sevinirim

  Reply
 271. hanife

  merhaba. son adet tarihim 25 marttı. ben de 21 nisanda kan testi yaptırdım. adet olmama 1 gün vardı yani. pozitif çıktı. kan değerim 458 çıktı. ama doktor şüpheli dedi. neden neye göre anlamış değilim. yardımcı olursanız sevinirim. ve yorumlarım geliyor mu

  Reply
 272. Özlem

  Merhaba doktor bey;
  Ben 8 aylik evliyim ve artık cocuk sahibi olmak istiyorum.Özel bir şirkette uçus hostesliği yapiyorum 5 senedir.Normal şartlarda şirketimin beni hamile kaldığım andan itibaren yerde çalıştırması gerek.Yani diğer hava yolları hep bunu uyguluyor.Fakat şirketim beni böyle bir durumda uygun pozisyon olmadığı için yere gecirme konusunda aşırı zıt.Diğer hamile arkadaşlarım doktordan aldıkları uçabilirsin raporuna istinaden 5.ci ayına kadar uçtu ve sonucunda erken doğum yaşayanlar oldu.Kimisi heyet raporu aldı hiç uçmadı.Benim anlamadığım şey böylesine riskli bir ortamda haftanin 6 günü uçuş yapip yeri geldiğinde 12 saat süren o ağar çalışma sartlarina karsilik uçabilirsin nasıl denilebiliyor.Bu işi yapmayan hamilelere veriyoruz ucabilirsin raporu diyen doktorlar o hamile kadinlarin 9 ay boyunca en fazla 6 ucuş yapcak oldugunun varsayimini nasil göz arda edebiliyor cok acı.Ne yapmam gerek birde sizden isitmek istedim.Tesekkurler simdiden ilginize iyi calismalar.

  Reply
 273. Elif

  Hocam iyi günler son adet tarihim 2nisandı.1mayıs günü gebelik testi pozitif çıktı ve arkasından kanamam başladı normal adet gibi 2mayısta doktora gittim betahcg 67 çıktı 4mayısta tekrar verdim 128çıktı progesteron değeri 1.47 .kanamam azalarak devam ediyor ama Betahcg yükseliyor.6mayısta tekrar kan vereceğim sonuç yine yükselirse ne yapmalıyım?? Muayenede rahim duvarının ince olduğunu söyledi doktorum

  Reply
 274. A.elif

  Merhaba. 29 yasindayim. Bugune kadar 3 kez hamile kaldim. 1. ve 3. gebeligim dusukle sonuclandi. İlk dusugumden sonra trombofili teshisi konuldu. 2. gebeligim boyunca clexane(1.4) kullandim ve surec saglikla tamamlandi. 2 ay kadar once 3. gebeligimde 9 haftalikken kalp atisi durdugu icin kurtaj oldum ki zaten beta hcg degerlerim olmasi gerektiigi gibi yukselmiyordu. Kurtaj sonrasi muayenede doktorum rahimde perde gordugunu film cekilmesi gerektigini soyledi. Saglikli bir dogumum var boyle birsey mumkun mu? Ve kurtaj sonrasi ne zaman yeniden hamile kalmam saglikli olur. Doktorlarin hastane degisikligi ve tayini gibi sebeplere bu zaman diliminde farkli doktorlara muayene olmak durumunda kaldim. Sizin de gorusunuzu almak isterim. İyi calismalar diliyorum.

