Prof. Dr. Esat Orhon

Makaleler

Üç aydan beri deniyoruz, çocuğumuz olmadı, gebe kalamadım.

Anne olmak isteyen kadın: Üç aydan beri deniyoruz, çocuğumuz olmadı, gebe kalamadım.

Prof Dr Esat Orhon: Denemek derken? Neyi deniyorsunuz? Denediğiniz sürece gebe kalmanız zorlaşır hanımefendi, doğal yaşasanıza.. 🙂

Anne olmak isteyen kadın: Ama yumurtlama gününde eşimle birlikte olursam gebe kalma şansım artar diye biliyorum.

Prof Dr Esat Orhon: Hanımefendi, yumurtlama gününü denk getirmeye çalışırken aslında kendi işinizi zorlaştırdığınızın farkında mısınız?

Anne olmak isteyen kadın: Ama bunu bütün arkadaşlarım yapıyorlar.. hatta geçen ay en sevdiğim arkadaşım bunu deneyerek gebe kaldı. 

Prof Dr Esat Orhon: Arkadaşınız bunu denemese de zaten gebe kalacaktı.. %25 olasılıkla zaten her sağlıklı çift, arzu edilen ayda gebe kalır, bunda şaşıracak bir şey yok..

Anne olmak isteyen kadın: Ama bütün televizyon programlarında, internette, dergilerde hep bu yazıyor. Hatta yumurtlama gününü gösteren idrar testleri bile var..

Prof Dr Esat Orhon: Hanımefendi, belirli amaçlarla hareket eden yayınlar veya ticari ürünler benim konum değil.. Ben size insanoğlunun gebe kalma olasılığını anlatayım mı?

Anne olmak isteyen kadın: Lütfen anlatır mısınız?

Prof Dr Esat Orhon: Diyelim ki, sağlıklı bir aile gebelik elde etmek istiyor ve her ikisinin de gebe kalmayı zorlaştıracak sakıncalı bir durumları yok. Yani çocuk sahibi olabileceklerini kendileri de biliyorlar diyelim.. ama öyle bir arzuları var ki, hemen bu ay gebe kalmak istiyorlar..

Anne olmak isteyen kadın: Hah ha, ben de tam bunu istiyorum işte..

Prof Dr Esat Orhon: Eğer her iki eşte de gebelik açısından sakıncalı bir durum yoksa, arzu edilen ay içinde % 25 olasılıkla gebe kalacaklardır. Sağlıklı çiftlerin %75’i sakıncalı hiçbir şey olmadığı halde gelecek aya sarkacaklardır.  Bu oran, insanoğluna verilen aylık doğurganlık oranıdır.

Anne olmak isteyen kadın: Peki arzu ettiğim ay içinde gebe kalamayınca?

Prof Dr Esat Orhon: Bu durumda doğal yaşamaya devam edersiniz. Zaten % 25 olasılıkla gebe kalacaksınız. Eğer gebe kalamayan % 75’lik gruba girdiyseniz, gelecek ay yine % 25 olasılıkla gebelik elde edeceksiniz.

Anne olmak isteyen kadın: Ama ben işte 3 aydır gebe kalamadım..

Prof Dr Esat Orhon: Diyelim ki, bir yıl tamamlandı ve hala gebe kalmadınız. Bu da doğaldır. Çünkü sağlıklı çiftlerin sadece %85’i ilk bir yıl içinde gebe kalır. %15’lik kısım, ikinci yıla sarkar.

Anne olmak isteyen kadın: Ben işte ikinci yıla kalmak istemiyorum, eşimi de, bebekleri de çok seviyorum, o yüzden beklemeden hemen gebe kalmak istiyorum..

Prof Dr Esat Orhon: O halde yumurtlama gününü denk getirmeye çalışmayın, yani “deneme” yapmayın, doğal davranın..

Anne olmak isteyen kadın: Nasıl yani?

Prof Dr Esat Orhon: Sizin yumurtlama gününü kendi başınıza bilmeniz zaten pek mümkün değil..

Anne olmak isteyen kadın: Niye bilmiyeyim? Adet kanamasından sonra 14’üncü gün yumurtlama olmuyor mu?

Prof Dr Esat Orhon: Hayır, şart değil, olmayabilir. Zaten adet kanamasından sonra değil, adet kanamasının ilk gününden sayılır. Yani kanamayı ilk gördüğünüz gün adet kanamanızın birinci günüdür. Önceden lekelenme geliyorsa bu sayılmaz. Kanamanın normal söktüğü gün ilk gününüzdür.

Anne olmak isteyen kadın: Hımm, demek ki ben orada yanlış yapıyormuşum.

Prof Dr Esat Orhon: Hayır, yaptığınız yanlışlık başlangıç gününü hatalı saymada değil.. Gün sayıyor olmanız yanlış..

Anne olmak isteyen kadın: Ama ben düzenli adet görüyorum, her 28 veya 30 günde bir adet görürüm. Ve ortadaki günlerde yumurtlama olduğunu biliyorum, hatta kasık ağrılarımdan yumurtlamayı hissediyorum, bazen göğüslerim hassaslaşır, biraz akıntım artar, bulantım olduğu bile olur..

Prof Dr Esat Orhon: Bunlar yumurtlama günü civarında artan hormonların etkileridir. Ama kesin olarak yumurtlama olacağını veya oluyorsa bile tam olarak gününü kestirmenize olanak vermez.

Anne olmak isteyen kadın: İyice kafam karıştı doktor bey..

Prof Dr Esat Orhon: Bakın.. Bizler mekanik bir düzende çalışan makineler değiliz. Her adet döneminin 14üncü veya başka bir gününde illaki düğmeye basılmış gibi yumurtlamayız. Ruhsal durumumuz, mevsim değişiklikleri, stres, direnç düşüren bir hastalık yaşıyor olmamız, yorgunluk gibi durumlar yumurtlamayı etkileyebilir. Hatta kuvvetli bir orgazm dahi kaçak bir yumurtlamaya neden olabilir. Yani ne kadar düzenli adet görürseniz görün, matematiksel bir hesapla yumurtlama gününü her ay tam olarak denk getiremezsiniz. Ve hatta, düzenli adet görüyor bile olsanız, her ay illa yumurtlamalı adet dönemi olacağını garanti edemezsiniz.

Anne olmak isteyen kadın: Anlıyorum ama…

Prof Dr Esat Orhon: Hatta olay sadece sizinle de bitmiyor. Eğer siz yumurtlama günü takip ederseniz, gün sayarsanız veya idrarda yapılan yumurtlama günü tespit eden testler kullanırsanız, eşinizin de bu takvime uymasını isteyeceksiniz değil mi?

Anne olmak isteyen kadın: Tabii ki.. tam o gün birlikte olmamız gerekmiyor mu?

Prof Dr Esat Orhon: Olayı eşinizin açısından düşünün bir de.. Giderek yaklaşan yumurtlama günü.. heyecanlı bir bekleyiş.. birlikte olmayı arzu etse bile, yumurtlama gününü beklemek zorunda kalış.. Ve yumurtlama gününde görev  haline gelmiş zorunlu bir cinsel ilişki..

Anne olmak isteyen kadın: Evet ama, bu sadece eşim için değil ki, o günü ben de sabırsızlıkla bekliyor olacağım..

Prof Dr Esat Orhon: Ama eşiniz sizden farklı bir rol üstleniyor bu işte.. Ismarlama ilişkiye zorlanmış oluyor. Cinsel ilişkinin doğallığını bozan herşey, başarıyı bozacaktır. Eşiniz de makine değil.. Onun da kafasında bir çok sorunlar, düşünceler, iş hayatı, hayatın tüm diğer zorlukları.. yani cinsel ilişki ısmarlama olamaz, olmamalı.. İlişkinin doğallığını, büyüsünü bozarsanız sperm kalitesi de olumsuz etkilenecektir. Yani, gebeliğin ne kadar üzerine giderseniz, gebelik o kadar sizden kaçar..

Anne olmak isteyen kadın: Anlıyorum doktor bey.. Zaten eşim bu programlardan hoşnut olmadığını söyleyip duruyordu.. Ama ben istediğim için beni kırmıyordu.. Demek ki, doğal olmayan ilişkiden gebelik elde etmeye çalışmak aslında kendi işimizi gerçekten zorlaştırmakmış..

Prof Dr Esat Orhon: Evet.. Çevrenin ve medyanın bu konudaki hatalı bilgilendirmeleri veya size ürün satmak için yaptıkları kasıtlı söylemlere kulak asmayınız.

Anne olmak isteyen kadın: Peki doktor bey.. ya sakıncalı bir durumumuz varsa, ya boşuna bekleyip zaman kaybediyorsak? Bunu nasıl bileceğiz?

Prof Dr Esat Orhon: Sağlıklı çiftlerin arzu edilen ay içinde gebe kalma olasılıklarının %25, bir yıl içinde gebe kalma olasılıklarının ise %85 olacağını söylemiştim. Eğer korunmasız geçen bir yılın sonunda gebelik olmadıysa, bazı araştırmalar başlatılır.

Anne olmak isteyen kadın: Hangi araştırmalar?

Prof Dr Esat Orhon: Eğer sizin ve eşinizin gebelik elde etmeye engel hastalıklarınız varsa, geçmişte yaşadığınız doğurganlıkla ilgili sorunlarınız varsa, ameliyatlarınız, sürekli almak zorunda olduğunuz ilaçlar varsa, ve sizin yaşınız 35’in üzerindeyse o zaman bu araştırmalar hızlandırılır.

Anne olmak isteyen kadın: Anlıyorum.

Prof Dr Esat Orhon: Size daha da detaylı bilgiler vereceğim.. Ama isterseniz bunu da gelecek bölümde konuşalım..calendar

1.317 Comment

 1. Öncelikle merhaba doktor bey 2010 yılında sağlıklı bir gebeliğim oldu ve kızım şuan dört yaşında.Kızıma kardeş düşünüyorduk 2014 Ekim Ayında hamile olduğumu öğrendim ve doktor kontrollerine her hafta gitmeye başladım 6 hafta da çok az duyuldu kalbi sonraki hafta duyamadık doktorum bir hafta sonra gel dedi ve gittiğimde kalbi atmıyordu ve umduğum kadar gelişmemiş dedi kese16mm idi, bebek 3mm de kalmış daha sonra kanamam oldu ve 9 haftalık bebeğimi kaybettim bugün kürtaj sonrası doktor randevum vardı doktorum üç ay korun dedi ve genetik testler yaptırmamı söyledi kan pıhtılaşması v.s sizce ne yapmalıyım testlere gerek varmı üç düşük olmayınca bazı hastaneler yapmıyormuş ne yapmalıyım

  1. Hanimefendi, gecmis olsun. Tek gebelik kaybi dogal seleksiyon olarak kabul edilir. Insan neslinin saglikli devami icin %10-15 gebelik kaybi olmasi kabul edilebilir bir durumdur. Sorunlu gebeliklerin erken donemde ayıklanması iyidir. Ileride karsiladabileceginiz daha buyuk sorunlardan sizi kurtarmis oldu. Gecmis olsun.
   Gelecek gebeliginizin hayirli olmasini diliyorum.
   Her iki eş folik alarak doğal yaşayiniz.

   1. Mrb hocam ben 2 Ay önce sezaryen le erken doğum yaptim (31 haftalik )bebeğim 23 gün yaşadı. 1050 gr doğdu. 31 HaftalikKen gelişme geriligi olduğunu öğrendim. Aynı zamanda idrarda protein çıktı tansiyonda yüksekti. Gebelik zehirlenmesi olabileceğini söyledi.gebelik şekerim de çıkmıştı daha önce sonuç itibariyle bebeğim Öldü doktorum ikinci gebeliğimde aspirin kullanmam gerektiğini söylüyor.hamile kalmadan pihtilasma ile ilgili testleri yaptırmak gerekli mi bunu sormak istiyorum cevaplarsaniz sevinirim

    1. Hanımefendi geçmiş olsun. Bebeklerdeki gelişme geriliği nedenleri arasında pıhtılaşma sorunu en sonda gelir. Sanırım kan şekeri, tiroid fonksiyonları ve rahim yapısı değerlendirilmelidir. Tekrarlayan gebelik kayıpları olursa, o takdirde, tüm pıhtılaşma faktörleri, HSG rahim filmi, tüm metabolik ve hormonal testler ve her iki eş kromozom analizleri yapılır. Sizde zaten şimdilik tekrarlayan gebelik kayıpları yok. Sadece gelişme geriliği izlenmiş. Neden sezaryen yapıldığını da bilmiyorum.
     Problemin kesin olarak pıhtılaşma sorunu olduğu kanıtlanmadıkça, kan sulandırıcı tedavi verilmez. Onun da olumsuz yan etkileri olabilir. Eğer tedavi verilecek ise, aspirinden ziyade iğne şeklinde kan sulandırıcılar tercih edilebilir.
     Bütün bunları sizi görmeden, muayene etmeden yazıyorum. En doğru karar, sizi bizzat tedavi eden doktorunuzun vereceği karar olacaktır.
     Saygılarımla

     1. Hocam ben 4 aydir evliyim ama yala hamile olamadım allah rızasiçin söyleyin ne yapmam gerekiTor lütfen nolur

   2. Merhaba ben 21yasındayım 13ay önce düsük yaptım bebeğin kalbi durmuş kürtajla alındı sonra hiç korunmadım 6aydır Bebek istiyoruz olmuyo Rahmim cok temizmiş herhangi bi kist öyom vb etken yokmuş ama ne yapmam gerekiyor bilmiyorum Allah Rıza’sı için ne yapmam gerekir yardımcı olun

   3. Hocam merhaba geçen yıl mart ayında hamile olduğumu öğrendim.on haftalıkken karnımda kalbi durdu ve kürtajla alındı.doktorum iki ay korunun dedi zaten o iki ay refl düzenim olmadı sonra düzene girdi ve tam dokuz aydır hamile kalamadım yazıştığınız diğer anne adayları gibi yumurtlama testleri aldım yaptım o günlere dikkat ettim ama kürtaj sonrası çocuğum olmicak mı yoksa diye korkuorum yaşım 35 on bir yaşında bir oğlum var gittiğim en son doktorda bir sorunum olduğunu söylemedi ne yapmamı öNerirsiniz teşekkür ederim

    1. Hicbir yazdigimi iyi okumamissiniz
     9 aydir gebe kalmamis olmayi sorun zannediyorsunuz
     Hicbir hastaya yumurtlama testi al demedim
     Hicbir hastaya gun say demedim.
     Verdigim emeklere deger vermiyorsaniz sizin icin yapabilecegim yardim yok hanimefendi.
     Uzgunum

   4. Hocam merhaba 1 buçuk yıllık evliyim 11 ay sağlık ocağından temin ettigim doğum kontrol hapı kullandım. Bırakali 8 9 ay oldu henüz gebelik gerçekleşmedi. Sizce tedavi görmelimiyiz.?

     1. Evet hocam yaşım 26 merak ettigim konu acaba doğum kontrol hapları bazı vücutta kullanıldığı süre kadar koruma saglamaya devam ediyor mu ? Bazı söylentiler ilacın etkisi kullandığın süre kadar devam ediyor vucuttan hemen atilmaz deniliyor bu doğru mudur?

   5. Hocam ben 3.5 yıldır RIA ile korunuyo dum iki ay oldu cikarali benim anadan olma tek yumurtaligim var suan hala gebe değilim bir yıl beklemek lazım diyorsunuz sonra araştırın demişsiniz sizce ben de beklemeli miyim yoksa bi doktora baş vurmalı miyim

 2. Merhaba doktor bey. İlk cocugumuzdan 3 yil sonra ikinciye gebe kalmak istedik. 1.5 sene kadar korunmuyoruz fakat bir turlu sonuç alamadik. Yumurtalarda tembellik olabilirmiş. Adet geç ve düzensiz oluyor. Sizce ne yapmaliyiz ?

  1. Sizin tüm hormon testleriniz, HSG rahim röntgen filminiz ve eşinizin sperm testi
   Bunların planlanması önce doktora baş vurmalısınız. Herhangi bir laboratuvara gidip kendi başınıza bu tetkikleri yaptırmayın. Bilimsel planlama dahilinde işlem yapın.

   1. Mrb ben 2011 yılında doğum yaptm bir oğlm var doğumdan sonra 2 defa spiral taktrdm rahim tutmyr dediler çıkardk daha sonra hep eşim korundu 3 aydr kornmyrz hamile kalmdm .. Spiralde yumurtalığıma zarar verme olabilirmi bir diğer sorumda çok fazla zayıflama adına bitkisel çaylr vs.. kullandm bu da bir etkilrmi .. düşünmekten kafayı yiyecem….

   2. Ben tam gununde adet olan biriyim kasiklarimdaki arada oluşan hafif ağriyla kadın hastaliklari doktoruna çıktım ve bana yumurta tebelligi var dedi ama teste sokmam gerek dedi adetimin 3 çağırdı ogun gidemiycem 5 gunu gidecem olurmu ve adeti duzenli olan birine yumurta tebelli teshisi dogrumudur

 3. Merhaba hocam bebek isteğimden 3 ay sonra hamile kaldım fakat 6,5 haftalıkken kendiliğinden düşük yaptım. şu an düşüğün üzerinden 4 ay geçti ve hormon testi yaptırdım aşağıdaki değerlere göre beklemem gerekirmi , yeni gebelik düşünebilirmiyim? yaşım 30. İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim. (mens 2. gün ) FSH 7.02, LH 9,57 , ESTRADİOL 56,4, PROLAKTİN 14.84 , PROGESTERON 0,26 , TSH 1,17, S. T3 3,05 , S. T4 1,22 TESTOSTERON 0.134

  1. Geçmiş olsun dleklerimi sunuyorum. Verdiğiniz hormon testlerinde çok büyük bir sorun yok. Tek gebelik kaybı fazla bir araştırma gerektirmez, doğal seleksiyon olarak kabul edilir. 6 ay – 1 yıl içinde gebe kalamazsanız araştırmalar yapılır. Umarm olmaz, ama tekrarlayan gebelik kayıpları olursa, o zaman ona önem verilir.

 4. Doktor bey merhaba.. yaklasık 2senelik evliyim . Evlendikten 1bucuk ay sonra hamile kaldım fakat 7aylık hamileyken trafik kazası gecirdim. Ve bebegim karnımda öldü normal dogum yaptım 14ay oldu. O zamandan sonra korunmadım bende esimde dooktora gittik bende sorun cıkmadı fakat esimin degerlerinde doktor sorun var diyor. Sonuc su a+b 55 hareketsiz %35 yerinde hareketli %10 morfoloji %12 sperm sayısı ml de 50milyon. Fakt sıvılasma suresi 120dakika ama bize hareketsizlik var deniliyo sıvılasmayla ilgili birsey denilmedi evicap kullanıyo sadece esim sizce bu degerlerle tekrardam dogal yolla hamile kalabirmiym buarada ben 21 esim 24 yasında.

  1. Hanımefendi.. Yaşadıklarınıza çok üzüldüm.. Size yardım etmeye çalışacağım.. Doğumdan 14 ay geçmesine ve hiç korunmamanıza rağmen gebelik elde edilmediğinde, sadece eşiniz değil, her iki eş de araştırılmalıdır.
   Sizin tüm hormon testleriniz ve HSG rahim filminiz de çekilmeli. Tüm sonuçlar elde edilince değerlendirme yapılmalıdır.

   1. Merhabalar hocam 2 yıl korunmamamiza rağmen çocugumuz olmadı eşimde varikosel oldugu söylendi morfoloji ve sperm sayisinda sıkıntı vardı ameliyat oldu fakat düzelmedi..tüp bebek tedavisine gectik ilk denemede hamile kaldım ikizlerim olacaktı 6 aylikken erken doğum sonucu bebeklerimi kaybettim..bundan sonra ne yapacağimi şaşirdim hocam lütfen yardimci olurmusunuz beklemelimiyim tekrar tüp bebek mi denemeliyim bilmiyorum..

 5. Merhaba hocam 7aylik evliyim hic korunmadim ama gebelikte olmadi.Yumurtaliklarimda tembellik varmis .Dr klomen verdi kullandim sonra prengy igne yaptirdim ama negatif.. ne yapmaliyimm

  1. Yaşınızı yazmamısınız. Eğer 30 yaş altındaysanız, hiç bir şey yapmadan bekleyiniz. Bir yıl içinde doğal gebelik olmasını beklemek doğru olur. Eğer yaşınız 30 üzerindeyse, tüm hormon testleriniz, HSG rahim filminiz ve eşinizin sperm testlerinin yapılması gerekir. Saygılarımla

   1. 27 yasindayim esim 37 yasinda zehirli guatr vardi bende tedavi oldum suan normal degerlerim ama korkuyorum acaba oyuzdenmi olmuyo diye

  1. Dr bey bi onceki yazida bahsetmistim durumumdan 7aylik evliyim hic korunmama ragmen gebe kalmadim dr yumurtalarda tembellik var dedi gecen ay klomen ardindan prengy igne vuruldum bu ay adet oldum .27yasindayim ikiyil graves tedavisi gordum suan degerlerim normal ama oyuzdenmi olmuyo diye korkuyorum

    1. Hocam öncelikle merhabalar;
     Ben 28 yaşındayım. 2 yıldır Bebek istiyorum ve bu süreçte gerekli olan çoğu tedaviyi uyguladım. En son HSG çektirdim ve tek tüp kapalı çıktı.sağ tüp kapalı dediler.Doktorum Gebelik şansın düşük değil diyor ancak gebelik oluşmuyor. Hormon değerlerim uygun eşimin test sonucu gayet iyi ama sonuç başarısız. Size mail yolu ile hormon değerlerimi ve rahim filmimi göndersem bilgi verebilir misiniz? Birde muayene için bilgi almak istiyorum.

 6. Hocam mrb
  Size çok özel bi konu danismak istiyorum aslında özel yazmak isterdim ama nasil yapacagimi bilemedim bir de konu birçok kişiyi ilgilendirir düşüncesiyle onların da faydalanmasini diledim. Benim şöyle bir sıkıntım var ben 7 yıllık evliyim esimi çok seviyorum melek gibi bir insan. Çok anlayisli biri. Fakat ben eşimle iliskiye girmekten nefret ediyorum. Hicbir şekilde hoşuma gitmiyor. Ama 7 yili ona belli etmeden geçirdim. Sürekli numara yaptim ve yapmaya devam ediyorum.biz ilk gecemizde de benden kaynaklanan sorunlardan dolayı muvaffak olamamistik bir ay rotarli olmuştu. Eşimin hicbir olumsuz tavri olmadi. Hatta haddinden fazla anlayisliyfi.Fakat ben bekarken esimle güzel hayaller kuruyordum bu konuyla ilgili çok istekli bir durumdaydim ama evlilikten sonra bundan eser kalmadi ve hic istekli bir günüm olmadi. Evlilik sanki benim icin bir hayal kirikligi gibi oldu.Sürekli bir bahane bulup eşimin isteğini geri çevirip onu atlatmaya calisiyorum fakat atlatmayi basaramadigim zamanlarda da sanki hoşuma gidiyormuş gibi numara yapiyorum. Bu durumdan çok sıkıldım artik. Benim için bir işkence o birliktelik anı. Ve bir an önce bitmesi için cabaliyorum. Eşime çok üzülüyorum o anlamasin kendisZinde bir şey dusunmesin diye ugrasiyorum. CinselZzlik benim için sadece çocuk yapma eylemi. Başka hicbir şey ifade etmiyor. Bunla ilgili hicbir çare arayisim olmadi çünkü bir çaresinin olmadigini düşündüm ama size sormak istedim. Esimle sadece ev arkadasi gibi yaşamak istiyorum. Bu arada

  1. Hanımefendi, bu konuyu medeni cesaretle açtığınız için teşekkür ederim. Bu sayede farkındalık ve bilinç yaratabiliriz.
   Dile getirdiğiniz sorun bir çok aile içinde yaşanmakta, ancak dile getirilmeyip, adeta bir kader olarak yaşanmaktadır.
   Cinsel yaşam kadın erkek birlikteliğinin ayrılmaz bir parçasıdır. Ve yaşanacaktır. Eğer bunu ızdırap veren bir süreç olarak görüyorsak, gerçekten ortada halledilmesi gereken ciddi bir sorun var demektir. Buna sessiz kalmak hiç bir şeyi çözmeyeceği gibi, giderek ağırlaşan dert haline gelir.
   Cinsel birlikteliğin bırakın ızdırap vermesini, “keyif verici ve özlenesi” olması arzu edilir.
   Bunun için 3 önemli şart vardır.
   Bunlar “olmazsa olmaz” şartlardır.
   1. Uygun Eş
   2. Uygun Zaman
   3. Uygun Mekan
   Bu üç şarttan herhangi birisi yerine gelmezse, cinsellik keyif olmaktan çıkar ve ızdırap haline gelebilir.
   Bunlarda sorun olup olmadığını öncelikle kendi kendine cesaretle itiraf edebilmek çözümün adeta yarısıdır.
   Eğer bu üç konu sorunsuz görünüyorsa ve halen cinsellikte sorun varsa, önce bir kadın hastalıkları kontrolu, sonra da psikolojik yönden yardım alınması gerekir. Örneğin anatomik bir yapı bozukluğu veya vaginismus gibi sorunlar rahatlıkla çözülebilecek sorunlardır.
   Konuya değindiğiniz için teşekkürlerimi sunuyorum.

  2. Hocam ben 4 yıldır evliyim evliliğmin 2 yılında hamile kaldım 2 aylıkken düşük yaptım sonra hiç olmadı eşim askere gitti 6 ay yaptı ve 3 aydır geldi hala gebe kalamadım sizce ne zaman doktora gitmeliyim yaşım (21 eşimin 27) yardımcı olursanız sevinirim.

  3. Merhaba doktor bey 2 aylık evliyim 2 aydır çocuğumuz olmuyor. Neden çocuğumuz olmuyor? Ben 17 eşim 34 yaşında

 7. mrb dr bey şubat 18 de hasta oldum ve 27 sinde korunmayı bıraktım o günden sonra 2 günde bir eşimle ilişkiye girdik ve 1 haftadırki göğüsümde şişkinlik ve uclarında ağrı var acaba adet günüm yaklaştığı içinmi yoksa hamilelik belirtisimi kan tahllilini ne zaman yapmamı önerirsiniz?

