1974 yılında TED Ankara Koleji’nden mezun olduktan sonra aynı yıl Hacettepe Tıp Fakültesine girdim. 1980 yılında Tıp Doktoru olarak mezun oldum. 
1980 yılında Ankara Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda başladığım Uzmanlık Eğitimini 1985 yılında tamamlayarak, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldum. 1985 yılında “Ovülasyon İndüksiyonunda Ultrasonografik Follikülometri” üzerine uzmanlık tezi verdim. 1985 – 1989 yılları arasında Çanakkale Deniz Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak görev yaptım. 1986 yılında Deniz Kuvvetleri mensubu oldum. 1989 yılında Gülhane Askeri Tıp Fakültesi’nde Yardımcı Doçent’lik görevine atandım. 1994 yılında Amerika Birleşik Devletleri Tennessee Eyaleti Nashville’deki Vanderbilt University Medical School Department Of Obstetrics & Gynecology, Center for Reproductive Research’de In Vitro Fertilizasyon eğitimi gördüm ve Research Fellowship Sertifikası aldım. Gülhane Askeri Tıp Fakültesi’nin Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Üremeye Yardımcı Teknikler Ünitesi’nin kuruluşunda aktif görev yaptım. Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Üremeye Yardımcı Teknikler Komisyonu ve Ankara Valiliği İl Sağlık Müdürlüğünde Alt Bilim Komisyonu üyeliği yaptım. 1992 yılında Doçent, 2003 yılında Profesörlüğe atandım. Türkçe olarak yayınlanan ilk Sperm Morfoloji Atlası’nın editörü ve yazarı oldum.

Kitap ve Yayınlarım

Amerika Birleşik Devletlerinde İngilizce olarak yayınlanan;

“Risk-benefit analysis of hormone replacement therapy. Esat ORHON, Esther EISENBERG. Infertility and Reproductive Medicine. Clinics of North America. Ed. Esther EISENBERG. W.B. Saunders Company 1995” ve

“Adhesion prevention and lysis: Indications for laparotomy and laparoscopy. Michael P. DIAMOND, Esat ORHON.  Operative Gynecologic Endoscopy. Second Edition. Eds. Joseph S. SANFILIPPO, Ronald L. LEVINE. Springer-Verlag 1996”

İsimli kitaplarım ile; Türk Androloji Rehberi’nin yazarı ve editörü olamnın yanısıra, 300’ün üzerinde yayınlanmış Türkçe ve İngilizce bilimsel yayınlarım ve Science Citation Index’te yer alarak yurt dışında atıfta bulunulmuş bir çok İngilizce bilimsel yayınlarım var.

Sahip Olduğum Sertifikalar

Amerika Birleşik Devletleri ve Belçika’dan alınmış Tüp Bebek – Mikroenjeksiyon ve Endoskopi Sertifikaları

Üyeliklerim

  • American Society of Reproductive Medicine ve European Society of Human Reproductive Endocrinology
  •  Journal of Assisted Reproduction and Genetics bilimsel dergisinin değerlendirme kurulu
  • Balkan Askeri Tıp Komitesi, Türkiye Ulusal Komite Başkanlığı görevini yaptım. Halen Balkan Ülkelerinin üye olduğu Askeri Tıp Komitelerinin Onursal Üyeliği.
  • Gülhane Askeri Tıp Fakültesi, Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Anabilim Dalı Başkanlığı
  • Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kök Hücre Nakilleri Bilimsel Danışma Kurulu

HRS – Health Research Systems Hastanesi çalıştım
( www.hrsankara.com ) ve Liv Hospital da çalıştım.
Özel muayenehanemde hizmet vermekteyim.