  Reply
 275. A.elif

  İyi gunler. 29 yasindayim. Bugune kadar 3 kez hamilelik yasadim. İlk hamileligim dusukle sonuclaninca trombofili teshisi konuldu. 2 gebeligimde(2012) clexane kullandim ve saglikla surec tamamlandi. 3. Gebeligimde(2016) kalp atisi durdugu icin 9. Haftada kurtaj yapildi zaten betahcg degerim gerektigi gibi yukselmiyordu. Kurtaj sonrasi muayenede doktor rahimde perde gordugunu soyledi saglikli bir cocugum var bu mumkun mu? Kurtajdan ne kadar sure sonra hamile kalmamin uygun oldugunu dusunursunuz? Tesekkur ediyorum iyi calismalar

  Reply
 276. eda

  Sekiz yillik evliyim sebebsiz infelite tanisi kondu gecen ay asilama yaptirdim asilamanin on dorduncu gunu gunu yani beklenen adetime iki gun kala kanda hcg negatif cikti ama ben adetim on bir gun gecmesine ragmen adet gormedim sizce testi tekrarlamalimiyim doktorum onerdigi tarihte yaptirmistim kan testini birde sadece bir yumurtam vardi

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Eger halen adet gormediyseniz kanda veta hcg testi tekrarlanabilir. Test yine de negatif cikarsa ultrasona girersiniz. 8 yildan sonra tup bebek uygulanmasi daha uygundur.

   Reply
 277. mutlu

  Merhabalar hocam ocak 9 da kurtaj oldum bos gebelik dediler doktorumun 3 ay adet gormeden ikinci hamileligi dusunmememi tavsiye ettim 2 aydir korunmuyorum son adetim 28 nisan esimle yakinlasmam 13 mayistaydi hasta olmam gereken zaman ise 25 -26 mayisti ben 25 mayista beta testi yaptirdim deger 19.87 cikti 2 gun sonra testi tekrar ettik 26.61 cikti sizce artis normal mi bu arada idrar testi yaptim ikinci cizgi biraz silik cikti merak icindeyim.yorumlarsaniz sevinirim

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi Beta HCG değerindeki bu Artış çok yeterli degil. takiplere devam edin. eşinizle birlikte olmak için gün saymayin. bu şekilde daha çabuk gebe kalmak mümkün değil. ne kadar doğal davranırsanız gebelik o kadar çabuk gelir. Eğer bu gebelikte kayıp olursa buna tekrarlayan gebelik kayıpları adı verilir. üçüncü kez gebe kalmadan önce sizin ve Eşinizin genetik testleri dahil rahim filmi dahil hormon testleri Tamamen bitmelidir. her gebelik kaybı rahim içinde doğurganlığı azaltan olumsuz etki bırakabilir. Umarım gebeliğiniz sağlıklı devam eder

   Reply
 278. Elif

  Hocam doktorum yumurtaların catlaması ıcın ıgne verdı bana 30 saat sonra bırlıkte olun dedı ama yanlıs hesapladık 42 saat bırlıkte olduk ama dun hastalanmam gerekıyordu hastalanmadım test aldım bırsey cıkmad acaba ben hamılemıyım degılmıyım

  Reply
 279. Süreyya

  Hocam ultrasonda 9+4 hamileyim, sat a göre bir hafta önde gidiyor gebelik..Dün ilk tahlil sonuçlarım çıktı.rubella lgm 1.26 pozitif…rubella lgg > 400 pozitif çıktı. Doktor yeniden rubella lgm istedi ama sonuç bayramdan sonra çıkacak,yani 10 gün var . bu rubella lgm değeri riskli mi,bebeği aldırmam gerekebilir mi ,çok huzursuzum,değerlendirir misiniz lütfen?

  Reply
 280. Süreyya

  Hocam ultrasonda 9+4 hamileyim, sat a göre bir hafta önde gidiyor gebelik..Dün ilk tahlil sonuçlarım çıktı.rubella lgm 1.26 pozitif…rubella lgg > 400 pozitif çıktı. Doktor yeniden rubella lgm istedi ama sonuç bayramdan sonra çıkacak,yani 10 gün var . bu rubella lgm değeri riskli mi,çok huzursuzum,değerlendirir misiniz lütfen?

  Reply
 281. derya

  Merhaba hocam 9 haftalik hamileyim 10 gun once kanamam oldu doktorum vajinal muaynede rahim agzinda polip oldugunu soyledi 12. Haftada almamiz gerekiyor dedi.Hamilikte polip alinmasi sakinca olustururmu?