  1. Hanımefendi, aynı konuda yazılmış onlarca soru ve cevap var. Keşke sormadan önce okusanız 🙂
   Beklenen adet kanaması 12 gün geçince kanda beta-hcg testi yaptırınız. Bu kesin sonucu verir, yanılma payı yoktur.

 8. Merhabalar doktor bey
  Ben 26 yasindayim 2 kez dusuk yasadim ilkini 3 haftalikken ikincisi ise 2 haftalik kadardi sorum ise doktora gittim ve rahime bakildi rahim agzina guatra bunlar temiz cikti daha sonra doktorum kan aldi pihtilasma varmi diye sonuclar ise;
  Protrombin zamani sn 12.9
  Protrombin zamani % 79.1
  Protrombin zamani inr 1.08
  Fibrinojen koagul 317.3
  Protein s 107
  Protein c 93.1
  Aktive protein c rezistans 0.96
  Lupus antikoagülan tarama 40.6

  Doktorum protein eksikligi var hamile kalinca gel ilac verecegim dedi hocam cokmu dusuk bu degerler bilgilendirirseniz sevinirim tesekkur ederim

  1. Hanımefendi, anlattıklarınız içinde tekrarlayan gebelik kayıplarına neden olabilecek bir durum yok. Test sonuçları doğal.
   Tekrarlayan gebelik kayıplarının sebebini ortaya koyarak önlem almak için, Her iki eş kromozom analizi, sperm testi, sizin tüm hormon testleriniz, tiroid testleriniz, rahim filmi HSG sonuçlarınızın görülmesi lazım. Bunlar tamamlanmadan gebe kalmamanızı öneririm. Her gebelik kaybı rahim içimde olumsuz etki bırakarak doğurganlığı azaltabilir.

 9. Peki doktor bey ben trafik kazasından sonra cok muayne oldum 3-4 ayda birde tahlillerimi yaptırıyorum. Bi tek hormon tahlillerimle hsg kaldı onuda cektircem peki sizce esimin degerleri normal mi %55harektliik yeterlimi sperm sayısında sorun yok sukurde. Bide sıvılasmanın 120 dakıka olması kafama takıldı esimin testini 3kere tekrarlttık yanlışlık olmasın diye

 10. Hocam merhaba, yaşım 31. kasim ayinda bir dusuk yaptim 7 haftalik. Su an yeniden gebelik düşünüyorum ve bazi hormon testleri yaptirdim tsh estradiol progestoron vs.hepsi normal aralikta çıkmakla birlikte lh 9.6 fsh 7 cikti. Bana bunun polikistik over tablosu olduğu ve kendiliğinden gebe kalmamin zorlaşabileceği söylendi. Oysaki düşük yaptığım gebeligim iki ay sonunda olmustu. Gercekten kendiliginden gebe kalamazmıyım
  yaşımdan dolayıda biraz panik yaptim.ne yapabilirim tedavi mi gerekiyor yardımcı olursanız cok sevinirim.

   1. Hocam merhaba benim 2010 doğumlu bir kız çocuğum var 2014 yılında 13 haftalık bebeğimin karnımda kalbi durdu ve toplam 4 sefer aynı haftalarda bebeklerimin kalbi durdu,en sonuncusunu Nisan 2016 da kaybettim,şimdi iki aydır gebelik düşünüyorum fakat olmadı ve adetim iki ve dört gün arayla gecikmeli oldu,sizce gebe kalabilirmiyim,bu arada tüm tetkikleri yaptırdık herşey temiz patolıjide temiz çıktı.Teşekkürler.

    1. Hanımefendi her şey temiz çıktı deyince ne kastettiğiniz bilemiyorum. adet kanamanızın ikinci veya üçüncü günü tiroid ve amh dahil tüm hormon testleriniz. HSG rahim röntgeni. sperm testi ve her iki eş kromozom analizi ve siz faktör V leiden mutasyon analizi yaptırınız.

     1. Hepsini yaptırdım hocam,gittiğim tüm doktorlar yine gebeliği dene dediler inanın aklım çok karışık

    2. Hanımefendi, yine aynı şekilde yanıt vermişsiiniz. “Hepsini yaptırdım, hepsi normal çıktı” deyince, benim bundan bir şey anlamamı beklemeyin. Eğer gerçekten yardım etmemi istiyorsanız, esatorhon@gmail.com adresine elinizdeki testleri ek dosya halinde gönderebilirsiniz. HSG raporunu değil, HSG’nin kendisini görmek isterim.

 11. merhaba hocam benim sorum için belki dr a git diyeceksiniz ama ben öncelikle sizden cevap almak istedim hocam benim adetime 6 gün var dün sol kasığıma bugüne kadar hiç yaşamadığım bir ağrı girdi yaklaşık 4 saat sürdü ve geçti karnımda da hafif sancı oldu döllenme olabilir mi?göğüslerim de yumurtlama günümden bu yana hep şiş ve ağrıyo normalde bu kadar uzun sürmezdi ağrısı.kanda bebek varsa şimdi test yaptırsam belli olur mu? bu arada adetlerim de düzenli 29 ila 30 gün sürer başka da hiç belirtim yok.şimdiden teşekkürler hocam allah razı olsun

  1. Hanımefendi.. Hiç okumadan soru sormanıza üzülüyorum. Aynı konuda aynı soruya verilmiş onlarca aynı cevabım var 🙂
   “adetime 6 gün var, kanda bebek varsa şimdi test yaptırsam belli olur mu?” demişsiniz.
   Hanımefendi, beklenen adet kanaması 12 gün geçince kanda beta-hcg testi yaptırınız. Bu kesin sonucu verir, yanılma payı yoktur.

   1. Hocam ben 18 yaşındayım 4 aylık evliyim ama hiç bebeğim olmadı allah rızasıiçin bir yol gosterin nolur bebek hasretinden kahroliyorum Homa luthen bebek özlemişim var esimle

 12. hocam aslında mesajı yazdıktan sonra diğer cevaplarınızı da okudum 🙂 kusura bakmayın bi arkadaştan tavsiye üzerine yazdım hiç okumak aklıma gelmedi 😀 ama benim asıl sorum öncekiydi yani sol kasığıma bir anda öyle kramp girmesi ve 4 saat sonra kaybolması beni ümitlendirdi 🙂 🙂 SABRINIZ İÇİN DE AYRIYETEN TEŞEKKÜRLER HOCAM allah razı olsun

 13. mrb hocam iyi çalışmalar.

  2 yıllık evliyim 28 yaşındayım ve çocuğumuzun olması için eşimle karar verdik , yaklaşık 1 sene korunmadık sonrasında herhangi bir problem var mıdır diye doktora gittik ,kontroller yapıldıktan sonra yumurta takibi yapalım dediler 1 ay onu denedik çatlatma iğnesi yaptılar ama ben adet oldum . sonrasında aşılama tedavisi uygulamaya karar verdik bunun için kanal filmi çekildim ve film sonrasında doğuştan gelen rahim anomalisi olduğunu sağ rahimimin olmadığını öğrendik.
  sol rahim ve sol tüpüm açık.
  bu şekilde hamile kalmanın sıkıntılı olduğu düşük riskinin yüksek olduğu söylendi ve detaylı bilgi verilmedi saonrasnda histereskopi yapılarak sağ taraf kapalı olabilir mi diye bakacaklarını söylediler. biz tedirginiz şu anda ben anne olmayı herkes gibi çok istiyorum ama bu durumda ne kadar sağlıklı çocuk olabilir düşük olur mu ya da yarım rahim çocuğun büyüyüp gelişmesi için yeterli olur mu bilemiyorum , detaylı bilgi için ne yapmam lazım, lütfen bilgi verir misiniz *

  teşekkürler

  1. Hanımefendi, doğuştan rahim anomalileri çok titizlikle takip ve tedavi edilmesi gereken durumlardır. Elinizdeki HSG rahim filmi, Histeroskopi videosu ve varsa Laparoskopi videonuzla birlikte baş vurunuz. Sadece bir kez ameliyat ile düzeltilme şansı vardır. Tekrarlayan girişimler giderek başarısızlığı arttırır. Gebe kalmaya çalışmadan geliniz. 0 (312) 447 88 08 Prof DR Esat Orhon

   1. Merhaba kolay gelsin 7 Aydır evliyim evlendikten 1 ay sonra gebe kaldım ve 3 aylıkken bebeğime düşük yaptım ve 4 aydır da hamile kalmak istyrm sürekli enfeksiyon geçiriyorum hamile kalmak istiyorum eşimle deniyoruz doktora gittim enfeksiyon var diyo ilaç kulanıyorum geçmiyoo napmam lazım ?

   2. Merhaba kolay gelsin 7 Aydır evliyim evlendikten 1 ay sonra gebe kaldım ve 3 aylıkken bebeğime düşük yaptım ve 4 aydır da hamile kalmak istyrm sürekli enfeksiyon geçiriyorum hamile kalmak istiyorum eşimle deniyoruz doktora gittim enfeksiyon var diyo ilaç kulanıyorum geçmiyoo napmam lazım ?

 14. Hocam merhaba 8 mart son adet tarihim. daha once 1 düşük yaptığım icin 6 nisanda betahcg ve progestoron baktirdim. Bhcg 2100 progestoronda 23 çıktı. 4+1 gebeliğe göre hcg çok yuksek değilmi kesede gözükmüyor. Dış gebelik olmasindan çok korkuyorum. 2 günde bir hcg vermekten başka ne yapabilirim kesenin gozukmesi icin ne kadar beklemeliyim yardımcı olursanız çok sevinirim.

 15. Merhabalar doktor bey,
  Ben 26 yasındayim 4 yillik evliyim evliligmn ilk 3 ayi dogum kontrol hapi kullandim daha sonra yan etkilerden dolayi biraktim ve esimle “geri cekilme yöntemi” denilen yöntemle birazda riski alarak korunduk. Son 5 aydır bebek istiyoruz ve deniyoruz ve henuz yok. Bilindigi gibi geri cekilme yontemi saglikli bi korunma yontemi degil ve 4 yil da uzun bi sure. Sizce biraz daha beklemeli miyim yoksa doktora gorunmeli miyim? Tesekkurler.

  1. Hanımefendi.. gebe kalabilmek için bir yıla kadar beklenebilir.. bu doğaldır.. ortalama gebelik elde etme süresi için 6 ay diyebiliriz.. telaş yapmayın..
   ANCAK “Son 5 aydır bebek istiyoruz ve deniyoruz” dediniz sürece kendi işinizi zorlaştıracaksınız. Kendi üzerinizde deneme yapmayın. Tamamen doğal yaşayın. Gün saymayın. En hızlı gebelik doğal beklentiyle oluşur. http://www.esatorhon.com/?p=406 sayfasına bir kez daha göz atınız..

 16. Hocam Suyum azaldığı için sezaryen olduğumu söylemişti doktor ben sitedeki tüm yorumları okudum bu yüzden sormuştum pıhtılaşma sorunu yüzünden mi oldu diye. gelişme geriliği olduğu anlaşıldığı anda tedavi yapılabilir mi anne karnında benim hamile kalmadan herhangi bi test yaptırmam gerekir mi ikinci gebelik için korkuyorum yine aynı şeyleri yaşamaktan hocam teşekkürler şimdiden

 17. Hanımefendi, kan pıhtılaşması sorunu gelişme geriliğine neden olmaz. Doğrudan gebelik kaybı yapar.
  Sizde tüm diğer nedenler araştırılmadığı sürece kan pıhtılaşmasından endişe etmeniz gereksiz.
  Ve ayrıca, kan pıhtılaşması araştırması en az iki gebelik kaybından sonra araştırılır.
  Bu konuya gereğinden fazla önem veriliyor.
  Gereksiz ilaç kullanımından sakının.

 18. Mrb hocam ben 25 yaşındayım 7 aylık evliyim çocuğumun olmasını istiyorumm tek doktora ben gittim mua ne için ultrason muayenesi etti hic bir sıkıntı yok dedi rahminde sadece sol tarafındaki yumurta biraz tembel calisiyo dedi buda benim kafama takıldı gebelik olmasinA engel olurmu acaba tsk ederim şimdiden…

 19. merhabalar.ben ilk gebeligimi kendi istegimle sonlandirdim.tam 1 sene sonra kendi istegimle gebe kaldim.rahim agzi gebeligi cikti hemen kurtaj oldum.ondan 3 ay sonra kendi istegimle gebe kaldim.8. Haftamda bebegin kalbi durdu.yapilan arastirmada heterozigot kan pihtilasmasi cikti.rahimde 1cm lik perde vardi onuda duzelttiler.ocak ayinda rahimdeki perde alindi.dr um subat ayinda korunmayi birakabilirsin dedi.subattan beri korunmuyorum.ben 32 gunde bir adet goruyorum.mayis ayinda yani bu ay 34.gun adetim geldi.psikolojim okadar bozulduki.hep 2 ayda gebe kalirdim bu kez kalamadim.snrm cok kafama taktim. Bu aradabendeki mutasyonlar.
  faktor V H1299R HETEREZIGOT MUTASYON SAPTANMISTIR
  B-fibrineojen-455-G-A HETEREZIGOT MUTASYON SAPTANMISTIR
  MTHFR A1298 HETEREZIGOT MUTASYON SAPTANMISTIR
  FAKTOR VG1691A (LEIDEN) MUTASYON SAPTANMAMISTIR
  PROTROMBIN G20210A MUTASYON SAPTANMAMISTIR.
  FAKTOR XIIIV34L MUTASYON SAPTANMAMISTIR.
  PAI-I 4G-5G SONUC:4G 5G
  GPIIIAL33P(HPA-1) MUTASYON SAPTANMAMISTIR.
  ACE 1/D
  APOB R35OOQ MUTASYON SAPTANMAMISTIR
  APOE E2 E3 E4 SONUC: E3 E3

  BU SONUCLARA GORE CIDDI ORANDAMI BENDE PIHTILASMA VAR.BU BENDE SADECE GEBELIKTEMI GORUNUYOR.

  1. Tuğçe hanım, Faktör V Leiden heterozigot mutasyonu kan sulandırıcı kullanmayı gerektirir. Ancak, gebelik kayıplarının nedenleri arasında, kan pıhtılaşması en sonda gelir ve en önemsiz konudur. Rahim içindeki sorun da düzeltildiğine göre, kendi halinde beklemeniz en mantıklısı olacaktır. Ne kadar yumurtlama günü takip eder ve sorun haline getirirseniz, o kadar geç gebe kalırsınız. Tamamen doğal yaşayın, bir şeyleri ayarlama çalışmayin, gebeliğiniz kendiliğinden gelecektir.

 20. Hocam gulldurdum siZi galiba ama çok istediğim için çocuğum olsun die en ufak bi sorun bile pskolojik etki yapio bende sanki cocugum olmuyacakmis gibi hocam kusura bakmayın

 21. Esat bey gecen ay size yazmıstım hep soylediginiz gibi bana da denemeye takılma hayatını yasa dediniz ve o gün bebek dusunmeyi bıraktım önüme 1 yıl mesafe koydum cevremdekileri bebek isini biraz erteledigme inandırdım vee bu ay hamileyim 🙂 tesekkur ederim.

   1. okuyoruz hocam fakat 29 yaşında olup 28 inde 2haftalık gebelik düşüğü yaşayıp bir sene deneyip bebek sahibi oLamayınca ve düzenLi regL oLmama rğmen hamile kaLamamak insanın psikoLojikman moraLiyLe birLikte her ay acaba bu sefer oLdu mu? sorusu ve sonunda oLuşan hüsran maLesef biz kadınLarın kaçınıLmaz sorunu. bu arada düşük sebebini düşünmeden yapamıyorsunuz ben ateşLendim doktora gittim hamiLe oLabiLirim dediğimde bana 2 günLük antibiotik verdi ve o antıbıotığı aLmaya başLadığımda hayatımda hiç yaşamadığım ara kanama denen kahverengi Leke iLe bebeğimi düşürdüğümü öğrendiğimde o antibıotıgın sebeb oLdugunu duşunmeden maLesef geçemiyorum. tamamen düştüğünü bir doktor iLe gözLemLeyip uLtrason iLe yumurtaLıkLarın tertemiz demişti. demekki değiLmiş üzerinden 1sene 5 ay geçti gebeLik oLuşmadı. hangi yoLda doktora gideceğimizi maLesef biLemeyebiLiyoruz :((

 22. Mrb hocam tüm yazılanları okudum ama kafamm halaa karmakarışık 1 yıllık evliyim son iki aydir cocuk yapmaya calisiyoruz ama sonuc olumsuz hamile kalmaya karar vermeden once doktora gittim ve 3 cm kadar sol yumurtaligima yakin kist oldugunu soyledi ama hormon testi falan yapildi onlar notmal dedi doktorum kist engelmi oluyor acaba bilemedik esimde bende çok heyecanliyiz hergün test yaptiracagiz neredeyse
  ..

 23. Hocam mrb nen daha oncede size yazmıştım sorunumu ben 25 yaşındayım eşimde ayni yaşta 10 ay oldu evleneli ama henüz çocuk olmadi hiç korumadık ben doktora gitmiştim ultrason muane etmişti hiç bir sorun yok sadece sol yumurtalığın biraz tembel dedi sizede belirtmiştim doğal yolla gebelik bekleyin demiştiniz eşim gitmedi muaneye sanki spermi az gibi gelio bana hocam oneriniz nedir acaba size danışmak istedim tekrardan şimdiden çok tsk ederim hocam…

 24. Siz yumurtalik hormonlariniza baktirin (adet kanamasi 2. 3. gun
  Esinizin spermlerini de laboratuara siz goturun
  Iliski sonrasi laboratuardan almis oldugunuz sperm kabi icine alin ve yarim saat icinde goturun. Gunes isigi almasin ve ısı görmesin.

 25. Hocam ben eşimle dun doktora gittik sorun eşimde çıktı sperm değerleri normalin yarısındaymış doktor öyle dedi iki aylık bi hap kullanimi verdi başka yapilacak bisey varmı acaba bide sizden bilgi almak istedim normale çıkması için bisey yapabilirmiyiz yada çözümlene bilirmi bu sorun çocuk olmasına çokmu engel olur

 26. Konsantrasyon 8.20 ileri doğru hız hareketi yüzde 0.5 yavas doğrusal olmıyan haraket yüzde 12 aktif hareketli yüzde 17 yerinde hareketli yüzde 10 hareketsiz yüzde 73 normal morfoloji yüzde 2 hocam bide ultrasonda supin bakıda istiharat halinde sol pleksus pampiniformis venlerinde en genisi 2.1 mm çaplı die bi sorun çıktı doktorun işaretledigi sorunları size yazdım hocam

 27. Esat Bey merhaba, ben mart 2015 de 8 haftalikken boş gebelik nedeniyle kurtaj oldum (ilk gebelikti ve 5. ayimda hamile kalmıştım). Hcg degerim ilk olarak 120 idi 1 hafta sonunda 1000 li degerleri buldu ancak sonra kese buyumesi yavaşladi ve yolk sac hiç görünmedi. Kurtaj sonrasinda 3 ay bekledim. Sonrasinda ise 5 ay birlikteligimiz oldu. Şuan hala bir hamilelik yok. 3 yil once sağ karin duvarimdan 1 cmlik bir biyopsi islemi yapilmiştı ve sonuç endometriozis cikmıştı. Ancak rahimde yumurtaliklarda herhangi bir cikolata kist vs. yok. Doktorumda bazen vuzudun cesitli yerlerinde bu sekilde birikebilir, biran önce hamile kalmalisin, Hamilelik bu hastaligi baskilar diyor. Bu ay ve sonraki 1-2 ay icin klomen ve progestan kullanip takip yapalim olmazsa film cekelim denildi. Endometriozisi baskilayicı diğer tedaviler hamile kalmayi engelledigi icin tedavide olamiyorum. Bu sureçte bana ne tavsiye edersinz? Klomen ile şansım artabilir mi? Teşekkür ederim.

  1. Hanımefendi, endometriozis oldukça kompleks bir sorundur. Buna, sizi muayene etmeden ve bulgularınızı görmeden internet üzerinden yorum yapmak doğru olmaz. Tüm test sonuçlarınızın, hormon profilinizin, HSG rahim filminizin ve sperm değerlerinizin değerlendirilmesi gerekir.
   Saygılarımla

 28. Hanımefendi, sperm konsantrasyonu en alt sınır olan 20 milyonun oldukça altında. Vakit kaybetmeden tüp bebek tedavisine başlamanızı öneriyorum. Herhangi bir tedaviyle, (ör: varikolsel vs..) bu durumu çok fazla değiştirmez.
  Saygılarımla

 29. Merhaba hocam 2kez düşük yaşadım 15.hafta ve 10haftalık iken testler yapıldı buna göre lupus antıkougulan pozitif fibrinojen 375 diğer test sonuçlarım normal suan coraspın ve folbıol kullanıyorum hamile kalımca kan sulandırıcı iğne kullanmam gerektiği söylendi sizinde değerli görüşleriniİ almak isterim şşmdiden teşekkürler

  1. Hanimefendi, tekrarlayan gebelik kayiplarinin sebepleri icinde kan pihtilasmasi en onemsiz ve en sonda gelen faktordur.
   Yasiniz, esinizin sperm degerleri, her iki es kromozom degerleri, sizin tum hormon testleriniz, tiroid fonksiyonlariniz, TORCH grubu enfeksiyon taramalari, rahim filmi HSG’niz degerlendirilip de hepsi normal ise, Faktor V Leiden bakilir. Mutasyon pozitifse kan sulandirici kullanilabilir. Bunun disinda kullanilmasi gereksizdir ve hatta gereksiz kullanimlarin olumsuz sonuclari olabilir.

 30. Cevabınız için teşekkür ederim sperm testi hariç bunların hepsi yapıldı hocam mail yolu ile size ulaştırsam mümkün mü acaba şimdiden teşekkürler.

 31. Dr.bey.ben 30 yasindayim,10 senedir evliyim cocuk istiyoruz ama hic hamile kalamadim bu uzun zaman icin
  Doktora gittik hormon testi yaptim temiz,yumurta takibi iyi,sperm iyi.tup bebek asilama yapin demiyorlar,gerci desedurumumuz yok.bide esimin kani pozitif benim kanim negatif yani uyusmuyor.ne yapmam lazim
  Allah rizasi icin soyleyim.cocuk hasretiyile yasamak cok zor

 32. Hocam merhabalar.28 yasindayim.gecen yil 6 haftalik dusuk yaptim ve cok korktugum icin gereken testleri yaptirmak istedim.hormon degerlerim normal bir sikinti yok.hsg cektirdim rahim normal cikti.gen arastirmasi yaptirdik esime ve bana o da normal cikti.trombofili test sonucum
  F-V geni G1691A mutasyonu:homozigot normal
  F-II geni G20210A mutasyonu:homozigot normal
  MTHFR geni C677T mutasyonu:heterozigot tasiyici
  MTHFR geni A1298C mutasyonu:homozigot normal
  Bu testler sonucunda doktorum bir sıkıntı yok dedi bende sorgulamadim.ve ben tekrar hamile kaldim kanamam basladi ve düşük yaptim.biraz arastirinca MTHFR geni C677T:heterozigot tasiyici olmanin dusuge sebep olabilecegi soylendi.doktorum neden bunu soylememis olabilir?ayrica hocam ben bi dahaki gebelik oncesindemi ilac tedavisi kan sulandiricilar kullanacagim.cunku 2 kaybimda da kalp atışı duyulmadan sonlandi gebeligim.bir de cocugum olmasina engelmi gerekli tedavi uygulanirsa ayni seyi yasama ihtimalim yuksek mi?lutfen cevap verin bana dun ogrendim dusuk yaptığımı cok uzgun ve mutsuzum

  1. Hanimefendi test sonuclarinizi ve ozellikle HSG filminizi kendi gozumle gormek isterdim.
   Pihtilasma faktorlerinizde sorun yok
   Ancak tekrarlayan gebelik kayiplariniz var bu nedenle igne seklinde kan sulandirici kullanmaniz iyi olur.
   TSH degeriniz 2.5tan az olmali

 33. cok tesekkur ederim hocam verdiginiz cevap kendimi cok iyi hissetmemi sağladı.emeğinize sağlık. ..

 34. Merhaba hocam 3 haftalık evliyim bir hafta önce eşimle ilişkiye girdik. Ama 2 hafta önceye yakın adet oldum . Bugün kasıklarımda ağrı vardı . Yumurta tembelliğimde var . İlaç kullanmadım . Bugün kanama geldi kahverengimsi sonra açık kırmızı . Ama adettimde ki gibi kanama çok değil . Hamilemiyim acaba ? Yaşım 20

 35. Hocam 1.5yillik evliyim.esim le 28 yasindayiz :).mayis ayinda rahim agzindaki yaram yakildi ama suan %yuz iyilesmis dedi dr.esimle 8aydir korunmuyoruz.adetim duzenli .ama bebikimiz olmuyor bir türlü. Tahulillrimi yapti dr sıkıntı yok dedi .bir hafta once kasigimda cok sanci oldu dr muayene etti ve yumurtamin cok büyümüş ve catlayamadigi icin gerilmis oldugunu gordu bir kac gune catlar dedi.
  Size sorum .dr bunu soylediginde adetime bir hafta vardi .bir hafta kala yumurta catlarsa gebelik olurmu. Her yumurta catlamasi gebelik sonuclanirmi. Ve bugun adet olmam gerekiyor du ama olamadim agrim yok.sol kasigimda kaparcik gibi gidiklanir gibi bir his var .Teşekkürler.

 36. “Kasigimda gidiklanir gibi bir his var” deyince oyle dusundum. Bunu elbette bir gebelik belirtisi olarak kabul etmek zor.
  Daha once cok benzer sorulari yanitlamistim, sanirim gozunuzden kacti.
  En saglikli gebelik testi, beklenen adet kanamasi 12 gun gececek olursa, kanda yapilan beta-HCG testidir.
  Bu kesin sonucu verir, yanilma payi yoktur.
  Onun disindaki belirtilerin gebelikle ilgili yorumlanmasi yaniltici olabilir..

