Prof. Dr. Esat Orhon

Makaleler

Yumurtlama Tedavisi

Adet kanaması olmaması veya düzensiz aralıklarla adet görülmesi, yumurtlama sorunları olabileceğinin göstergesidir. Düzenli adet kanaması ve yumurtlaması olan kadınlarda dahi, gebe kalabilmek sadece yumurtlama günlerinde mümkün olabilir. Yumurtlama günleri dışındaki cinsel birliktelik, gebelikle sonuçlanmayacaktır. Bir kadının gün sayarak yumurtlama günlerini tespit etmesi her zaman mümkün olmayabilir.

Doğal adet düzeninde genellikle sağ veya sol yumurtalıktan bir adet yumurta üretilir. Yumurtlama tedavisinde birkaç avantaj elde edilir. Kullanılan ilaçlarla her iki yumurtalık birden uyarılır ve yumurta sayısı arttırılır. Elde edilen yumurtanın döllenme kalitesi de yükseltilir. Ayrıca, yapılan hormon testleri ve ultrason takipleri ile, yumurtlamanın hangi gün olacağı önceden tespit edilir. Eğer sperm kalitesi elverişli ise, doğal cinsel ilişki ile gebelik elde etme olasılığı yükseltilir.

2 Comment

  1. Acil cevap ltf tüp bebek tedavisi gordüm bu ay her asama basarlıydı sağlıklı iki embriyo transfer edildi transferin 9 günü adet kanamam geldi yerleşme kanaması olabilir denildi ama normal adet kanamam şeklinde yani açık pembe yada kahverengi değil hamile kalmış olabilir miyim hala teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Sayfa kopyalama korumalıdır!