Muayene1Bu konuda sıkça yapılan iki hata vardır:

  • Meme muayenesinin önemini bilmemek ve ihmal etmek
  • Muayene sırasında hissedilebilecek bir anormallikten korkarak meme muayenesi yapmaktan kaçınmak

Yukarıdaki hatalar nedeniyle, bazen çok kolay tedavi edilebilecek bir durum, çözümsüz sonuçlara varabilir.

Meme muayenesinde çok büyük olasılıkla anormal bir bulgu saptanmayacaktır. Eğer anormal bir bulgu saptanacak olursa, bunların sadece çok küçük bir kısmı kötü huylu bir kitle çıkacaktır. Kötü huylu çıkan kitlelerin bir çoğu kalıcı bir zarar vermeden tedavi edilebilecektir. Ancak yukarıdaki hususlar, meme hastalıklarının hafife alınması anlamına gelmemelidir. Maalesef günümüzde dahi, meme kanseri kadınlarda en sık görülen birinci sıradaki kanser türüdür. Her kadın kendi meme sağlığından sorumludur. Ancak meme muayenesi yapmak, size kendi kendinize teşhis koyma mecburiyeti getirmez. Arzu edilen, 20 yaşınızdan itibaren her ay meme muayenesi yaparak, normal meme dokusuna elinizi alıştırmanız ve eğer ileride alıştığınızın dışında bir anormallik hissederseniz, hemen doktora baş vurmanızdır.

Eğer bu güne kadar kendi kendinize yapabileceğiniz meme muayenesini ihmal ettiyseniz, ya da bunun ne olduğunu bilmiyorsanız, şimdi öğrenip hemen başlamanın tam zamanıdır, çünkü:
Meme kanseri kadınlarda en sık ölüme neden olan kanserdir.

  • Erken tanı konarak en kolay tedavi edilebilen kanserlerden biri meme kanseridir.
  • En iyi tanı koyma yöntemi, her kadının ayda sadece bir kaç dakika ayırarak yapabileceği “kendi kendine meme muayenesidir”.

Kendi kendine yapılan meme muayenesi nedir ?

Her kadının kendi eliyle yaptığı meme dokusu muayenesidir.

Muayene2

Ne zaman ve hangi sıklıkla yapılır ?

Her ay adet kanaması bittikten iki gün sonra yapılır. “Ayda bir”den daha sık yapılan muayenelerin yararı ve gereği yoktur. Menopoz döneminde adet kanamalarından kesilmiş iseniz, her ayın birinde yapmalısınız.

Ne kadar zamanımı alır ?

Sadece bir kaç dakikanızı alır.

Kendi kendime yaptığım muayene meme kanseri olmamı nasıl önleyebilir ?

Kendi kendinize yapacağınız meme muayenesi kanser olmanızı önlemez, ancak çok erken dönemde tanı konmasını sağlayacağınız için fazla zarar görmeden bu hastalığı atlatma şansını yakalarsınız.

Kendi kendime meme muayenesi yaparsam mememde anormal bir durum olduğunu anlayabilir miyim ?

Her ay aksatmadan düzenli olarak yaparak elinizi memenizin normal dokusuna alıştırırsanız, elbette ki olacak değişiklikleri çok erken fark edebilirsiniz.

Kendi kendime meme muayenesi yaparsam doktora gitmeme gerek kalmayabilir mi ?

Her kadın 50 yaşından daha genç yaşlarda yılda bir olmak üzere doktor tarafından meme muayenesinden geçmelidir. 50 yaşından sonra meme kontrolleri altı ayda bir yapılmalıdır.

Mammografi ve Meme Ultrasonografisi nedi? Kaç yaşında yaptırılmalıdır? Hangi sıklıkla yapılmalıdır?

Mammografi, meme röntgenidir. Digital teknikle de yapılabilir. Meme ultrasonografisi ise, sadece ses dalgası içeren ultrasonografi cihazı ile inceleme yapılmasıdır. Her kadın meme sağlığından şüphe etmese dahi, 35 yaşında ilerideki değişikliklerle kıyaslanmak üzere temel teşkil edecek bir mammografi (meme röntgeni) çektirmelidir. Daha sonra, 40 yaşından itibaren her sene mammografi çektirmeli, doktorun gerekli göreceği durumlarda ilave olarak meme ultrasonografisi de yaptırmalıdır.

Kendi kendime meme muayenesi yaparken bulduğum bir kitle mutlaka meme kanseri midir ?

Hayır, kesinlikle paniğe kapılmayacaksınız, çünkü memede bulunan kitlelelerin çoğu kanser degildir, ancak böyle bir kitle hemen doktorunuza başvurmanız için iyi bir sebeptir.

Kendi kendime meme muayenesi yaparken bir çok pürtük hissediyorum, bunlar nedir?