 37. Fsh ve gebe kalmak
  Ben 26 yaşındayım 5 yaşında oğlum var tedavisiz hamile kaldim doğumumu normal gerçekleşti 40 Günlükken Spiral taktırdım her sene rutin olarak kontrole gittim bir Problem yoktu 4 sene sonra spirali cikarttirdim ve 1 senedir korunmadigimiz halde gebe kalamıyorum 6 ay önce doktora gittim hormonlarım bakıldı fsh hormonum 9.45 çıktı erken menepoz riskim varmış ve yumurtalıklar 40 yaş gibi çalışıyor dedi doktorum 2 ay klomen kullandim yumurtam oldu buyudu catladi yumurta talibim yapıldı sonra rahim filmi çekildim tüplerin hafif tıkanıklık olduğu ama filim sırasında açıldığı söylendi 2 ay tedaviye ara verildi 1 ay oldu yine bebek yok acaba doğru yoldayım hamile kalmam için nasıl bir tedavi uygulanmalı eşimi tahlilleri yapıldı herseyi normal lütfen doktor bey yardimci olun

  1. Hanimefendi, yazdiklariniz icinde olumsuz bir bulgu yok. Yasiniz genc.. bu bulgularla telaslanacak bir durum yok. Cok merak ediyorsaniz, adet kanamasi ikinci veya ucuncu gunu FSH LH AMH TSH baktirabilirsiniz. Cok da telas yapmayiniz.

 38. Nihayet bende hamis anne oldum.rabbim isteyen bekleyen herkese nasip etsin.
  Cok minik daha 🙂
  Adetim 3gun gecikince dayanamadim.kimseye soylemeden test yaptim evde.gozyaslarimi tutamadim.ertesi gun dr m sakir beye gittim cok yeni oldugu icin keseyi goremedi.kasimin ikisinde minigimi gormek icin gun verdi.
  🙂 🙂 suana kadar anladigim tek sey sadece isteyin rabbimden ve zamana birakin ….

 39. Hayirli olsun.. Nihayet bir hanim beni anladi..
  Ne kadar hırs yaparsak gebelik bizden o kadar kaçar..
  Ne kadat dogal davranirsak o kadar kolay ve cabuk gebe kaliriz.
  Tekrar hayirli olsun.

 40. Hocam Merhabalar. Benim sat 25 09 2015. Ekim ayinda iki gun gecikince dayanamadim test yaptim:D pozitif cikti.dr gittim.kanda ki testte de pozitif cikti.kasimin ikisine gun verdi dun gittim.keseyi gorebildik sadece normalmi sizce.kalp atislarini nezaman duyabilirim.korkuyorum dis gebelik falan sa diye.ilk gebeligim.hicbir hamilelik belirtisi tasimiyorum.sadece.goguslerim ve belim cok agriyo.istahim bu hafta cok kesildi.gec dollenme olabilirmi.
  Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler

  1. Dıs gebelik mumkun degil, zaten gebelik kesesini rahim icinde gormussunuz.
   Diger tum ihtimallarden korkarak, aslinda olayi çağiriyorsunuz.. stres prostoglandin hormonu salgilatir ve butun bu korktuklariniz basiniza gelebilir.
   Rahat olun

 41. mrb hocam. Ben 23 yaşındayım eşimde 37 yaşında. 1 yıllık evliyiz yaklaşık 3,5 aydır korunmuyoruz. fakat bir gebelik elde etmiş değiliz. ben fmf hastasıyım kendi doktorumdan gebelik iznimi aldıktan snra rutin kontrol için kadım doğum uzmanına başvurdum. sadece yumurtalıklarda ufak bir iltihap çıktı tedavi sonrası korunmayı bıraktım.hala gebelik gerçekleşmedi. sizce nasıl bir yol izlemeliyim. Teşekkrler…

 42. Hocam merabalar. 🙁 ben 30 yaşında 8 aylık evliyim. 4 aydır Korunmasız ilişki yaşıyorum. Hatta yumurtlama gününü hesaplamıyorum bile. Nerdeyse ilişkiye girmedigimiz gün olmuyor ama hala bebeğim yok:( bugün kadın doğum doktoruna gidicem yumurtaliklarim da bi sorun mu var diye. Hastalığıma da 3 4 gün kaldı hamilelik belirtim sıfır! Sadece yumurtaliklarim agriyor gaz sıkışması gibi. Hatta gaz var da diyebilirim.. genellikle hasta olmama yakın bu belirtim oluyordu zaten. Sancılı bir adet dönemi geçiriyorum çünkü. Hocam size sorum şu ” hamile kalmam için daha ne yapmalıyım? 4 ay oldu stres yapmak istemedikce geriliyorum. Ne yapıcam ben:(

 43. Mrblar ben 1 yillik evliyim evliligimin 2.haftasinda seker hastasi oldugumu ogrendim. Insulin kullaniyorun 3 kez 5cc . Doktorum hamilelikte bi sakinca olmadigini soyluyor. Adet donemim cok duzensiz. Bunun icin kadin dogum doktoruna gttim. Fakat hic bir problem olmadigini soyledi. Testlerde hamile kalmamam icin hic bir sebeb yokmus. Ben oyle yumurtlama gunune filan dikkat etmiyorum. Esimle ne zaman istersek o zaman iliskiye giriyoruz bana onerebileceginiz birsey varmi.. simdiden tesekkur ederim

   1. Iui aksamlar doktor bey ben 31 yasindayim 8 sene once dis gebelik yaadim ve yumurtamin teki alindi yani tek yumurta ile yasiyorum.4 sene once hamile kaldim dr mucize dedi ama dusuk oldu ve kurtaj yapildi.simdi tekrar anne olmak istiyorum 2 aydir olmuyor.tek yumurtayla hamile kalma olasiligim nedir?simir testi yapildi ultrasonda bakildi sorun yok ama olmuyor.lutfen cevap

    1. Gecmis olsun. Iki aydir bekliyor olmak cok buyuk bir gecikme degildir
     Ancak,
     1. Yasiniz 30 uzerinde
     2. Tek yumurtaliginiz yok
     3. Cok uzun sure gebe kalamamissiniz
     4. Gebelik kaybiniz var
     Bu itibarla, vakit kaybetmeden bir infetilite uzmanina basvurunuz.

  1. Hocam Merhabalar ben dört aylık evliyim gebe kalmak istiyorum ama olmadı aklıma takılan bir iki sorum var gayet düzenli adet oluyorum ama çok sancılı oluyor o yüzden ağrı kesici kullanmak zorunda kalıyodum bide lazer epilasyon yaptırdım ve devam ediyorum bunlar hamile kalmayi engeller mi şimdiden tsk ederim

   1. Hanimefendi,
    1. Yasinizi bilmiyorum
    2. Sizin ve esinizin cocuk sahibi olmanizi kesin olarak engelleyebilecek bir durumunuz olup olmadigini bilmiyorum.
    3. Bu itibarla, eger kesin bir engel yok ise, bir yila kadar gebelik elde edilmemesi dogal kabul edilir.
    4. Eger kesin bir engel varsa (tuplerin kapali olmasi, sperm yoklugu gibi), 4 ay dahi beklemis olmaniz vakit kaybidir.
    Durumunuzla ilgili detay bilgiye sahip olmadigim icin daha ileri yorum yapmam dogru olmaz
    5. Laser epilasyonun konuyla bir ilgisi yoktur.

  2. Durumunuz internet uzerinden yardim edilmeyi aşıp, cok daha yakin ilgiyi gerektiren bir durumdur.
   Ayni sehirde olsaydik severek yardimci olabilirdim.
   Ancak Istanbul Anadolu yakasinda oldugunuzu yazdiniz.
   Size yardim edebilecek ehliyette, bilgide ve beceride olan Prof Dr Mithart Erenus’a basvurmanizi oneriyorum.

 44. Hocam dis gebelikten sonra korunduk 4 yil once biraktik korunmayi hamile kaldim fakat dusuk yaptim sonta iki ay oncesine kadar korunduk.2 aydirda gebe kalamiyorum.zonguldakta o bolumle olgili onerebileceginiz bir doktor varmi?birde sizden yorum lutfen.Tesekkurler

 45. Ben yirmi altı eşim yirmi yedi yaşında daha önce doktora görünmedim hiç herhangi bir sorun varmi yokmu bilmiyorum adet dönemi sancilanmak ve ağrı kesici kullanmak zarar vermismidir endişem bu hastaneye gitmem gerekir mi yoksa bir yılın dolmasini mi beklemeliyim

  1. Eger sizin ve esinizin bilinen bir sorununuz yok ise, dogal beklenti ile en hizli gebelik elde edilir.
   Bu konuyu stres haline getirmek ve yumurtlama gunu saymak yarar asla saglamaz.

 46. Hocam test yaptirdim 0.1cikti kendiginden sonlanacakmi kimysal gebelik bende spral var birde alinmasi gereklimi

 47. Hocam merhaba ben 7 aylik evliyim 21 yasindayim ilk 3 ay dogum kontrol hapi kullandim sonra biraktim 4 aydir gebe kalamadim bir ay once kist varmis yumurtaligimda patlamis hastanede iki gun yattim ameliyata gerek kalmadan karin ici sivi geri cekildi ve 3 cm daha bi kist vardi o kendiliğinden kayboldu suan 12 cm sıvı karnimin icinde adetle aticagimi soylediler bu durum gebe kalmama engelmi dir

  1. Hanımefendi, birkaç gün geç cevap vermek zorunda kaldığım için özür dilerim.
   “12 cm sıvı karnimin icinde” yazmakla ne demek istediğinizi anlayamadım, özür dilerim. Sıvı miktarı nasıl santim ile ölçüldü acaba? Size tam olarak ne söylendiğini yazarsanız yardımcı olmaya çalışacağım.

 48. Hocam merhabalar benim sorum 17 haftalik bebegim karnimda öldü 3 tane cocugum var bir sorun olmadi yaptigim trombifili testinde mtfr 677ct heterozigot pai serpie 4g5g hetetozigot cikti bu sonuca göre bende pihtilasma hastaligi varmi doktorum bundan olmus olabilir dedi bebege tarama testi yapmıştık noral tüp defekti riski taşıyor demişlerdi ondan olmus olabilir mi doktorum yaşla birlikte sonucun yukseldigini söyledi dogrumu merak ettigim diğer cocuklarda niye olmadi pihtilasma hastaligi sonradan mi çıkıyor ortaya birde kan uyusmazligi sorunumuzda var sonuc negatif cikti beni aydinlatirsaniz sevinirim yaşım 37.

  1. Daha önce 3 sağlıklı çocuğunuz olduğuna göre, sizde kan pıhtılaşması sorunu yok.
   Tarama testi sonucu, ultrason bulgularıyla birlikte değerlendirilir. AFP-MOM değeri değeri 2.5’ten daha düşük ise, nöral tüp defekti yönünden sağlıklı olduğu düşünülebilir

 49. Merhaba doktor bey,
  7aylık evliyim ve 23 yaşındayım. Evlendiğimizden bu yana hiç korunmadık. Çok çocuk istiyoruz. Bunun üstüne geçen ay doktora gittik. Vajinal muayene ile polikistik overım olduğunu söyledi. Adetlerinin düzenli olduğuna emin misin diye de sordu.. Adetlerim her zaman çok düzenlidir. 30 günde bir adet görüyorum. Vücudumda herhangi bir tüylenme de yok. Kilom da çok normal. Yani kısacası doktorun bana yanlış teşhis koyduğunu düşünüyorum. Biteral isimli ilacı verdi bana ve eşime. Düzenli kullandık. Hormon testi smear testi yazdı. Hormon yaptırmadım ama smear temiz çıktı.. Ayrıca eşime sperm testi verdi. Onu da yaptırmadık. Bu konuda yorumlarınızı merak ediyorum.. Lütfen yardımcı olurmusunuz.. Teşekkür ederim şimdiden.

  1. Polikistik over hastalığı bazı hanımlarda yazdığınız bulgular olmadan da bulunabilir.
   Yaşınız gençtir. 7 aylık bekleme süresi hiç önemli değildir. Herhangi bir özel çaba göstermeden doğal yaşayınız. Gebelik bekleme süresi bir yılı aşarsa, o zaman gerekli değerlendirmeler yapılır. Üzülmeyin.

 50. Hocam MOM degeri 3 üstünde çıkmıştı ultrason bulguları normaldi bu ölüm sebebi olabilir mi gittiğim kadin doğum doktoru pihtilasman var dedi ondan olabilir dedi bir daha gebelik düşünme hayatını tehlikeye atma dedi kafam karıştı siz pihtilasma olmadığını soylemissiniz kafam karıştı

  1. 1. Tekrarlayan gebelik kayiplariniz yok
   2. Uc bebek dogurmussunuz
   Bunlar zaten pihtilasma sorunu olmadigini gosteriyor. Arastirilmasi dahi gereksiz.
   Mthfr konusunda artik yanit vermiyorum (ayni konuda yazilmis yuzlerce yanitima bakabilirsiniz)
   Eger trombofili bakilacaksa, ki sizde hic gerek yok) asil gosterge bu degildir.
   Afp mom degeri 2.5 uzerinde olmasi bir sorun varliginin isaretidir. Bebegin kaybedilmesi buna bagli olabilir

 51. Hocam ilk olarak bizlere zaman ayırdığınız icin teşekkür ediyorum. 12 cm derken karin icinde olan sivi ultrason resminde cevresi d1 2.18cm d2 4.30 cm d3 2.81 cm d4 3.49 cm diye numaranladirilmis

 52. Aslinda asıl sorum kist rüptürü gebeliği engeller mi ve karnimin ici o sividan ne kadar surede temizlenir

 53. Hocam Merhabalar ben beş aylık evliyim daha öncede size çocuk düşündüğüm konusunda yazmıştım bu ay adet olmadan bir hafta önce kan tahlili yaptırdım negatif çıktı daha sonra normal gününde adet oldum ama normalinden çok az Siyahımsı idi böyle üç gün sürdü daha sonra bir hafta leke leke devam etti iki gün yoktu lekelenme iki gündür tekrar başladı 15 gündür hala tam bir temizlik olmadı daha önce böyle bir durumla hiç karşılaşmadım cok duzenli adet oluyordum ve kanama oldukça kasıklarım da ağrı da oluyo neden olabilir beklemelimiyim yoksa bir uzmana görünmem gerekir mi? Kusura bakmayın uzun yazmak zorunda kaldım.

 54. ben 3 aylık evliyim..hastalıgım duzensız…hap kullandıgımda hasta oluyorum…evliligimin 2.c haftasında hasta oldm daha hıc hasta olmadım yasmz 21, 22 .. test yaptm negatıf cıktı…bi sorun mu var acaba syn hocam

 55. Hocam bugün hastaneye gittim iki taraflı küçük kist varmış doğum kontrol hapı verdi kanamam fazla diye azaltmak için ilaç verdi bu kistler çocuğa engel olur mu?

  1. Sordum sadece verdiği ilaçları kullanıp tekrar gitmem gerektiğini söyledi doğum kontrol hapı ultrasonla baktı başka muayene yapmadı kistin türünü bile söylemedi hocam sizce hangi tür kist ne yapmam gerekiyor lütfen bana yardımcı olabilir misiniz bu kistler in yok olma imkanı var mı ara vermeden tekrar mi muayene olmalıyım

   1. “ultrasonla baktı başka muayene yapmadı, türünü bile söylemedi hocam sizce hangi tür kist?” diye sormussunuz.
    Kusura bakmayin ama bunu ciddi bir soru olarak algilayamadim. Ayni konuda sizi rahatlatacak yanitlar yaziyorum surekli… ANCAK, ultrason ile bakan doktorla hangi tur kist oldugunu konusmamissiniz. Internet uzerinden sizi gormeden hangi tur kist oldugu konusunda bilgilendirmemi bekliyorsunuz.
    Ben pozitif bilim dali uzmaniyim. Tahmin yapmam. Sorunuz meslegime duydugum saygi acisindan beni uzdu. Ozur dilerim.

 56. Hocam birde çocuğa engel olabilir demişsiniz kist orda kaldığı sürece mi engel olur kistler tedavi edildiğinde bu engel devam edebilir mi

 57. Hocam yanlış anlaşıldım galiba çok özür dilerim doktorumdan net cevapları alamamıştım ultrasonda yazılanları gönderince anlasilabilecegini düşündüm Tekrardan çok özür dilerim çok endişelendigim için kendimi Anlatamamis olabilirim bugün tekrardan muayene oldum bir kaç adet kanamasından sonra kaybolacagini söyledi cevaplarınız için çok teşekkür ederim sizin uzdugum için yine tekrardan Özür dilerim.

 58. Mrb doktor bey
  Ben nisanda düşük yaptim 5 haftalıktı düşük sonrasi 3 ay korunmamizi söyledi kadın doğum doktorun ve korunduk bu arada full hormon testide yapti prolaktin hormonu 60 civarı çıktı beni endokrinolojiye yönlendirdi gittim 27 cikti cok yüksek değil 3 ay sonra gel dedi ve 3 ay sonra gittim 36,51 geldi hormon sonucu makroprolaktinle bakılması lazım özele git yaptirin dedi hamile kalmayasimin sebebi bu yüzden olabilir mi bana doktor bu yüzden değil 36,51 gebeliği önlemez diyor
  Yardımcı olursanız sevinirim

 59. Merhaba hocam 4 aylık evliyim çocuk olmasını istiyoruz normalde adet düzensizliğim hiç olmaz di ve suan adet düzensizliği yaşıyorum ondan dolayı mi hamile kalamiyorum.

 60. Merhaba hocam çocuk istiyoruz ilk başlarda hep geri çekme uygulamasını yaptık bundan dolayimi hamile kalamiyorum hamile kalmak için ne gibi şeyler yapmalıyız

 61. Hocam iyi gunler 38 yasindayim iki ay once 10 haftalikken bebegimin kesesinin ayrildigini ve 1 hafta sonra farkettik malesef iki kez kurtaj oldum parca kaldigi icin 10 yil once akciger embolisi gecirdigimden 0.4 luk cleksan ve asprin kullandim hamillalik boyunca genetik mutasyon normaldi fakat akyof protein c sinirin biraz altinda 0.532 lupus antikuagulan 29.917 sorum su acaba clexan ce asprin dozu fazla geldigi icin kese ayrilmis olabilir mi bir de hamileligimde kistim ortaya cikti ve yaklasik 10 cm kadar buyuyunce 4 haftalikken igneyle cekildi fakat tekrar buyudu 9 cm e ulasti ama bu islemden sonra bebegin kalp atisi duyulmustu biraz uzattim ama en kisa boyle anlattim saygilar

 62. Hocam öncelikle iyi çalışmalar diliyorum.3yillik evliyim yaklasik 2 yıldır korunmuyoruz (ilk yıl eşim korunmustu) eşim de bende 28 yasindayiz.2yildirda folibol 5mg kullaniyorum. Eşimin toplam ileri hareketli sperm sayısı 63000000.hareketsiz %54 .sigarayi birakti spor yapmaya basladi.hsg filmi cekildi,normal denildi. Buyuk rahim yarasi var denilip hem doldurulma hem yakilma işlemi ayni anda yapıldı. Tahlillerim normal cikiyor.adetim 24/25gunde bir oluyor.ama gecen ay 27gunde adet oldum bu ay da 22 gunde.strestenmidir bilmiyorum .cunku yara ted. Yapan dr.4 ay veriyorum bi engel yok .gebelik olusmassa tekrar arastircaz dedi.hocam bi yol gösterin invertilitesi tanisi ile 3/4 dr.gezdim.bi dr.asilama yapalim bazi kadınlar da oluyor sikinti yok ama gebelik olusmuyor dedi.ne yapmam gerekiyor?

 63. En basit basamak yumurtlamayi guclendirecek tedavilerdir.
  30 yasiniza geldiginizde kucaginizda bebek olsun dilerim. Gebeliginiz daha saglikli ve kolay olur. O nedenle gebeligi hizlandiracak tedaviler icin daha fazla beklemeyin..

 64. Merhaba esat bey, 27 yaşındayım evleneli 2,5 sene oldu 8 aydır korunmuyoruz ve henüz hamile kalamadım ayrıca 7 sene once polikistik over sendromu teşhisi konuldu hiç bir zaman düzenli adet olmadım bazen ilaçla oluyordum ilaçsız yılda sadece 2 defa adet gordugum de oldu.kasım ayında dr muayne oldum hormon tahlillerim lh: 5.6 fsh: 6 e2: 45 prolaktin: 15 çıktı ve hersey normal dort dortluk denildi bu ay da olmazsa eşimin tahlil yaptırmasını soyledi ve yine gebelik olusmadı bu hormon sonucları bende sorun yok demem için yeterli mi? eşim dr gitmesi icin daha cok erken oldugunu soyluyor fakat bende pko varken her gecen gün kayıp değil mi benim için? Ne yapmalıyım Şimdiden tesekkürler.

 65. Merhabalar hocam. Öncelikle sorulan sorulara sabırla cevap verdiğiniz için tesekkur ederim. Ben 1 aylık evliyim,bu ay boyunca ilişkide bulunduk eșimle bütün gebelik belirtilerini yaşayıp 12 gün gecikme ile adet oldum.aslında benim sorum neden hamile kalmadım değil neden aklımdan çıkmıyor sürekli adetim düzensiz ve daha evlenmeden pisikolojik olarak cocugum olmayacağını düşünüyordum ve bu düşünceden kendimi ali koyamıyorum nasıl biraz daha rahat olabilirim düşünmek istemiyorum bunun çocuk için dezavantaj olduğunun farkındayım.

  1. Hanumecendi arzu edilen ay icinde gebe kalabilme orani genc ve saglikli ciftlerde %25’tir. Tabiatin insanlara verdigi dogurganlik oranu budur.
   Dogal beklentiyle yasamak en cabuk gebeligi getirir.

 66. Slm hocam moralim çok bozuk ve 1 yıldır bebek sahibi olmak istiyorum ama daha önceleri adetim çok düzensizdi göğüslerimde kist vardı ameliyat oldum fakat adet düzenim kullandığım ilaçlardan dolayı çok değişti çok şükür sevindim 3’üncü aydan bu yana düzenli bir adetim oldu derken bu ayın yani 14.06.2015 de adet olmam lazım ken olmadım tam üzerinden 12 gün geçti idrar testi yaptım ve ikinci çizgi silik çıktı ama göğüslerim çok ağrıyordu dolgunlaşmıştı baya ve kasıklarımda ağrı oluyordu derken emim olamadım test sonucundan bir kaç gün sonra tekrar deneyeyim derken bugün adet oldum ama çok kötüyüm hamilelik beklerken hüsrana uğradım ama neden böyleee… Derken yine bu ay adetim 5 gün geçti ve adet oldum tekrar ama en başta çok siyah akıntı ile başladı ve akşama doğru normal adet rengine döndü her defasında hamilelik beklerken umutlanıyorum ama olmuyor doktor hiçbir sorunumun olmadığını söylüyor adetîm 04.08.2015 te başladı 05.08.2015 de bitti sadece iki gün sürdü.. 6.aydan bu yana olan düzensiz adetim 38-45 gün aralıklarla gelmeye başladı…ben ve eşim doktorun verdiği bütün tahlil sonuçlarını yaptık ve hepsi temiz çıktı.. Bu ayın 20.10.2015 te adet oldum 3 gün sürdü ve 8.inci günü doktorun tavsiyesi üzerine ekografi ye girdim muayene sırasında rahim içini kontrol ettiler ve içine sıvı birşey enjekte ederek muayene oldum sonuçlar çok iyi ve sorumsuzdur ama bunekografiye girmedn 2 gün önce fitil ve antibiyotik kullandım 1 haftalıktı kullandığım antibiyotık..ama neden hamile kalamıyorum hocam herşey böyle düzenli iken… Lütfen en kısa zamanda beni aydınlatırsanız çok sevinirim yurt dışında yaşadığım için doktorlar geç randevu veriyor halen beklemedeyim ama beni aydınlatırsanız çok sevirim… ve hocam bu 10.uncu ayda adet oldum 27.sinde egografiye girdim sulu ultrasona ama bu son 3 gündür hafif pembe bir akıntım oldu ve 3 gündür ara ara geliyor biraz pembe bazende kahverengi ne olur hocam acil cevaplarsanız çok sevinirim saygılarla..ve en son olarakta hocam en son 17.12.2015 doktora gittim ve eşim için bütün yapılan testlerden sonra sadece 10 günlük kullanacağı antibiyotik verdi ve beni de 8mm kadar büyüklüğünde miyom var diye hiperoskopi için başka hastahaneye gönderdi şimdide onu bekliyorum randevum 06.01.2016 da ama nasıl olacak hiperoskopi hiçbir fikrim yok… Ama doktorum bu miyomun benim problem haline getirmememi önerdi kötü birşey yok dedi lütfen aydınlatın beni hocam saygılarımla…

 67. Hocam mrb ben eşimle çocuk yapmak istedik ama adet zamanım da geldi yanıma ve bitince 1 hafta beraber olduk ama olmadı ve adet dönemin den ni kaç gün önce oldu doktor a mi gitsem