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Alinmasi gerekliyse alinir elbette..
   Ama ben bu sorunuza çok üzuldüm. Sizi muayene eden doktorunuza güvenmeyip, hiç tanimadiginiz ve sizi muayene edip durumu görmeyen, bilmeyen birisine internet uzerinden sormanız beni gercekten üzdü.
   Caninizi ve yavrunuzu emanet ettiginiz hekime guven duymazsaniz gebelik süreci ve doğum size eziyet gibi gelir.
   İçiniz rahat olmalı.

   Reply
 282. fadime

  Merhaba hocam,
  Ben 35 yaşındayım. 10 ay önce ikinci sezaryen ile doğum yaptım. İki sezaryen arasi 4 yil. İlk sezaryenim de hicbir sorun yasamadim. Fakat ikincide şöyle sorunlarım oldu. Göbek deliğim resmen morarmiştı. Dr a göründüm önemli bir şey değil dedi. Zaten zamanla geçti normale döndü. Daha sonra sol kaburgamda müthiş bir acı oldu yaklaşık 1,5 ay sürdü. Nefes alıp verirken batma hissi ve kalkıp dogrulmakta çok zorlandim. Dr uma gittim biz bebeği çıkartırken bastırıyoruz ondan olmuştur geçer dedi nitekim geçti ama sezaryende bastırma olur mu ki? Bir de dr bey göbeğim içine cekiliyor bazen. Yani göbek deliğimin üst taraflarında çukurluk oluşuyor. Hani gobegimizi bazen kendimiz şişiririz ya asla şişiremiyorum o durumda . içine çökük oluyor gobegim. Bir de Dr un iyisi kötüsü olur mu? Ben tanıdığım bir ebeye kime sezeryan olayım dedim şu Dr un cerrahisi iyidir dedi. Daha da önemlisi hocam ben ilk gebeligimde de ikincide de gebelik depresyonu buysa eğer ben yaşadım. İkinci doğumdan sonra daha da arttı. Gebelik boyunca çok iyiydim psikolojik olarak ama doğumdan sonra engel olamadigim şeyler yaşıyorum . panik atak oldum. Sürekli hastalık ve ölüm düşüncesi hâsıl oldu. Sürekli ya bana bi şey olursa düşüncesi… Çocuklarımı düşünüyorum sürekli. Ve sürekli kendimi dinliyorum. Psikiyatriye gittim. İlaç vermek istedi ama ben istemedim. Soyut bir şeyin somut ilacı olur mu? Dr bibliyoterapi önerdi bi kitap okumami istedi okuyayim dedim daha da kötü oldum aklıma gelmeyen şeyleri o kitapta görüp okumayı bıraktım.
  Ben hastalık hastasıyim. Sürekli kendimi dinliyorum. Elimle bi yerlerimi yoklayip anormal durum arıyorum. Sanki tıp bilgim varmış gibi bir de tamam kesin burada bu var ve ben kısa bir süre sonra gidecem diye bir de teşhis koyuyorum.Hele hele vücudumda gerçekten fiziksel bir tepki olursa O zaman seyredin curcunayı tamam ya kesin ya … İşte beklenen oldu deyip dünyadan ve her şeyden elimi eteğimi çekip odama kapanıp yatagima yatıp Azrail’i bekliyorum .ilk çocuğum yavrum da yanıma gelip anne nolur yatma , gel dediğinde ona da çok kötü davranıyorum.
  Fakat direniyorum uğraşıyorum . yenilmememye çalışıyorum. Tam kendimi çok güçlü hissederken birden bi yerimde bi şey hissedip yok ya ben kesin ölürüm diyorum ve vazgeciyorum mücadeleden. Ben her sabah uyandığımda bakalım bugün vücudumda nerem tepki verecek diye bekliyorum. Bir gün arkadaşlara gittik orada bi öğretmen arkadaşım sezaryen operasyonunu yaparken iç organları dışarı çıkarıyorlar çocuk çıktıktan sonra da organlari geri yerine koyuyorlar, videolarında izlemedin mi dedi. Ki ben oyle videolar izleyemem cok korkarim. Bunu dedi ya arkadas Allah! Beni bir korku