Soru : Sezaryen ile doğum yaparsam, bebeğimi emzirebilir miyim?

Cevap : Sezaryen ile doğum yapmış olmak, bebeğin emzirilmesi için asla engel değildir. Bebeğin tutuluş şekli dikişlerin üzerine gelmeyecek şekilde olursa, sorun olmaz. Bebek annenin yanına yatırılabilir veya kucağınıza bir yastık konarak emzirilebilir. Sezaryen ile doğum yapmış anneler bazı ilaçlar, antibiotikler ve ağrı kesiciler kullanabilir. Her ilacın sütle bebeğe geçtiği bilinmelidir. Kullanılan antibiotikler bebeği ishal yapabilir. Bebekte ishal gelişecek olursa, anne sağlığı için çok gerekli olmayan antibiotikler kesilebilir. Ağrı kesicilerin dozu bebeği çok uzun süreli ve derin uyutuyorsa, dozu azaltılmalıdır.

Soru : Memelerim çok büyük veya küçük. Bu bir sorun oluşturur mu?

Cevap : Memelerin büyüklüğü ile süt miktarı ve kalitesi arasında hiçbir ilişki yoktur.

Soru : Meme uçlarım emzirme için uygun değil. Emzirirken sorun olur mu?

Cevap : Bebek meme ucunu değil, meme ucunun çevresindeki renkli kısmı emer. Bebeğin dudakları renkli kısmı iyi tutabilirse, sorun olmaz.

Soru : Mememden biopsi alınmıştı / kist ameliyatı olmuştum. Meme büyütme / küçültme / silikon ameliyatı geçirmiştim. Emzirebilir miyim?

Cevap : Eğer süt kanalları ve süt bezleri etkilenmediyse hiç bir sorun olmaz.

Soru : Sütümün yeterli olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Cevap : Bebeğiniz doğumdan sonraki ilk 10 gün içinde doğum ağırlığının % 10’unu kaybedecektir, bu doğaldır ve sütünüzün yeterli olmadığını göstermez. Bebeğin açlık ağlamaları sütünüzün yeterli olup olmadığının en iyi göstergesidir. Eğer bebeğiniz huzurlu bir şekilde bir kaç saat uyuyabiliyorsa, sütünüzün yeterli olduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin ıslattığı bezler de iyi bir göstergedir. Yeterli süt alabilen bir bebek doğumdan dört gün sonra, günde 4-6 hazır bez ıslatabilir. İdrar açık renkli ve berrak olmalıdır. İlk dört günden sonra açık kahverengine yakın koyu renkli idrar, yetersiz sütün belirtisidir. İlk hafta ile dördüncü hafta arasındaki bebeklerin, günde en az 2-3 defa sarı renkte kaka yapmaları beklenir.

Soru : Emzirirken canım acır mı?

Cevap : Emzirirken canınızın yanmaması gerekir. İlk günlerde biraz hassasiyet olabilir, zamanla geçecektir. Bebeğiniz sütü, emme gücüyle memenin içinden çekmez. Bebeğin dudakları meme ucunu çevreleyen renkli kısma dokunduğunda meme bezleri kasılır ve süt dışarıya itilir, bebeğiniz de dışarıya çıkan sütü emer. Eğer bebek sadece meme ucunu ağzına alıyorsa, meme ucu acıyabilir. Doğru emzirme tekniğinde, bebek dudakları meme ucunu çevreleyen renkli kısmı mümkün olduğunca geniş kavramalıdır.

Soru : Emzirme döneminde neler yemeli, içmeliyim?

Cevap : Her annenin, her ailenin ve her kültürün, emzirme döneminde yenmesi içilmesi gereken yiyecekler ve içecekler listesi olabilir. Bu tür listeler, anneyi ve çevresini rahatlatabilir ve emzirmede huzur sağlayabilir. Ancak bilimsel araştırmalar, yiyecek ve içeceklerin sütün miktarını ve kalitesini pek de etkilemediğini göstermektedir. Emziren annelerin sıvı ereksinimlerinin biraz fazla olduğunu biliyoruz. Bebeğin huzurunu kaçırabilecek kola, kahve gibi kafeinli içeceklerden uzak durunuz. Emziren annenin günlük kalori gereksinimi, gebelik dönemindekinden biraz daha fazladır, ancak buna göre özel diyetler uygulamanız gerekmeyebilir. Beslenmeniz nasıl olursa olsun, süt kaliteniz metabolizmanız tarafından kendiliğinden ayarlanacaktır. Süt arttırıcı bir yiyecek, ilaç veya uygulama yoktur, bu konuda yanlış bilgilere kapılmayın. Bol sıvı almanız yeterli olacaktır. Kafein içeren çay, kahve ve koladan kaçının.

