Hamileliğinin yedinci ayında ayrıntılı tarama için yapılan üç boyutlu ultrason ekranında bebeğini gören annenin heyecan dolu çığlıkları böyleydi. Bebeğini doğurmasına daha birkaç ay varken adeta kucağına almışçasına ekranda üç boyutlu olarak gören anne adayının, sevinç ve hayret dolu bakışlarını eşiyle paylaşması da görülmeye değerdi.

Gebelik takiplerinde anne ve bebek sağlığını araştıran bir çok yöntem mevcuttur. Esasen gebelik kontrolleri, bebek sahibi olmak isteyen anne adayları için gebelikten önce başlamaktadır. Anne adayının gebe kalmadan önce yaptırması gereken tıbbi kontrollerde bebek sağlığını yakından ilgilendiren kan testleri ve bulaşıcı hastalık taramaları sayesinde, aylar öncesinden gerekli tedaviler, vitamin ve demir takviyeleri yapılmasına başlanarak gebeliğin sağlıklı başlaması ve devam etmesi temin edilebilir.

Gebelik başlangıcından itibaren yapılan aylık muayenelerde ultrasonografi yardımıyla, bebek gelişiminin nasıl ilerlediği takip edilebilir. Halen yaygın olarak uygulanmakta olan klasik ultrasonografi, bebek sağlığı ve gelişimi hakkında çok değerli bilgiler verebilmektedir. Ancak en son gelişen bilgisayar destekli üç boyutlu ultrason teknolojisi, bebek sağlığı hakkındaki bilgilerimizde devrim yaratacak nitelikte..

Anne karnındaki bebeğin doğmasından aylar önce, üç boyutlu olarak görüntü sağlayan yeni ve modern ultrason cihazları, daha önceleri görülemeyen bir çok normal dışı gelişimi çok erken dönemlerde haber verebilmektedir. Anne adayları yalnızca doğuracakları bebeğin sağlığını öğrenmekle kalmayıp, bebeğini henüz karnında taşımaktayken kime benzediğini, el ve ayak parmaklarını, yüzünün en ince detayına kadar şeklini de ekranda izleyebilmektedir. Yeni ultrason teknolojisi sayesinde izlemekten de öte, alınan görüntüleri video, CD veya DVD’ye kaydedebilmektedirler.

Bundan böyle anneler çocuklarının düğününde, hediye olarak bebek albümlerinin yanında daha doğmadan önceki görüntülerini de hediye edebilecekler. Kendinizi doğmadan önceki halinizle CD’den izlemek istemez miydiniz? Artık bebek albümlerinin yerini bebek CD’leri alıyor.

Uzmanlar, bilgisayar destekli üç boyutlu ultrasonografinin günümüzdeki en modern teknoloji olduğunu ve önceden hayal dahi edemeyeceğimiz görüntüleri gözlerimizin önüne sermekle birlikte hamilelik takiplerinde dikkat edilmesi gereken daha bir çok detayın bulunduğunu, yeni teknolojilerin önceki takip yöntemlerini ortadan kaldırmadığını, ama gözden kaçabilecek bir çok durumu da gözler önüne serebildiğini ifade ediyorlar.

“Birden bire karşımda daha doğurmadığım bebeğimin yanaklarını, dudaklarını, görünce heyecandan küçük dilimi yutacak gibi oldum” diyor Hale hanım. “Bebeğimizin cinsiyetini de üç boyutlu olarak izleyince eşimin yüzünü görmeliydiniz! Sanırım bana hissettirmeden gözlerinde biriken iki damla sevinç yaşlarını da silmeye çalışıyordu.”

Kendini tutamayan Nuran Hanımın sözleri aynen şöyleydi: “Keşke ilk doğumumda da bebeğimi böylesine izleyebilecek imkanlar olsaydı.”

Uzmanlar, üç boyutlu ultrasonografinin hamilelik dışında karaciğer, safra kesesi ve böbrek taşlarını da gözler önüne serebildiğini vurguluyorlar. Üstelik üç boyutlu ultrasonografinin yalnızca insan kulağının duyamayacağı frekanstaki ses dalgalarından oluştuğunu ve hiç bir istenmeyen yan tesirinin de tespit edilmediğini ifade ediyorlar.