Prof. Dr. Esat Orhon

Makaleler

Aşılama Tedavisi

Bazı erkeklerde, sperm kalitesi cinsel ilişki ile gebelik elde edilmesine yeterli olmayabilir. Bazı durumlarda ise sperm kalitesi yeterli olduğu halde, kadın yaşının ilerlemekte olduğu göz önüne alıdığında, arzu edilen yıllarda gebelik elde edilemeyebilir ve süre uzayabilir.

Bu gibi durumlarda, gebelik elde etme olasılığını arttırmak ve hızlandırmak amacıyla aşılama tedavisine başvurulabilir. Aşılama tedavisinde, öncelikle yumurtlama ilaçları kullanılır. Yumurta sayısı ve kalitesi yükseltildikten sonra, yumurtlama günü tespit edildiğinde, erkekten sperm alınır. Hızlı hareketli olanlar ve normal şekilli olanlar ayıklanır ve rahim içine konur. Böylece, gebelik elde etme olasılığı yükseltilir.

4 Comment

 1. merhaba 31 aylık evliyiz 22 aydır bebek istiyoruz yaşımız 25 ve 28 eşim 1 yıl önce varikosel ameliyatı oldu.bana hsg çekildi temiz çıktı diğer tahlillerde temiz her hengi bir sorunum yok. aşılamaya geçelim mi yoksa biraz daha mı bekleyelim kararsız kaldık eşime en son geçen ay yapılan testin sonucu şöyle;
  total sayı 38 milyon
  1/2 hareketlilik:%20
  1/2 az hareketli:%30
  1/2 ölü:%50
  1 saatlik hareketli:%15
  1 saat az hareketli:%30
  1 saatlik ölü:%55
  morfoloji :%65
  baş morfolojisi:%10
  boyun:%10
  kuyruk%15
  her sahada bol lökosit görüldü
  sizce bu değerlere göre normal gebelik olur mu yoksa aşılmaya geçelim mi