Soru : Emzirme döneminde antibiyotik kullanımı güvenli midir?

Cevap : Antibiotikler mutlaka doktor tarafından verilmelidir. Eğer antibiotik almanızı gerektiren bir durumunuz varsa almalısınız. Ancak tüm ilaçların olduğu gibi antibiotiklerin de sütten bebeğe geçeceğini unutmayınız. Eğer bebekte ishal başlarsa antibiotik alma konusunu hemen doktorunuzla görüşmelisiniz.

Soru : Emzirme döneminde ağrı kesici kullanımı güvenli midir?

Cevap : Ağrı kesiciler sizi rahatlatırken, sütten bebeğinize geçecek ve bebeğinizin gereğinden daha uzun süre uyumasına yol açabilecektir. Beslenmesini aksatacak ve geciktirecek düzeyde uyumasına izin vermemelisiniz. Ağrı kesicilerin alınmasının tümüyle sakıncalı olduğunu da düşünmeyiniz, ancak dozunu ve alma aralıklarını doktorunuza danışmalısınız.

Soru : Emzirme döneminde vitamin haplarımı ve kan yapıcı ilaçlarımı alabilir miyim?

Cevap : Evet alabilirsiniz, hiç bir sakıncası yoktur.

Soru : Emzirme döneminde doğum kontrol hapı kullanabilir miyim?

Cevap : Aldığınız her ilaç anne sütüne geçecektir. Doğum kontrol hapları hem sütten bebeğe geçecek, hem de zamanla sütünüzü azaltıp kesecektir. Emzirme döneminde doğum kontrol haplarını almayınız.

Soru : Memelerimde dolgunluk var, sakıncalı bir durum mudur?

Cevap : Memelerinizdeki dolgunluğun bir kaç nedeni olabilir. Bunlar en doğal ve fizyolojik durumdan, en ciddi meme enfeksiyonuna kadar çeşitli nedenlerle olabilir.

Meme Angorjmanı (süt reaksiyonu)

Sütün ilk oluştuğu dönemlerde, sütünüzün içindeki proteinler bir miktar dolgunluk, hassasiyet, kızarıklık, lokal ısı artışı ve hafifçe ateş yükselmesine neden olabilir. Daima her iki memede görülecek şekilde iki taraflıdır. Koltuk altında lenf bezesi yoktur. Meme angorjmanı adı verilen bu durum, hastalık olmamasına rağmen sizi rahatsız edebilir. Genellikle bir kaç günde kendiliğinden geçer. Çabuk geçmesi için sütün iyice boşaltılması gerekir. Eğer bebeğiniz yeterince boşaltamıyorsa, sağmanız veya pompa kullanmanız gerekebilir.

Mastit (meme enfeksiyonu)

Bu fizyolojik bir durum olmayıp enfeksiyondur. Mastit, memelerde dolgunluk, hassasiyet, kızarıklık, lokal ısı artışı ve 38 derece civarında ateş yükselmesine neden olabilir. Tek veya iki taraflı olabilir. Koltuk altında mutlaka lenf bezesi olur. Bu dönemde sütün çok iyi boşaltılması gerekir. Bebeğinizin bu dönemde emmeye devam edip etmeyeceğini doktorunuza danışmalısınız. Eğer bebeğiniz emmeyecek ise veya emse bile yeterince boşaltamıyorsa, sağmanız veya pompa kullanmanız gerekebilir.

Meme Apsesi

Bu durum emzirme döneminde olabilecek en ciddi meme enfeksiyonudur. Hemen daima tek taraflıdır ve koltuk altında mutlaka lenf bezesi vardır. Memelerde dolgunluk, hassasiyet, kızarıklık, lokal ısı artışı ve 38 derece üzerinde, titremeli ateş yükselmesine neden olabilir. Emzirmenin derhal kesilmesi gerekir, doktorunuz antibiotik kullanmanızı ve apsenin boşaltılmasının gerekli olduğunu söyleyebilir.