 68. Hocam ben şöyle anlatayım; 1 yıl önce göğüslerimde kist vardı ameliyat oldum ve daha sonrasında antibiyotik ve diğer ilaçları kullandığım için adet düzenim 32 günde bir olurken üzerinden bir kaç ay geçtikten sonra 39-43 gibi ara ile ol maya başladı bizde artık çocuk sahibi olmak istiyorduk ve 2015’in Mart ayından bu yana çocuk istiyoruz ve ben yinede her. Ihtimale karşı adetimde düzensiz olunca jinekologa gittim ve araştırmaya başladı 2 adet dönemi aradı her cuma günü kan tahlili yaptım.hotmon testlerini de yaptırdım ve daha sonra ilk ekografiye girdiğimde küçük bir kist var dediler ama hamileliğe engel değil doktor..daha sonra da rahim içinde sıvı alarak kontrolere başladım ve 2015’in 9’uncu ayında doktorumun yönlendirdiği başka bir yerde rahim içine sıvı enjekte ederek rahim içini kontrol ettiler 10-15 dakika kadar sürdü muayene sıvı enjekte edilince biraz ağrı oldu o kadar ama rahim içinde bir problem varsa teşhis için yapıldı ekografiye girdim yani ama sulu ultrasona girmeden 2 gün önce fitil ve antibiyotik kullanmaya başladım ve tam 7 gün kullandım.. Ve bunlarda eşim içinde sperm lerini kontrol amaçlı test yaptılar 2 defa ayrı ayrı test yaptılar ve en son randevum bu 12’inci ayın 17’isnde idi ve eşimde enfeksiyon olduğu için 10 günlük bir antibiyotik kullanmasını istediler ve bana da tekrar sulu ultrason sonuçlarına bakarak 8 mm büyüklüğünde miyom olduğunu ama korkulacak birşey olmadığını söyledi ama başka bir jinekologa gönderdi tekrardan hypereskopi diye bir muayeneye gireceğim ve randevum 06.01.2016 da olacak nasıl bir işlem olacağını bilmiyorum.yurt dışında yaşadığım için burada çok geç randevu veriyorlar ve bu kadar yaptırdığım testlerde sonuçlar iyi dedi doktor ama halen çocuğumuz olmuyor..hocam 3 üncü aydan bu yana gereken bütün tahlilleri yaptım

 69. Hocam merhaba.ben 2013 arlikta 10.hafta kalbi durdugu icin bebegimi aldirmak zorunda kaldim.daha sonra gebelik olusmadi.acikcasi bu surec her ay gebelik beklentisi ve stresle gecti.sperm testlerimizde ve benim hormon testletimde hicbir sikinti cikmadi.hsgde cekildim sorun yok dediler.eylulde asilama yaptiralim dedik ama gonal f bana ilk dozda alerji yapti ve dr sureci bitirdi.ayrica bana asilama ve tup bebek yaptiramayacagimi cunku tum tup bebek ilaclarinin etken.maddesinin ayni oldugunu soyledi.acikcasi kendimi bir kisir dongunun icinde hissederken simdide tum yollar yuzume kapanmis gibi caresiz hissediyorum.bu sureci cok zorlastirdim farkindayim ama ilk bebegimin kaybindan sonra normale donemedim.ve ilk bebegim plansiz bir bebekti evlendikten 1 ay sonra hamile kalmistim.simdi ne yapmam gerekiyo hicbir fikrim yok ve psikolojim cok bozuldu.bana bir yol gosterirseniz cok sevinirim.teesekkurler

 70. Hocam o soylediginiz sey ne bilmiyorum baska bisey kullanmadim sadece gonal f 100ml vur dedi doktor.yaptiktan yarim saat sonra falan nefes alamamaya basladim.dilim,beynim uyustu elim ayagim titremeye basladi gozum karardi.nefes darligim artinca hastaneye kaldirdilar.orda igne yapildi hava verildi duzeldim.rahimde odem olusmadi Allahtan.ama dr riskli gorup birakti tedaviyi yumurtaliklarini kaybedebilirsin dedi.alerjim bu sekilde.hsg de skopik olarak intrapelvik kalsifikasyon saptanmamistir.uterin kavite dogal gorunumludur.intrakaviter yer kaplayan olusum yoktur.her iki kornualar fallopian tupler olagandir.kontrastin peritoneal kaviteye gecisi dogaldir yaziyor.sperm testi ise vizkozite normal,gorunum normal,total sperm 140 milyon,hareketli yuzde 41,hareketsiz yuzde 43 ,krugere gore normal.morfolojide sperm yuzde 5.benim hormon sonuclarim ise,fsh 10.78,lh 5.04,prolaktin 15.99,tsh 1.48,eastradiol 39.09 ilginiz icin tesekkur ederim

 71. Hocam esimde bende 33 yasindayiz.size en son fsh mi yazmistim( 10.ay. )agustosta fsh 6.40,haziranda 7,martta 8 seklindeymis.2014 ekim ayinda ise 5,45….bende zehirli guatr vardi.tedavi oldum bu ay t3 3.01, t4. 1.19,tsh ise 1.14 cikmis.amh degerim hicbir sonucumda yok malesef anlamadim.ayrica kurtajdan sonra adetim 3 gunde bitmeye basladi oncesinde 5 gun surmekteydi.

 72. Dogal gebelik olusabilmesi ve gebelik kaybi olmadan devam edebilmesi icin FSH <10, LH < 10, TSH < 2.5 ve AMH 2-4 arasi olmali.
  Bu sartlar tutmuyorsa dogal gebelik olasiligi biraz az olabilir ama imkansiz degildir elbette.
  Gelecek adet kanamasi doneminde adet kanamasi 2. veya 3. gunu FSH baktirin. Yine 10'dan yuksekse yardimci ureme teknijlerinden biri uygulanmali.
  Ve ayrica HSG yorumunu degil, filmin kendisini bana iadeli tahhutlu ulastirin veya elden birisiyle gonderin.
  Internet uzerinden yapabilecegim yardim bu kadar. Sagliklar diliyorum.

 73. Sabirla cevap verdiginiz icin cok tesekkur ederim.ben.ogretmenim ve yari yil tatilide ankaraya gelecegim insallah.o zaman hsgmide alip yaniniza gelecegim.ilginiz icin cok tesekkur ederim.

 74. Hocam merhaba..
  Yaklaşık olarak ara vererek de 2 yıl doğum kontrol hapı kullandım.
  Ekim ayının başında son hapım bitti ve o günden itibaren korunmadan ilişkiye girdik.
  Şuan yine lekelenmem oldu ve bu ayda hamile kalamadım. Eşim hep bu olayı haplara bağlıyor ve bu yüzden biz huzursuzluk yaşıyoruz.
  Gerçekten de bu haplar benim gebe kalmama engel midir?
  Ekim ayında adetim bitince doktora gittim ve yumurtalıklarımın çok temiz olduğunu söyledi bir de folik asit verdi. Onu bitirdim..
  Yardımcı olursanız sevinirim.

 75. Hcm ben 8 aylık evliyim 4 ay eşim korundu 4 aydır korunmuyoz ama olmadı dediğimiz gibi bu ay herşeyi oluruna bıraktım yok yumurtlama yok idael gün takip etmicem daha çok stres yapiyom ama bir problemini varmı bilmiyom yaşım 28 geçen ay çok kasık ağrısı geçirdim doktora gittim alttan ultrasonla baktı ve iltahap var dedi ilaç verdi bittikten sonra dene bi problemin görünmüyor dedi ama eşim çok stres yapıyor tam detaylı bi muayene mi yapsak diyor bende bekleyelim diyorum siz ne onerirsiniz şimdiden teşekkürler…

 76. Hcm merhaba ben bu ay 3 günlük bi gecikmeyle 7 ocakta adet oldum ama adetim normal değil ara ara çok geldi sonrada 4. gün kesildi 5. Ve 6 .günde tekrar lekelenme gibi oldu ama adetim bitti halde ben çok kasık ve bel agris çekiyorum tekrar adet olcakmisim gibi acaba ustunemi gördüm diye dusunup test yaptım silik çıktı 2. çizgi bi gün sonra sabah idrariyla yaptım bu sefer birşey çıkmadı sizce hamile olabilirmiyim

 77. 2. Çizgi sıliktı ama baiz görünüyordu esimde gördü sizce neden böyle oldu önce pozif sonra negatif oldu

  1. Hanimefendi, idrar testleri bazen yaniltici olabiliyor, ozellikle erken donemlerde yapilanlar guvenilir degil.
   Beklenen adet kanamasi 12 gun gecerse kanda beta-HCG testi yaptiriniz. Kesin ve dogru olan budur.

 78. merhaba hocam ben 23 yaşında 5 senelik evliyim eşimde 28 yaşında ve artık çocuk istiyoruz.6 aydır korunmuyoruz ama hala gebelik oluşmadı doktora gittim ve folikasit verdi ve bir 6 ay daha denememizi söyledi ne hormonlarıma nede yumurtalıklarıma bakmadı bu yapılan doğrumudur acaba ve ben evliliğimin ilk döneminde bir kürtaj geçirdim.bunun bi etkisi olabilir mi?

 79. Hocam Merhaba, 28 yaşındayım, 14 aylık evliyim. Hiç korunmadık. Kan değerlerimde, rahim filminde ve ultrason muayenesinde bir sorun bulunmadı. Eşim de 2 kere sperm örneği verdi. İlk örnekte sorun görünmezken, 2. örnekte sayısının düşük olduğu belirtildi ( 2. örneği pek uygun olmayan bir ortamda verdi). Doktor bir süre daha beklememizi söyledi. Geç kalmak istemiyoruz, sizce nasıl bir yol izlemeliyiz? Sevgiler, kolaylıklar.

  1. Fsh lh e2 prolaktin t3 t4 tsh insülin ca125 17OHprogesteron amh
   Hsg
   Her 2 eş kromozom analizi
   Semen analizi
   Akraba evliligi olup olmadigi
   Her 2 eş hastalik ilac ameliyat gecmisi

 80. hocam merhaba,
  benim ilk gebeliğim 8 haftalık olup canlanmadığı için kürtajla sonlandırıldı.
  ikin ci gebeliğimde 6 haftalık iken kendiliğinden düşük oldu. Bu olayların üzerine bazı sorunlardan dolayı 2 sene ara verdik. Tekrar dr. kontrolü altında olalım ve sorun nedir diye gittiğimizde bizlerden kromozon analizi( eşim ve benden) aynı zamanda benden trombofili panali istendi . Yaptırdık kromozonlar da sıkıntı çıkmadı fakat kan pıhtılaşması çıktı. Daha önce ki gebelikler bunla mı alakalı bilmiyoruz. Fakat dr sonra klomen ve çatlatma iğnesi verdi 3 aydır bebek düşünüyoruz Kısmetse Benim sorum başka tahliller var mı yaptımamız gereken
  hormonlara bakıldı bi sıkıntı yok . iğne tedavisi dedi dr. aynı zaman da bu arada 36 yaşındayım. Şimdiden Teşekkürler

  1. Hanimefendi bahsettiginiz testler yeterlidir. Eger illaki ileri duzey arastirma istiyorsaniz, adet kanamasi bitiminde rahim rontgeni HSG – Histero Salpingo Grafi yaptirabilirsiniz.
   HSG ile ayni ay icinde gebelik olmamalidir.
   Ve tabii ki elbette sperm testi yapilmistir diye dusunuyorum.

 81. Merhaba hocam yine size bir şey sormak istiyorum.Adetimin 3 günü kan tahlili yaptırdım ve LH 6,8 PROLAKTİN 68 PROGESTERON 0,79 TSH 5,94 çıktı. doktorum bunların yüksek olduğunu söyledi ve beni dahiliye ye yönlendirdi.benim sormak istediğim bunlar yüzünden mi hamile kalamıyorum.ne olduğunu bilmiyorum doktorda açıklamadı o yüzden merak ediyorum.

 82. Hanimefendi sizi muayene eden doktorunuz elde ettigi bulgulara dayanarak bu yorumu yapmistir. Muayene bulgularinizi bilmeden internet uzerinden teshis ve tedavi yapmam uygun ve mumkun degil.

 83. Merhaba hocam, bir buçuk senelik evliyim ve hiç korunmadık eşimim sperm sonucu normal yapı %10 total sperm sayısı 147milyon hareket eden %52 benimde hormon testimde prolaktinim 29 tsh ım 6.26 olarak yüksek çıkmıştı ilaç kullanarak bu iki değerimde normale döndü.rahim filmi çektirdim tüplerim açık ama rahmim kalp şeklinde ve küçük bir polip varmış. Çocuğumun olmasını çok istiyorum. Cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Rahim sekil bozukluklari gebelige engel olabilir veya elde edilen gebeligin erken kaybedilmesine yol açabilir.
   Laparoskopi ile rahmin tek veya çift olup olmadigina bakilmalidir.
   Rahim tek ise ayni seansta Histeroskopi, çift ise açık ameliyatla Metroplasti yapilarak duzeltilebilir.
   Her iki durumda da Sezaryen ile doğum yaparsiniz.
   Saygilarimla

 84. Annemde çift rahim var ama hsg de bende çok az çentik çıktı annemin dört gebeliği oldu. Sizce bunlardan başka bir sorun olabilir mi baktırmam gereken yoksa ilk aylardan beri sürekli stres yapıyorum bu da engel olabilir mi kusura bakmayın çok meşgul ediyorum sizi ama artık gün geçtikçe stresim artıyor.

 85. Iyi aksamlar hocam Ben bir yillik eveliyim . Hic korunmadik ama olmadi smeir testim temiz hormon testin fsh ‘ve lh hormonu yuksek. Ne ypmaliyim Hocam be onerirsiniz

 86. merhaba erken dogum yapmak zoorunda kaldım bebegımde 12.kormozon fazlalgından dolayı ve kaybettım.imdi korunuyoruz 3 aydır ama hamıle kalamıyorum normalmıdır?

 87. merhaba dotor bey ben 1 yılık evlıyım 9ay dogal kornma yoluyla korduk 4 aydır korunmayı bıraktık hamile kalma surecı nekadardır halmile kalmamam normalmıdır bu arad 23 yasındaym

 88. Hocam merhabalar ben sekiz aylik evliyim yasim 27 esim 28 cocuk istiyoruz adetlerim cok duzenlidir bi kac ay once yuzan suren adet kanamasindan sonra hastaneye gittim 37.43 mm boyunda sol yumurtaligimda kist vardı bir kac adet sonrasi kendiliginden gidecegini soyledi butun hormon tahlillerim yapildi bir sorun yok doktorum kistin engel olmayacagini söyledi son adet tarihim 8 ocak 6 subatta adet olmam gerekirken olmadım ayni gun kan testim negatif cikti erken mi test icin olmadigim taktirde testi yenilemelimiyim yoksa hekimemi gorunmem gerekir adetlerim cok duzenlidir gecikme hic olmazdi kist engel olmus olabilir mi cevabiniz icin tesekkur ederim meslek hayatinizda basarilar dilerim.

  1. Bu sorunuzun doğru cevabını bulmak içinelbette muayene olmalısınız.
   Beta-HCG gebelik testinin doğru sonucu verebilmesi için beklenen adet kanamasının en az 12 gün geçmesi gerekir.

 89. Hocam merhaba. Yaklaşık iki yıldır sol yumurtaligimda çikolata kisti var 4aylik evliyim. Birbuçuk yıl bir hekimle tedavime devam ettim tedavi dediğim istemeye istemeye kullandığım doğum kontrol hapiydi üç aylik bir dönemde visanne adlı ilacı kullandım ama hormon ilacı olması yine korkuttu. 4ay önce evlendikten sonra doktoruma gittiğimde bana tekrar doğum kontrol hapını verdi ama ben bu kaç gün kullanıp bıraktım ve başka bu doktora gittigimde kesinlikle doğum kontrol hapı gibi şeyler kullanmamami ve bir an önce hamile kalmaya çalışmamı önerdi bana sadece folikasit ve demir hapı verdi ve biz evlendigimizden beri korunmuyoruz ve dört ay oldu sizce ben panik yapmalıyım? Cevabınız için şimdiden tesekkurler

 90. Mrb ben 2011 yılında doğum yaptm bir oğlm var doğumdan sonra 2 defa spiral taktrdm rahim tutmyr dediler çıkardk daha sonra hep eşim korundu 3 aydr kornmyrz hamile kalmdm .. Spiralde yumurtalığıma zarar verme olabilirmi bir diğer sorumda çok fazla zayıflama adına bitkisel çaylr vs.. kullandm bu da bir etkilrmi .. düşünmekten kafayı yiyecem….

 91. Hocam merhabalar ben daha oncede yazmıştım adet gecikmem var beta sıfır çıkmıştı diye bugun dokturuma göründüm rahim duvarı cok kalınlaşmış gebe olma ihtimali var dedi 21mm ama tekrar beta degeri 1.20 cikti gebelik yok dedi 4 cm lik kistim vardi ondan dolayi hormon testleri yapti onlarda temiz çıktı adet söktürücü kullanmam gerektiğini soyledi neden bu kadar kalinlasmis olabilir herzaman çok duzenli vaktinde adet görürdüm gec dollenme olma ihtimali var mı ilacı kullanmaliyim son adet tarihim 8 ocak 28 gunde bir goruyorum yaşım 27

 92. Hanimfendi, elbette bu dedikleriniz belki mumkun ama, gebelik tahminlere birakilabilecej bir olay degildir.
  Daha once yazdigim gun gelirse, yazdigim testi yaptirmaniz en dogru hareket olacaktir.

 93. Merhaba doktor bey ben 3aylik evliyim ve cocuk istiyoruz hic koruumadim ama adet duzensizligim cok desiyo ne yapmam lazim en kisa zamanda bebek sahibi olmak icin

 94. Hocam dört aydır hamile kalamiyorum. Rauctan kullandm alti ay önce sivilce tedavim bitti acaba ondanmi. Ve benim adet sancim cok şiddetli malesef en az iki tane aprol kullanmadan agrim geçmiyor. Bunlardan dolayi mi bebegm olmuyr

  1. Hocam merhaba.ben dört aylik evliyim .korunmama ragmen hamile kalamiyorum. Neden olmuyor. Benim alti ay once sivilce tedavisi bitti raucatan kullandm acaba ondan mi.

 95. hocam merhabalar 1 yıllık evliyim 4 aydır korunmuyoruz eşim kontrol amaçlı hastaneye gitti ve ultrason sonucu kendisinde solda 2mm lik varikosel olduğu tespit edildi. infertilite testi sonucu
  sperm sayısı /cc 7 milyon
  total sperm 36 milyon
  normal sperm % 84
  hareketli % 15
  ileri hızlı % 35
  yavaş %10
  hareketsiz %40
  sonucları cıkmıştır. bu arada yaşım 26 eşiminse 30 doktor ameliyat olması gerektiğini söylemiş sizce ne yaapmalıyız yardımcı olursanız sevinir.

  1. Hanımefendi bu konu üroloji uzmanlığı ilgi alanına girer Eğer eşinizde ağrı varsa veya eline şişlik geliyorsa varikosel ameliyatı olması gerekebilir Bunun dışında sperm kalitesini düzeltmek amacıyla yapılacak varikosel ameliyatı hiçbir yarar getirmez varikosel ameliyatı olduktan sonra çocuğum oldu diyenler vardır Ancak bu kişiler zaten ameliyat olmasalar da bir süre sonra çocuk sahibi olacaklardı. Eşinizin sperm sayısı ve hareketliliğinde çok zayıf bir durum yoktur Saygılarımla

 96. Hocam 26 yaşındayım 15 aylık evliyim hiç ilaç yada farklı yöntemle korunmadık 5 aylık evliyken doktora gittim tahlıllerım kan ıdrar iyiydi rahim agzı içi iyi dedi doktorum hiçbir problem yok dedi üzerinden 10 ay geçmesine ragmen gebelik yok çok stres takıntıda yapmıyorum aslında annemde ıkı yıl gebe kalmamış sonrasında olmus tekrardan uzmana gideyimmi bekliyyiimmi sımdıden tesekkurler

 97. Merhabalar doktor bey . ben ağustos ayında evlendim. Evlenmeden önce ve ya sonra korunma düşünmedik eşimle ve korunmadık . fakat ben hala gebe kalamadım
  . evliliğimin üçüncü ayında doktora gittim doktor yoğun şekilde iltihabım olduğunu söyledi başkada bişey söylemedi . şimdi ben yüksek müsadenizle size soruyorum 7 ay oldu hala gebe kalamadım idrar yolu enfeksiyonun var bu gebe kalmama engel midir yanı iltihap spermi öldürür mü ?

 98. Merhaba ben 2 yiilik evliyim 25 yasindayim gecen sene nisan ayinda hamile oldugumu ogrendim 15 gunluk 2 gun sonra dusuk yaptim. O gunden beri korunmuyoruz ama bebegim olmuyor doktora gtttm hc bir problem yok dedi esim surekli buda olmucak diyip beni demorize ediyor ben her ay adet olunca kahroluyorum resmen :((

 99. hocam merhabalar eşimle iki aydır korunmuyoruz.15 aylık evliyiz. bu ay çocuk sahibi olmak istiyorum tabi Allah nasip ederse bana önerebileceğiniz bir takım şeyler varmıdır. Yalan yanlış bilgiler ediniyoruz.netten şimdiden teşekkür ederim.

 100. Hocam Merhabalar. Ben hava oncedende yazmıştım. Adet sancim ve tuylenmem vardı vucudmn genelnde ve uc aylık evliyim cocuk istiyordum. Ve bebis suan yok. Siz polikislik over sendromu belirtisi olabilir dediğiniz için hemen kadin doguma gittim. Ve ultrasyonda küçük küçük kisler var dedi ama önemsiz dedi.sizce gerçekten onemsizmidir. Ve hormon testinde testosteron 1.35 çıktı yani yüksek çıktı ve tekrar bir test istedi Serbest testosterona bakicaz dedi bu bizim için önemli dedi. Onuda daha yaptrmadm o hastanede yapilmiyoms. SiZce kucuk kucuk önemsiz dedgi kisler gerçekten onemsiz mi. Ve hamile olmami etkiler mi ve yüksek cikan testeron degeri nasil düşer .şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin hocam. Bu arada 23 yasindayim

 101. Hocam hayırlı günler . Esat bey ben 33 haftalık doğum yaptım kızım plasenta kireçlenmesi ve akım kaybı sonucu 1350 grm olarak dünyaya geldi 23 günlük küvez de mücadele etti taburcumuza 1 hafta kala bağırsak enfenksiyonuna bağlı nekroz ve Şok’a girdi kızımı kaybettim bu kaybımızı 2014 şubat ayının 11 nde yaşadık 2016 şubat ayının 8 nde oğlum 31 + 2 günlük iken dekolman nedeni ile kalbi durdu oğlumu göremedim bile ex olmuş aspirin ve celaxsane 4 lük kullanmama rağmen plasenta 30 ncu haftamızda 3 grade olmuş Dr um en sonki muayenemizde 3 grade i geçmişti zaten dediğinde neden erken doğum yapmadı diye çok üzüldüm ama bebeğim çoktan gitmişti bile biraz uzun Ca yazdım üzgünüm ama bana önerebiliceğiniz birşey varmı şimdiden teşekkürler hayırlı günler.

 102. 37 yaşındayım, 3.5 cm çikolata kisti var,3 ay sonra evleniyorum ve çocuk sahibi olmak istiyoruz dün doktorum visanne kullanmamı söyledi bu gebeliği engellermi.bir süre geçtikten sonra gebelik oluşması ameliyat mi tüp bebek mi önerirsiniz? Saygilarimla..

 103. Merhaba dr bey 37 yasindayim bir doğum yaptim dogimdan sonra endemetrioziz ameliyati oldum batindan bebek sahibi olmak istiyorum kontrolleri yaptirdim dr herhangi bi problem yok dedi ama daha pnceki dr gecirdigim ameliyattan sonra imkansiz dedi 1 senedirde olmuyor zaten

  1. Gecmis olsun. Oncelikle adet kanamasi bitiminde HSG rahim filmi cektirin. Tuplerin acik olup olmadigi gorulsun. Acik degilse tüp bebek tedavisi gerekir.
   Yasiniz 40’a yaklasmadan once hizli hareket ediniz.

 104. Hocam ben 7 aydir evliyim. Hic korunmadik esimle ve hamile kalmadim. Prolaktinim yuksekti ilk evlendigimde kullandığım mide ilaclari yuzunden. Doktorum gebelige engel olur dedi. Ilaclarla 0 a kadar dustu sonrasinda gecen 4 ayda yine olmadi. Esim 30 yasinda ben 25 sizce tedavi icin doktora basvurmali miyiz ne onerirsiniz??