Meme dokusunda süt bezeleri olduğu için normalde pürtüklü bir dokudur. Eğer düzenli olarak meme muayenesi yapıyorsanız, bu pürtüklerin değişmediğini, hep aynı kaldığını hissedersiniz. Bir örnek vermek gerekirse meme dokusu, tülbent içine konmuş pirinç taneleri şeklinde hissedilir. Kitle ise, pirinç taneleri arasında farklı büyüklükte, sertliği daha değişik olan ve çevre dokulardan farklı hissedilen bir yumrudur.

Adet kanaması öncesinde memelerimde dolgunluk ve hassasiyet hissediyorum, bu doğal mıdır?

Evet doğaldır. Hormonal değişiklikler bu tür dolgunluk ve hassasiyetlere yol açabilir, adet dönemi sonrasında normale dönecektir.

Muayene4

Kendi kendine meme muayenesi nasıl yapılır?

Ayna Karşısında, önce her iki köprücük kemiğinizin üst ve altını parmaklarınızla iyice tarayarak başlayın. Tabii ki, sağ tarafi sol elinizle, sol tarafı da sağ elinizle çapraz bir şekilde yoklamalısınız. Parmaklarınızı kullanarak çok bastırmadan yoklayın ve elinize gelen bir şişlik olup olmadığına dikkat edin. Sonra her iki koltuk altınızı yoklamalısınız. Bu çok önemlidir.

Kolunuzu havaya çok kaldırmadan parmak uçlarınızla her iki koltuk altınızı iyice yoklayın, elinize bir şişlik gelip gelmediğine dikkat edin. Sağ tarafı sol elinizle, sol tarafı da sağ elinizle çapraz bir şekilde yoklamalısınız. Daha sonra iyice dik durarak ve kollarınızı iki yana sarkıtarak her iki memenizin ve meme başlarınızın sağlı sollu eşit durup durmadığına bakın Memelerinizde şişlik veya deri üzerinde iki taraf arasında bir farklılık veya deri çekintisi olup olmadığına bakın.

Unutmayınız, hiç bir kadının sağ ve sol memesi tam olarak normalde de simetrik değildir. Burada önemli olan, daha önce olmayan yeni bir farklılığın ortaya çıkıp çıkmadığıdır. Sonra kollarınızı iyice havaya kaldırarak iki memenizin sağlı sollu eşit durup durmadığına bakın. Sonra iki elinizi belinize koyun ve belinizi sıkın. Bu durumdayken iki memenizin sağlı sollu eşit durup durmadığına bakın. Sonra iki elinizi boynunuzun önünde birleştirin ve iki yana çekin. Bu durumdayken iki memenizin sağlı sollu eşit durup durmadığına bakın. Sonra meme ucunu hafifçe sıkarak herhangi bir sıvı akıntısı gelip gelmediğine bakın.

Muayene5

 

Yatağa Uzanarak

Yatağa uzanın. Başınızın altına yastık koymayın.Sağ elinizin parmaklarıyla memenizin en dış kısmından başlayarak, saat yönünde spiral hareketle ve her seferinde biraz daha küçük bir daire çizerek, üç dört tur atıp meme başına yaklaşın. Sol memenizi muayene etmek için sol omuzunuzun altına bir yastık koyarak hafifçe sağa dönük yatın. Meme dokusunu baş parmağınızı kullanarak sıkmayın. Baş parmağınızı kullanmadan diğer dört parmağınızla muayene etmek daha uygundur. Parmaklarınızı dikine batırarak değil, tüm parmak yüzeyini kullanarak muayene yapın. Daha sonra elinizi yukarıdan aşağıya ve aşağıdan yukarıya doğru hareket ettirerek memeyi bir kez daha tarayın. Elinize gelen pütürlerin daha önceki muayenelerinizden farklı olup olmadığına dikkat edin ve özellikle daha önce olmayan yeni bir kitlenin oluşup oluşmadığına dikkat gösterin. Sonra sağ omuzunuzun altına bir yastık koyarak hafifçe sola dönün ve sol elinizle aynı şekilde sağ memenizi muayene edin. Unutmayınız ki, ilk yapacağınız muayenelerde elinize gelen her pütür sizi rahatsız edecektir. Önemli olan, geçen ay elinize gelmeyen yeni bir kitlenin farkına varabilmenizdir. Her ay ihmal etmeden kendi kendinize meme muayenesi yaparsanız, memenizin normal yapısına elinizi alıştırabilirsiniz ve böylece yeni kitle oluştuğu takdirde bunun farkına varabilirsiniz. Muayene yaparken “Ya elime bir kitle gelirse…” korkusuna kapılmayınız. Asıl korkmanız gereken, aylık meme muayenelerinizi ihmal etmeniz ve oluşabilecek bir kitlenin farkına varamamanızdır.

Muayene6