aldı. Ya organları iyi yerlestiremedilerse? Sonra evde başladım iç organlarimi elimle yoklamaya. O da ne? mide ya da bağırsak olduğunu düşündüğüm organimi elimle hissettim Ve dedim ki ya organ insanin eline gelir mi ? Tamam işte , Dr ameliyatı iyi yapamamış organları yanlış yere yerleştirmiş. Yok bağırsak dugumlenmistir kesin, yok midem kaymıştır, yok bağırsak yapışmıştır, yok mide fıtığı olmusumdur …gibi korkular pesimi bırakmadı. Ama hastalık hastaları sürekli Dr a gider ya bende de tam tersi ödüm kopuyor Dr a gitmeye. Ya bana kötü bir şey derse. En iyisi bilmemek deyip gitmiyorum ama düşüncesi de öldürüyor. Ablam hemşire onun da canını sıkıyorum. Kızıyor bana. Sen zayıfsın organlar esnektir eline gelebilir. Zayifim gerçekten. 50 kiloyum. Ama ikna olmuyorum. En sonunda yav korkunun ecele faydası yok deyip dahiliyeye randevu aldım. Dr elle muayene etti ve bi şey yok olsa senden bazı tetkikler isterdim dedi biraz da nasihat etti. Kendine, eşine, çocuklarına yazık ediyorsun seklinde… Ben hala ısrar ediyordum karnimda baskı oluyor, gobegim icine cekiliyor ama dedim. Dayanamadı iyi tamam için rahat etsin ultrasona gönderiyorum dedi. Bu kez beni yine korku aldı ya bi şey çıkarsa? Sonra başladım tamam siz yok diyorsanız yoktur gerek duymuyorsaniz ultrasona gitmeyeyim dedim. Tamamen korktugum icin kacindim. Dr um çok anlayışlı biriydi. Yok yok için rahat olsun diyerek beni gönderdi. O ara içim rahattı. Ama kısa sürdü neden gitmedim sanki ultrasona gene aynı düşünceler başladı yine…. Gerçekten zor durumdayım psikolojik olarak. Psikiyatrik haplarin yan etkisini duydum ve ilaç kullanırken iyi olunduğunu ilaci kesince eskiye dönüldügünü… Ama Dr bey, ben eşimin ailesiyle çok ciddi sıkıntılar yaşadım. Hicbir zaman hayır diyemedim. İstemedigim şeyleri istemeye istemeye hep yaptım ve sorun çıkmasın diye yaptım. Hep içime attım sessiz kaldım. Ve sonuç: panikatak. Durup durup Sıkıntı basıyor. Ölüm düşüncesi, delirme hissi… Sürekli korku. Otobuse metroya binemedim .uzun sure. Fakat önceki halim de tam tersiydi. Neşe dolu, hayat dolu, pozitif, komik, …. Ölüm aklıma bile gelmezdi. Şimdi ise aklımdan çıkmıyor. Sizi bu uzun yazımla bunalttım farkındayım. Fakat zor durumdayım. Ne kendime ne eşime ne de çocuklarıma faydalı olamıyorum. Kişiliğim gibi ruhum da dengesiz. Bir gün iyiysem ekseri günler kötüyüm. Yaşamdan hiçbir beklentim yok. Çocuklarımın biri 5 yasında diğeri 10 aylık ve onlarla ilgili çok da hayalim yok. Geleceğe dair planlarim yok…
  Cok mutsuzum. Simdi sizden şunlara sabırla cevap vermenizi diliyorum:
  1) göbek deliği neden morardı
  2) kaburgamı acıtacak kadar bastırılıyor mu amaliyatta
  3) göbeğim içine neden çekiliyor bazen
  4) iç organlar dışarı çıkarılıp tekrar yerine mi konuluyor
  5) psikolojik sorunlarım geçer mi
  6) organlarımı elimle hissetmem mümkün mü? 1.72 boy 50 kiloyum zayıfım gerçekten. Çünkü iştahım yok.
  7) Dr un cerrahi farklılığı olur mu?
  8) sizi gerçekten çok seviyor beni anlayışla karşılayacağıniza inanıyor ve yardımcı olmanızı bekliyorum.
  Ben 4 çocuk istiyordum bu durumlari yaşayınca vazgectim.
  Çok teşekkür ederim şimdiden….