 105. hocam ben 39 yaşındayım 10 yaşında bir oğlum var iki yıl önce 7 aylık prematüre bir bebeğim oldu 5 gün yaşadı ve öldü. şimdi tekrar anne olmak istiyorum 3 aydır korunmuyoruz ancak bebeğim olmadı. iki defa hormon değerlerime baktırdım sonuçalrı şöyle
  tsh 3.35
  fsh:4.33
  lh:7.09
  prolaktin 15. 54
  esterediol 189 ( birinci teste ise 112 çıkmıştı)
  bu değerleere göre yumurta rezervim az olabilir mi
  hamilelik şansım az mı lütfen yardımcı olur musunuz

 106. peki hocam aşağıdaki değerlere göre amh hormonunun ikinin altında çıkar mı
  tsh 3.35
  fsh:4.33
  lh:7.09
  prolaktin 15. 54
  esterediol 189 ( birinci teste ise 112 çıkmıştı)
  bu değerleere göre yumurta rezervim az olabilir mi
  hamilelik şansım az mı lütfen yardımcı olur musunuz

 107. Merhaba butun yapilan yorumlari okudum tek tek yorumlamaniz ne hoş tsk ederim.
  benimde size bir sorum olcak ben 10 yillik evliyim 8 yasinda bi kizim var elhamdulillah 🙂 fakat kizimdan once 3 dusugum oldu iki aylikti genelde ve doktorum en son gebeligimde kan pohtilasmasi var demisti.yaptirmis oldugu testtin hepsinde pozitif cikmisti ve dktrum durumun ciddi demisti .neyse igneler ilaclar fitiller sukur bi kizim oldu sekiz yildan sonra tekrar cocuk istiyoruz 4 sydir olmuyo 🙁 size sorum biraz daha bekleyimmi yoksa doktora gitmelimiyim birde hocam ben eger adetimden 12 gun sonra test yaptirirsam dusukle sonuclaniyor gebeliklerim lutfen cvp bekliyorum sizden ilginiz icin tekrar tsk ederim

 108. Sonuclarimi bulamiyorum 🙁 on yil sonrada olsa eski hstaneden bulabilirmiyim sonuclarimi size muayene olmak istiyoru m size nasil ulasabilorim

 109. Nerden nasil baslamaliyim lutfen bana bi yardimci olun ne yapmam gerek gebelik olmadan gidip butun tetkiklerumi yeniden mi yaptirayim yoksa gebelik olana dek beklemelimiyim

 110. merhaba doktor bey ben aralık ayında kimyasal gebelik gecirdim. doktor bir dahaki adet döneminde ikinci gunu gel dedi ancak sartlar saglayamadıgım icin gidemedim ve herkes gibi bende bebek istiyorum.. kimyasal sonrasında adet günüm 28 den 30 günde bir olmaya basladı. doktor beni neden cagırmıs olabilir bilmiyorum. ve yapmam gereken onerebileceginiz bir sey var mı hamile kalmayı nasıl kolaylastırabilriz

 111. 4 senelik ebliyim hocam esim yurt disinda kaliyodu senede bi defa geliyidu o zamanlarda geri cekilme yontemiyle korundukkk..yani 4 sene boyunca simdi 3 aydir birlikteyiz ve korun muyiz ama gebe kalamiyom..asiri sancili adet donemleri geciriyorum agri kesiciler aliyorum acaba bunun zarari varmi ondan mi olmuyooo bebekk..bide vuxudumun bazi bolgelrinde tuylenme var yuzumde falan dokyora gttimm konttole rahimin normal dediiu…bide anneminde 7 semeden sonra cocugu olmus cokk korkuyorum doktor beyyy benimde olmaz diyeee..lutfen cebap verin agri kesiciler cokk yuttim ondan mi olmuyo acaba

  1. Bide hocam normalde 28 gunde bir adet goruyodum duzenliydi ama esimle birlikte olduktan berii 32 gunde bir adet gormeye baslasim yano 3 aydan beriii

 112. Hocam iste sonuclarim;
  G1691A ( pozitif heterozigot )pcr ile faktor v leiden gen mutasyonu
  G20210A( negatif )pcr ile protronbin gen mutasyonu
  C677T (pozitif heterozigot ) pcr ile mthfr gen mutasyonu
  C1298A ( pozitif heterozigot)
  Iste sonuclar hocam
  cvbinizi sabirsizlikla bekliyorum

 113. Hocam merhaba. Ben 2012 eylül ayında evlendim. Cocuk düsunmedm iş hayatım ve sınavlarım sebebi ile. Ögretmen olarak atanali bir ay oldu. Aralik, ocak ve sukat aylarinda birer kez eşimle denedik ancak her ucunde de hamile kalmadim. Bu arDa 31 yasina yeni girdim ayrica uc bucuk yillik evliligimde sadece esimin icime bosalmamasi ile korundun. Onun disinda hic bir hap ya da baska bir yontemle korunmadim. Bunun yani sira evlenmeden once kesinlikle adet sancim olmazken evlendikten sonra siddetli sancilarim oldu gerci son ayrarda az aldi siddeti fakat yine de yadiyorum. Hocam uc kez bir ay arayla denemis olmam sıkıntiya kapilnama nedn olsunmu ya da gec mi kaldim olamaya bilir mi bebegim cevabinizi dort gozle bekliyorim tesekkurler

 114. Hocam faktor v leiden mutasyonu (pozitif) heterozigot yaziyo
  lutfen lutfennnn yardimci olun bana cvbiniz cok onemli benim icin
  tsk ederim

 115. Ben uc aydr cocuk dusunuyorum ve olmuyor.
  Korkuyorum. Acaba bi problemimiz mi var.
  Doktora gittim yumurtalklarn iyi ve adetin duzenli dedi. Bi yil gecemden bisey yapamiyorlarmis. Bu normalmis.
  Ama ben istiyorum ve ne yapmam gerektigini bilmiyorum

 116. 🙂 soruların ve cevapların cogunu okudum ve bazen çok güldüm …espri yeteneğinize hayranım hocam …size saçma bir sorum olmayacak …insan anatomisine ve boliyoloji dersine liseden beri acaip meraklıyım bu yuzden zamanında okuyarak kendimi bilgilendirdim yani vucudumu hormanlarından enzimlerine dokularından iç organlarına kadar taniyorum 🙂 ….yumurtlama günlerimi hesap etmiyorum …yaklaşık 1 aylık bir tatil yaptım aralık ayında …İç Anadolunun havasından Akdeniz’in nemli havasına gittim …evimde Kasim 22 sinde olduğum reglimi Antalya ‘da Aralık 22 sinde oldum..Ocak ayının 10 u gibi iç anadoluya evime geldim …Bu seferki reglim Ocak 27 sinde oldum …ve bu adet sonrası eşimle bebek yapmaya karar verdik …adetim 5 gün sürüyor …6. Gününden itibaren 2 gün de bir isteyerek ilişkiye girdik bir görev değildi yani 🙂 …zaten bebek yapmaya karar versekte ben biraz daha sonra olsun istiyordum …yani olursa olur olmazsa daha iyi olur gibi … Şubat 17 sinde camurlasma şeklinde kan desem değil bir sıvı geldi sabahtan ertesi günü sabahına kadar sonra ertesi gün yani 18 inde de regl oldum 3 gün sürdü …Bu durum biraz tuhaftı adetimden 10 gün önce oldum ve ilk defa böyle bir regl döngüsü başıma geldi…ama doktora gitmedim ilk bebek denemesi vücut spermleri yabancı madde olarak algıladı tanimaya calisiyor vucudun tepkisi heralde gibi saçma olma ihtimali yüksek bir düşünceye girdim pek kaygılanmadım…yine adet bitiminden sonra 2 gunde bazen 3 gunde bir istegimize bagli olarak ilişkiye girdik suan Mart in 19 unda olmam gereken reglim henüz olmadı …ama hiç bir belirtim de yok karın ağrım bel ağrım göğüs şişmesi ve agrisi ,kasık agrisi gibi adet belirtileri ile alakali bir şey yok …Bugün yani 21 inde akşam 5 gibi idrar testi yaptım negatif çıktı … (evlenmeden 2 ay önce Yasmin kullanmaya başlamıstım 1 sene yasmin kullandım adetim her ayın 22 sinde geliyordu hiç sorun yoktu agustos 2015 teki adetimden sonra doğum kontrol hapını bıraktım yaklaşık 7 ay oldu bırakalı …) buarada folbiol kullanmaya da başladım 3. kutu bitti yani Kasım ayından bu yana 5 aydır folbiol içiyorum …ben folik asitin 5 aylık ya da uzun süreli kullanımında dollenmeye veya regl donemine olumlu yada olumsuz yönden bir etkisi var mı bununla alakali bir çalışma biliniyor mu bunu merak ettim…bir de adet gunumu gecirdikten sonra (hala adet olmazsam pazartesi kan testi yaptıracağım bunun için pazartesiye kadar beklemem gereken işlerim var daha erken yaptiramayacağım ) yine gebelik yoksa doktora gitmek icin maksimum bekleme sürem nedir bunu merak ettim …şimdiden teşekkürler hocam …sevgiyle ve saygıyla kalın …

  1. Hanimefendi yazdiklarimi okumussunuz ama onemli bir noktayi kacirmissiniz.
   Folik asidi gebelik elde edinceye kadar HER IKI ES kullanmalidir. Gebe kalinca esiniz birakir.
   Beklenen adet kanamasi 12 gun grcerse kandda beta hcg gebelik testi yaptirirsiniz.

 117. Dr.Bey Merhaba öncelikle kolay gelsin. Ben once den de yazmistim dört aylik evliyim bebek istiyorum.23 yasindayim. adet sancim cok fazla oluyo ve gogus uclarimin kenarlarinda Tüylenme var .polikislik over sendromu bulgulari olabilir demistiniz.benden adetimin iki yada ucncu günü hormon testi istediniz .SONUCLAR FSH:6.50 LH:6.49 TSH:1.78 DHEA-SO4:86.9 PROLAKTIN:13.14 bu sonuclarim gebe kalmam için uygunmudur.ve ultrasyonda SAĞ ADNEKSTE 66×36MM DÜZGÜN SINIRLI HETEROJEN KISTIK YAPI.. MINIMAL SIVI IZLENDI. ENDOMETRIUM : 7.6MM . Sayin Doktorum Cevabinizi sabirsizlikla bekliyorum.

 118. Hocam simdi dr bey sağ overde 7 cm lik kis var dedi :'( ameliyat olabilirmissim.beni şimdi emara gonderdi ve bitane daha kan verdim. Ona göre yorum yapcakmis. Cok korkuyorum hocam ameliyat olacak kadar durumum ciddimi:'(

 119. Hocam endometrium :7.6MM yazıyor ultrasyon sonucumda. bu nedemek ?çikolata kistimi demek ? Yukarida da yazdığım sonuclarin sonucunda nasil bir tedavi uygulanmali.simdiden teşekkür ederim

 120. Evet hocam istemediniz onu burdaki dr yapmis.ca 125 degerime bakılmadi. Emar istedi benden tum batim. Napcami bilmiyorum hocam. Pazartesi ca 125 onu da yaptrrm hocam.

 121. hocamm benim bir sıkınım var 3 aylık yeni evliyim gebe kalmak istiyorum fakat olmadı ayriyetden 3 gündür midem bulanıyo halsizim 3 gündür su damlası kadar siyah kan geliyo buda beni korkutuyo 2 hafta öncesine kadar vajinal bi rahatsızlık geçirdim kaşıntı akıntı fazlasıyla kahverengı renkler felan ilac tedavısı gördüm geçmişti tekrar az bı kasıntı oluyo birde bu siyah kan beni korkutuyor bu nedenden dolayı acaba hamile kalamıyomuyumdur ciddi bir sorunmu 🙁

  1. Yazimi tekrar daha dikkatli okuyunuz. Yasiniz 35’ten genc ise bir yila kadar sorunsuz ve telassiz beklenebilir.
   Kanamaniz ile ilgili sorunuzu muayene etmeden internet uzerinden yanitlayamam.

 122. Merhabalar 38 yasindayim.17 yasinda bir oglum var oglum 13 aylik ve 15 aylikken 2 kurtaj gecirdim.sonrasinda spiral taktirdim.spiralimi kasim ayinda cikartirdim.cocuk dusunuyoruz.4 ay oldu daha tık yok.daha beklemeliyim.dr a gitmeliyim.

 123. Hocam ben 8 aylık evliyim pkoluyum.4 aydır glifor ve primolut kullanıyorum doktorumun yaptıgı testler sonucu.sizcee gebe kalabilirmiyim.yasım 21

 124. 21 yaşındayım.8 aylık evliyim ve pkoluyum.4 aydır primolut ve glifor kullanıyorum.korunmasız birlikteliğe ragmen gebelik olmadı.ne yapmam gerekiyor.tşk edrrim

 125. Hocam biz 2 bucuk yillik evliyiz. 2014 un aralik ayiinda bir dusuk yaptim. Bebegim 12 haftalik olmasii gerekirken 8 haftalikti ve dusuk gerceklesti. Kalan parcalari kurtajla aldilar ve doktor 6 ay korumamiz gerektigini soyledi. Biz 8 bucuk ay korunduk. Cocuk dusundukten 3 ay sonra kontrole gitttim bi sorun yok dediler hormon testimde normal cikti.Bu 7. Ay olmasina ragmen hamile kalamadim. Yardim almamiz gerekirmi? Ben bir kere hamile kalabildigime gore esimde sorun yok demektir degil mi ?

  1. Hanımefendi, sadece tek bir gebelik kaybınız varsa doğal seleksiyon olarak kabul edilir. Telaşlanmak için henüz erken. Eğer yaşınız 35’ten genç ise, bir yıla kadar dahi beklenebilir.

 126. Hocam ben pkoluyum.ve 8 aylık evliyim.doktora gittim düzenleyici olarak primolut verdi.gliforda verdi.4 aydır kullanıyorum.korunmuyoruz ama hala gebe kalamadım.benimle evlenen herkez gebe.sizce pkolu olmam buna engel mi? Primolut şuan için gebeliği engelliyor mu.ne yapmalıyım.

 127. Doktor bey oncelikle her mesaja cevap verdiginiz icin gercekten tesekkurler..ben yaklasik 9 aylik evliyim esimle korunmuyoruz iliski esnasinda biraz kafama takiliyor cocuk sahibi olmak istiyoruz ve duzenli iliskiye giriyoruz son iki aydir adet donemi belirtilerim gogus sismesi ozellikle adetim birtikten 4 gun sonra tekrar basliyor adet olmaya baslayana kadar devam ediyor biz ayni zamanda akrabayiz kuzeniz anne tarafindan acaba diktora gidip cocuk dusunmeden once yaptiracagimiz bir test vs. Varmi bu etkiliyor olabilirmi gebe kalamamami simdiden tesekkurler…

  1. Hanımefendi, elbette gebelik başlamadan önce doktora gitmeli, kontrolden geçmeli tüm gebeliğe hazırlık testlerinizi yaptırmalısınız.
   TORCH grubu enfeksiyon testleri, TSH, ACA, biokimya testleri, kan gruplarınız
   Gebelik elde edinceye kadar HER İKİ EŞ GÜNDE BİR FOLİK VİTAMİNİ ALMALISINIZ. Hemen başlayın.
   Eğer eşiniz “Ben neden alacakmışım?” diye soracak olursa, bana bir daha sormayın 🙂
   Saygılarımla

 128. Eşim varikosel ameliyatı geçirdi ameliyattan 4 ay sonra sperm sayisi 31 milyona ulasti ve 2 ay gecti aradan bendede yumurtalık tembelliği vardı tedavi olmadim evde test yaptım pozitif çıktı hamile olma olasılığı çok düşük olduğu için endişe etmiyordum geri çekilme yöntemini kullanıyorduk ancak evde test yaptim vetest pozitif cikti hamilemiyim.

 129. HOCAM MERHABA BEN 34 YAŞINDAYIM 4 AYDIR COCUK YAPMAYA KARAR VERDIM AMA OLMADI 3 AY YUMURTA CATLATMA IGNE YAPTIM KLOMEN FEMARA KULLANDIM OLMADI BU AY GITMEDIM VE ADETIM 5 GUN GECIKTI HIC ADETIM NORMALDE GECIKMEZ VE KAN TAHLILI YAPTIRDIM 0,100 CIKTI AMA BUGUN HAFIF KANAMA OLDU BENDE ACABA ADETMI YOKSA HAMILEYIMMI BIDE HOCAM BEN ERKEK EVLADIM YOK ONUN BIR YONTEMI VARMI

  1. 1. Beklenen adet kanamnız 12 geçecekolursa kanda betaHCG gebelik testi yaptırırsınız.
   2. SORUNUZ CİNSİYET SEÇİMİ İÇERDİĞİ İÇİN TIBBİ ETİK DEĞERLERİME UYMAMAKTADIR. Lütfen bu konuda soru sormayınız.

 130. Hanımefendi, polikistik over hastalığında tedavi olarak Primolut-N kullanılabilir, ancak bu ilaç kullanıldığı süre içinde gebeliği engeller. Tedavi tamamlandıktan sonra gebelik bekleyebilirsiniz. Genellikle 3-6 ay ilaç kullanılır ve yeni hormon seviyeleri tekrar bakılır. ona göre karar verilir.

 131. Merhaba hocam eşime tahlil yaptırdık ve sonuçları böyle çıktı sizce bir sorun var mıdır
  Miktar : 2.1
  pH : 7.7
  Likefikasyon süresi : 15 dk
  Viskozite : normal
  Görünüm : gri opak
  1. Saatte toplam hareketli sperm yüzdesi : %75
  1.saatte ileri hareketli sperm yüzdesi %70
  Toplam sperm sayısı : 348.6
  Sperm yoğunluğu : 166.0
  Normal morfolojili sperm yüzdesi: %7
  Yuvarlak hücre : <1.0
  Lökosit :<1.0

  1. Geç cevap yazdığım için özür diliyorum. Eğer eşinizin sperm değerleri normal ise, yumurtlama tedavisinden yarar görebilirsiniz. Ama acele etmenize gerek yok. Bir yıla kadar doğal beklenebilir.

 132. Doktor bey merhaba.ben 8 aylık evliyim ve 29 yaşındayım.bebek istiyoruz eşimle aralık ayında 1 düşük yaşadım 6 haftalikti. Ondan sonra 2 ay korunduk şimdi korunmuyoruz ama hamile kalamiyorum ? Çok stres yapıyorum olmayınca oturup ağlıyorum o derece. Ne yapmalıyım?

  1. Hanımefendi ,sadece tek bir gebelik kaybı yaşamışsınız, bu doğal seleksiyondur, üzücüdür ama ciddi bir sorun değilidir. Bebeğin yaşamasına elvermeyecek derece bir anormal gelişme olunca doğal seleksiyonla gebelik sonlanır ve olumsuz gidişten sizi kurtarır.
   Yaşınız genç, kısa sürede tekrar gebe kalırsınız. Bir yıla kadar dahi sorun olmadan beklenebilir, panik yapmayın.

 133. Doktor bey mrb ben suan 24 yasindayim evliyim 3 yil once yani 21 yasinda 5.5 haftalikken kendi istegim ile kurtaj oldum kurtajdan once bana bi ilac verildi rhm agzi yumusamasi icin ve sddetli kasilma ile dusuk yasadim hemen kurtaja aldindm kurtajdan sonra kanamam oldu ve kahverengi akintim oldu doktor iceride prca kalmis dedi ve ilac fitil verdi ondan sonra 15 20 gun boyu az az kanamalarim devam etti ve adet kaniyla beraber durdu ve nrmale dondum fakat suan 6 bucuk 7aydir hamile kalamadim adetlerim cok duzenli hormon testlerim nrml doktorlar herhangi bi sorun gormediler peki neden kalamadim yasadigim krtajla bi alakasi varmidir cok endiseleniyrm tuplerim tikanmis olablr mi lutfen doktor bey cvplarsaniz cok sevirim smdiden tesekkur ederim.

 134. Tesekkur ederim hocam .esimin sperm degerini bilmiyorum.esime soyledim oda baktiricak sonuclari size bildiririm.bu arada hocam sanrm ismini yanlis soylemiyosam lakoroskapi yapabiliriz demisti buradaki dr bey ben bes aylik evliyim bunun icin erkenmi hocam. Birde illa ameliyat mi olmam lazim 7cm lik kistimin gitmesi icin yoksa ileride kendi kaybolurmu. Ve en onemli sorum kistim yuzunden mi hamile olamiyorum.tesekkur ederim simdiden hocam

 135. Merhaba hocam.Ben 6 ay once bir dusuk yaşadım simdi bebegi tekrar istiyorum ama ayni seyi yasamaktan da korkuyorum.Kan pihtisi testini sizce yaptirmali miyim? Ayrica kamu hastanelerinde 3ten once yapilmadigini duydum.Dogruluk payi nedir? tesekkur ederim.Sevgiyle kalin.

 136. Merhaba doktor bey yardiminiza ihtiyacim var.1 yillik evliyim 3 aydir cocuk istiyoruz.Doktora gittim doktor bana adetimin bittigi son gun hormon testleri yapti fsh 13.57 lutenlestiren hormon 14.22 cikti ben 27 yasindayim ve esimin spetmiogram testi normal cikti .Doktor bana yumurta tembelligi var dedi ve drosetil adinda ilac verdi .21 gun kullan adetinin ilk gunu gel tekrar yapacagiz ayni testleri dedi.Sİzce bu normal mi brn bu ilaci kullanmakta cok kararsizim.

 137. Yani doktor bey tahlillerimin yapildigi gun adet kanamam tamamen bitmisti bir gun once sizce o gun yapildıgı ıcın degerlerim yuksek cikarmis olabilir mi ?

 138. Hocam merhaba öncelikle güzel yazınız için teşekkür ederim. Hamile kalmayı isteyen bir kadın olarak biliyorum ki bende çok stresliyim malesef. Aslında her olumsuz ay stresimi büyüttü. 28 yaşındayım eşimse 37 yaşında. 3 yıllık evliyiz bir yıldır da Bebek istiyoruz. Eşimin sperm testinde sayı ve morfolojimizde sıkıntı yok hızımız ise ileri hareket %53 olmak üzere a+B %58. Hafif varikosel var. Eşim trental ve EModex kullanıyor. Benim doktorum bu değerlerle de olur sıkıntı yapmayın dedi. Benim durumum ise şöyle adetin üçüncü günü yapılan hormon değerlerimde lh 7 küsur fsh 4 küsur çıktı vajidan yapılan muayene sonucunda da doktorum sol tarafta pko var Dedi. Adetlerim hep düzenli. Zayıfım. Kilona çok dikkat et Dedi doktorum bu kilo da kal kilo aldıkça adet döndün uzar Dedi. Bir yılı doldurduğumuz için de klomene başladık. İlkinde 3 yumurtam gelişti ama iğne olmadım. İkincisinde yani bu ay tek bir yumurtam gelişti doktorum iğne verdi vurulmam için. Ama malesef yine olmadı. Üçüncüyü de deneyelim sonra film çekeriz dedi. Bu süreç o kadar yıpratıyor ki insanı. Bilemedim tedaviyi bıraksam bir süre daha kendi haline bıraksam mı ki diyorum ya da üçüncü de deneyeyim filmi de çektireyim öyle kendi haline bırakayım diyorum. Etrafımda klomen kullanıpta hamile kalan da var tedaviyi bırakıp hamile kalan da. Bir doktor olarak sizin görüşünüz nedir Nasıl bir yol izlemeliyim. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. 1. Klomen kullanimini biraktiktan sonra etkisi bir kac daha devam eder. Dogal gebelik sansiniz olur.
   2. Üç ay sonra gebelik olmadiysa, HSG rahim filmi cekilmesi uygundur.
   Asla gun saymayin. Dogal davranin. Cep telefonunuza yumurtlama gunu aplikasyonu yuklediyseniz derhal silin.. gormemis olayim 🙂

 139. Selam Aleykum doktor bey, tüm soruları okudum_ Allah size kolaylik versin..,soruları okurken ” acaba benim derdimde olan var mi”? Diye baktım…galiba en zor durumda benim. Yardım ederseniz çok mutlu olurum. Sorum şöyle: 6 yıllık evliyim, 5 tekrarlayan gebelik kaybi yaşadim. Hepsi 7-9 haftalikken kalp atışlari durdu ve kürtaj oldum. Hamileliklerim sürecinde fol, aspirin ve fraxiparin 0.4 kan sulandirici iğne kullandim ama yine olmadi…yine acı son…maddi manevi çok zor durumdayiz..psikolojim bozuldu artık.. Hormonlarim normal, enfeksiyon da yok..bir tek cardiiolipin var pihitlasmaya neden ola bilecek ona da aspirin ve. fraxiparin kullandim. Rahim normal hiç bir sorun yok..bir tek kromozomlara baktırmadik korktuğumuz için. Çünkü bi problem olursa düzenleyecek diye… Hem bir dotor bize dedi ki: sizin kromozom normal ola bilir, sorun embriyondadir…şimdi 1,5 yıldır hiç hamile kalamıyorum. Eşim 36 ben 28 yaşindayim. Eşim çok istiyor çocuk olmasini…çok çaresizim …lütfen bana yardım edin

 140. İyi günler doktor bey 36yaşındayım 8 yaşında bir kızım var 3 yıl önce 7cm kist patladı ameliyat oldum kisti ve apandistimi aldılar ameliyattan iki yıl sonra hamile kaldım 9 haftalık kalp atışı durdu kürtaj oldum 6 Ay sonra dış gebelik geçirdim ilacsiz vücut dışarı attı genetik tahlillerde daha önce size gönderdim kan pihtilasmasi olmadığını söylediniz doktorum yumurta rezervinin biraz düşük olduğunu söyledi b12 ve folikasit verdi kullandım.6 aydır hamile kalmaya çalışıyorum olmuyor bundan sonra nasıl bir yol izlemeliyim.klomen tavsiye eder misiniz tabi doktor kontrolünde.

  1. Hanımefendi, geç yanıt verdiğim için özür diliyorum. Günde 200 civarında e-mail alıyorum. e-mail trafiğinde boğulmuşuz.
   36 yaş itibariyle Klomen yetersiz kalabilir.
   FSH ve AMH değerleriniz?

 141. Merhaba doktor benimde yardımınıza ihtiyacım var ağustosda evlendim ekim başında kendi isteğimle kürtaj oldum 3 ay hamile kalmamam gerektiği için sağlık Ocakları tarafından verilen ilacı korunmak için 3 kutu kullandım bu sürede normal adet düzenim elbette değişti 1 gün süren birkaç damla şeklinde gerçekleşti. Ocak ortasında ilacı bıraktım ve hamile kalmak istiyorum fakat kürtaj öncesi 28 günde adet oluyordum kürtaj ve doğum kontrol hapları sonrası adet başlangıcımin 24. Günü tekrar adet olmaya başladım sizce adet döngüsü değişimi yaşamam normal mi bu değişiklik hamile kalmamı zorlaştırıyor mu daha önce iki kez ultrasonda bakıldı kist görülmedi hersey normal dendi buna rağmen hem adet düzenim eski döngüsüne neden dönmedi hemde düzenli ilişkiye rağmen 4 aydır neden hamile kalamıyorum bu arada yaşım 28 şimdiden teşekkür ederim

 142. Merhaba doktor bey benimde yardımınıza ihtiyacım var. Ağustos ayında evlendim 1 ekim de 5 haftalik gebeliğimi kürtaj olarak sonlandırdim ve sonrasında bununla ilgili bir ağrı vs yaşamadım 3 gebe kalmamam gerektiği söylendiği için sağlık ocakları tarafından verilen doğum kontrol ilacını 3 kutu kullandım bu sürede adet düzenim değişti 6 gün yerine 1 gün birkaç damla şeklinde oldu ve ocak 20de bıraktım bundan sonra daha öncesinde 28 günde adet olan ben 24 günde adet olmaya başladım şöyle ki ayin 1inde adetimin ilk günü ise 24ünde bir sonraki adetimin ilk günü oldu birtek geçen ay 29 günde adet oldum ve eski düzenime döndüğümü düşündüm lakin bu ay yine 24. Günde adet oldum hamile kalmayı istediğim için bu sürede farklı 2 doktora göründüm betahcg hep 1.20 çıktı hamilelik yoktu ikisi de ultrasonda baktı herhangi bir sorun olmadığını söyledi şimdi benim sorum neden böyle bir adet döngüsü değişikliği yaşadığım. Birde bu ay göğüslerimden dokununca beyaz süt gibi bir akıntı gelmeye başladı şimdi de ilk 3 gün yoğun olmasi gereken adet kanamam aksine hiç yogun değil 3.gün olmasına rağmen son gün gibi bir seyir içinde bunların nedeni nedir bu durumlar benim 4 aydır hamile kalmama nedenim olabilir mi? Salı günü için doktor randevusu aldım ama sizinde yorumunuzu almak istedim şimdiden ilginiz ve ayırdığınız zaman için teşekkürler bu arada yaşım 28

 143. Hocam merhaba
  İkinci klomen denediğimi yazmıştım size üçüncü deneme için doktora gittiğimde çatlamadığını öğrendim iğne vurulduğum halde. Doktorum küçülmüş büzülmüş ama henüz atamamışsın Dedi bu ay doğum kontrol hapı kullanmamı istedi. Bende kullanmak istemiyorum kullanmadan bu çatlamayan yumurta kendiliğinden kaybolmaz mı? Bir de hocam madem kist olmuş rahim filmi çekelim Dedi bu ay. Rahim filmi çekilen ayda hamile kalanlar oluyor bu ayda doğum kontrol hapı verdi ya doktorum korunurken çekinmek istemiyorum korunmak da istemiyorum benim kafa çok karıştı anlayacağınız… Napıyım hocam? Cevap için şimdiden teşekkür ederim

  1. Rahim filmi HSG çekildiği ay asla gebe kalmayınız. En az bir adet kanaması geçmesi gerekir sağlıklı gebe kalabilmek için. Radyasyon görmüş yumurta ile gebe kalmanızı istemeyiz.
   Yumurtlama tedavilerinden sonra yumurtlamayan kalıntılar bir süre kist olarak kalabilir, üzerinden bir kaç adet kanaması geçince kaybolur.