 2. Merhabalar Esat bey
  Yaşım 36, 2 yıl önce evlendim.Eşim ise 34 yaşında. Evlendikden 4 ay sonra hamile kaldım fakat 7 hafta 4 günlükken kalbi durdu. (kalbi attığı gün durmus ).Kürtaj oldum ve bundan 5 ay sonra yeniden hamile kaldım. (bu arada il degişikliği yaptığımız döneme geldi bu yüzden doktor farklı doktorlar takibimi yaptı.BİRİ HERSEY YOLUNDA DERKEN DİĞERİ KALP ATISLARI DÜZENDİZ DEDİ.Derken 9 hafta 2 günlükken kalbi durdu.
  biz ilk kayıptan sonra kromozom testlerimizi yaptırmıştık. Zeynep Kmil GENETİK ARAŞTIRMA normal olduğunu önlem alınacak bir durum olmadığını söyledi. Peritonaloji bölümü doktoru ise sadece folik asit baska bir şeye gerek yok dedi. kürtajımı yapan doktor ise kan sulandırıcı baslayalım kontrollü hamilelik süreci baslatalım önerdi. yani kan sulandırıcı kullansak kaybetmezmiydik anlayamadım. Eşiminde benimde kafamız çok karıştı.BEN BEBEGE kromozom testi yapılmasını istedim ama doktor bunun bir anlamı olmayacağını her bebeğin aynı sebeden kaybeldilmediğini, coraspirin başlayarak kanımı sulandırıp, rahmimi hazırlamanın kafi olacağını söyledi.
  biz bira öteledik,biraz gezdik kafamızı dinledik.(2. KAYIP PSİKOLOJİMİZİ DAHA FAZLA ETKİLEDİ KISACA) SONRA
  sonrasında aşılamaya karar verdik. Burda yerleştiğimiz yerde (ANTALYA) araştırdık iyi bir doktor bulduk. Tüm tahlil ve tetkitlri verdik. hikayeyi anlattık, o da bi sorun yok denemeye devam dedi. Ama biz aşılama istediğiğmizi belki bu şekilde kötü spermlerin eleneceğini ve yumurta kalitesinin aratacağı ilacların verileceğini öğrendiğimizi uygun olabilip olamayacağını sorduk( bu arada yaşdan dolayı vakit kaybetmemek ve en az iki çocuk istegimiz olduğu için belki ikiz olma şansıda olacağı için aşılamayı tercih ettik) doktorumuz olur dedi ve tedaviye adetimin 4. günü serophene 2*1 baladık. (infolik kombi+coraspirin+kril yağı başaladı) seropenhene 7 gün serophene 13 şubatta kestik.(bu arada son adet tarihi 5 subat) 15 subatta yumurta kontrolü yapıldı ve 3 yumurtam hazır hale geldiğini söyledi doktorum.16 subatta catlatma iğnesi oldum sabah 10 da. 17 suabt saat 12.30 da asılamam yapıldı. 15 DY UZANDIM VE NORAML HAYATA DEVAM DEDİ DOKROR. ağır iş vs yasak ve gün asrı ilişkiye girin 23 subat son ilişkiye gidik 6 subata kadar ilişki yasak sekilde tedaviyi tamaladık. 6 subatta gebelik testim vardı negatif çıktı. ( tabi çok şaşırdık ve kafamızdaki sorular çoğaldı) diger iki hamilelimdede istedik ve en az bi iki aya gecikmelide olsa hamile kalmistm. ne tedavi ne ilaç ama yumurtlama günlerini bilerek,isteyerek) şimdi sartlar bu kadar elverişli iken nasıl olmazdı. acaba sperm yıkaması mı iyiy yapılamadı? YA DA STERS VE KAVGAMIZ OLDU O GÜNLERDE ONDAN MI OLMADI? YATMALI MIYDIM? ÜÇ YUMURTADAN BİRİ DAHİ NASIL DÖLLENMEZ? bİZ NEYİ YANLIS YAPIYORUZ? ETRAFIMIZDAKİ BI COK ARKADASIMIZ VE AİLEMİZDEN İNSANLAR HAMİLE KALIYOR VE DOGURUYORKEN, BİZDE Kİ SORUN NE ? Kİ COK BİLİÇLİ YAKLASTIK DAHA BEBEGE KARAR VERDĞİMİDE HSG, SPERM TESTİ,FSH VS BAKTIRDIK VAR MI Bİ ŞEY GENEL KONTROLLERİMİZİ YAPTIRDIK Bİ EKSİKLİK DEMİR,KAN VS VARSA ÖNCE ONLARI TMAMLARIZ DİYE. SUA AN DA NASIL BİR YOL İZLEYECEĞİMİZİ TAM ANLAMIYLA BİLMİYORUZ. BEN BU ASILAMADA SABA AKSAM 200 MG PREGESTRON ALDIM.6 MARTTA TESTDEN SONRA ADET OLDUM VE SANDIMKİ 4 GÜN TEKRAR ASILAM İÇİN STSRT VERİCEZ AMA DOKTORUM BİR AY SONARA Kİ ADETİMDE BASLARIZ DEDİ. EŞİM ASILAMA İSTEMİYOR. ETRAFİMDAKİ İNSANLAR BIRAK ARTIK DİNLEN DİYOR.BEN EŞİMİN ÜZÜLMESİNİ İSTEMİYORUM KENDİMDE ÜZÜLMEK İSTEMİYORUM. AKISINA BIRAKALIM NE OLACAKSA OLSUN DİYEMİYORUM TEK ÇOCUK İSTEMİYORUM YAŞIM KASIMDA 37 DEN GÜN ALACAK. GEC KALIRIM DİYE KORKUYORUM. BİZE BİR YOL GÖSTERİR MİSİNİZ ? NEYİ ATLIYORUZ? BU ARADA HEMEN HEMEN TÜM YAZISMALARNIZI OKUDUM HASTALARINIZLA. TEST SONUCLARIMI TOPARLAYIP ATABİLİRİM SİZE DİLERSENİZ

  1. Hanimefendi yazdiklarinizi dikkatle okudum. Sizin durumunuzda pek de vakit kaybetmeden yapilmasi gerekenler var.
   Arzu ederseniz tum sonuclari alip esinizle birlikte gelebilirsiniz.
   Saygilarimla
   0312 447 88 08

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Sayfa kopyalama korumalıdır!