Prof. Dr. Esat Orhon

Makaleler

Anne Sütü ve Emzirme

Anne Sütü ve Emzirme

Anne Sütü bebeğinizin yaşamında mükemmel bir başlangıç sağlar. Anne sütü iile beslenen bebeklerde ishal, solunum yolu enfeksiyonları ve diğer enfeksiyonlar daha az görülür. Bebeğinizi doğumdan itibaren 6 aylık olana kadar tek başına anne sütü ile besleyiniz. İlk 6 ay sonrasında ek besinlerle birlikte 2 yaşına kadar da anne sütü ile besleyiniz. Bebeğinizi emzirdiğinizde zorlansanız da, anne sütünün yararı tartışılmazdır. İlk bir aydan sonra, siz emzirmeyi, bebeğiniz emmeyi öğreneceğinden; sıkıntı ve zorluklar yerini keyife bırakır.  Anne sütü ile emzirme ne kadar uzun ise anne sütünün bebek ve anne için faydaları da o kadar fazla olur ve o kadar uzun sürer.

Bebek için faydaları:

Bebeğinizin bazı hastalıklar ve enfeksiyonlardan korunmasını sağlar. İçerdiği koruyucu maddeler nedeniyle anne sütü alan bebeklerde kulak enfeksiyonu, allerjiler, kusma, ishal, bronşit, bronşiolit, menenjit daha az görülür. Anne sütünün içeriği bebeğin değişen ihtiyaçlarına göre ayarlanır. Anne sütünün sabah ile akşam içeriği farklıdır. İlk ayda üçüncü aydan daha farklıdır. Bebek prematüre doğmuşsa prematüre bebeğin ihtiyaçlarına göre farklılık gösterir. Bebek için sindirilmesi en kolay olan besindir. Anne sütü le sık beslenen bebekler daha iyi kilo alırlar. Ayrıca karın ağrısı, gaz sancısı ve kabızlık daha az görülür. Anne ile göz teması, ten teması, sıcaklık ve yakınlık sağlayarak anne ve bebek arasında özel bir bağ oluşmasına yardımcı olur. Bebeğin ruhsal gelişimi için faydalıdır. Hazırlama zahmeti yoktur ve istediğiniz her zaman mevcut, kullanıma hazır, temiz ve uygun sıcaklıktadır. Maliyeti yoktur. Çevre kirliliğine yol açmaz. Emzirme ile çok sağlıklı dişeti ve diş gelişimi sağlanır.

Anne için faydaları:

Bebeğinizi emzirmeniz, doğum öncesi kilonuza dönmenize yardım eder.  Emziren anneler yumurtalık ve göğüs kanserine daha az yakalanırlar. Emziren annelerin kemik yoğunluğu artar, osteoporoz adı veilen kemik erimesine daha yakalanırlar. Doğum sonrası rahmin normal boyutlarına dönmesine yardım eder. Bu nedenle, ilk günlerde emzirmeye alışma zorlukları yaşasanız bile pes etmeyin. İlk günleri, ilk haftaları atlattıktan sonra, bebeğinizi aylar boyunca başarı ile emzireceksiniz. Emzirmeye başlamadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın. Rahat bir koltukta dik oturun; ayaklarınızı ve belinizi destekleyin. Yatakta iseniz sırtınızı yastıklarla destekleyin. Bebeğinizi doğru pozisyonda emzirdiğinizden emin olun. Emzirme süresince rahatlatıcı bir müzik dinleyip kitap okuyabilirsiniz. Meme uçlarınızı emzirme sonrası biraz anne sütü ile nemlendirin, meme ucu çatlakları ve yaraları olmasını önler. Karbonatlı su kullanmayın. Elbiseleriniz emzirme için kolay açılabilmelidir. Emzirirken sigara ve alkol kullanmayın, sütünüzün miktarını azaltabilir ve kalitesini bozabilir. Bebeğiniz her acıktığında emzirin. Anne sütü alan bebekler, mama ile beslenenlere göre daha sık emerler. Anne sütü çabuk sindirildiğinden mideden boşalması daha hızlı olur. Bu nedenle başlangıçta bebeğiniz 1–2 saat arayla emmek isteyebilir. 1–2  ay sonunda bebeğiniz gece daha fazla uyumaya başlayacak ve emme araları uzayacaktır. Bebeğinizin acıktığını şöyle anlayabilirsiniz; Göğsünüze ilgi gösterir, ağzını açar, meme aranır, emme hareketleri yapar, ağlar. Bazı bebekler uykulu olurlar ve uyanmakta zorluk çekerler. Eğer bebek emmek istemiyorsa ve son beslenmeden 3- 4 saat geçtiyse uyandırın ve emzirin.

Kaynak: http://www.thsk.saglik.gov.tr/ana-cocuk-sagligi/800-anne-s%C3%BCt%C3%BC-ve-emzirme.html

Fotoğraf: http://www.theguardian.com/commentisfree/2013/oct/14/breastfeeding-pictures-poses-facebook-bans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Sayfa kopyalama korumalıdır!