 144. Öncelikle bir önceki yazıda epey karışıktım hocam. Özür diliyorum. Bu sabah itibariyle hsg çekildim çok şükür tüpler açık rahimle ilgili bir sıkıntı yok. İyikide anestezi almamışım hiç Can’ım da yanmadı. Bu ay korunun Dedi doktorum önümüzdeki ay da üçüncü klomeni deneriz dedi bende tamam dedim. Artık zamanını beklemekten başka yapacak bir şey kalmadı. umuyorum ki inş üçüncü klomendede kiste çevirmez çünkü doktorum klomenle son denememiz olacak Dedi. Size Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim kolaylıklar dilerim hocam.

 145. Hocam merhaba.19 martta doktorumun istegi uzerine hsg cekildim adet olunca gel dedi fakat bugun oldu adet gormedim.testte yaptim hamile degilim ( testi tok karnina yaptim)hsg den once duzenli olmuyordum zaten son uc dört aydır bi iki gun arayla düzenli gitti.hsg cekindim hala adet olmadim sizce nedendir.2 senedir korunmuyoruz.

 146. Hocam ben size daha oncw yazdim.hatirlatayim size.30yasindayim.10sene hamile kalamiyorum kalamadim da.devlet hastanesine gittim hormon testi icin kan verdim.sasirdim ilk kere sebep olabilecek bir sey bulunmus.sizde bakin on sene hamile kalamama sebepi bu olabilirmi.
  FSH-8,23
  LH-7.71
  Estradiol-57.51
  Serbest T4-1.14
  BETA HCG-0.100
  TSH-5.18 (DOKTOR SOYLEDİ Kİ SORUN BURDA İLAC VERDİ DUSURMEK İCİN) insan bi sorun ciktinda sevinir mi?ama iste ben sevindim.sorun cozulse hamile kalirim?nr biraktiniz gordum ilk firsatla sizi ararim.sagolun var olun

 147. Merhaba hocam.Ben 25 yaşındayım 4 yıllık evliyim ve hiç korunmama ragmen çocugum olmadı.evlendikten 1.5 yıl sonra hamile oldugumu ögrendim çok sevinmiştik ama doktor kalp atışının olmadıgını bebegin hiç canlanmadıgını düşük yapacagımı söyledi ve 8 haftalıkken kürtaj oldum sonra hormon tahlili sperm testi hsg rahim filmi genetik test falan normal çıktı doktor izah edilemeyen kısırlık dedi.sonra tüp bebege karar verdik ve yaptık emriyo 1. kalite olmasına ragmem tutmadı çok üzüldük hocam maden sorun yok neden tüp bebek tutmadı ve bir defa gebe de kaldım sizce ben anne olabilecek miyim normal yolla gebe kalma şansım var mı neden gebe kalamıyorum

 148. Doktor bey tsh değerim 7.1 fsh 5.14 lh 4.44 estradiol e2 30 prolaktin 13.88 5 aydır çocuk istiyoruz ama olmuyor tsh la ilgili olabilir mi adetim düzenli yaşım 25 daha öncede kimsayal gebelik geçirdim

  1. Evet hanımefendi TSH değeriniz çok yüksek. Eğer başka sorun yoksa, (rahim veya sperm ile ilgili) sebep bu olabilir. Bir Endokrin uzmanına görünmenizde yarar olabilir.
   Saygılarımla

 149. Hocam 3aylik evliyim . Eşimle cicim aylarimizi gayet guzel bi sekilde geciriyoruz. Ama halen gebe kalamadim . Gecen ay agrilarim basladi ultrasyona girdikten sonra doktor yumurtaliklarimda kum oldugunu soyledi suan ilac kullanıyorum acaba bu kumlanma gebe kalmama engel olur mu ? Yoksa halen gebe kalmamam normal mi ?

 150. merhabalar kafama takılan bazı şeyler var ve araştırırken denk geldim bende soruma cevap alabilmeyi umaraktan yazmak istedim.. öncelikle yaklaşık iki yıllık evliyim eşimle başından beri çocuk düşünüyoruz hiç bir şekilde korunmadığımız halde bu süreç içerisinde bu isteğimiz gerçekleşmedi.. artık ciddi anlamda kafaya takmaya başladım.. neyden ileri gelen sebeplerden ötürü bu isteğimiz gerçekleşmiyor? eşim geçtiğimz aylarda ürolojik bir ameliyat oldu yağ bezesi aldırdı uzman doktora bu şikayetimizi de anlattığımız da eşimden sperm tahlili de istedi ve yağ bezesinin çocuk olmamasına sebebiyet vermeyeceğini söyledi. sperm tahlilinden herhangi bir sonuç çıkmadığını perhiz uygulayıp 1 hafta on gün sonra tekrar test yaptırın dedi ameliyat sonrası kontrole gittiğimizde tekrar sperm tahlili yaptırdı eşim fakat gene birşey görünmemiş burda denildi… ne olduğunu anlamadık. şuanda bulunduğumuz memlekette hastahane sıkıntısı yaşadığımız için düzenli olarak üzerine düşemedik en kısa zamanda tayin aldığımızda ilgilnmeyi düşünüyoruz.. sizce bu iki yıllık süreçte hiç bir şekilde korunulmadığı halde hamile kalamamak normalmidir? adet düzensizliği problemim de olmadı gerek bekarken gerek evlendikten sonra.. sadece geçtiğimiz aylarda 1 ayda 2 kez oldum gibi birşey oldu zamanları birbirine çok yakındı.. birde şöyle bir duyum aldım ateşli hastalık geçirenlerde çocuk olayı sıkıntılı oluyormuş falan.. benim eşim bebeklik döneminde bir dönem bitkisel hayat mücadelesi vermiş yani bunlar birer sebep olabilir mi daha yaşlarımız da genç eşim 27 ben 23 yaşındayım doktor bey cevaplarsanız çok memnun olurum şimdiden teşekkürler..

   1. Doktor bey ben bize söylenen şekliyle size anlatmaya çalıştım ne demek istediklerini bizde pek anladık diyemeyeceğim. Bize denilen bu tahlilde bir şey görünmemiş, bir şey çıkmamış . dedikleriydi.. anladığım kadarıyla hiç sperm görülmedi demek istediler herhalde çünkü bir daha tahlil istediler onda da görünmemiş sanırım bir daha tahlil verin dedi doktor iki ayrı tahlile bakan iki ayrı doktorlardı zaten pek bir açıklama yapılmadığı için bizde ne kastettiklerini anlayamadık.

    1. Hanımefendi Eğer 15 gün aralıklarla tekrarlanan sperm testinde sperm bulunmadığı takdirde buna azo spermi adı verilir bu durumda Eşinizin genetik karyo gram testi yaptırması ve y kromozom mikrodelesyon testi yaptırması gerekir testislerden biyopsi alınabilir ancak alınıp sadece patolojik inceleme yapılıp bırakılacak ise testis biyopsisi aldırmayınız testis biyopsisi bir tüp bebek merkezinde alınsın alınan örnekte sperm bulunacak olursa bunların dondurularak gelecekte sizin için kullanılmak üzere saklanması iyi olur

 151. Hocam femara hakkında bilgi verirmisiniz.gecen ay klomen ve çatlatma iğnesi kullandım gebelik oluşmadı.şimdi ise femaraya geçtik.21 yaşındayım ve ne durumdayım bilmiyorum

 152. Hocam merhaba, yardımlarınız için öncelikle teşekkür ediyorum
  Ben 35 yaşımdayım, 4ay önce düşük yaptım 8haftalıktı kalp atışı ve bebek görülenemişti.
  Düşükten sonra hiç korunmadan devam ettik, yumurtlama hesabıda yaptım itiraf ediyorum 🙂 ama bu ay akışına bıraktım”ya nasip ” diyerek
  Hormonlarıma baktırdım
  Adetin 3.günü baktıtdıklarım;
  FSH 8,13
  LH 5,27
  TSH 1,85
  Prolaktin 12,30
  Estradiol 35
  Çıktı.
  Adetin 20.günü progesteron baktırdım 11 çıktı.
  Şimdi regl olmayı bekliyorum 2.gün çağırdı Dr.
  Yaşımdan dolayı ister istemez endişe ediyorum.
  Öneriniz varmı? Ankara’da olmanıza ayrıca sevindim geleceğim.

 153. Hanımefendi, Femara kullanımı çok kabul gören bir tedavi şekli değildir. İğne şeklinde hormon ilaçlarıyla yumurtlama tedavisi uygun olur. Tabii başka bir sorun olup olmadığını belirtmemişsiniz.

 154. Merhaba hocam…
  Ben 19 yasindayim esim 25 yasinda esimi cok seviyorum ve cocuk istiyoruz. 8 aylik evliyim 5 aydr cocuk istiyoruz ve olmuyor. Doktora gittim sadece ultrasonda yumurtaliklarima baktilar ve yumurtaliklarn iyi dediler.bi sorun yok. Ama baska hicbisey yapmadilar.bir yil gecmeden herhangi bisey yapamayiz bu durum bir yil boyunca cok normal dediler. Ama ben cok endiseleniyorum.eger bi problemim varsa erknden ogrenip tedavi olmak istiyorum.sizce neyapmaliyim?
  Esimle ozel bi hastaneye gidip bastan sona bi kontrolden gecmeyi dusunuyorum.
  Siz ne onerirsiniz bana bu konuda ☺

  1. Hanimefendi cok gencsiniz ve 5 ay icinde gebelik olmamasi hic sorun degil. Dogal yasayin, yumurtlama gunu saymayin. Bir yil icinde gebelik elde sansi %85’tir. Sabirla ve dogal olarak bekleyin.

 155. Cok tsk ederim hocam…
  Sadece eger bi sorunumuz varsa erkenden ogrenmek istiyorum bu yuzden bir yil beklememk bana uzun geliyor. Cok endiseleniyorum sadece…
  Sagolun☺

  1. Hanimefendi yorum yapabilmem icin sizin tüm hormon testleriniz, sperm testi, hsg rahim filmi ve her iki eş kromozom test sonuclarinizi gormem getekir. Bilgi ve veri olmadan yorum yapmam mumkun degil. Zaten bir yildan once bu dedigim testleri yapmaya da gerek yok. Sabir ve dogal bekleme oneriyorum.

 156. Hayr hocam inanın hic dogru duzgun bisekilde bilgi verilmedi. hep biseyiniz yok deyip gonderildi.ben bi kac ay daha bekledikten sonra hastaneye gidip tum testlerin yapilmasini isteyecm sizede sonucunu yazarim. Ilgilendiginiz icin cok tesekkur ederim.

 157. Saygi deger hocam esimle misyoner pozisyon da iliskiye giriyoruz ama benim cikmamla birlikte spermler disari cikiyor ve esim ayaga kalktiktan sonra disari hic sperm cikmadigini soyluyor ikimizde cocuk istiyoruz ama yaklasik bir bes aydir hic bir netice alamadik bu konuda yardimci olabilirmisiniz esim daha once bir kiz cocugu dunyaya getirdi ve birde kurtaj oldu ve esimin ikinci evliligi benim ise ilk evliligim cocugumuz olmasini cok istiyoruz lutfen degerli tavsiyelerinizi yazarsaniz cok mutlu olacagiz

  1. Saygi deger hocam esimle misyoner pozisyon da iliskiye giriyoruz ama benim cikmamla birlikte spermler disari cikiyor ve esim ayaga kalktiktan sonra disari hic sperm cikmadigini soyluyor ikimizde cocuk istiyoruz ama yaklasik bir bes aydir hic bir netice alamadik bu konuda yardimci olabilirmisiniz esim daha once bir kiz cocugu dunyaya getirdi ve birde kurtaj oldu ve esimin ikinci evliligi benim ise ilk evliligim cocugumuz olmasini cok istiyoruz lutfen degerli tavsiyelerinizi yazarsaniz cok mutlu olacagiz saygilarimla

 158. Hocam 8 yıllık evliyim.. 3 yıl korundum.. 2 yıl çocuğum olmadı. Uzun bi süre endokrine gittim insülin direncim ve adet düzensizliğim vardı.. Glukofenle direnci yendim adetimin ilk düzene girdiği ay hamile kaldım ama 15 haftalıkken düşük yaptım.. Endokrin doktorum glokofeni suçladı jinekoloğum kilomu.. 31 yaşındayım 2 yıldır yine hamile kalamıyorum.. Yine insülin direncemi acaba hocam.. Ben bundan kurtulamayacakmıyım.. Eşimde problem yok ama benim kilo proplemim de var.. Sizce tekrar endokrinemi kadın doğumamı gitmeliyim .. Sevgiler..

 159. Hocam hep üzülüyorüm hep agliyom yilardir hep ağlıyorum elimde değil doktor murar verecek durus insan bile karsima çıkmamış ben 13 yasindaydim akciğerim almisler ve 6 seneydir evliyim ama çocuğa cok intiyacim var ama olmuyor yaşım 29 lutfen akciğerim olmadığın icin gebe kala biliyormuyum lutfen yardim edin hayatimda ilk defa buraya mesaj attım.cook şükürler olsun eşim benimle cok ilgileniyor.

 160. Hocam yardımcı olun lutfen 4 ay boyunca korunmadık ta evliliğimin ilk ayı adet gormedim daha sonra ki 3 ay gecikmeler oldu Bunun sebebi nedir hocam ?

 161. Iyi günler hocam 31ekim 2016 da evlendik. Eşimle birikte inanılmaz derecede çocuk istiyoruz ama olmuyor. Bize bi tavsiyede bulunun lütfen. Ne yapmamız lazım? Yani doktora gitmek için erken mi?

  1. 35 yasindan gencseniz bir yila kadar beklenebilir sorun yok. Inanilmaz derecede cocuk istemeniz sizi ve esinizi strese sokuyor. Bu gebeliginizi geciktirir. Rahat olun, dogal davranin, gun saymayin.

 162. Merhaba hocam 23 yasindayim 10 aylik evliyim.5 ay once dermokistim alindi doktorum hemen hamile kalmam gerektigini soyledi.3 aydir hamile kalamiyorum.tedavi dogru olur mu yoksa beklemeli miyiz?

 163. Hocam bi sey merak ettim.simdi bizde 10 yil cocuk olmuyor.ben esimle akraba filan degiliz.ama benim kan grupum negatif onun pozitiv.bildim kadariyla kan uyusmazligi oluyor.hamile kalamama sebepi da bu olabilirmi? Bazi doktorlar oyle soyliyorlar

 164. Merhabalar, 10 yillik evliyim daha once cocuk istemediğimiz icin esim korundu hap vs hic kullanmadim simdi istiyoruz korunmayı biraktik 29 yasindayiz fazla korundugumuz icin olmama riski var midir?

 165. Merhabalar, 10 yillik evliyim daha once cocuk istemediğimiz icin esim korundu hap vs hic kullanmadim simdi istiyoruz korunmayı biraktik 29 yasindayiz fazla korundugumuz icin olmama riski var midir? Yardimlariniz için şimdiden teşekkürler

  1. 35 yasindan gencseniz bir yila kadar beklenebilir sorun yok. Inanilmaz derecede cocuk istemeniz sizi ve esinizi strese sokuyor. Bu gebeliginizi geciktirir. Rahat olun, dogal davranin, gun saymayin.

 166. Hanımefendi kan uyuşmazlığı kısırlık sebebi değildir çocuk olması için sizin ve Eşinizin tam bir değerlendirmeden geçmeniz gerekir genetik testler HSG rahim filmi sperm testi ve tiroid dahil tüm hormon testlerinin yapılmalı Sonuçta daha fazla beklemeden tüp bebek tedavisi yapılmasını öneriyorum Saygılarımla

 167. Merhaba Esat Bey 28 yaşındayım 13 aydır bebek sahibi olamıyoruz yıllardır polikistik over sendromuyla uğraşıyorum 3-5 ayda bir adet oluyorum.tüm tahliller yapıldı fsh 6 lh 11 e2 140 prl 20 tsh 1.5 amh 5.5
  Yumurta takibi yapıldı ilaç vermedi kendi durumumu görmek istedi dr ve 2 yumurtam olgunlastı 20 mmde 15 mayısta çatlamıştı gün aşırı iliskiye devam etmemizi soyledi bugün test yapmamı soyledi ve sonuc negatif.biraz daha beklemem gerekir mi? Eşimde bir sorun çıkmadı.bundan sonraki süreç nasıl olmalı size danışmak istedim teşekkürler.

 168. Hanımefendi polikistik over kendiliğinden geçecek bir durum değildir yumurtlama tedavisi yapılması doğru karardır yumurtlama tedavisinden sonra birkaç ay içinde ilacın etkisi devam eder ve doğal gebelik elde edebilirsiniz yaşınız genç olduğu için panik yapacak bir durum yok Eğer bir kaç kez yapılan yumurtlama tedavisi yarar sağlamaz ise aşılama tedavisi düşünülebilir Saygılarımla

 169. Merhaba Hocam.6 aydır korumasız ilişkiye girdik ve çocuğumuz olmadı henüz.Eşimin iş şartlarından dolayı 2 ay kadar ayrıyız ve yaz tatilinde de ailelerimizin evinde kalacağımız için düzenli ilişkimiz olmayacak.Bu şekilde 1 seneyi tamamlamış olcaz ne yapmamız gerekiyor.Birkaç ay ara vermek çocuk olma ihtimalini nasıl etkiler ve 1 sene deneme süresinin içine ara verdiğimiz zamanlarıda sayacak mıyız.

  1. Yasiniz 35’ten genc ise tam bir yil beklenebilir. Bu normaldir. Ayri oldugunuz sureler elbette sayilmaz.
   “Deneme” sözünu duymamıs olayim.. 🙂 dogal davranin.. kendi üzerinizde denemeler yapmayin 🙂

 170. Slm.hocam.ben 37 yaşında ve bir kız cocuk annesiyim kızimda 3 yaşında şimdi yeniden gebeliği düşünuyorum ve hiç korunmadim eşim işi dolayısıyla 3 disarida 1 ay evde gebelik icin bir öneriniz varmı…teşekkür ederim..

 171. Tsh 4 66 ft4 0.89 ft3 3.66 kadınlık hormonlarım iyi seviyede yaş 25 6 aydır gebe kalamıyorum tirodler engel olabilir gebeliğe tiroid hormonu hapı alıyorum

 172. Ben 23 yaşındayım.Bebek için doktora gittim. klomen verdi kullandım.Tekrar kontrole gittiğimde doktor yumurta oluşmadığını söyledi ve tedaviyi bıraktı.Adetimin 2. günü yapılan kan testinde bu 3 sonuç yazıyordu. FSH 5.24 Lh 8.57 Estrodiol 54 çıktı.sizce durumum kötü mü?

 173. 2 buçuk senedir de düzensiz adet görüyorum.doktor yumurta oluşmuyor diye tedaviyi bırakınca.en son duphaston kullandım 3 ay.duphaston kullanınca düzenli adet gördüm.şimdi ise yazz 24+4 doğum kontrol hapı kullanmaya başladım bu ay.açıkçası ne yapacagımı da bilemiyorum.. 🙁

 174. Bu hormonbdegerli normal. Belki daha etkili yunurtlama ilaclari kullanmaniz gerekir.
  Sperm degerleri de bakilmalidir.
  23 yasinda oldugunuza gore bir yila kadar beklenebilir, panik yapmayin.

 175. Hocam merhaba bizim bir yılı geçti korunmuyoruz. Eşimin sperm değerleri şöyle ileri hız %53 yavaş hız %3 a+B %58 sperm 54 bin küsur morfoloji %18 krugere göre doktorumuz değerleriniz normal Dedi. Eşimde hafif varikosel çıktı bu yüzden trental kullanmasını istedi ve ameliyata gerek yok Dedi. Başka bir doktor da ameliyat Dedi. Benim kendi doktorum da ameliyattan sonra da değerler çok değişmeyebilir Biraz bekleyin Dedi. Sizce durum böyleyken ne yapmalıyız hocam?
  Bir diğer danışmak istediğim husus adet dönemine Bi hafta kala sol kasığıma Bi Ağrı giriyor. Sürekli ağrıyor o taraf. Bu her ay oluyor hocam. Beni çok rahatsız ediyor. Bazen ağrı kesici almak isteyecek kadar çok bacağıma doğru vuruyor. Ben hsg de çektirdim temiz Çıktı doktorum da Bi şey olmadığını söyledi ama bu ağrı niye oluyo acaba hocam? Bazen canım çok yanıyor. Cevaplarınız içim çok teşekkür ederim.hayırlı ramazanlar

  1. Hanimefendi spermlerin daha iyi olmasini saglayan bir ilac veya ameliyat icad edilmedi henuz.
   Eger spermler sizin yazdiginiz gibi 54 bin kusur ise cok olumsuz. O sanirim 54 milyon olmali.
   Morfoloji %18 de inandirici degil. Sperm analizinin daha ehliyetli bir yerde yapilmadini oneriyorum.
   Siz adet oncesi agri icin CA-125 testi yaptiriniz.

   1. Hocam evet yanlış yazmışım 54 milyon. %18 değeri için inandırıcı değil derken ne demek istediniz? Eşimin yaşı benden büyük açıkçası oyalanıyor muyuz diye korkuyorum bu değerlerle normal gebelik elde etme imkanımız yok mu hocam? Biz Ankara’ya yakın Bi ildeyiz peki Ankara’da bu testi yineleyeceğimiz Bi yer tavsiye edebilir misiniz? Bir de CA-125 testini adetin üçüncü Zaman’ı mı ya da adet bitimi mi hangi vakit yaptırayım? Cevaplarınız için teşekkür ederim

 176. Aldığım sonuçta sadece lh FSH ve estrodiol hormonu sonucları vardı.dediginiz hormonlarıma da baktırıcam.Allah sizden razı olsun. teşekkür ederim bilgilendirdiginiz için.

 177. Hocam size bir sorum olacak.Benim adetin başlarken kahverengi oluyor bi gün sonra kırmızıya dönüyor sonra biterken yine kahverengi oluyor. neden böyle oluyor ? daha önceki mesajımda yazdıgım gbi adetlerimde düzensiz oluyor. 🙁

 178. “adetin başlarken kahverengi oluyor bi gün sonra kırmızıya dönüyor sonra biterken yine kahverengi oluyor”
  yazmissiniz. Bu dogal. Nasil olmasini beklerdniz? Neden endise ettiniz?

 179. önceden bordo oluyordu başlarken de biterken de. o nedenle işte bende hasta felan oldum sandım. çok teşekkür ederim içim rahatladı

 180. hocam ben toplam 4 parsiyel mol geçirdim. 2 kere tüp bebek tedavisi gördüm PGD yapılmış erkek embriyolar transfer edildi. ikisinde de gebelik gerçekleşti fakat sonra gebelik bozuldu ve kürtajla alındı.birinci tüp bebek kanda pıhtılaşma olduğu için düşmüş.ikinci tüp bebek için bir açıklama yok. 5 gün oluyo kürtaj olalı.tüp bebekler mol değil.sonra bir adet spontan düşüğüm var.adet gecikmesinden 2 gün sonra bhcg pozitif çıkmıştı bir kaç gün sonra adet oldum. toplam 7 gebeliğim olmuş oldu. biz bebek istiyoruz hem de çok istiyoruz.nasıl bir yol izlemeliyiz? mol gebelik anne kaynaklı mı baba kaynaklı mı yoksa her ikimizde de olabilir mi bı rahatsızlık?izmirdeki doktorların her biri farklı birşey söylüyor.yaşım 37 geç kalmak istemiyorum.nolur yardım edin ne yapmam gerekiyor? hangi testleri yaptırmalıyım?hangi yoldan bebek sahibi olmalıyım? siz bize söyleyin yapılması gereken testleri ben yaptırayım ve yanınıza geleyim.embriyo donasyonu öneriyor buradaki doktorlar.ama sağlıklı bebekler niçin düştü hiç araştırılmadı.takdir ederseniz kendi hücrelerimizle bebek sahibi olmak ilk tercihimiz. bize yardımcı olur mısınız ya da bu konu hakkında tecrübesi olan bir doktora yönlendirir misini bizi? gerçekten çok yorulduk yıkıldık resmen .artık tahammülümüz kalmadı.lütfen size rica ediyorum yardım edin.hocam eklemek istiyorum eşime ve bana karyotip bakıldı ve normal çıktı.mol gebeliklerimin birine genetik test yapıldı 46XX çıktı.şu an doktorumuz y kromozom delesyon testi önerdi. hocam bu test spermi az olan ya da morfoloji sorunu olandabakılmaz mı? bizim sperm sayımız morfolojimiz sıkıntılı olsa tüp bebek doktorları söylerdi.doktorumuz pdg li erkek bebeklerin y delesyonu yüzünden düşmüş olduğunu tahmin ettiğini söyledi.şimdiden teşekkü ediyorum hocam.