  Reply
 283. birgül acar

  kan bağışı yaptım bı kac gun oncecocuk ıstoyoruz bana bı zararı olurmu lutfen cevap beklıyorum

  Reply
 284. Prof Dr Esat Orhon Post author

  Hanimefendi gecmis olsun. Yazdiklarinizi dikkatlice okudum.
  1. Cerrahi islemlerde cilt altinda morarma olabilir, sorun yok.
  2. Bebegi cikartmak icin baski yapilmasi gerekebiliyor
  3. Gebe jimnastigi ve lohusa jimnastigi yapmadiginiz cok acik. Anlattiginiz konu tamamen kas zayifligi
  4. Ic organlar disari cikartilmaz. Uzman olmayanlarin safsatalarina kulak vermeyiniz, moralinizi bozmalarina izin vermeyiniz.
  5. Psikiatrik tedavi almaniz sart. Emzirenler icin uygun ilac tedavileri vardir.
  6. Karin on duvari zayif ve ince oldugu icin bu dediginiz mumkundur, olabilir.
  7. Doktorunuzu suclamayi birakin. Sorun o degil.
  Gecmis olsun.

  Reply
 285. Melek

  Merhaba,
  Son adet tarihim : 15 Haziran
  11 Temmuz BHCG 32
  13 Temmuz BHCG 57
  15 Temmuz BHCG 125
  22 Temmuz BHCG 2600
  Yukarıdaki şekilde bhcg sonuçlarım var ama bugün yani 22 Temmuzda vajinal ultrasonda doktor keseyi göremedi. Kanamam , ağrım vs yok. Dış gebelik olma ihtimali var mı? Ya da kesenin görünmemesi normal mi?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanimefendi cok ama cok erken hareket etmissiniz.. bu nedenle beta-hcg degerleri sizde gereksiz endişe yaratmis. İçiniz rahat olsun.
   Ilk beta-hcg testi beklenen adet kanamasi 12 gun gecerse yapilir.
   Son adet tarihinden 6 hafta gecince de rahim icinde gebelik kesesi gorunur.
   Telas yapmayin.. daha erken

   Reply
 286. süreyya

  hocam 12+1 hamileyim…ikili tarama kan sonuçlarım:
  1.trimestr test 35,3
  f beta hcg 35,3
  papp-a 1,68
  yorumlayabilir misiniz lütfen
  ultrason incelemesinde doktor sorun olmadığını söyledi
  teşekkür ederim

  Reply
 287. Nurcan

  Esat bey son adet tarihim 25 haziran. 22 temmuzda lekelenmem oldu 1 gün sürdü. 25 temmuzda kan testinde hcg 44, 87 çıktı. 48 saat geçmeden bugün sabah tekrar test yapıldı 66,78 çıktı. Cuma günü tekrar test yaptıracağım. Sizce değerlerim normal mi? Dış gebelik var mıdır?

  Reply
  • Prof Dr Esat Orhon Post author

   Hanımefendi bu konuda emek verip zaman ayırıp yazdığım onlarca yüzlerce yazıyı hiç okumadığınızı anlıyorum ve üzülüyorum. beklenen adet kanaması 12 gün geçmeden önce yapılan gebelik testleri daima sizin içine düştüğünüz endişeleri getirir. lütfen sabırlı olunuz. beklenen adet kanaması 12 gün geçerse gebelik test yaptırınız ve son adet kanamasından 6 hafta geçince ultrasona giriniz