  1. Esiniz y kromozomu mikrodekesyonu baktirsin. Mol hastaligi babadan kaynaklanir.
   Adet kanamanizin ikinci gunu yapilmis FSH LH E2 prolaktin AMH T3 T4 TSH açlık insulini, 17 OH progesteron CA125 testleri yaptirin.

 181. Hocam merhabalar . Ben oncedende yazmıstım. Tum batin mr cektirdim. Sonucta koyu renkli yazilar morelimi cok bozdu.ben bebek istiyodum hocam.ılk doktora gıttıgımde yanı bundan ıkı ay once endometrium 7.6mm ıdı sag overde 7 kıst var demıstı dr. Bugun mr sonucumu aldım raporda sunlar yazıyor: Karaciger sag lob boyutu artmıs olup 18cm olculmustur. Endometrıum cıft kalınlıgı 10 mm olculmustur. Sag overde 41*36*29 mm boyutlarında duzgun sınırlı T1A da hıpoıntes, T2A da hiperıntens kistik lezyon izlenmistir. Douglasta ve bileteral adneksial alanda sıvı gorunumlerı mevcuttur. Hocam 24 yasıma yeni girdim ve 7 aylık evlıyım. Cok morelim bozuk. Kistim buyumusmu hocam yorumlarınızı dort gozle beklıyorum . Hayırlı gunler.kolay gelsın hocam.

 182. Hanimefendi, daha önce sag overde 7 kist vardi derken ne anlatmaya calistiginizi anlayamdim. O yuzden kistin buyuyup buyumedigi sorunuza yanit veremiyorum.
  Şu anda kistinizin olmadigini soyleyebilirim. Kist teshisi konmasi icin yumurtalikta ici sivi dolu bir yapinin 5 cm’den daha buyuk olmasi ve uzerinden 3 adet kanamasi gectikten sonra duruyor olmasi lazim.
  Eger yumurtlama doneminde degerlendirme yapildiysa bu goruntu olgunlasan bir follikul (yumurtanin icinde bulundugu kesecik) olabilir.
  Yumurtaliklarin degerlendirilmesi icin ultrasonografi yeterlidir. Neden Manyetik Rezonans tetkiki yapildigini da bilemem. Saygilarimla

 183. hocam ayrıca haşimato var bende ama tsh düzeyim 1.5 ilaç kontrolümü düzenli yaptırıyorum.son pgd li gebeliğimde cleaxane 0.4 kullandım ilaveten 100mg coraspin kullandım.

 184. Hocam eksık yazmıssım . O yedıı dedıgım sag overde 7cm lik kıst vardı ıkı ay oncekı sonuc ultrasyon sonucu . Sımdi benim kıstım yokmu hocam . yukarda yazdıgım mr sonuclarına bakıldıgında onemlı bısey olmadıgınımı gosterıyor hocam. Yani bu sonuclar hamıle olmama engel degılmı? Sanırım hocam ben mra yumurtalama gunu gırdım. Cevap verdıgınız ıcın tesekkur ederım. Hayırlı cumalar.

 185. Hocam yukarda yanlıs bılgı vermısım .ben mra yumurtlama gununde degıl adet olmadan bırgun once girmisim simdi baktım takvıme.

 186. Haklısınız hocam.bende bılmıyorum hem ultrasyan hem mr benı cok yordu . Karacigerim buyumus sebebı nedır hocam.ne yapmam gerekiyor .

 187. TSH 8.85 FT4 80 FSH 5.14 HL4.44 estradiole2 30 prolaktin 13.88 haşmto hastasıyım 6 aydır hamile kalamıyorum tiroid hastalığı yumurta kalite bozmuş olabilir mi Yumurta kalitesi öğrenmek için hangi testi yaptırmalıyım

  1. Bu degerler yeterli. Yumurtalik rezervinizde sorun gorunmuyor.
   6 ay icinde gebe kalmamis olmak sorun degildir.
   Tiroid hastaliklari gebe kalmayi engellemez. Ancak, elde edilen gebeligin dusukle kaybedilmesine neden olabilir.

 188. Hocam merhaba benim ilk gebeliğim kürtajla sonuçlandı kendi isteğimle kürtajdan 4 yıl sonra kimyasal gebelik yaşadım 4 aydırda deniyorum ama sonuç negatif yaşım 26 eşim 29 ilk kürtaj yüzünden sıkıntı yaşıyo olabilirmiyim

 189. Merhabalar hocam.. Ben 28 eşim 32 yaşında iki yıldır evliyiz. Evliliğimizin 5. Ayında korunmayı bıraktık ve o ay hamile kaldım. Eşim korunuyordu. 7 haftalık bir gebeliğim düşükle sonuçlandı, üçüz yani çoğul gebelik geçirdim. Daha sonra yaklaşık 5-6 ay korunmaya devam ettik hasır hissrtiğimde tekrar korunmayı bıraktık ve 5 ay sonra kimyasal gebelik geçirdim. Bu süre zarfında eşimin sperm testi yapıldı normaldi herşey. Benim tsh progesteron vitamin şeker prolaktin vs. Bütün testlerim yapıldı ve yumurtlama takibimde yapıldı herşey normaldi. Şuanda eşimle çocuk olmaması aramızdaki ilişkiye zarar vermeye başladı ve bu sebepten tekrar yumurtlama takibiyle başladık. Sizin fikriniz nedir nasıl bir yol izlemeliyiz? Gözden kaçırdığımız bişey mi var bilemiyorum. Bu arada bende mitral yetmezlik var ve concor 5 mg hergün aldığım ilaç var bunun bir etkisi varmıdır hamile kalamamda?

 190. Merhaba doktor bey ben 20 yasındayım 18 yasında evlendim ve esimle ne kadar cocuk yapmaya kalkıstıysak olmuyo hani iliskilerimiz duzenli suana kadar hic korunmadık ikimizde sadece adet duzenim yok okadar neden hamile kalamıyorum bi yardımcı olurmusunuz

 191. 2 yıllık ewliym. boş gebelik yaşadm 10 haftalıkken ekim ayında aldırttm.3 ay denemeyn dedi. bekledk 5 aydır deniyoruz olmadı. hormon testi yaptırdım.değerler şöyle lymph 1.1
  tsh 2.77
  serbest t4 0.83
  fsh 9.8
  lh 6.89
  estradıol 65.98
  prolaktin 20.1
  idrarda enfeksıyon çıktı ilaç kullanıyorum. şu an adetim bdhaki ay bu değerlere göre bebek olablir mi?

 192. Merhabalar ben 10 aydir evligim ilk gunden beri bebek istiyoruz. Esim sprem testi yaptirdi hersey normal bende kadin dogum uzmaninda hormon testi vs. Gibi testlere girdim onlarda normal fakat benim 2008 ve 2011 yilinda kurtajlarim oldu hala hamile kalamadigim icin canim skliyor ne yapmam gerekli

 193. Hocam merhaba ben ayın 13 ünde betahcg yaptırmışım ve sonuç negatifti ertesi gün doktora gittim vajinal muayanenede birşey gözükmedi bugün evde yaptığım testte pozitif çıktı adetim 2 gün gecikti miyositol positive kullanıyodum şimdi hocam hamilemiyim kafam çok karıştı

 194. 9 aylık evliyim hic bir sekilde korunmuyoruz. ve cocugumuz olmadi.esim varikosel ameliyati oldugunu soyledi ve bebegimizin olamicani da soyledi ama tip bu kadar ilerlemisken nasil oluyor olmama ihtimali esimi cok seviyorum ve yanlis anlamamasi icin soru soramiyorum.spermi olmadigini soyledi.bu olabilir mi

 195. Doktor bey bütün soruları cevapladığınız iiçin size minnettarım Kimsayal gebelikte kendiliğinden düşük sırasında tüplerin tıkanma ihtimali varmıdır Kimsayal gebelikten 7 aydır hamile kalamadım da

 196. Hocam merhabalar.23 yasındayım.yaklaşık 11 aylık evliyim ve evlendiğimden beri korunmuyorum. Geçen au kadın doğum uzmanına gittiğimde hormon testlerim yapıldı ve FSH:3,79 LH:10.4 çıktı bu sonuçlar doğrultusunda jinekolojik muayene yapıp pko hastası olduğum ortaya çıktı.klomen tedavisi ve çatlatma iğnesi oldum. 2 adet yumurtam oluştu ama Çatlamadı.Doktora gittiğimde bana senın yumurtalarını tanımış olduk artık beklicez hamile kalınca gel bidaha dedi.ne yapmam gerekir şuan hocam?

 197. merhaba doktor bey. 19 yaşındayım 5. buçuk aylık evliyim. Eşimle ilk evlendiğimiz ay korunmadık ella hap aldım hamile kalmak istemediğimi için iki ay sonra çocuk istedim ve korunmadık düzenli ilişkiye girdik ama şuan hamile kalamadım ilk. baslarda stresliymdim şuan çok mutlu bi evliliğim var nedenini merak ediyorum beni aydınlatır mısınız ?

 198. Merhaba hocam. 13 aylık evliyim. Son 4 aydır doğum kontrol haplarını kullanmıyorum. Son üç aydır da korunmadan eşimle birlikte oluyoruz. Çocuğumuz olmasını istiyoruz ama şimdiye kadar bir sonuç alamadık. Eşim doktora gitti be sperm testi yaptırdı. Konsultasyon 80.2 milyon ileri hareketli yüzde 41 yerinde hareketli yüzde 8 morfoloji yüzde 11 çıktı. Eşimin değerleri normal yoldan doğum için yeterli mi acaba bunu Öğrenmek istedim.

 199. Esat Bey Merhaba,

  Ben 38 yaşındayım ve son 8 aydır adetlerimde gecikme olduğu için (en uzun ara 3 ay olmuştu) 3 ay önce yaptırdığım hormon tahlil sonuçlarımda;
  FSH 30 çıktı ve AMH değerim 0.08 çıktı. Bana erken menapoz teşhisi koyuldu.
  Oturduğum bölgedeki kadın doğum doktoru bu değerlerle hamile kalmamın zor olduğunu ve yine de belki tüp bebekle şansın olabilir diye beni bilinen merkezlerin birine sevk etti.
  Nisan ayında gittiğimde doktor 2 yumurta gördü ve bu yumurtalar için belki tedavi başlatılır ama çok zor çünkü kalite düşüklüğü olur dedi.
  Bu arada ben bitkisel kürler kullandım ve Mayıs ayının 18’inde başka bir doktora gittiğimde 3 yumurtam göründü ve birisi 18 mm olmuştu ve bugün yarın bu yumurtan çatlayacak kendi kendine en azından dene dedi ve o ay geçti ben haziran 3’ünde adet oldum kendiliğimden adetimin 2. günü fsh 17 çıktı. hiç ilaç kullanmadan ama adetim kısa sürdü 2 gün kadar.
  Haziranın 18’inde tekrar doktora gittim ve bu sefer 5 yumurtam göründü birisi 15 mm diğerleri 17 ve 13’er mm olduğunu söyledi doktor.
  Bana b…esteron ve prog..tan ilaç ve yanına e vitamini verdi bunları kullan adetin 1. günü görüşelim dedi.

  Kafamı karıştıran şu oldu Esat bey, gittiğim 3 farklı doktor bana başarı oranı olarak farklı değerler söylediler tüp bebek için benim değerlerimle. Bir doktor donasyon ile anne olursun derken bir diğeri %56 ve bir diğeri %5 oran verdi.
  Ben 3 aydır bu bilgileri öğreniyorum ve inanın kafam karışık. Tevekkül mü etmeliyim yoksa mücadele mi etmeliyim bilemiyorum sedef hasftasıyım aynı zamanda 3 aydır bu bilgilerle uğraşırken ellerimden ayaklarıma sıçradı.
  Sizdende bu değerlerle yorum almak istedim Esat Bey.. Şimdiden teşekkürler.

  1. Hanımefendi belirttiğiniz hormon değerleri doğurganlığın yüksek olmadığını gösteriyor Bu değerlerle doğal gebelik elde edilmesi zordur FSH değeri 15 in üzerinde oldu durumlarda gebelik elde edilemiyor Öncelikle ilaç tedavisi ile FSH değeri düşürülmelidir 15 in altına indiği ay tüp bebek uygulanır ultrasonda yumurta görülmez yumurta ufak tek bir hücredir ultrasonda görünenler yumurtlamanın olamadığını gösteren küçük Kistik yapılardır vakit kaybetmeden hormon tedavisine girmelisiniz

 200. Çok teşekkür ederim Esat Bey, Allah razı olsun buradan bizlere vakit ayırıyorsunuz, verdiğimiz kısıtlı bilgilerle doğru şekilde yönlendirmeye çalışıyorsunuz… Dediğiniz gibi önce hakkımda olacağı Rabbim hayırlı edip öyle nasip eder dilerim evet beklemek gibi bir şansım malesef yok bu ay tedaviye başlayacağım Allah’ın izniyle hocam. Başarılar ve Hayırlı Günler diliyorum..

 201. Çok teşekkür ederim Esat Bey, Allah razı olsun buradan bizlere vakit ayırıyorsunuz, verdiğimiz kısıtlı bilgilerle doğru şekilde yönlendirmeye çalışıyorsunuz… Dediğiniz gibi önce hakkımda olacağı Rabbim hayırlı edip öyle nasip eder dilerim evet beklemek gibi bir şansım maalesef yok bu ay tedaviye başlayacağım Allah’ın izniyle hocam. Başarılar ve Hayırlı Günler diliyorum..

 202. 28yasindayim esim30 6yasinda cocugum var dogal yolla 1senedir gebe kalamiyorum hormondegerler iyi dendi amh 1.05 spermde 39milyonileri hizli%17 digeri%18 morfoloji 4 gebe kalabilirmiyim degerleriyorumlarsaniz sevinirim

 203. Merhaba ben 2 yillik evliyim eşim askerde 1yil beraber kalabildik esimle ama korunmadim ve bebeğimiz olmadi bu normalmidir birde her gün ilişkiye gidiyorduk

 204. Hocam merhaba biz üç yıllık evliyiz bir buçuk yıldır da korunmuyoruz. Eşimin değerlerinde Bi sıkıntı yok. Benim adetlerim düzenli günü güne. Rahim filmim temiz çıktı. Ama doktorum pko olduğunu söyledi. Fsh 3,4 lh 7,5. Kilomun iyi olduğunu kilo almamam gerektiğini söyledi ve klomen tedavisine başladık. Adetin 5. Günü sabah akşam klomen aldım. Adetin 12. Günü de kontrole gittiğimde yumurtam 24 mm olmuştu çatlatma iğnesi verdi. Pregnyl 1500*3. bir daha ki geldiğinde beni bir iki gün öncesinden çağırın diye söyle Dedi doktorum. Nitekim o ay yumurtam iğneye rağmen çatlamadı ve kist oluştu. Doğum kontrol hapı kullanıyorum ara verdik şimdi. Galiba yumurtam çok erken büyüdü. Sizce doğru Bi yolda mıyım doğru Bi tedavi mi uygulanıyor vakit kaybetmek istemiyorum. Cevabınız için teşekkürler

 205. Mrh hocam 30 yaşındayım 8 yıldır evliyım 7 yaşında 1 çocugum var bundan 3 sene once kurtaj oldum son 1 yıldır bebek istiyorum ama hamile kalamıyorum belirgin bi sıkıntımda yok sizce normalmı 2 hamilelik yaşamama ragmen şuan olmaması şimdiden tşk edrim

 206. merhaba doktor bey 1 yıldır evliyim çocuk istiyoruz fakat ilk günden beri korunmsız ilişkiye giriyoruz ama hiçbir gelişme olmadı daha. adetlerim normalde düzenli yalnız bazen yılda bir yada iki ay olmam gereken aydan bir ay sonra adet oluyorum acaba hamilelik öncesi kullanmam gereken ilaç tarzı birşey varmı kadın doğuma gittim hersey normal bir problem yok ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunz bana lütfen

  1. Adet kanamanızın ikinci veya üçüncü günü, fsh, lh, e2, prolaktin, amh, tsh, 17OHprogesteron, insülin, CA125 testleri yaptırınız
   5 günlük cinsel perhizden sonra Sperm testi

 207. Mrb.doktor bey .yasim 25 ve 2 yıldır evliyim Dr tavsiyesiyle hiç korunmadim.2009 dan beri prolaktinemi hastasıyım. 6 ayda bir hipofiz Mr cektiriyorum adenomum olduğu için.en son özel hastaneye gittim hamileligin sakıncası olmadığını söyledi doktorum. Hamile kalana kadar kullanabilirsin dedi.Hatta dostinexin daha da hamileliği arttiracagini soyledi.şimdi 5 aydır gun asiri deniyoruz son ay ovulasyon testi kullandım ama bi sonuç alamadık.ne yapmamız gerekiyor?

  1. Ayni konuda yazdigim yuzlerce cevabin okunmadigini goruyor ve uzuluyorum. Verdigim emeklerin bosa gitmesini gormek gercekten cok uzucu…
   Gebe kalmananizin tek nedeni, her gun “deniyor” olmaniz.. Neyi deniyorsunuz allahaskina? Kendinizi deney tahtasi yerine koymaniz dogru mu? Bir diger neden de yumurtlama gunu takip ediyor olmaniz. Vucudunuz makine midir ki, düğmeye basinca yumurtlasin?
   Kendinizi rahat birakin..
   Vucudunuzu rahat birakin..
   Dogal davranin.. gebelik gelecektir.
   Şu yazimi iki kere okuyunuz.
   Üçüncü kez okurken eşiniz de yaninizda olsun.
   http://www.esatorhon.com/?p=406

 208. Merhaba sayin hocam. 13 aylık evliyim ve bebek istiyoruz. 5ay once dr gitmistim ara kanamamdan dolayi kist cıkmıstı. 2 aylik tedavi verdi ve kistim eridi. Ayni gun hormon testi istedim ve prolaktinim yüksek cikti. 1 aylik tedavi verdi ilaci ic kontrole gelme duser prolaktin cocuk calismanizi yapin 6 ay dedi dr. Ben de kontrole gitmedim.5 aydir bebegim olmadi. Acaba prolaktin yeniden yukselmismidir veya kist olusmus mudur cok stresli zamanlar yasadim cunku. Tekrar hormon testi yaptirsam mi yoksa bikac ay beklesem mi. Gun gectikce sinirlerim bozuluyi stresten kirtulamiyorum hem bebekten hem baska sevebplerden dolayi. Yasim 28 bu arada .tesekkur ederim

  1. Hanimefendi, takdir edersiniz ki, “Acaba prolaktin yeniden yukselmismidir veya kist olusmus mudur” sorulariniza internet uzerinden yanit veremem. Elbette bu sorularinizin cevabini test yaparak ve ultrasona girerek ogrenebilirsiniz. Eger prolaktin mikroadenom duzeylerinde yuksek degilse gebelige engel olmaz
   Yasiniz 35’ten genc olduguna gore, bir yila kadar dahi beklenebilir, sorun yok.
   Ancak haddim olmayarak bir yorum yapacagim. Eger sorunlariniz varsa ve asiri stres altindaysaniz, zaten simdilik cocuk yapmayi bir sure erteleyiniz. Sagliksiz zeminde gebelik ve daha sonrasinda cocuk buyutmek zor olur.

 209. Hocam bi onceki soru benimdi. Sıkıntılarim var derken bir ay sonra sona erecek sıkıntılardan bahsetmistim ve beni skintiya sokan bi nedense bebek olmamasi . Dolayisiyla gebe kalirsam skntim da geçecek.yani bebege hazirim. Size bir sorum daha olacak bu ay yumurtlamadigimi hissettim. Eger yumirtlama olmadiysa bu yumurta kiste mi dönüsür .bugun reglimin son gunu ve sag kasigimda batma var

 210. Mrb hocam.1.5 aylik hamileyim omzumdaki bursit nedeniyle mr ve rontgen cektirdim.antibiyotik tedavisi onerdiler.bu sirada cok fazla agri kesici kullandim.bebege herhangi bir zarari olur mu tesekkurler.

  1. Gecmis olsun. MR’in bebege zarari yok. Omuzunuza kac doz film cekildi bilmiyorum. Gebe oldugunuzu biliyorsaniz zaten kursun gomlek giymissinizdir ve zaten hamile veya hamile olasiligi olanlari rontgene almazlar.
   Omuzunuzdan cekilen genelde 0.5 rad civarindadir. Toplam 5 rad bebege zarar verebilir. Yani 10 adet akciger filmine karsilik geliyor kabaca. Omuz rontgeni eger tek veya iki doz cekildiyse sorun olacagini dusunmuyorum. Radyoloji uzmani ile gorusun.

 211. İyi günler doktor bey ; ben 1,5 senelik evliyim 5-6 aydır yeni deniyorum esimle bebegimiz olsun istiyoruz ama her ay mutlu bi haber alamıyoruz adet düzensizliğimde yok akıntım var beyaz acaba bu sebep olabilirmi bebek için yani yumurtalıklarımda kis olma olasılığı gibi bisey olma sansi varmı cok üzlüyorum bebeğimiz olmuyo diye bi yardımcı alabilirmisiniz

 212. İyi günler doktor bey 21 yaşındaym 2 yıllık evliyim çocuğum olmuyo artık sitres yapıyorum sinir sistemim alt üst oldu ağlayıp duruyorum..
  Adet düzensizliğide var bende doktora gittim polikover kist dedi ne yapmalıyım tedaviye yanıt vermiyo vücudum ben çocuğumun olmasını çok istiyorum nolur yardımcı olun bana nolur… 😥

 213. Merhaba hocam 2.senilik evliyim yasim 19 esimin 21. 2 senedir hic korunmadigim halde hameile kalmadim. Sorun aizce ne ola bilir

 214. Selamlar doktor Ey Ege eşim eşim 28 yaşında yeni evli son adet tarihinin ilk günü 10 haziran. Bu süreç içerisinde gripal enfeksiyon geçirdi. Burun tıkanıklığı yaşadı ve bu durum 1 ay devam etti. O da çeşitli ağrı-alerji-grip ilaçları kullandı. 11 temmuzda da 4 haftalık hamile olduğunu öğrendik. Bu günden itibaren de herhangibir ilaç kullanmadı. Kullandığımız ilaçların C kategorisinde ilaçlar olduğunu öğrendik. Öğrenmek istediğimiz, bu kullanılan ilaçların bebeğimize bir zararı olur mu? Engin Bilginize muhtacız. Lütfen bizi bilgilendiriniz. Eşim çok Üzgün. Selamlar.

 215. Merhaba doktor bey ben 18 yasindayim bi bucuk yillik evliyim. Esim 26 yaşında hamile kalamiyorum korunmuyorumda olsun diye ugrasmiyorum dogsl haline biraktim fakat bi bucuk yil oldu edim cicuk istiyo tabı ilk zamnlar adetim duzenliydi ortalarda biraz bozuldu suan tekrar duzeldi doktora gittim herseyin normal oldugu soylendi ve bi kez rahim mantari olustu evlendigimden beride idrar yolu enfeksiyonum var mantar gecti tabı ilsc kullandim suan bi sorun yok gibi ama çocuğum olmuyo ha bu arada fazla kilolarim var tabi ama cok arkdasim benim kilomda hatta bende kilolular cocuklari oldu ne yapmaliyim bi oneriniz varmi hocam yardimci olun lutfen

 216. Değerli hocam, neredeyse tüm soru ve cevaplarınızı okudum ve açıkçası aydınlandım. Ben 34 yaşında 3 yıldır evli bir kadınım, 3 ay önce bebek sahibi olmak için bir aile hekimine giderek basit kan testleri yaptırdım, herşey normaldi. Kendimi öylesine kaptırdım ki yorumlarınızda bahsettiğiniz o gün saymalar, eşe yapılan psikolojik baskılar vs hepsini yaptım 🙂 ve sonuç olumsuz elbette… Yine buhran şekilde internette herşeyi kurcalarken sitenize denk geldim ve hatamın rahat olamamak olduğunu anladım, sanırım bunda toplum ve kadıniçi baskının çok etkisi var. Siteniz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür etmek istedim. Saygılar sunarım.

 217. Sayın doktorum. Eşim kullandığı ilaçların etkisiyle sakat çocuk doğurmaktan çekiniyor, üzülüyor. Lütfen birşeyler söyleyin. Çocuğu aldırmadan vs bahsediyor.

 218. S.a Hocam İsmim mehmet. İlk Cocuğumuz evliliğimizden 6 ay sonra eşim hamile kaldı. şuanda oğlum 5 yaşına basacak. 2. cocuk düşünüyoruz. ama sperm tahlilim düşük cıktı. ilk cocukta sperm tahlilim gayet normal çıktı. hiç bir sorun yoktu. eşimin hormonları yüksekti. ilaç kullanıp geçti. ama şuanda eşimde bir sorun yok. ama benim spermlerde sorun var. 5 yıl içerisinde spermlerde düşüklük olur mu. hiç bir hastalık geçirmedim. Bilgilendirirseniz memnun kalacağım. benim yaşım 28 eşimin 25

 219. Hocam Peki bunun Nedeni Ne OLabilir. Benim İşim Cok Stresli Hatta Stres Hapları KUllandım. Strese bağlı azalma Olabilir mi? Yada Hormon Bozukluğu Olabilir mi? Ne Önenirsiniz Bu Konuda Bana Şimdiden Teşekküler hocam iy akşamlar

 220. Hocam merhaba 3 yıllık. Evliyim 23 yasindayim korunmadım hic 5 aydır çocuk düşünüyoruz fakat netice alamadık muane esimde oldu problem yok dediler bende oldun kist varmis önemsiz bir kist dediler

 221. Hocam merhabalar.oncedende yazmıstım sıze. Bu sefer esimin sonuclarını yazıcam. Suan sekiz aylik evliyiz esim 34 yasında ben de 24 yasımdayım . Bebek ıstıyoruz benım suanlık bır rahatsıZlıgım yok. Esıme spermıyogram testi yaptılar. Sonuclar : Konsantrasyon :12000000 total sayı: 30 000000 motilite %: 45 +4%: 0 +3%: 30 +2%: 15 bunlar. bırde morfoloji kruger degerlerine gore degerlendırılmıstır Morfoloji kuruger: normal % 2 Bas anomalisi %76 Boyun anomalisi%: 13 Kuyruk anomalisi% :9 Hocam sonuc bunlar bızım bebıs olma olasılıgı dusuk mu

 222. Burdaki dr degerlrn dusuk dedı esme ve bebek zor olur bu degerlerle dedi yani olmaz gıbı knstu ve morelmz bozldu. proxeed ılac kullanmamz uygunmdr hocam esımn degerlerı bu ılacla yukselrmı

  1. 12 milyon sperm ile dogal gebelik sansi oldukca dusuktur. Sperm arttirici tedavi icad edilmedi malesef. Asilama denenebilir ama vakit kaybetmeyin. Tup bebek tedavisi en uygunudur. (Daha onceki cevabimda 120 milyon zannederek yazdim ozur dilerim)

 223. Hocam herhangi bir vitamin hapı yada daha çabuk hamile kalmam icin beslenmemde dikkat etmem gereken seyler var midir 3 senedir korunmadigimiz halde kazara bile cocuk olmadi suan 5 aydir istiyoruz acaba rahim kokusu cocuk olmasına. Bir engelmi oluyor

 224. Merhaba doktor bey
  Yazı ve yorumları okuduktan sonraki ilk işim şu işe yaramaz yumurtlama takip programını silmek oldu. Ben 27 yaşındayım 3 yıllık evliyim. Pko hastasıyım. Adetlerim düzensiz 3 ayda bir bazen 4 ay bazen 1 ay. 1.60 boyum 50 kilo civarıyım. Önceleri korunurken diane kullandım doktor tavsiyesi üzerine 6 ayda bir kontrollere gittim. Son 1 yıldır bebeğimiz olsun istiyoruz, korunmuyoruz. Bir infertilite uzmanına gittim ocak ayında bana progestan 100 mg verdi günde 3 adet kullanmak üzere. 3 ay kullan hamile kalamazan gel dedi. 3 ay sonra Adetimin 3. günü hormon testleri için gittim testlerle ilgili birşey söylemedi, eşim içinde yaptırdık test, normal değerleri. Klomen 50 mg ile başlayalım dedi. adetimin 5. günü klomen kullanmaya başladım 5 gün içtim. yumurta tabiki için, adetimi takip eden 14. gün ve 15.gün baktı ama yumurta yoktu. Önümüzdeki ay tekrar artırılmış klomen dozu ile deneyeceğiz progestanı kullan hormon testi için gel dedi. Ama ben gitmedim çünkü çok fazla stres yapıyorum klomeni kullandığım ay kendimi araç gibi hissettim olacak olmayacak, yumurtladım mı, neden yumurtlamadım acaba ben yumurtlayamıyormuyum. Bu nedenle bir daha gitmedim. Evet ilişki sırasında bazen bebek geliyor aklıma ama bebek için birlikte olmuyoruz sadece. Progestana devam ediyorum ancak 10 gün kullanım süresinde bazen 5.gün ilacı bırakmadan adet görüyorum. Bazen son 10. gün adet oluyorum. Doktora gitmelimiyim, Progestanı bırakmalımıyım bilmiyorum. İşim nedeniyle sık doktora gidemiyorum doktorum buradan 2 saat uzakta, bulunduğum yerde kadın doğum uzmanı yok. Yazılarınızı yorumlarınızı çok beğendim bu nedenle size de danışmak istedim.

 225. Ben 4 aylık evliyim duzensiz adet oluyok hamile kalmak istiyorum ama duznsiz adet oluyorum ne yapmam gerek hamile kalmak icin

 226. Mrb hocam ben 26 yaşındayım geçen yıl Ağustos ayında evlendim Mayıs ayına kadar eşim korundu Mayıs ayında korunmayı bıraktı ama gebelik gerçekleşmedi adetim de düzenli 25 günde bir adet oluyorum sizce doktora gitmeme gerek varmı rutin bir kontrol için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Yasiniz 35’ten genc. Bir yila kadar beklenebilir, dogaldir.
   Her iki eş gunde bir Folik alin surekli.
   Gebelik oncesi TORCH grubu enfeksiyon taramasi yaptirin ve dogal bekleyin ( yunurtlama gunu saymadan)

 227. Merhabalar doktor bey;

  6 yıl korunma amaçlı yasmin kullandım.Mayıs ayında bıraktım fakat doktorum mayıs ayında ilaçsız korunun dedi.Benim kontrollerimde herşey gayet normal.
  haziran ve temmuz ayında yumurtlama dönemi takip ederek biraz stresli beraberlik yaşadım.Yazılanları okuyunca rahat olmamın gerektiği anladım.Fakat benim endişem 6 yıl ilaç ile korunmuş olmamda.Sizce ilaçla bu kadar uzun zaman korunmanın gebeliğe olumsuz etkisi var mıdır?Bu durumda gebelik gerçekleşmesi için sizce ne kadar beklemeliyim?
  Kolay gelsin 😉

  1. Yasiniz 35’ten genc use bir yila kadar beklenebilir, dogaldir. Ilacin kalici ve olumsuz etkisi olmaz.
   Her iki eş gunde bir Folik alin surekli.
   Gebelik oncesi TORCH grubu enfeksiyon taramasi yaptirin ve dogal bekleyin ( yunurtlama gunu saymadan)

 228. Mrb hocam 26 yalındayım 1 yıldır evliyim hiç korunmadık. 2 aydır klomen ve çatlatma iğnesini oluyorum. Bu ay çatlama olmuş yumurta rahim sınırında demişti doktor. Bugün adet olmam gerekiyordu sadece belinde ağrı var. Acaba neden hamile kalamıyorum.

 229. Merhaba hocam, ben 15 aylik evliyim hic korunmadigim halde hamile kalamadim PRL 12.20, TSH 0.775 cikti doktorum normal degerler dedi esimin test sonuclarida normal cikti. Bu ay yine gittim ve beni infertilite bolumune esimi de uroloji bolumume yonlendirdi. Cok stresli bir insanim herseyi takinti yapiyorum ve 48 kiloyum sizce bu etkiler mi

 230. Çok teşekkurler hocam çok iyisiniz cevapsiz birakmiyorsunuz bizi .. Insallah benim de tum isteyip de olmayanlarinda en kisa zamanda bebegi olur. Saygilarimla..

 231. 36 yasindayim.2013 aralik ve 2014 subat da biri 5 haftalik biri 7 haftalik 2 dusugum oldu.araştırmalar sonucu Beta 2 glikoprotein IGM degerim 3 teste de 138, 62 ve 92 yani pozitif çıktı. Şimdi 8 haftalık hamileyim doktorum hibor 3500, decavit ve 2 günde bir folbiol kullandiriyor..Coraspin kanı çok sulandirdigi için vermedi..doğru bir yöntem mi…okuduğum ve duydugum kadari ile igne ile birlikte coraspirin veriliyor..kafam cok karisik.bu ilaçlar ile birlikte hergün coraspin kullanmam gerekli mi.

  1. Hanimefendi tekrarlayan gebelik kayiplarinizin sebepleri tam olarak arastirildi mi?
   Kan pihtilasmasi, tekrarlayan gebelik kayiplarinin en sonda gelen ve en onemsiz nedenidir.
   Tiroid dahil tum hormon testleriniz,
   Her iki es kromozom analizi,
   Kaybedilen gebeliklerin kromozom analizi,
   Torch grubu enfeksiyon taramalari,
   Tum rutin kan biokimyasi testleri,
   Hsg rahim filminiz cekildiyse ve hersey normalse..
   Ve bunlar normal bulundugunda kan pihtilasmasi icin Faktor V Leiden bakildiysa ve mutasyon bulunduysa kan sulandirici ilac kullanilmasi gerekebilir.
   Bunun disinda gereksiz kullanilan kan sulandiricilarin arzu edilmeyen olumsuz yan tesirleri olabilir.
   Sizi bilen, muayene eden ve durumunuzu bilen doktorunuzun tedavileri uzerine yorum yapmam etik olmaz.
   Saygilarimla

 232. 2. Gebelik de alınan analizde sadece normal gebelik olduğu tespit edildi. Birde ben behçet hastasiyim sadece deposilin kullanıyorum. Şuan 3. Gebelik 7 ay sonra hamilelik oldu şuan 7 haftalık hamileyim . İğne konusunda farklı görüşler var çok kafam karıştı lütfen yardımınıza ihtiyacim var.Şuan hic bir ilaç kullanmıyorum sadece folik asit alıyorum.yalniz TSH değerim şuan bir hastanede 7.21 iken diğer hastanede 2.85 bunu da anlayabilmiş değilim . Çok uzun yazdım cevabınız için şimdiden çok tesekkur ederim

  1. Hanimefendi gecmis olsun. Simdiki gebeliginiz hayirli olsun.
   Gebelik elde edinceye kadar eşiniz de Folik kullansaydi daha iyi olurdu.
   Umarim olmaz ama, ola ki bu gebeligi de kaybedecek olursaniz HSG rahim filmi cektirmeden gebe kalmayiniz.
   Simdi; TSH degeri mutlaka 2.5 altinda olmalidir. Tiroid ilaci kullanmak durumundasiniz. Bir Endokrin uzmani ile gorusunuz.
   Toxoplazma, rubella, hbs, hcv, hiv, cmv, hsv tip 2 testleri yaptiriniz.
   Coraspin kullanabilirsiniz (corasprin yazilmaz) Sezaryen ile dogum oneriyorum. Sezaryenden bir hafta once Coraspin’i birakiniz. 38.5 haftada sezaryen olunuz.
   Igneye gerek yok.
   Tansiyon kontrolu (140/90 ‘i asla asmamali)
   Sakin yaşanti
   12. ve 20. haftalarda vaginal ultrason ile rahim agzi acikligi ölçümü
   12. haftada Free Fetal DNA kan testi, ikili tarama testi, ense kalinligi ölçümü, burun kemigi göruntulenmesi, Ductus Venozus kan akimi göruntulenmesi
   Hayirli olsun. Saygilarimla

 233. Slm lar hocam ben 28 yaşında 2 çocuk annesiyim spiral ile korunuyordum bebek istediğim için çıkarttım 3 aydır korunmuyorum adetim 1 er hafta gecikmeli oluyor spirali cikarttigimdan beri. Spiral varken düzenli regl oluyordum. Bebek istiyoruz ama olmuyor gecikmelerim neden oluyor neden gebe kalamıyorum düzenli ilişkiye rağmen cevabiniz için tesekkurler.

  1. Yasiniz 35’ten genc olduguna gore bir yila kadar beklenebilir, sorun yok.
   Her iki eş Folik kullanin.
   Prolaktin ve TSH baktirin.
   Gun saymadan dogal birlikte olun.
   Torch grubu enfeksiyon taramasi yaptirin.

 234. Çok tesekkur ederim hocam verdiginiz bilgiler için. Endokrin uzmanina göründüm size yazdigim değerler TSH 2.85 FT3 3.43 ve FT4 1.41 onun yaptığı tahlil sonucuydu o kadar ısrarla söylememe rağmen ilaç önermedi . Yazdiginiz tahlilleri yaptırdım farklı bir endokrin uzmanina gideceğim. İlginiz için çok sağolun verdiğiniz bilgilere uyacagim coraspin kullanabilirsiniz yazmışsınız bunu kullanmasam hamileligimde bir sorun yasarmiyim

 235. 4 aydır evliyiz çocuk istiyoruz ama olmuyo ben doktora giittim hamile kalmamam için hiç bir sebep yokmş ama bi turlu hamile kalamadım. eşim sigara alkol ve başka maddelerde kullanıo bundan kaynaklı olabilirmi?

  1. Gebelik elde edinceye kadar her iki eş günde bir Folik vitamini kullanınız.
   TORCH grubu enfeksiyon taramaları yaptırınız.
   Adet kanamanızın ikinci veya üçüncü günü tiroid dahil tüm yumurtalık hormon testlerinizi ve anti-mülleryen hormon testi yaptırınız.
   Adet kanamanızın bittiği dönemde HSG rahim filmi çektiriniz.
   Eşiniz sperm testi yaptırınız.
   Eşiniz yaşam tarzını düzeltirse iyi olur.

 236. Meraba doktor bey 3 aydır korunmuyoruz ama hamile kalamiyorum bebek sahibi olmak istiyoruz doktora gittim hormon bozuklugu da yok

  1. Hanimefendi, bu baslik altinda yazdigim yaziyi okumadiysaniz lutfen eşinizle birlikte iyice okuyun ve anlayin.
   Eger yazimi okuyup da soruyorsaniz, bu sorunuzu bir şaka olarak kabul ediyorum.

 237. İyi günler doktor bey ben uç haftadan beri adet görmedim ve iki ucgunden beri yanma oluyor bu neyden kaynaklanıyor ve hamile kalmayı çok istiyorum

 238. İyi günler Dr bey benim bir sorum var dı cevaplarsaniz sevinirim Dr bey benim 3ay adet gecikmesi sonrası geçen hafta iki damla kanamam oldu ve tamamen kesildi dün de aynı şekilde oldu rahimde kitlehissi vagina Kemiginde ve bacaklarda ağrı var çok korkuyorum acaba rahimagzi kanseri kendini bu şekilde gösterir mi yoksa surekli kanama mı yapar birde Altan muayene de rahimagzi kanseri anlaşılır mı evliyim hamile değilim şimdiden teşekkürler saygılar.

 239. Merhaba hocam ben dört yıldır evliyim eşim çocuk istemiyordu ve şimdi ıstiyor olmuyor sence neyde kaynaklanıyor

 240. Selamlar, saygılar hocam..Ben Sizé 5 ay öncede yazmıştım. İlacı kullanip bana haber verin demiştiniz.Kısaca durumumu ozetleyeyim. Mart ayında doktora gitmiştim 3.5 Cm çapında çikolata kisti çıkmıştı. 2 ay sonra evlendim.Hemen Çocuk istediğimizi belirtmistim. 7-8 ay kadar bir süre verdi gebelik için. Yaşım 37. Eşimde 38. Doktorumu dinleyip biraz daha beklemelimiyiz yoksa bir An önce tedaviye baslamamizimi önerrsiniz. Malumunuz yasimiz var.treni kaçırmak istemiyoruz…şimdiden teşekkürler, saygılar hocam…

 241. Bu arada yazmayi unutmusum.Doktorum herhangi bir kan testi Vs yaptırmamisti.Adetlerim cok duzenli ve normal seyrinde.sadece ultrasonda muayene etmişti. Affıniza sığınarak sormak isterim, sık cinsel ilişki gebelik için yqnlismidir acaba? Tekrar teşekkürler .

 242. Merhaba hocam yaşım 22 eşim 29 yaşında bir yıllık evliyiz evliliğim ilk ayı bebek çok ıstedım bı kaç kez denedim ama olmadı sonra taşınma işleri oldugu ıcın bıraktık ve bu ay tekrar denemeye başladım yumurtalıklarımın zarar görmemesı ıcın hep eşimin korunmasını ıstedım. Sımdı korunmayı bıraktı hatta psıkolojık korktugum ıcın eşimi sperm testıne gönderdım ve doktorlar normal kötü dgl demiş. Bende adetım cok duzenlı görürüm bu soruyu sorarken bile saçma oldugunun farkındayım ama napcagmı blmıyorum neden hiç hamile kalamadım. Suan adetıme 3 gun var ve ben cok korkuyorm bı yandan belırtıler hamılesın dıo bı yandan adet olcam ondandr dıorm belimin agrımasına bıle sevınıyorum. Ama coook korkuyorm..

  1. Hanimefendi,
   1. Anladigim kadariyla toplamda iki ay korunmadan birlikte olmussunuz. Sadece iki ay icinde gebelik beklentisi icine girmek dogru degildir.
   2. Yazinizda “deneme” kelimesini kullanmissiniz. Denediginiz surece gebe kalmayacaksiniz. Dogal davranin. Esinizi de strese sokmayin. Gun saymayin.
   3. Cok korkuyorum demissiniz. Korkacak ne var? Saglikli ciftler bir yil korunmasiz iliski ile %85 olasilikla gebelik elde ederler.
   4. Beklenen adet kanamasi 12 gun gececek olursa kanda beta-HCG testi yaptirirsiniz. Daha erken yapilan kan ve idrar testleri yaniltici sonuclar verir.
   Saygilarimla

 243. Mrb hocam Ben dort yildir evliyim esim cocuk istemiyordu ve simdi istiyoruz olmuyor hic bir sikintimizda yok iki aydir deniyoruz olmuyor ama eşimin böbrek sikintisi var ondan olabilirmi sence

 244. Hanimefendi yazimi okumadiysaniz, okuyun. Okuduysaniz eşinizle birlikte bir daha okuyun.
  iki aydir deniyormuşsunuz. Denediginiz surece gebe kalmanizi zorlastiriyorsunuz. Dogal davranin. Ve insanlara verilen dogurganlik suresini bekleyin.

 245. Selamlar, saygılar hocam..Ben Sizé 5 ay öncede yazmıştım. İlacı kullanip bana haber verin demiştiniz.Kısaca durumumu ozetleyeyim. Mart ayında doktora gitmiştim 3.5 Cm çapında çikolata kisti çıkmıştı. 2 ay sonra evlendim.Hemen Çocuk istediğimizi belirtmistim. 7-8 ay kadar bir süre verdi gebelik için. Yaşım 37. Eşimde 38. Doktorumu dinleyip biraz daha beklemelimiyiz yoksa bir An önce tedaviye baslamamizimi önerrsiniz. Malumunuz yasimiz var.treni kaçırmak istemiyoruz…Birde sık iliski gebelige engel midir.şimdiden teşekkürler, saygılar hocam…

  1. Saygideger hocam, muayene oldugumda o zaman evli değildim. Ultrason muayenesi olmustum. Hiç kan testi Vs yaptirtmadi. Sadece visanne verdi. Evlenene kadar kullan dedi. Şimdi üç aylık evliyim. Başka bir doktora hemen gitmemi onerirmisiniz? Saygilarimla…

 246. Hocam kan degerım 56.7 cıktı adetim en son adeti 4 agustosda oldum. Idrar testındede ıkı cızgı çıktı napmalıyım… Adet döngüm hep 30 gün fln olur ve duzenlıdr

 247. Hocam bugunde gittim 103 cıktı perşembe gecesi 56 idi en son 4 agustosda oldum adet ve adetim daha gecıkmedi normalde yarın birgün olmam lazım adet döngüm 30 ile 35 gün arasında değişio durum nedir iyimi korkuyorm düşük tehlıkesı yasıycam dıe…

 248. Merhaba hocam dun hamilik testi yaptim silik cikti ama. Korkularim var 3ghndur kasigim agriyor damla seklinde. Kanamam oldu cok koruyorum dusuk yaptim diye.

 249. Hocam mrb size bi soru sormak istiyorum ben 2 .5 senedir doğum kontrol hapı içerek korunuyordum 8 aydır deniyoruz fakat gebe kalamadım . Çikolata kistim var sağ yumurtalığımda 3.5 cm .Eşimden sperm testi örneği istedi sonuç çok iyi dedi bendemde hsg istedi tüpler açık .çıktı. Ama hala gebe kalamadım bir seneye artık az bir zaman kaldı moralim iyice bozuluyor düşünmemeye çalışıyorum ama elimde değil stres oluyor her ay hamile kalamadıkça ne yapmalıyım ?

 250. Merhaba hocam
  9ay önce ilk gebeliğimi düşükle sonuçlandı .1aylık iken.kürtaj olmama gerek kalmadan gerçekleşti düşük. Birkaç kez kontrol amaçlı muayene oldum aralıklarla herhangi bir problem çok şükür çıkmadı geçen hafta tekrar genel bir muayeneye gittim tahlil sonuçları doğrultusunda doktorum yumurtlayamadıpımı söyledi .bu konuda bilgi vermenizi rica edeceğim

 251. Merhaba Hocam
  9 ay önce düşükle gebeliğim sonlandı .İlk gebeliğim ve 1 aylıktı. Herhangi bir operasyon geçirmeden sonlandı düşüğüm. 9 aylık süreç içerisinde 3 kere farklı hastanelere farklı doktorlara belirli aralıkla genel kontrol için gittim.
  herhangi bir sorun olmadığını herşeyin gayet normal olduğunu söylediler.
  Geçen hafta tekrar kontrole gittim yine bir başka hastaneye kan tahlili yapıldı .dün doktorum arayarak orada yumurtalıklarımın yumurta üretmediğini söyledi doktor.
  bu durum ile ilgili bilgi verebilir misiniz ?

 252. Hocam mrb size bi soru sormak istiyorum ben 2 .5 senedir doğum kontrol hapı içerek korunuyordum 8 aydır deniyoruz fakat gebe kalamadım . Çikolata kistim var sağ yumurtalığımda 3.5 cm .Eşimden sperm testi örneği istedi sonuç çok iyi dedi bendemde hsg istedi tüpler açık .çıktı. Ama hala gebe kalamadım bir seneye artık az bir zaman kaldı moralim iyice bozuluyor düşünmemeye çalışıyorum ama elimde değil stres oluyor her ay hamile kalamadıkça ne yapmalıyım ? Yaşım 26 eşimin 30 3.5 yıllık evliyim

 253. Hocam merhaba . Ben 31 yaşındayım. 1.5 yıllık evliyim. Evlendiğim ay hamile kaldım. 6 haftalıkken düşük oldu. Birdaha da hamile kalamadım. Adetlerim düzenlidir ve yumurtlama testiyle her ay yumurtlama günüm 11.12.gün olur. Ara ara hormon testi yaptırırım hep normaldi.En son 4 ay önce kadın doğuma gittiğimde bütün testlerim normaldi.Örneğin: progesteron:11,7; E2:34,5 idi. İdrar yolu enfeksiyonu yüzünden geçtiğimiz ay 15 gün boyunca günde 2000 mg hippurin kullandım. Yumurtlamamı takip etmedim ve 10 gün önce 20. günde progesteron yaptırdım 2,6 çıktı. Dün de adetimin 3.günü hormon testi yaptırdım E2: 12 çıktı. Diğer sonuçlar normal. Hocam çok korkuyorum. Geçen ay yumurtlama olmamış mı? Dünkü hormon testlerimdeki E2 ye göre bu ayda mı yumurtlama olmayacak yoksa geçen ay yumurtlama olmadığı için mi bu sonuç çıktı. Hocam dün sonucumu görünce dünya başıma yıkıldı. Kullandığım antibiyotik yüzünden olabilirmi? Erken menepoz yada yumurta tembelliği değildir dimi? Nasil bir tedavi yada yol önerirsiniz.

  1. Korktuğunuz sürece stres ile yumurtlamanızı baskılarsınız. Rahat olun. Konuyu unutun. Hayat yolunu bulur.
   Sperm testi, HSG rahim röntgeni, ve tiroid dahil tüm hormon testlerinizi yaptırınız. Bunlarda sorun çıkarsa tedavi olun. Normal çıkarsa eşiniz ve siz Kromozom testi yaptırırsınız.

 254. Merhaba hocam.. Ben en son 4 agustosda adetimi gördüm ve genelde 32 gün aralıkla görüyorum ve duzenlıdr hafıf agrılıdır bebek dusundugumz ıcın yumurtalıklarıma baktrdm sıkntı yoktu esımde sperm testıne gırdı sorun yoktu bir ay denedık ve adetıme 3 gün kala tes yaptım evde hafıf silik çıktı hemen o gece kan testı yaptrdım 56 cıktı 48 saat sonra kan testını tekrarladım 103 cıktı. Dün adet olmadım yani 5 eylülde ve evde normal ıdrar testı yaptm bugun belirgindi çizgi. Özel hastanede bı doktorla gorustum kafamı karıştırdı 4 haftalık hamile olman lazım ama degerın düşük dedi. Yada geç yumurtluyorsun dedi. Size herseyı yazdım degerlendırıp cvp yazmanızı beklıyorum şimdiden tşkr ederım…

 255. Hocam merhaba, 25 yasindayim ilk hamileligim 8.haftada pihtilasma problemi nedeniyle sona erdi.2. Gebelik icin kan sulandirici hapa ne kadar once baslamaliyim simdiden tesekkurler.

  1. Hic bir yazdigimi okumadiginizi anliyor ve uzuluyorum. Benzer konuda yuzlerce yanitim var.
   Sadece sunu soyliyeyim, lutfen israrla ayni konuda yanitladigim sorulari sormayiniz.
   1. Tek gebelik kaybi dogaldir.
   2. Tek gebelik kaybinin pihtilasmaya bagli oldugu dusuncesini bir daha asla akliniza bile getirmeyiniz.

 256. Hanimefendi, onca emek vererek yazdigim bir cok yanitlari okumadiginizi anliyor ve uzuluyorum.
  1. “Bir ay denedik”. Denediginiz surece gebe kalmazsiniz. Dogal yaşayin
  2. Bir ayda gebelik elde etme şansi sadece %25’tir.
  3. Beklenen adet kanamasi 12 gun gecince kanda beta-HCG testi yapilir. Onun disindaki tum uygulamalar yaniltici sonuclar verebilir.
  Lutfen daha önce yazdigim ayni konudaki yanitlari okuyun.

 257. Mrb hocam değerim 4 eylülde 103 dü 9 eylül gecesi 999.1
  En son 4 agustosda adet oldum durum nedir degerler iymi bayramdan sonra gıtcem doktora dayanamıyorum heycanlandım..

  1. Yüzlerce kez yazdim, neden okunuyorsunuz? Emek verip vakit ayiriyorum ve sonucta hayal kirikligi yasiyorum. Kimse okumayacaksa niye her soruya tek tek cevap yaziyorum acaba? Kendimi sorgulama basladim adeta 🙂
   Beklenen adet kanamasi 12 gun gecerse kanda yapilacak beta-HCG testi en dogru yaniti verecektir. Erken yapilan testler nadir de olda yaniltici olabiliyor.

 258. İ günler Esat bey benim 8 ve 2 yaşında bir kız birde erkek çoçuğum var.oglum sezeryan doğumla dünyaya geldi. Ve ben şimdi hamile kalmak istiyorum ama olmuyor sizce sebebi sezeryan sırasında kaynaklanan bir sorun olabilir mi